Announcement

Collapse

Σχετικά με τις συναντήσεις των μελλών του φόρου

See more
See less

O Βασίλης Γ.από Ολλανδία στο mofeu.eu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O Βασίλης Γ.από Ολλανδία στο mofeu.eu

    1) Από ποια περιοχή της Ελλάδας είναι η καταγωγή σου;Τι έχεις σπουδάσει;Τι γλώσσες μιλάς;Ποια είναι η ηλικία σου;

    Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα το 1984 από Έλληνες γονείς. Τα σχολικά μου χρόνια ήταν πολύ δύσκολα, γεμάτα με αποτυχίες και κακοτοπιές. Η χειρότερη αποτυχία μου τότε ήταν στην 2α λυκείου που στις πανελλήνιες εξετάσεις (έτος 2000) έχασα τη χρονιά. Μετά από αυτό πήγα σε ΤΕΕ και τελείωσα βοηθός τεχνικού υπολογιστών. Προσπάθησα μέσω των πανελληνίων να μπω στο ΤΕΙ ανεπιτυχώς. Οι γονείς μου με έπεισαν να πάω σε πανεπιστήμιο στο Η.Β. και πράγματι η επιλογή τους αυτή ήταν καλή και σωστή. Ξεκίνησα ως Computer Science όπου είχα επίσης αποτυχία και έτσι τελείωσα ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός. Στη συνέχεια έκανα το μεταπτυχιακό μου σε άλλη πόλη του Η.Β. ως Computer Network Security.

    2) Πόσο καιρό είσαι στην Ολλανδία;Ποιος ήταν ο λόγος που μετανάστευσες στην Ολλανδία;Τι δυσκολίες συνάντησες στην νέα σου ζωή στην Ολλανδία;

