Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βήματα - απορίες - προετοιμασία για Ολλανδία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Βήματα - απορίες - προετοιμασία για Ολλανδία

    Μερικές πληροφορίες για εμένα.
    Ηλικία 39 : Θεωρούμαι μεγάλος σε ηλικία για μετανάστευση (είναι η γνώμη του αδερφού μου που είναι 47)
    Όνομα : Φώντας από το Ξενοφών
    Προυπηρεσία : άνω των 15 χρόνων σαν τεχνικός πληροφορικής και συνεχίζω στον ίδιο τομέα .
    Γλώσσες : Αγγλικά Β2 – καταλαβαίνω λίγα Ολλανδικά.
    Σπουδές : Πανεπιστήμιο πληροφορικής


    Προετοιμασία για Ολλανδία σύμφωνα με τις πληροφορίες που έχω μαζέψει .
    Συνοψίζω : σφραγίδα της Χάγης στα έγγραφα μας και μετάφραση στο ΥΠΕΞ – μεταφραστική υπηρεσία .
    Για όλα τα έγγραφα που χρειάζομαι
    ενα πιστοποιητικό γεννήσεως -> Αυτο εκδιδεται απο το δήμο διαμονής σου -> Το υπογράφει ο δήμαρχος (ή ενας υπαλληλος του δημαρχείου, κατ εντολή του δημάρχου) -> που υπάγεται το δημαρχείο? -> στη Νομαρχεία (περιφέρεια ? ) -> η νομαρχεία πιστοποιεί (με τη σφραγίδα Χαγης), οτι ο Τάδε Ταδόπουλος ειναι πράγματι ο δήμαρχος ή υπάλληλος στο δημαρχείο.
    ληξ.πράξη γεννήσεως -> απο το ληξίαρχο της πόλης που γεννήθηκες-> που υπάγεται; -> στην περιφέρεια? -> σφραγίδα Χαγης αποδ.οτι ο Τάδε ειναι όντως άτομο του ληξιαρχείου.

    παρομοίως το πιστοπ.γάμου
    ολα αυτα αφορούν φορείς και έγγραφα δημόσια. Γιατι και αυτη η αμοιβαία αναγνώριση της σφαγίδας Χάγης ειναι μια συμφωνία μεταξύ κρατών.
    Ώστε να γραφτείτε στον δήμο .
    Σε περίπτωση αίτησης εργασίας στο δημόσιο φορέα της Ολλανδίας
    Για Διπλώματα Επαγγελματικής κατάρτισης και Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας θα πρέπει να πάτε Αχαρνών 417-4ος όροφος.
    Τηλέφωνο 213-1311649

    Για πτυχία ΚΕΚ θα πρέπει να πάτε Εθν.Αντιστάσεως 8-Άλιμος
    Τηλέφωνα 2109989401/9989363

    Για απολυτήρια και πτυχία ΓΕΛ ή ΤΕΛ , θεωρημένο από τον Διευθυντή Σχολείου και μετά από προιστάμενο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
    Για Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας πρέπει να πάμε στο Μαρούσι - Ανδρέα Παπανδρεόυ 37 - τηλ.210/3442104
    Υστέρα από αυτά τα αντίγραφα ( θα πω για την δική μου περιοχή )

    Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αττικής
    Κατεχάκη 56, 11525, 6ος όροφος
    Τηλέφωνο : 213 2035602-603
    Fax: 213 2035700


    Για να πάρει την σφραγίδα της Χάγης και τέλος πρέπει να πάει στην μεταφραστική υπηρεσία


    ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ
    ΑΡΙΩΝΟΣ 10
    10554 ΑΘΗΝΑ
    Ωρες συναλλαγής με το κοινό: 09:00-13:00 από Δευτέρα έως Παρασκευή

    Τηλέφωνα Επικοινωνίας
    Τηλεφωνικό Κέντρο: 210 - 32.85.711 και 210 - 32.85.712
    ΦΑΞ: 210-3285777

