Announcement

Collapse
No announcement yet.

Leiden τον Σεπτεμβρη!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Leiden τον Σεπτεμβρη!

    Γεια σας παιδια! Εχω τελειωσει Ψυχολογια στην Αγγλια και θελω να παω για Master στην Ολλανδια. Μαθαινω Ολλανδικα, μ'αρεσουν παρα πολυ και ανυπομονω να φυγω απο'δω περα! (: Σκοπευω να ψαχτω με κατι part-time οσο σπουδαζω, σκεφτομουν κανα coffee shop ή κατι παρεμφερες (: Εχει κανεις καμια συμβουλη?

  • #2
    Δεν είμαι από Leiden αλλά έπεσες γάντι στο φόρουμ. Έχουμε δύο ψαγμένα μέλη που μένουν Leiden. Go glazar και nantuko.
    Απορώ πως δεν έχουν απαντήσει ακόμα; Κοιμούνται μάλλον ή απολαμβάνουν των χειμώνα :)
    Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

    Comment


    • #3
      Καλως μας ήρθες . Αντε με το καλό και στο Leiden .

      Κοίτα να βρείς πρώτα δωμάτειο και μετα κοιτάς και για δουλεία .
      Το θέμα δωμάτειο στο Leiden , πονάει πάρα πολύ , οπότε ελπίζω να το κοιτάς απο τώρα .
      Ακόμα και εαν σου βρούν απο το πανεπιστήμειο , μπορεί να είναι στην Χάγη ,
      οπότε αλλιώς θα τα υπολογίσεις για δουλεία εαν μένεις εκεί .

      Γενικά εαν κοιτάξεις για part time , συνηθως δεν δίνουν μεταφορικά , οπότε καλό ειναι να ξέρεις που μενεις πρώτα .

      Καλό είναι να κοιτάξεις και απο νωρίς για δουλέια , γιατι σε "φοιτητούπολη" σαν το Leiden , είναι μεγάλος ο ανταγωνισμός για τα part time .
      Εαν είσαι σε καλό επίπεδο στα Ολλανδικά , τότε ειναι πολυ πιο ευκολο .

      Σε coffe shop δεν ξέρω εαν μπορείς να δουλέψεις έτσι απλά . Στο Leiden δεν νομίζω οτι έχει και πολλά ( νομίζω έχει πιάσει το μάτι μου 2 - λογικά παιζει να έχει και άλλα )
      Σίγουρα πρέπει πρώτα να έρθεις και να δηλωθεις στο δήμο ( να έχεις δωμάτειο ή σπίτι δηλαδή ) .
      Τι ενοείς παρεμφερές ? Δεν σε πιάνω .

      @chat1978 Δεν αράζω όλη μέρα στο pc , για να απαντήσω άμεσα . Άσε που είμαι σε "διακοπές" οπότε δεν κάθομαι κάν στο pc :P
      Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

      Comment


      • #4
        Δεν θα μπορούσα να τα γραψω καλύτερα.
        Τα μονα που μπορώ να προσθέσω είναι
        1. Για την διαμονή εκτός απο την την πανεπιστημιακή εστία και τα funda.nl pararius.nl μπορείς να κοιταξει καποιες ομαδες στο facebook οπως Leiden Housing κτλ. (Γενικα ψαξε για Leiden ή Den Haag στο fb)
        2. Αφου με το καλό ερθεις εδώ μπορείς να κοιταξεις για δουλεια (με την προοπτική οτι η δουλειά είναι συμπληρωματική του master σου). Οντως ουτε το δικο μου ματι έχει παρει αρκετα coffee shops (Οικογενειαρχης ανθρωπος βλεπεις ) Αυτο που έχει πάρει το ματι μου για Part-Time (και αφου λές οτι τα πας καλα με τα ολλανδικα) είναι σε super-market. Κατα καιρούς βλέπω αφίσες που ζητανε κόσμο. Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλα που ξέρεις......
        Αλλα αρχικά κάνε τα χαρτια σου για το Master στην συνέχεια δες τι μπορείς να κάνεις για το σπίτι, ελά εδώ δές το πρόγραμμα σου στο Πανεπιστήμιο και μετά βλέπεις τι θα κάνεις με την δουλεία.

