Announcement

Collapse

Σχετικά με τις συναντήσεις των μελλών του φόρου

See more
See less

Η Εύα από την Ολλανδία στο mofeu.eu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Η Εύα από την Ολλανδία στο mofeu.eu

    1)Ποια είναι η ηλικία σου; Από ποια περιοχή της Ελλάδας είναι η καταγωγή σου;Τι έχεις
    σπουδάσει;Τι γλώσσες μιλάς;


    Ονομαζομαι Ευαγγελια Μιντζαη και ειμαι 30 χρονων. Γεννηθηκα στην Αλβανια και
    μεταναστευσα με την οικογενεια μου στην Νικαια, Πειραια οταν ημουν 6 χρονων. Η
    καταγωγη μας ειναι απο το Αργυροκαστρο οποτε μεγαλωσα με την ελληνικη γλωσσα και
    παραδοση.
    Εχω σπουδασει οικονομικα στο Οικονομικο Πανεπιστημιο Αθηνων (ΑΣΟΕΕ) και αργοτερα
    εκανα το μεταπτυχιακο μου στα Οικονομικα και το Δικαιο στο πανεπιστημιο της Ουτρεχτης.
    Η εκμαθηση ξενων γλωσσων ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου χομπυ. Ξερω αγγλικα
    απταιστα, ολλανδικα σε πολυ καλο επιπεδο, γερμανικα, γαλλικα, ισπανικα και λιγα στραβα
    κουτσα αλβανικα. Τελευταια αρχισα να μαθαινω ρωσικα κι ελπιζω στο μελλον να μαθω
    κινεζικα, ιαπωνεζικα και αραβικα.

    2)Πόσο καιρό είσαι στην Ολλανδία;Ποιος ήταν ο λόγος που μετανάστευσες στην
    Ολλανδία;Τι δυσκολίες συνάντησες στην νέα σου ζωή στην Ολλανδία;


    Στην Ολλανδια μενω σχεδον 5 χρονια τωρα. Ο λογος που αποφασισα να φυγω ηταν ο ιδιος
    που αρκετοι αλλοι νεοι αποφασισαν να φυγουν. Μολις ειχα τελειωσει το πτυχιο μου το
    2012 και τοτε ηταν που αρχισε να χτυπαει η κριση αρκετα. Νεες φορολογιες καθε μερα, τα
    μαγαζια στον Κορυδαλλο εκλειναν το ενα μετα το αλλο. Τοτε ειχα μια χαζοδουλεια που δεν
    με πληρωνε για ενα χρονο. Καποια στιγμη σκεφτηκα οτι δεν αξιζω ολη αυτη τη μιζερια. Δεν
    αξιζει να σκυβω το κεφαλι για ενα αφεντικο που θα με εκμεταλλευεται για ψιχουλα οταν
    εχω ξοδεψει τοσα χρονια στα θρανια και στα εδρανα για να εχω μια αξιοπρεπη ζωη. Οποτε
    το πηρα αποφαση να φυγω.
    Η μεγαλυτερη δυσκολια για μενα ηταν να συνηθισω τον καιρο. Στις αρχες νομιζα οτι θα
    εκανε παντα κρυο και δεν ειχα παρει ουτε ενα κοντομανικο μαζι μου. Τον πρωτο Σεπτεμβρη
    που ηρθα βαρεσε 28 βαθμους κι ηταν ολοι με κοντομανικα κι εγω με μπουφαν. Δεν ηξερα
    τι να βαλω οταν εκανα ποδηλατο, οταν εβρεχε, οταν ειχε ζεστη το πρωι και κρυο το βραδυ.
    Αλλα ευτυχως συνηθισα και μ’αρεσει ο δροσερος καιρος.