    Υπόλοιπα βήματα :
    Α. Ένας φίλος θα με φιλοξενήσει έξω από το Άμστερνταμ μέχρι να βρω δουλειά , από κει και πέρα θα ψάξω να βρω τρόπους να βγάλω BSN. ---αν έχετε τίποτα υπόψη σας θα είναι πολύ ευχάριστο ---
    Β. Εισιτήριο χωρίς επιστροφή μάλλον με transavia γιατί είναι ο πιο φτηνός τρόπος για Ολλανδία
    Γ. Μερικά χρήματα στην άκρη για ώρα ανάγκης


    Ερωτήσεις :
    1. Τι γίνεται με το δίπλωμα αυτοκινήτου; Πρέπει να το γυρίσω σε Ολλανδικό , ποιες είναι οι κινήσεις που πρέπει να κάνω.
    2. Τι θα γίνει εάν θα φέρω το αυτοκίνητο μου σε περίπτωση που δηλωθώ στην Ολλανδία . Πόσο καιρό έχω το δικαίωμα να το έχω με Ελληνικές πινακίδες;
    3. Δ.Ο.Υ. Εξωτερικού –ποιες κινήσεις πρέπει να κάνω για να μεταφέρω τα δικαιώματα μου σε αυτή την Δ.Ο.Υ.?
    4. Ποιοι είναι οι τρόποι για BSN (Ολλανδικό ΑΦΜ)
    5. Που θα μπορούσα να ψάξω για εργασία ;

    Ελπίζω παίδες να μην σας ζάλισα πολύ

  • #2
    Άντε για πείτε, γιατί ψάχνομαι και εγώ. Θέλω να πάρω σφραγίδα και να μεταφράσω τα πτυχία μου και αναρωτιέμαι αν θα χρειαστώ τελικά μεταφρασμένο πιστοποιητικό γέννησης. Θα μου το ζητήσουν πουθενά (δεν αρκεί το διαβατήριο); Αν χρειάζονται πιστοποιητικά πάντως, μια φίλη μου έλεγε ότι για να πάρουν σφραγίδα Χάγης πρέπει να είναι από το Δήμο, από τα ΚΕΚ δεν τα δέχονται.

    Εγώ έχω και ένα γιο (έχει και αυτός διαβατήριο), θα χρειαστώ και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης μεταφρασμένο;

    Επίσης, αναρωτιέμαι αν μπορεί να γραφτεί αρχικά μόνο η γυναίκα μου με το γιο μου εκεί και εγώ να γραφτώ αργότερα, γιατί για ένα διάστημα θα συνεχίσω να έχω δουλειά στην Ελλάδα.

    Για ΔΟΥ μην τα πολυρωτάς, εξαρτάται από τη ΔΟΥ που θα πας. Πρώτα όμως θα πρέπει να έχεις βρει δουλειά εκεί, να έχεις κάνει αλλαγή φορολογικής κατοικίας κλπ. Δες πληροφορίες εδώ:

    http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/824673/forologikos-odigos-gia-tous-katoikous-exoterikou


    Το σχετικό βιβλίο της ΓΓΔΕ με τις οδηγίες είναι εδώ:

    http://www.publicrevenue.gr/kpi/publ..._katex_tel.pdf

    Τσέκαρε τις σελίδες 11-13! Τα πιστοποιητικά τα ζητάνε μεταφρασμένα και με σφραγίδα της Χάγης, παρότι υπάρχει διαφορετική οδηγία από την ΕΕ και κοινό ευρωπαϊκό έγγραφο.

    Comment


    • #3
      Παιδία , διαβάστε και τα θέματα που έχουμε γράψει . Ειναι ακόμα επίκαιρα .