    Το διάστημα που έκανα το bachellor αλλά και το master μου, οι γονείς μου προσπαθούσαν να με πείσουν να μην γυρίσω πίσω στην Ελλάδα μετά τις σπουδές μου γιατί φοβόντουσαν πως η κατάσταση στην Ελλάδα θα χειροτέρευε αλλά και επειδή τόσα χρόνια στον χώρο εργασίας έβλεπαν την ανοργανωσιά και κακή συμπεριφορά που επικρατούσε. Εγώ από την άλλη ανυπομονούσα να γυρίσω στην Ελλάδα. Για αυτό με έβαλαν να δουλεύω τα καλοκαίρια όπου μπορούσαν να με βάλουν. Πράγματι, αυτή η εμπειρία μου έδειξε πως θα ήταν καλύτερα να μείνω εκτός Ελλάδος. Το θέμα που αντιμετώπισα όμως ήταν πως δεν μου άρεσε καθόλου το Η.Β. Από την καθημερινή συμπεριφορά των ανθρώπων μέχρι τον τρόπου που διασκεδάζουν, δεν συμφωνούσε με την ιδιοσυγκρασία μου. Όσο έκανα το μεταπτυχιακό μου, με έπεισε ένας Έλληνας φίλος μου να πεταχτώ μέχρι την Ολλανδία. Δεν ήθελα, γιατί φοβόμουν πως η ιδιοσυγκρασία των Ολλανδών θα είναι πολύ χειρότερη από αυτή των Βρετανών μιας και επιτρέπουν ελεύθερα την πορνεία και τα ναρκωτικά, κάτι που με έβρισκε αντίθετο εκείνο τον καιρό. Όταν ήρθα εδώ, κατάλαβα πως αυτό που διαφημίζουν με αυτό που είναι, δεν είναι το ίδιο πράγμα (εκτός από συγκεκριμένες περιοχές, π.χ. Amsterdam). Μου άρεσε πολύ και έτσι αποφάσισα μετά τις σπουδές μου να έρθω στην Ολλανδία. Στην αρχή, έμενα με τον φίλο μου στο Rotterdam, όμως μόλις βρήκα δουλειά στη Χάγη, μετακόμισα εκεί. Οι δυσκολίες που αντιμετώπισα τότε είχαν να κάνουν αρχικά με την εύρεση εργασίας, μιας και οι εταιρείες ζητάνε πάντα πολλά προσόντα και όταν τελειώνει κάποιος το πανεπιστήμιο δεν έχει ούτε τα προσόντα ούτε την εμπειρία. Έμαθα σε εκείνο το διάστημα όμως πως πρώτα από όλα η μη επιτυχία δεν σημαίνει ότι δεν προσπαθούμε, και δεύτερον πως η οργάνωση παίζει πολύ βασικό ρόλο. Ξύπναγα κάθε πρωί στις 07:00, και ετοιμαζόμουν να ψάχνω, από τις 08:00 μέχρι τις 17:00. Ακόμα και αν δεν έβρισκα τίποτα, συνέχιζα να ψάχνω. Πάντα υπάρχει κάτι που μπορεί να μας ξεφύγει. Όταν βρήκα τη δουλεία και μου έδωσαν το συμβόλαιό μου μέσω email, το πήρα και πήγα στην εφορία για να βγάλω BSN. Το πρόβλημα μου ήταν με τις τράπεζες τότε. Καμία τράπεζα δεν ήθελε να μου ανοίξει λογαριασμό αν δεν είχα μόνιμο συμβόλαιο. Τελικά μετά από παρακάλια, δέχθηκε η Rabobank. Όταν μετακόμισα στη Χάγη, ήμουν εντελώς μόνος μου σε ένα άδειο διαμέρισμα. Δεν ήξερα ούτε που μπορώ να αγοράσω ένα κρεββάτι, ούτε είχα μεταφορικό μέσο, ούτε υπήρχαν GPS για να με κατευθύνουν. Τα απογεύματα μετά τη δουλειά, τους πρώτους μήνες έτρεχα με τη συγκοινωνία στο ΙΚΕΑ και όπου αλλού έβρισκα μέσω internet για να μπορέσω σιγά σιγά να βρω όλα όσα χρειαζόμουν. Στο ενδιάμεσο, κανείς δε μου είχε πει τίποτα για την ασφάλεια υγείας, και έτσι μετά από 4 μήνες που χρειάστηκα να πάω στον γιατρό, ανακάλυψα πως θα έπρεπε να πληρώσω πρώτα όλους τους μήνες αναδρομικά (με τι λεφτά;) για να μου επιτρέψουν να γραφτώ σε γιατρό. Πέραν τουτου, πολλές φορές χάθηκα είτε περπατώντας είτε με το αυτοκίνητο της εταιρίας που μου είχαν δώσει αποκλειστικά για δουλειές της εταιρείας. Κάθε φορά εκτύπωνα το χάρτη για το πως να παω αλλά δεν λειτουργούσε αυτό πάντα. Δυστυχώς δεν κατάφερα ποτέ να πάρω μια ευθεία και σωστή απάντηση όταν ζητούσα οδηγίες στο δρόμο. Πολλές φορές άκουγα 4 διαφορετικούς ανθρώπους στον ίδιο δρόμο να μου δίνουν 4 διαφορετικές κατευθύνσεις. Καθώς ήμουν μόνος μου και δεν ήξερα κανέναν, οι μέρες μου και οι νύχτες μου ήταν πολύ μοναχικιές, αλλά αυτό με έφερε πιο κοντά στο να γνωρίσω τον εαυτό μου καλύτερα.

    3) Η εύρεση σπιτιού και εργασίας είναι δύσκολη για κάποιον νέο μετανάστη; Ποια site πιστεύεις ότι είναι αξιόπιστα και μπορούν να στείλουν είτε ένα βιογραφικό, είτε να βρουν ένα σπίτι για να μείνουν;