    3)Η ποιότητα ζωής είναι καλύτερη στην Ολλανδία σε σχέση με την Ελλάδα;

    Θεωρω οτι η ποιοτητα ζωης ειναι πολυ καλυτερη απο την Ελλαδα με απλα καθημερινα
    πραγματα. Για παραδειγμα, ολοι κανουν ποδηλατο και βλεπεις οτι ο κοσμος ειναι αρκετα
    υγιης και αθλητικος. Οι ανθρωποι ειναι χαλαροι, απλοι, δεν νοιαζονται για το φαινεσθαι και
    δεν αγχωνονται για πραγματα που στην Ελλαδα θα ηταν σημαντικα. Επισης, η καλη
    οικονομια φερνει χαρα στους ανθρωπους και φαινεται αν πας μια βολτα Σαββατο στην
    Ουτρεχτη.

    4)Ποια ήταν τα βήματα που ακολούθησες για να πας στην Ολλανδία;

    Θα ηθελα να ευχαριστησω το MOFEU forum γιατι ηταν η πρωτη πηγη που βρηκα για
    πληροφοριες. Διαβασα ολα τα αρχεια, συζητησεις που υπηρχαν. Μετα δικτυωθηκα στο
    Facebook group των Ελληνων φοιτητων να μαθω τα παντα για επιδοματα και φοιτητικη
    ζωη. Τελος, ξεκινησα να μαθαινω ολλανδικα στην Αθηνα ενα χρονο πριν ερθω μεσω του
    Διδασκαλειου ξενων γλωσσων του Καπποδιστριακου. Οταν ηρθα εδω ηξερα τα παντα απο
    εγγραφες στο δημο, τραπεζες και να διαβαζω στα ολλανδικα.

    5) Ποια site πιστεύεις ότι είναι αξιόπιστα για αναζητηση δουλειας;

    LINKEDIN ειναι το νουμερο ενα σαιτ για να βρει καποιος δουλεια. Πας στην καρτελα Jobs,
    βαζεις λεξεις κλειδια οπως δουλεια που θες και περιοχη και καλο ψαξιμο! Επισης, πολυ
    σημαντικο σαιτ ειναι το www.loonwijzer.nl οπου μπορεις να δεις μεσους και κατωτατους
    μισθους. Υπαρχουν μεγαλες διαφορες με το τι μισθοι πληρωνονται σε σχεση με το τι
    μισθους περιμενουν μερικοι.

    6)Τον τελευταίο καιρό λόγω της κρίσης στην Ελλάδα, Έλληνες αποφασίζουν να
    μεταναστεύσουν στην Ολλανδία, τι έχεις να τους συμβουλέψεις;


    Συμβουλη μου ειναι να το τολμησουν ομως με ανοιχτο μυαλο και αρκετο διαβασμα.
    Καταρχην, να μπουν στο φορουμ να δουν τις εμπειριες αλλων για να εχουν ρεαλιστικες
    προσδοκιες. Ο τολμων νικα και αν δεν εχουν τιποτα να χασουν η Ολλανδια ισως ειναι αυτο
    που ψαχνουν.

    7)Πόσο θεωρείς ότι υπάρχει αλληλεγγύη στους Έλληνες της Ολλανδίας, στο θέμα ότι αν
    βοηθάει ο ένας τον άλλον και με τι τρόπο; Υπάρχουν κάποιοι Ελληνικοί σύλλογοι ;


    Πιστευω πως οι Ελληνες του εξωτερικου βοηθανε αρκετο κοσμο. Οι φιλοι/γνωστοι μου
    παντα θα βοηθησουν θα πουν εναν καλο λογο αν ειναι να βοηθησουμε καποιον να βρει
    δουλεια για παραδειγμα. Εχουν υπαρξει και οι ιδιοι στη θεση αυτη και καταλαβαινουν.