      Κατα γενική ομολογία - πλην ειδικής περίπτωσης , θέλετε μονο το πιστοποιητικο γεννήσεως/οικογενιακή κατάσταση μεταφρασμένο .
      ( Για του αυτοκινητου , αμα έχεται το καινούριο , δεν θέλει αλλαγή - αλλιώς μια μετάφραση το Ελλ. απο μεταφραστή )
      Τα διπλωματα κτλ , δεν τα ζητάνε σχεδόν ποτέ .
      Ρωτήστε απο τις εταιρίες εαν χρειάζονται κάτι απο αυτά , και μετα δωστε λευτά/χρόνο για μεταφράσεις .
      Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

      Comment


      • #4
        Ερωτήσεις :
        1. Τι γίνεται με το δίπλωμα αυτοκινήτου; Πρέπει να το γυρίσω σε Ολλανδικό , ποιες είναι οι κινήσεις που πρέπει να κάνω.
        2. Τι θα γίνει εάν θα φέρω το αυτοκίνητο μου σε περίπτωση που δηλωθώ στην Ολλανδία . Πόσο καιρό έχω το δικαίωμα να το έχω με Ελληνικές πινακίδες;
        3. Δ.Ο.Υ. Εξωτερικού –ποιες κινήσεις πρέπει να κάνω για να μεταφέρω τα δικαιώματα μου σε αυτή την Δ.Ο.Υ.?
        4. Ποιοι είναι οι τρόποι για BSN (Ολλανδικό ΑΦΜ)
        5. Που θα μπορούσα να ψάξω για εργασία ;
        Στην σελίδα rijksoverheid
        στην παράγραφο που λέει
        Wonen in Nederland met buitenlands rijbewijs - Ζώντας στην Ολλανδία με άδεια άλλης χώρας
        Komt u in Nederland wonen, dan kunt u nog een bepaalde periode gebruik maken van uw geldige buitenlandse rijbewijs. Deze periode is afhankelijk van het land waar u het rijbewijs heeft gehaald. Na deze overgangsperiode moet u een Nederlands rijbewijs hebben. In bepaalde gevallen kunt u uw buitenlandse rijbewijs omwisselen voor een Nederlands rijbewijs.
        Όταν θα έρθετε να ζήσετε στην Ολλανδία , τότε μπορείτε για κάποιο χρονικό διάστημα να χρησιμοποιήσετε την άδεια οδήγησης σας.
        Η περίοδος αυτή εξαρτάται από τη χώρα όπου αποκτήθηκε το πιστοποιητικό. Μετά από αυτή τη μεταβατική περίοδο που θα μείνετε στην Ολλανδία, θα πρέπει να αποκτήσετε μια ολλανδική άδεια οδήγησης. Σε ορισμένες περιπτώσεις, μπορείτε να ανταλλάξετε την άδειά σας με ολλανδική άδεια οδήγησης.
        και σου δίνει την ιστοσελίδα
        uw buitenlandse rijbewijs omwisselen voor een Nederlands rijbewijs. και θα πρέπει να πατήσεις αυτό το link το οποίο είναι στην Ολλανδική γλώσσα και λέει το εξής :
        Εάν πρόκειται να ζήσετε στην Ολλανδία και έχετε μια άδεια οδηγησης από άλλη χώρα , μπορείτε να την χρησιμοποιήσετε για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα της άδειας.Το πόσο καιρό εξαρτάται από τη χώρα όπου αποκτήθηκε την άδειά σας ωστόσο μετά τη λήξη της περιόδου αυτής, θα πρέπει να έχετε μια ολλανδική άδεια οδήγησης. Η άδεια οδήγησης μπορεί να αντικατασταθεί με ολλανδική άδεια οδήγησης ή ο οδηγός να κάνει τεστ οδήγησης.

        Εάν έχετε μια άδεια οδήγησης πριν από της 19 Ιαν 2013και έχει εκδοθεί σε οποιαδήποτε από τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ) ισχύει κανονικά έως και 10 έτη μετά την έκδοση της άδειας οδήγησης της χώρα σας, στην Ολλανδία . Αν η άδειά σας είναι ήδη ηλικίας άνω των 9 χρόνων, τότε έχετε δικαίωμα να την κρατησετε τουλάχιστον άλλα δύο χρόνια την άδεια οδήγησης (από την ημερομηνία εγγραφής σε έναν ολλανδικό δήμο). Η προϋπόθεση είναι ότι η άδεια οδήγησης θα πρέπει να εξακολουθεί να ισχύει.