        @chat1978: Δεν φτάνει που πρέπει να απαντάω στα σεντόνια σου. Θα σε έχω και δερβέναγα για το ποσο γρήγορα απαντάω;
        Πάω έξω έβγαλε ήλιο.......
        glazar
        Full Member
        Last edited by glazar; 16/05/16, 09:11.
        Μην με βλέπετε έτσι, είμαι καλός κατα βάθος. (Στο πολύ βαθος ομως)

        Comment


        • #5
          Γεια σας παιδια! Ευχαριστω που απαντησατε τοσο γρηγορα χαχα (:
          Ηθελα κι ολας να ρωτησω για δωματιο.. Εγω θα παω Σεπτεμβρη οπως σας ειπα, αλλα σκοπευω να ξεκινησω το master τον φεβρουαριο... Το οποιο σημαινει οτι δεν θα ψαχτω για accommodation μεσω του πανεπιστημιου.. Τωρα, μου λετε για Χαγη.. Το ξερω οτι ειναι κοντα, αλλα για ποσο κοντα μιλαμε? Και για τι τιμη μεταφορικων? Εχω μια φιλη που σπουδαζει εκει, αμα συμφερει να της μιλησω!
          Επισης, δεν πολυψηνομαι για σουπερ μαρκετ :p σκεφτομουν να εξαντλησω πρωτα τις επιλογες μου οσον αφορα καφετεριες, ισως εστιατορια κλπ, και μετα να δω τι αλλο παιζει.. Επισης σκεφτομουν να ψαχτω και αμστερνταμ για δουλεια, που ειναι και πιο τουριστικη πολη και ξερω και καλα αγγλικα.. Αλλα δεν ξερω αμα συμφερει να μενω Χαγη και να μετακινουμε Χαγη-Λάιντεν-Αμστερνταμ...
          Θα κοιταξω και τις σελιδες που μου δωσατε και i'll keep in touch (:

          Comment


          • #6
            Originally posted by Kali View Post
            Γεια σας παιδια! Ευχαριστω που απαντησατε τοσο γρηγορα χαχα (:
            Ηθελα κι ολας να ρωτησω για δωματιο.. Εγω θα παω Σεπτεμβρη οπως σας ειπα, αλλα σκοπευω να ξεκινησω το master τον φεβρουαριο... Το οποιο σημαινει οτι δεν θα ψαχτω για accommodation μεσω του πανεπιστημιου.. Τωρα, μου λετε για Χαγη.. Το ξερω οτι ειναι κοντα, αλλα για ποσο κοντα μιλαμε? Και για τι τιμη μεταφορικων? Εχω μια φιλη που σπουδαζει εκει, αμα συμφερει να της μιλησω!
            Επισης, δεν πολυψηνομαι για σουπερ μαρκετ :p σκεφτομουν να εξαντλησω πρωτα τις επιλογες μου οσον αφορα καφετεριες, ισως εστιατορια κλπ, και μετα να δω τι αλλο παιζει.. Επισης σκεφτομουν να ψαχτω και αμστερνταμ για δουλεια, που ειναι και πιο τουριστικη πολη και ξερω και καλα αγγλικα.. Αλλα δεν ξερω αμα συμφερει να μενω Χαγη και να μετακινουμε Χαγη-Λάιντεν-Αμστερνταμ...
            Θα κοιταξω και τις σελιδες που μου δωσατε και i'll keep in touch (:
            To Χαγη-Λειντεν παλευεται, το Λειντεν-Αμστερνταμ οχι και τοσο. Δεν ειναι μονο ο χρονος αλλα και το κοστος. Οι ολλανδικές συγκοινωνίες δεν είναι οι οικονομικότερες. Μην ξεχνάς οτι μπορεί το Αμστερνταμ να είναι πιο κεντρική πολη και να έχει μεγαλύτερη προσφορα σε θέσεις εστιασης αλλα φαντασου και ποια θα είναι η ζητηση καθώς ολοι ετσι σκεφτονται.
            Αλλα για το Λειντεν-Αμστερνταμ νομίζω οτι θα απαντήσει καλύτερα η Nantuko που έχει φαει την διαδρομή με το κουτάλι....
            Μην με βλέπετε έτσι, είμαι καλός κατα βάθος. (Στο πολύ βαθος ομως)