    8)Ποια είναι τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα κατά την γνώμη σου, στο να μένεις
    Ολλανδία και ποια στην Ελλάδα;


    Πλεονεκτηματα στην Ολλανδια
    1. Χαλαρη ζωη, λιγοτερο στρες
    2. Φθηνα σουπερμαρκετ
    3. Πολλες δυνατοτητες να απολαυσεις τη μερα χωρις κοστος, οπως μια ποδηλαταδα
    στο δασος, σε λιμνες, στη θαλασσα.
    4. Καλυτερες ευκαιριες για καριερα και αξιοπρεπη ζωη

    Μειονεκτηματα στην Ολλανδια
    1. Ο καιρος ειναι ενας παραγοντας που προκαλει καταθλιψη και ψυχολογικα
    προβληματα.
    2. Η κοινωνια ειναι πολυ ατομικιστικη και δεν υπαρχει αλληλεγγυη και υποστηριξη για
    τον συνανθρωπο οπως στην Ελλαδα.
    3. Το συστημα υγειας ειναι αθλιο και μονο επικεντρωμενο στο χρημα/κερδος

    9)Πως κατά την γνώμη σου θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί η κρίση στην Ελλάδα
    βλέποντας ότι
    ακόμα και οι πολιτικοί ηγέτες έχουν παραδεχτεί ότι η συνταγή που έχουν δώσει για το
    πρόβλημα της
    Ελλάδας είναι λανθασμένη;


    Αυτο ειναι μεγαλη συζητηση. Οι πολιτικοι σε οποιοδηποτε κομμα κι αν ανηκουν εχουν ολοι
    την ιδια αντιληψη. Θυμαμαι τις πολιτικες παραταξεις στην ΑΣΟΕΕ και πως οι
    εκκολαπτομενοι μελλοντικοι πολιτικοι συμπεριφερονταν. Ξυλο, καρεκλες στα κεφαλια και
    μετα φιλαρακια αλλα μπροστα μας το επαιζαν εχθροι. Ελπιζω οτι οι νεες γενιες εχοντας
    μεγαλωσει σε χειροτερες συνθηκες απο οτι οι γονεις τους θα αρνηθουν το παρον συστημα
    και θα το αλλαξουν σε κατι καλυτερο, πιο ανθρωπινο. Χρειαζεται ριζικη αλλαγη στην
    κοινωνια, στον τροπο σκεψης.

    10)Η νοοτροπία του Έλληνα αλλάζει στο εξωτερικό;

    Εξαρταται. Οι νεοτερες γενιες ειναι ανοιχτες στις αλλαγες. Ξερω βεβαια κι αλλους που θα
    πανε σε μπουζουκια, μονο σε ελληνικα εστιατορια και θα αναζητησουν ελληνικες
    κοινοτητες μονο. Αυτο που εχω δει να αλλαζει σε μενα ειναι το ταμπεραμεντο και ο
    αυθορμητισμος. Εχω γινει πολυ πιο υπομονετικη, πιο ευγενικη και δεν βριζω πια τον οδηγο
    του λεωφορειου που εχασε ολοκληρο δρομολογιο. Υπαρχουν βεβαια ακομα οι κολλημενοι,
    που θα πουν οτι οι Ελληνες ειναι ανωτερος λαος, η Ελλαδα ειναι η καλυτερη χωρα του
    κοσμου, οι καγκουρες κι οι λαικουρες. Αυτοι συνηθως παραπονιουνται απο τη στιγμη που
    θα πατησουν το ποδι τους και δεν μενουν για πολυ εδω.
    Το εξωτερικο θελει ανοιχτο μυαλο. Να γινεις παιδι του κοσμου να αφησεις τον εαυτο σου
    να παρασυρθει στο νεο, στο διαφορετικο. Στην Ολλανδια υπαρχουν ποσοι αλλοι λαοι που
    συνυπαρχουν αρα η αποδοχη στη διαφορετικοτητα ειναι πολυ σημαντικη για να επιβιωσει
    κανεις και να ζει χαρουμενος σε αυτη τη χωρα.

  • #2
    Η Εύα στο mofeu 12-12-2020

    Comment

    X
    Working...
    X
    ×
    Welcome to BOOST 95.5