        Comment


        • #5
          Οπότε με την άδεια οδήγησης ΟΚ για μερικά χρόνια, από μεταφράσεις πτυχία και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, μόνο η εφορία εδώ μου φαντάζει ζόρικη.
          Για το αυτοκίνητο κανονικά πρέπει να αλλάξουν οι πινακίδες. Ωστόσο, εγώ μάλλον θα ανέβω με αυτοκίνητο που θα είναι leased σε εταιρεία που έχω στην Ελλάδα, οπότε αυτό δεν παίζει, θα μείνω με τις ελληνικές. Υποθέτω ότι το ίδιο ισχύει αν κάποιος έχει καινούριο αυτοκίνητο για το οποίο ακόμα πληρώνει δόσεις... Ψιλά γράμματα όμως!

          Comment


          • #6
            Αυτοκίνητο με Ελληνικές πινακίδες , θεωρητικά μπορείς να το κυκλοφωρείς για 3 μήνες .
            Μετα πρέπει να τις αλλάξεις . Αμα σε σταματήσει η αστυνομία , στην πρώτη σου κάνει προειδοποιηση
            και στην δευτερή έχεις το πολύ ενα μήνα να αλλάξεις πινακίδες ή να το πάς πίσω .
            Το αμάξι στο Άμστερνταμ , δεν το συνηστώ για αρχή . Πληρώνεις παρκίνγκ ΠΑΝΤΟΥ και ειναι πανακριβο .
            Ακόμα και κάτω απο το σπίτι σου να παρκάρεις , βγάζεις σήμα απο τον δήμο που έχει κοντά στα 60 το τριμήνο .

            Εγω θα έλεγα εαν μπορείς αστο Έλλάδα , και αμα ταχτοποιηθήτε το ξανακοιτάς .
            Ετσι και αλλίως μεσα στην πόλη έχει τραμ/μετρό/λεοφωρέια για αρχή και φυσικά ποδήλατο . Πολύ ποδήλατο .
            Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

            Comment


            • #7
              Περί χαρτούρας ...

              Προσωπικά η καλύτερη λύση είναι η εξης : Από Ελλάδα πέρνεις διαβατήριο , και μεταφρασμένο πιστοπιητικό γεννησεως+οικογενιακή κατάσταση ( στα Ολλανδικά ή Αγγλικά ή Γαλλικά ή Γερμανικά )
              Επειδή λές κάπου και για μεταπτυχιακό + τα χαρτιά που θέλει το πανεπιστήμιο .
              Κατα τα άλλα μην μεταφράζεις τίποτα . Κάνε οποσδήποτε κάποιον πληρεξούσιο ( και για το αμάξι ) και οτι χρειαστείς στο στέλνει απο κάτω .
              Οταν ζητάνε τέτεια χαρτιά , δεν σου βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό . Ακόμα και τα ποιστοποιητικα αμα δεν τα έχεις , σου λένε οκ σε γράφουμε και μας το χρωστάς .
              Γενικά , εκτός απο τα πανεπιστήμια , δεν σου ζητάνε σχεδον πουθενά πτυχια , κτλ . Τσάμπα λεφτά .
              Άσε που εαν τα χρειαστείς σε 1-2 χρόνια , ισως ειναι πλέον παλία και να ζητάνε καινούρια .

              Γενικά , μην ξεχάσεις να ανανεώσεις/ενεργοποιησεις : e-banking + cashcards , Taxis.net passwords , και ότι άλλο ηλεκτρονικό ( πχ. ΙΚΑ )
              Μαζί με το πληρεξούσιο , είσαι αρχηγος μετά !
              Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

              Comment


              • #8
                Thanks!