            Comment


            • #7
              Οπότε τα δεδομένα είναι σαν να μην είσαι πανεπιστήμειο .. για αρχη .

              1. Leiden (Central )- Den Haag (Central) = 10-15λεπτά με το τραινο και περίπου 3,50 το εισητηριο ( 7 return ) . (2,80 ή 2,10 με την εκπτωση )
              2. Leiden (Central) - Amsterdam (Central) = 35-40 λεπτά με το τραινο και 9 το εισητηριο ( 18 return ) ( 7,20 ή 5,40 με την εκπτωση )
              [Η εκπτωση - συνδρομή- κοστίζει 25 euro τον μήνα και εχεις 20% εκπτωση στις ωρες αιχμής και 40% εκπτωση εκτος ωρων αιχμης ]

              Οπότε για Άμστερνταμ θα θες 10,80 τουλάχιστον ( εαν παρεις συνδρομή ) για να πας και να έρθεις .
              Εαν πληρώνεις τα μεταφορικά και δουλευεις part time δεν θα σου βγαίνει .
              Επισεις θα πρέπει να βρείς δουλέια που να σου επιτρέπει να προλαβαίνεις το τελευταίο τραίνο 00:30 -01:00 .

              Για Den Haag - Leiden βγαίνει πολύ καλύτερα , και απο χρόνο και απο οικονομία .

              Για αρχή κοιτά να βρείς δωμάτειο . Στο Leiden . Εδώ θα σπουδάσεις , τα άλλα είναι δευτερεοντά .
              Αν δεν βρεις εδώ , τότε στην Den Haag . Το δωμάτειο ειναι το ποιο συμαντικό κοίτα και απο τώρα μπας και κλήσεις κατι .

              Οσο για δουλεία , στο σουπερ μέρκετ δεν σε πέρνουν εκτος και εαν μιλάς καλά Ολλανδικά .
              Αμα σε πάρουν ομως , εγω θα πήγαινα . Δεν φαντάζεσε ποσοι φοιτητες ψάχνουν για δουλεια εδω .
              Και είναι και Ολλανδοι οπότε το θέμα με την γλώσσα το έχουν έτοιμο .
              Καφετέριες και εστιατόρια πολλές φορες ζητάνε και εκει Ολλανδικά , αλλά κοιτα το μπας και βρείς μονο με αγγλικά .
              Γενικά στην θέση σου θα πήγαινα σε οποια δουλεία με πέρναν με νορμάλ συνθήκες εργασίας - δεν έχεις το περιθώριο της επιλογής όσο νομίζεις .
              Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

              Comment


              • #8
                Originally posted by Nantuko View Post
                Οπότε τα δεδομένα είναι σαν να μην είσαι πανεπιστήμειο .. για αρχη .

                1. Leiden (Central )- Den Haag (Central) = 10-15λεπτά με το τραινο και περίπου 3,50 το εισητηριο ( 7 return ) . (2,80 ή 2,10 με την εκπτωση )
                2. Leiden (Central) - Amsterdam (Central) = 35-40 λεπτά με το τραινο και 9 το εισητηριο ( 18 return ) ( 7,20 ή 5,40 με την εκπτωση )
                [Η εκπτωση - συνδρομή- κοστίζει 25 euro τον μήνα και εχεις 20% εκπτωση στις ωρες αιχμής και 40% εκπτωση εκτος ωρων αιχμης ]

                Οπότε για Άμστερνταμ θα θες 10,80 τουλάχιστον ( εαν παρεις συνδρομή ) για να πας και να έρθεις .
                Εαν πληρώνεις τα μεταφορικά και δουλευεις part time δεν θα σου βγαίνει .
                Επισεις θα πρέπει να βρείς δουλέια που να σου επιτρέπει να προλαβαίνεις το τελευταίο τραίνο 00:30 -01:00 .

