pdprint.gr Ψηφιακές εκτυπώσεις ,χορηγός του mofeu.eu
μπείτε στο site
  • Amused
  • Angry
  • Annoyed
  • Awesome
  • Bemused
  • Cocky
  • Cool
  • Crazy
  • Crying
  • Depressed
  • Down
  • Drunk
  • Embarrased
  • Enraged
  • Friendly
  • Geeky
  • Godly
  • Happy
  • Hateful
  • Hungry
  • Innocent
  • Meh
  • Piratey
  • Poorly
  • Sad
  • Secret
  • Shy
  • Sneaky
  • Tired
  • Wtf
  • Results 1 to 3 of 3
      New Member
      This user has no status.

I am:
      ----

Level completed: 0%,
      Points required for next Level: 1
      Level completed: 0%, Points required for next Level: 1
      Overall activity: 0%
      Thanks
      0

Smile ερωτησεις για επαγγελμα ναυτικου και μεταναστευση στην αυστρια

καλησπερα! διαβασα και διαβαζω τα διαφορα posts μεταναστευσης! περνουμε σιγα σιγα την αποφαση με τον συζηγο να φυγουμε απο ελλαδα.. στο μυαλο μου παντα υπηρχε αυτη η ιδεα, εχω μεινει ενα διαστημα και μεστρε ιταλια αλλα δυστυχως για καποιους λογους αναγκαστηκα να γυρισω. ο αντρας μου ειναι ναυτικος και εχει αρχισει να ψαχνει μελλοντικη συνεργασια με ευρωπαικη εταιρια. ενας περιορισμος μας ειναι οτι θα χρειαζεται να ερχομαστε ελλαδα τουλαχιστον 2 φορες ετησιως οδικως.. οποτε ψαχνουμε για κοντινες οσο γινεται χωρες. επισης σιγουρα να εχει πιο πολυ κρυο! αρκετα πιο πολυ! κ οι δυο εχουμε θεμα με την ζεστη χαχα..καταληγουμε μεταξυ αλλων και στην αυστρια λογω ενος φιλου μας που εχει μετακομισει εδω και καιρο στο σαλτσμπουργκ. ο αντρα μου αυτη την περιοδο ειναι μπαρκαρισμενος και μολις γυρισει θα αρχισουμε ενα καλο ψαξιμο (πρεσβιες κτλ), μεχρι στιγμης λοιπον ψαχνω απλα στο ιντερνετ.. προσπαθω να βρω τι γινεται με την φορολογια των ναυτικων πχ, οι οποιοι στα περισσοτερα κρατη (εκτος ελλαδας) αποτελουν εξαιρεση σε ορισμενα θεματα λογω απουσιας μεγαλου διαστηματος απο την χωρα που διαμενουν ετησιως. υπαρχει καποιος που να γνωριζει? ή καποιος που θα μπορουσε να μ πει που μπορω να απευθυνθω για να μαθω? καποιο λογιστικο γραφειο ισως? ευχαριστω!!

Full Moderator
      is Its a new dawn , its a new day
      , its a new life for me ...
      and i am feeling good !

I am:
      Awesome

Nantuko's Avatar
      Level completed: 86%,
      Points required for next Level: 58
      Level completed: 86%, Points required for next Level: 58
      Achievements:
      Three FriendsCreated Album pictures5000 Experience PointsVeteran
      Awards:
      Downloads
      Thanks
      219
      Καλημέρα Dimi και καλως μας βρήκες .
      Δυστιχως δεν έχω να σου δώσω καποιά πληροφορία αλλα θα ήθελα , εαν δεν έχεις πρόβλημα να κάνω μερικές ερωτίσεις .
      1. Αναφέρεις Αυστρία , αλλά η Αυστρία οχι θάλλασσα δεν έχει , αλλά απο οσο γνωρίζω ουτε καν μεγάλο ποτάμι που να πλεουν καράβια ( οχι βάρκες )
      Ακόμα και Γερμανια έχουν ναυτικους που δουλευουν στον Ρηνο , αλλά για Αυστρία πρωτη φορα το ακούω . Που έχει λιμάνι στην Αυστρία ?
      2. Απο ξένες γλώσσες τι γνωρίζετε ? Εσυ που θα μένεις σπίτι βασικά , γνωρίζεις κάλα κάποια ξένη γλώσσα ? Εαν ναι - θα προσανατολιζομουνα σε χώρες που μιλάω την γλωσσα .
      3. Για να σου προτείνει κάποιος καποιον λογιστη/γραφείο που γνωρίζει , θα πρέπει να γνωρίζεις την χώρα που θες να πάς ( εκτος εαν η ερώτηση σου ήταν στοχευμενη για την Αυστρία που αναφαίρεις )

Οπου και να αποφασίσετε , σας ευχομαι καλή τύχη . Ελπίζω κάποιος άλλος εδω μέσα να έχει να σου δώσει εστω κάποιες λίγες πληροφορίες .
      Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

New Member
      This user has no status.

I am:
      ----

Level completed: 0%,
      Points required for next Level: 1
      Level completed: 0%, Points required for next Level: 1
      Thanks
      0
      ευχαριστω για την απαντηση!! ναι σωστα ξεχασα να εξηγησω.. ειναι λιγο μπερδεμα αυτο με τις εταιριες.. δηλδη θα μπορουσε να αλλαξει και να παει σε αγγλικη πχ εταιρια και να μενει ελλαδα.. ή εταιρια γερμανικη που να εχει γραφειο στην αυστρια πχ.. ουτε η εταιρια στην οποια ειναι τωρα εχει ελληνικη σημαια απλα η βαση της ειναι ελλαδα. σιγουρα δεν εχουμε αποκλεισει πχ και γερμανια γαλλια! αυστρια ειναι φιλος δηλδη αυτο ειναι ολο.. επισης δεν εχει αρχισει ακομα σωστο ψαξιμο με εταιριες κτλ γιατι ο αντρας μου ειναι μπαρκαρισμενος. τωρα οσον αφορα στην γλωσσα.. ναι εδω την παταμε λιγο.. ξερουμε κ οι δυο παρα πολυ καλα αγγλικα.. εγω λιγα γερμανικα που ηξερα σιγουρα θα πρεπει να ξανακανω μαθηματα.. και ο αντρας μου ξερει γαλλικα..(γιαυτο και η γαλλια μεσα στις σκεψεις μας).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)