                Comment


                • #9
                  Γιατί διαβατήριο και όχι ταυτότητα;

                  Comment


                  • #10
                    Γιατί το διαβατήριο περνάει παντου και πάντα - δεν το κοιταει κανεις καλά καλά .
                    Η Ελληνική ταυτότητα ειναι η μόνη που δεν έχει ημερομηνία λήξης .
                    Αποτέλεσμά την κοιτάνε ολοι καλά καλά , και κάποιοι δεν την δεχονται .
                    Θεωρητικά πρέπει να την δέχονται .
                    Πρακτικά , δεν έχω όρεξη να εξηγω , μια και το διαβατήριο ειναι αποδεκτό παντου .
                    Γιατι να δυσκολευω την ζωή μου ?
                    Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                    Comment


                    • #11
                      Είμαι στην τελική ευθεία για την μετεγκατάσταση μου στην Ολλανδία.
                      Αυτό που με προβληματίζει παραταύτα είναι ότι αν θα πρέπει να έχω αυτοκίνητο ή όχι γιατί είναι και με LPG και ίσως με συμφέρει να το έχω
                      γιατί έχω ακούσει ότι τα μέσα μαζικής μεταφοράς στην Ολλανδία είναι ακριβά.
                      Ποια είναι η γνώμη σας;

                      Comment


                      • #12
                        Ας το πάρουμε τμηματικά .

                        1. Θα πρέπει να χρεισιμοποιήσεις το αυτοκίνητο για να πάς στην δουλεία ?
                        Εαν ναι τότε πέρα απο το κόστός του parking στο σπίτι πρέπει να ξέρεις εαν σου παρέχει η δουλεία δωρεάν parking .
                        Που είναι η δουλειά σε σχέση με το σπίτι ? Συμφέρει ? Θα αντέχεις την κίνηση εαν είσαι μεσα-εξω σε μεγάλες πόλις ?
                        Εγώ μένω 40κμ απο την δουλεία . Κάνω 25 λεπτά με το τράινο . Το οποίο εισητήριο+εκπτωτικη συνδρομή=τα λευτά που δίνει η εταιρία οδηπορικά για τα 40κμ
                        Οπότε εκτός και εαν δουλεύω απογευματινή βάρδια , δεν με συμφέρει . Στο τραίνο αράζω , ακούω μουσική , διαβάζω ....

                        2. Εκτός δουλειας πόσο νομίζεις οτι είναι απαραίτητο το αυτοκίνητο ? Μήπως τα ΜΜΜ + ποδήλατό είναι αρκετό και να νοικιάζεις μια στο τόσο αμαξι για κάτι παραπάνω ?
                        Εμεις αυτό κάναμε για πάνω απο χρόνο . Οκ ειναι ευκολία , αλλά μια χαρά περνάς χωρίς αυτό .
                        Μήπως ακόμα και το να πάς το παιδί π.χ. κολύμπι είναι ποιο απλό με ποδήλατο / πόδια ( λόγο κίνησης κτλ )

                        3.Το κόστος μπορέις να το επομιστείς απο την αρχή ? Η μήπως να το κάνεις πρίν κλέισει ο πρώτος χρόνος ( για να μην πληρώσεις φόρο είσαγωγής )
                        ετσι όστε να ξέρεις τι μπορείς να έχεις , και να γλυτώσεις τα έξοδα στον 1ο χρόνο που είναι και ο ποιο πολυέξοδος .
                        Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                        Comment


                        • #13
                          Σχετικά με το αυτοκίνητο, υπάρχει μια υπηρεσία που λέγεται Cambio. Δεν ξέρω αν έχει στις Κάτω χώρες αλλά εγώ θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να ξαναπάρω αυτοκίνητο. Αρκεί να μένεις κοντά σε κάποιο cambio parking
                          Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

                          Comment


                          • #14
                            Fonta,
                            Ως κατοχος LPG αυτοκινήτου το οποιο το αλλαξα απο Ελληνικές σε Ολλανδικές πινακίδες μπορώ να σου πω τα παρακατω.