                Για Den Haag - Leiden βγαίνει πολύ καλύτερα , και απο χρόνο και απο οικονομία .

                Για αρχή κοιτά να βρείς δωμάτειο . Στο Leiden . Εδώ θα σπουδάσεις , τα άλλα είναι δευτερεοντά .
                Αν δεν βρεις εδώ , τότε στην Den Haag . Το δωμάτειο ειναι το ποιο συμαντικό κοίτα και απο τώρα μπας και κλήσεις κατι .

                Οσο για δουλεία , στο σουπερ μέρκετ δεν σε πέρνουν εκτος και εαν μιλάς καλά Ολλανδικά .
                Αμα σε πάρουν ομως , εγω θα πήγαινα . Δεν φαντάζεσε ποσοι φοιτητες ψάχνουν για δουλεια εδω .
                Και είναι και Ολλανδοι οπότε το θέμα με την γλώσσα το έχουν έτοιμο .
                Καφετέριες και εστιατόρια πολλές φορες ζητάνε και εκει Ολλανδικά , αλλά κοιτα το μπας και βρείς μονο με αγγλικά .
                Γενικά στην θέση σου θα πήγαινα σε οποια δουλεία με πέρναν με νορμάλ συνθήκες εργασίας - δεν έχεις το περιθώριο της επιλογής όσο νομίζεις .
                Η έκπτωση αυτή είναι κάτι σαν φοιτητικό;
                Το πανεπιστήμιο πριμοδοτεί κάπως τα μεταφορικά κόστη; Όπως πχ εσύ σαν εργαζόμενη λαμβάνεις χιλιομετρική αποζημείωση. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο;
                Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

                Comment


                • #9
                  Εαν δεν κάνω λάθος , για τους μεταπτυχιακους φοιτητες έχει το 40% εκτός ωρων αιχμής .
                  ( Οι ώρες αιχμης Δευτέρα-Παρασκευή 06:30-09:00 & 16:00 - 18:30 )

                  Για τους φοιτητες είναι επιλογή ενα απο τα δυο : 1.Δωρεαν τις καθημερινές και 40% τα ΣΚ 2.Δωρεαν τα ΣΚ και 40% τις καθημερινες.

                  Σε κάθε περίπτωση στην αρχή δεν θα έχει καμία φοιτητικη εκπτωση , γιατι δεν θα ειναι ακόμα φοιτηταριό .
                  Μετά εαν η φοιτητικη λέσχη δώσει οκ . Αλλά κάτι έχει πάρει το μάτι μου οτι μεταπτυχιακοί απο αλλες χώρες δεν έχουν .
                  Λογικά το site του πανεπιστημιου θα τα γράφει αυτά .
                  Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                  Comment


                  • #10
                    Kali
                    Πως και αποφάσισες να διαλέξεις την Ολλανδία;

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Nantuko View Post
                      Εαν δεν κάνω λάθος , για τους μεταπτυχιακους φοιτητες έχει το 40% εκτός ωρων αιχμής .
                      ( Οι ώρες αιχμης Δευτέρα-Παρασκευή 06:30-09:00 & 16:00 - 18:30 )

                      Για τους φοιτητες είναι επιλογή ενα απο τα δυο : 1.Δωρεαν τις καθημερινές και 40% τα ΣΚ 2.Δωρεαν τα ΣΚ και 40% τις καθημερινες.