    Υπάρχουν πολλά sites για να μπορέσει κάποιος να βρεί και δουλειά και σπίτι. Κατά την γνώμη μου σημασία δεν έχει τόσο το πού θα βρεις αυτά που χρειάζεσαι αλλά το πώς θα το κάνεις. Οργανωμένα. Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό κατά τη γνώμη μου από το να βάλει κάποιος ένα στόχο (να βρει δουλειά στην Ολλανδία) και να αφιερώσει όλη του την ενέργεια στο να την ψάχνει οργανωμένα. Το έχω δει αρκετές φορές αυτό. Τεχνικοί να μην βρίσκουν δουλειά στην Ολλανδία για 7 χρόνια που αναζητών ανοργάνωτα, ενώ άλλα επαγγέλματα να βρίσκουν σε διάστημα 2 μηνών επειδή ψάχνανε οργανωμένα και δίνοντας όλο τους το Είναι σε αυτήν την κίνηση. Με το να σκέφτεσαι αν είναι αυτό που θες, με το να υπολογίζεις τις πιθανότητές σου και με το να προσπαθείς πολλαπλά μέρη/εταιρείες. Μην στοχεύσεις πάρα πολύ ψηλά, πιο πάνω από εκεί όπου μπορείς να φτάσεις.

    4) Τον τελευταίο καιρό λόγω της κρίσης στην Ελλάδα, Έλληνες αποφασίζουν να μεταναστεύσουν στην Ολλανδία, τι έχεις να τους συμβουλέψεις;Ποια είναι η κατάλληλη προετοιμασία κάτα την γνώμη σου;

    Στους βόρειους ευρωπαίους δεν αρέσουν οι τραμπουκισμοί και οι φωνές που έχουμε συνηθίσει να κάνουμε στην Ελλάδα. Εδώ χρειάζεται ευγένεια και ηρεμία. Μπορεί και αυτό να μην λειτουργήσει, αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα χρειαστεί λίγο η τέχνη της διπλωματίας. Ερχόμαστε εδώ στη χώρα τους, πρέπει να είμαστε ευγνώμων. Για να το καταλάβουμε αλλιώς, πως θα νιώθαμε αν ερχόντουσαν στην Ελλάδα άνθρωποι από την Ινδία και αποκτούσαν καλές θέσεις και συμπεριφερόντουσαν με έπαρση; Δεν θα μας άρεσε, το ίδιο ισχύει και εδώ.

    5) Ένας νέος μετανάστης που δεν γνωρίζει Ολλανδικά, σε τι εργασία μπορεί να εργαστεί;


    Αυτήν τη στιγμή που απαντάω σε αυτές τις ερωτήσεις βρίσκομαι στην θέση να ψάχνω εγώ ο ίδιο κάποιον άνθρωπο για μια συγκεκριμένη θέση. Θέσεις υπάρχουν αρκετές, και είναι πιο πιθανό κάποιος να βρει μια δουλεία στην Ολλανδία παρά στην Ελλάδα κατά τη γνώμη μου.

    6) Πόσο θεωρείς ότι υπάρχει αλληλεγγύη στους Έλληνες της Ολλανδίας, στο θέμα ότι αν βοηθάει ο ένας τον άλλον και με τι τρόπο;

    Πιστεύω πως δεν υπάρχει μεγάλη οργάνωση. Υπάρχουν διάφορα sites και facebook groups αλλά δεν υπάρχει η οργάνωση των Ελληνικών Σπιτιών που υπήρχε κάποτε. Οι Έλληνες που επικοινωνούν πιο πολύ είναι αυτοί που ψάχνουν για δουλειά ή αυτοί που είναι φοιτητές. Όσοι δουλεύουν και έχουν οικογένειες παραμένουν άγνωστοι σαν εμένα. Η διαφορά είναι πως όταν γνωρίζω πως υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις, προσπαθώ να τις προωθώ μέσω αυτών των Facebook groups.

    7) Τι λένε οι Ολλανδοί για τους Έλληνες και την Ελλάδα;

    Οι Ολλανδοί είναι και αυτοί άνθρωποι σαν τους Έλληνες. Ό,τι ακούν στην τηλεόραση και τους πασσάρουν, αυτά λένε. Το ίδιο δεν γίνεται και στην Ελλάδα; Πάντως σε γενικές γραμμές, όταν δεν επηρρεάζονται από τα media έχουν πολύ καλή ιδέα με την Ελλάδα. Αυτό που ακούω πιο πολύ είναι: «εμείς θέλουμε να βοηθήσουμε την Ελλάδα να βγει από την δύσκολη θέση που είναι, αλλά πρώτα θα πρέπει να οργανώσουν το κράτος τους και να μειώσουν την διαφθορά», το οποίο με βρίσκει απολύτως σύμφωνο αφού και εγώ είμαι της λογικής πως δεν βοηθάς κάποιον που δεν έχει την ψυχολογική δύναμη πρώτα από όλα να βοηθήσει τον εαυτό του.