                            Το οχημα ειναι ενα Ford Fiesta 2005 1.4.
                            Για αυτο το οχημα, βενζινοκινητο, πλερώνεις κοντα στα 40Ε το μηνα, τελη κυκλοφοριας. Τώρα σαν LPG πληρώνω κοντα στα 85. Αρκετα μεγαλη διαφορα,
                            Επιπλεον τα τελη κυκλοφορίας διαφερουν ανα region. Οι παραπανω τιμες ειναι για Zuid Holland.
                            Βεβαια, οσο το ειχα εδω ως βενζινοκίνητο, εδινα περι στα 200-250Ε τον μηνα σε βενζίνη ενώ τώρα με το LPG το κοστος καυσίμου έχει πέσει στα 50-80Ε για καθημερινή χρηση.
                            Προφανώς δεν υπολογίζω μεσα ταξιδια σε Γερμανιες, Βελγιο κτλ. οπου εκει το κοστος πευτει κατακορυφα. (Η αμολυβδη στην περιοχη μου είναι γυρω στο 1.4-1.5 Ε/lt ενω το LPG 0.6 E/lt.
                            Με βαση τα παραπάνω καταλαβαίνεις οτι ειναι πολύ σημαντικο να προβλέψεις την χρήση του.
                            Γιατι μπορεί τα ΜΜΜ είναι αρκετα τσιμπημένα, αλλα αν δουλεύεις στο κεντρο μεγάλης πολης σε εταιρια που δεν εχει παρκινγκ ξεχνα το αυτοκινητο. Τα παρκινγκ στα κεντρα μεγαλων πολεων ειναι αρκετα τσιμπήμενα.

                            Τώρα αν ήμουν στην θέση σου (καθαρα προσωπική μου αποψη) θα ερχομουν με το αυτοκίνητο, κατι που σου δίνει μεγαλύτερη ευελιξία αρχικά στο τι πραγματα μπορείς να φέρεις μαζί σου, στην συνέχεια στην αναζητηση σπιτιου και δουλειας.
                            Μπορείς να δείς εδώ ενα ενδεικτικό κοστος για LPG
                            http://www.mofeu.eu/forum/showthread.php?t=9579
                            Και στην συνέχεια με βαση τα στοιχεία που έχεις αποφασίζεις αν το χρειάζεσαι ή όχι.

                            Το προβλημα σε αυτη την ιστορια είναι οτι αν τελικά αφού εγκατασταθείς (σπιτι, δουλεια κ.α) και διαπιστώσεις οτι πλεον δεν χρειαζεσαι αυτοκίνητο, θα πρέπει να κανεις αλλο ενα ταξιδι για να το πας πίσω.
                            Εαν ομως διαπιστώσεις οτι θα σε συμφερε να έχεις το αυτοκινητο σου εδώ, θα έχεις την πολυτέλεια να του αλλαξεις αμεσα πινακίδες μεσα στον χρόνο αποφευγοντας το κόστος του BPM (το τελος που πληρώνεις για να αλλάξεις τις πινακίδες σου σε ολλανδικές το οποιο μπορείς να το αποφύγεις αν το κανεις μεσα σε 1 χρονο απο την ημ/νια μετεγκαταστασης σου).
                            Μην με βλέπετε έτσι, είμαι καλός κατα βάθος. (Στο πολύ βαθος ομως)

                            Comment


                            • #15
                              Το αυτοκίνητο μου φαίνεται καλή ιδέα και εμένα. Για το πάρκινγκ έχω μερικές απορείες... Π.χ. τι γίνεται όταν θέλεις να παρκάρεις στο σπίτι σου, αλλά δεν έχεις ακόμα ολλανδικές πινακίδες. Βγάζεις κάποια κάρτα κατοίκου; Με ελληνικές πινακίδες μπορείς να βγάλεις αυτή την κάρτα;

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5