                      Σε κάθε περίπτωση στην αρχή δεν θα έχει καμία φοιτητικη εκπτωση , γιατι δεν θα ειναι ακόμα φοιτηταριό .
                      Μετά εαν η φοιτητικη λέσχη δώσει οκ . Αλλά κάτι έχει πάρει το μάτι μου οτι μεταπτυχιακοί απο αλλες χώρες δεν έχουν .
                      Λογικά το site του πανεπιστημιου θα τα γράφει αυτά .
                      Sorry gia ta greeklish. Den exo elliniko pliktrologio. Den yparxei kamia ekptosi per se stous Eyropaious foitites sta metaforika an den douleyoun 56 ores to mina me kanoniko sumvolaio. Praktikes den metrane. To 40% ekptosi ektos oron aixmis ,dil 6:30-9:00, 16:00-18:30, to agorazeis me 50 euro to xrono. Ti ta thes ta coffee shops? Mono kati remalia syxnazoun ekei. Mias ki einai nomini I xrysi soft drugs mono oi bass class, kagkoures koinos pigainoun ekei. Edo eisai teleiomenos kai perigelos an kapnizeis tetoia.

                      Comment


                      • #12
                        Θα προσθέσω εδώ οτι ναι ( ευχαριστώ για την διορθωση Evamin - γιατί διάβασα για αυτό , αλλά ξέχασα να το διορθώσω )
                        δεν έχεις έκπτωση φοιτητη για το τραίνο . Είναι μόνο για τους Ολλανδούς γιατί η έκπτωση θεωρείτε κάτι σαν "δάνειο" .
                        Εαν διακόψει ο Ολλανδος τις σπουδες , πρέπει να επιτρέψει τα χρήματα !
                        Ενας Άγγλος πριν μερικά χρόνια εκανε καταγγελία στην Ευρωπαική ένωση για αυτό , οτι καταπατά τα ίσα δικαιώματα την ΕΕ.
                        Την περασμένη εβδομάδα , βγήκε η αποφασή που λέει οτι ναι η Ολλανδία έχει δικαίωμα να δίνει φοιτητικες εκπτώσεις στα ΜΜΜ μόνο σε Ολλανδους .

                        Οπότε : σαν αλλοδαπός φοιτητης - δεν έχεις καμία εκπτώση .

                        Τι εννοούσα με την έκπτωση τώρα ?
                        Η NS ( η εταιρία των τραίνων - σαν να λέμε ΟΑΣΑ για την Αθήνα ) έχει συνδρομές εκπτώσεων που μπορείς να αγοράσεις .
                        Θα αναφέρω μόνο 2 που λόγικά είναι για σένα . Μπορείς πάντα να μπεις στο site ns.nl να διαλέξεις .
                        1. 40% έκπτώση - εκτός ώρών αιχμής ( ΣΚ ειναι εκτός επίσεις ) με 50 euro για ένα χρόνο .
                        ( κατά καιρους το έχουν προσφορά με 29 - αλλά ειναι αμα το πετύχεις οταν το θές )
                        2. 20% έκπτωση σε ώρες αιχμής ( 6:30 - 9:00 & 16:00-18:30 weekdays ) και 40% έκπτώση - εκτός ώρών αιχμής με 25 euro τον μήνα .
                        ( Εαν κάνεις "συμβόλαιο ετήσιο" πληρώνεις 20 τον μήνα - αλλά δεν μπορείς να διακόψεις πριν τον χρόνο )

                        * Για να πάρεις τις συνδρομές πρέπει να έχει ονομαστική κάρτα για τα ΜΜΜ ( ov-chipcard την λεμε )
                        και για να πάρεις ονομαστική πρέπει να έχεις Ολλανδικό λογαριασμό τραπέζης .
                        Ετσι και αλλιώς ειναι μέσα στα απαραίτητα που πρέπει να κάνεις άμεσα μόλις έρθεις .
                        Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                        Comment


                        • #13
                          Είναι ωραία στο Leiden . Έχεις ψαχτεί για σπίτι ;

                          Comment

                          X
                          Working...
                          X
                          ×
                          Welcome to BOOST 95.5