    8) Στην περιοχή που μένεις κατοικούν Έλληνες; Γενικά αυξάνονται οι Έλληνες στην Ολλανδία;
    Ποια είναι η άποψη σου; Υπάρχουν κάποια Ελληνικά στέκια" ή κάποια λέσχη;


    Έχω δει πολλές φορές ελληνικές πινακίδες. Υποθέτω πως υπάρχουν αρκετοί. Οι πινακίδες αυξάνονται και υποθέτω το ίδιο και οι Έλληνες. Τα μόνα ελληνικά στέκια που ξέρω στην περιοχή μου είναι τα εστιατόρια, τα οποία έχουν επίσης αυξηθεί.

    9) Πως αντιμετωπίζει η Ολλανδική κοινωνία το θέμα της μετανάστευσης των ανθρώπων από τις χώρες του Νότου;

    Όπως κάθε άλλη κοινωνία, είναι λογικό να μην τους πολυαρέσει αλλά όσο αυτοί που έρχονται δεν δημιουργούν προβλήματα αλλά δημιουργούν μια καλύτερη χώρα, δεν νομίζω ότι έχει κάποια διαφωνία ο οποιοσδήποτε.

    10) Ποια είναι τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα κατά την γνώμη σου, στο να μένεις Ολλανδία και ποια στην Ελλάδα;


    Πλεονεκτήματα της Ελλάδας: Ο καιρός, η διασκέδαση
    Πλεονεκτήματα της Ολλανδίας: Όλα τα άλλα.
    Για αυτό η Ελλάδα έχει καταντήσει μια χώρα τουριστική . Όλοι θέλουν τα πλεονεκτήματά της (ως άνθρωποι και όχι ως χώρες) που είναι υπερβολικά λίγα

    11) Θα γύριζες κάποτε στην Ελλάδα , αν ναι με ποιες συνθήκες;Αν όχι,
    ποιοι θα ήταν οι βασικοί σου λόγοι;


    Θα ήθελα πάρα πολύ να γυρίσω στην Ελλάδα υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα έχω να κάνω με το ελληνικό κράτος ή με τον κακό ελληνικό τρόπο σκέψης που έχει εμφανιστεί και έχει καταλάβει την Ελλάδα από την εποχή της γενιάς του πολυτεχνείου.

    12) Πως κατά την γνώμη σου θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί η κρίση στην Ελλάδα βλέποντας ότι
    ακόμα και οι πολιτικοί ηγέτες έχουν παραδεχτεί ότι η συνταγή που έχουν δώσει για το πρόβλημα της
    Ελλάδας είναι λανθασμένη;


    Αυτή είναι μια πάρα πολύ μεγάλη συζήτηση. Για εμένα το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ελλάδας, πάνω από όλα τα άλλα που τα καλύπτει σαν ομπρέλα, είναι πως οι πολιτικοί έχουν αφήσει τη χώρα στον αυτόματο πιλότο τα τελευταία 35 χρόνια τουλάχιστον. Δεν παίρνονται αποφάσεις και να τις ακολουθούν, ούτε καν αυτοί που τις παίρνουν. Όλες οι αλλαγές που έχουν γίνει στην Ελλάδα που δυσαρεστούν μέρη του πλυθισμού αλλά είναι απαραίτητες να γίνουν, είναι όλες από υποχρέωση προς τους εταίρους μας. Κανείς δεν έχει πάρει μια σωστή απόφαση που να οδηγήσει τη χώρα στην καλυτέρευση όλα αυτά τα χρόνια, όλοι απλά προσπαθούν να ανέβουν στην καρέκλα και εκεί ξοδεύουν την ενέργειά τους, για να λέγονται πρωθυπουργοί και όχι για να έχουν καταφέρει κάτι που να μείνει στην ιστορία.
X
Working...
X
×
Welcome to BOOST 95.5