Announcement

Collapse

Σχετικά με τις συναντήσεις των μελλών του φόρου

See more
See less

Η Πέννυ από την Ολλανδία στο mofeu.eu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Η Πέννυ από την Ολλανδία στο mofeu.eu

    1)Ποια είναι η ηλικία σου; Από ποια περιοχή της Ελλάδας είναι η καταγωγή σου;Τι έχεις
    σπουδάσει;Τι γλώσσες μιλάς;


    (αν γνωρίζεις Ολλανδικά πόσο δύσκολη θεωρείς την εκμάθηση της γλώσσας)

    Ειμαι 38 ετων και καταγομαι απο την ομορφη Αμφιλοχια,τη νυμφη του Αμβρακικου.
    Εχω σπουδασει βρεφονηπιαγωγος λογω της αγαπης μου για τα παιδια,εχω πτυχιο make
    up Artist μιας και αγαπω τα προσωπα και μου αρεσει να δημιουργω κι επισης εχω κανει
    καποια courses στο management.
    Μιλαω περα απο Ελληνικα,Αγγλικα,λιγα γαλλικα και λιγα ολλανδικα οσο και να
    προσπαθω να μαθω δυσκολο τα κινεζικα μου φαινονται πιο κατανοητα...

    2)Πόσο καιρό είσαι στην Ολλανδία;Ποιος ήταν ο λόγος που μετανάστευσες στην
    Ολλανδία;Τι δυσκολίες συνάντησες στην νέα σου ζωή στην Ολλανδία;


    Eδω και δυομιση χρονια μετακομισα στην Ολλανδια συγκεκριμενα στο Ροτερνταμ.Εδω με
    εφεραν πολλοι και διαφορετικοι λογοι.
    Απο τη μια πρωτο ταξιδι στο εξωτερικο, μιας και ειχα ηδη φιλους εδω,ερωτευτηκα τη
    χωρα,ενιωσα ευπροσδεκτη,μετα το πρωτο ταξιδι με την επιστροφη μου στην Ελλαδα
    εκλεισα αμεσως και δευτερο μεχρι που καταλαβα οτι η Ολλανδια αρχισε να μου λειπει.
    Θυμαμαι τον φιλο μου να με ρωταει:γιατι δεν ερχεσαι να μεινεις εδω? Και τοτε αρχισα
    σοβαρα να το σκεφτομαι.Απο τη μια μ αρεσει να αποκτω εμπειριες,απο την αλλη να
    γνωριζω νεο κοσμο και να ανοιγω τα φτερα μου στον τομεα της καριερας μου.Η Αθηνα
    με ειχε ηδη κουρασει ,ο κοσμος, η αγενεια και η γκρινια που αρχισε να αποκτα ο
    Ελληνας.
    Στην αρχη ολα μου φανηκαν ομορφα,εκανα τις βολτες μου ,χαλαρωνα, μεχρι που αρχισε
    το κυνηγι της εργασιας,εκει αρχισαν τα δυσκολα,συνεντευξεις στις συνεντευξεις με την
    ιδια απαντηση παντα : πολυ καλο βιογραφικο,μεγαλη εμπειρια αλλα δε μιλατε
    ολλανδικα.Μεχρι που αρχισα ψυχολογικα να πεφτω.Εκει ομως σκεφτηκα ποια ειναι η
    Πενι.. δεν το εχω βαλει ποτε κατω και δε θα το εκανα τωρα εξαλλου αν δεν εβρισκα και
    κατι δε χαλαγε ο κοσμος θα την εκανα για Αμερικη ισως.Ετσι ξεκινησα να ψαχνομαι
    περισσοτερο μεχρι που αρχισα να βγαζω τα δικα μου χρηματα στον χωρο της μοδας ως
    μακιγιεζ και μετα απο 6 μηνες βρηκα και part time εργασια στο μεγαλυτερο καταστημα
    ZARA του κοσμου.
    Σιγουρα θελει γερο στομαχι για καποιον να μεταναστευσει οσους φιλους και να χεις ηδη
    στη ξενιτια ερχεται η στιγμη που θα νιωσεις μονος.Αλλα αυτο που θα πω ειναι ο
    επιμενων νικα.

    3)Η ποιότητα ζωής είναι καλύτερη στην Ολλανδία σε σχέση με την Ελλάδα;

    Απο ποιοτητα ζωης δεν εχε να ζηλεψει τιποτα η Ελληνικη επαρχια.Η Αθηνα ομως ναι.
    Δρομοι καθαροι,κοσμος ευγενικος,ο χρονος κυλαει πιο αργα και σιγουρα δεν εχεις αυτο
    ..το αγχος της καθημερινοτητας.Εχεις πολλα ομορφα παρκα κοντα σου να επισκεφθεις
    και να κανεις διαφορα και με τα μεταφορικα μεσα να φτανεις σε χρονο μηδεν απο το
    ενα μερος στο αλλο.
    Αυτο που μου λειπει βεβαια ειναι η ελληνικη γευση ,το μπλε της θαλασσας,τα βουνα.

    4)Ποια ήταν τα βήματα που ακολούθησες για να πας στην Ολλανδία;

    Απλα και λιτα .Μετεφρασα τα πτυχια μου ,πιστοποιητικο οικογενειακης
    καταστασης,εκλεισα εισητηριο,ετοιμασα μια βαλιτσα και οτι χρηματα ειχα στην ακρη και
    ηρθα.

    5)Η εύρεση σπιτιού και εργασίας είναι δύσκολη για κάποιον νέο μετανάστη; Ποια site
    πιστεύεις ότι είναι αξιόπιστα και μπορούν να στείλουν είτε ένα βιογραφικό, είτε να
    βρουν ένα σπίτι για να μείνουν;


    Η ευρεση σπιτιου νομιζω ειναι πιο δυσκολη απο την ευρεση εργασιας.Και μαλιστα για
    μενα που μια ζωη ζουσα μονη μου και δεν αντεχα στη σκεψη να μοιραστω σπιτι με
    αλλους.Καλο site ειναι funda.nl αλλα εψαχνα περισσοτερο απο ομαδες στο facebook και
    απο φιλους.

    6)Τον τελευταίο καιρό λόγω της κρίσης στην Ελλάδα, Έλληνες αποφασίζουν να
    μεταναστεύσουν στην Ολλανδία, τι έχεις να τους συμβουλέψεις;


    Πρωτον να αφησουν τα κλειστα μυαλα πισω και τη «μαγκια» .Εδω αν δουλεψεις
    αμοιβεσαι και δε μιλαω για τις μισθολογικες συνθηκες αλλα μπορεις να ανεβεις και σε
    πιο υψηλα σκαλοπατια.
    Σιγουρα μη σκεφτουν οτι ερχονται στον παραδεισο και ολα θα ναι ευκολα,μεχρι να βρουν
    το δρομο τους θελει χρονο,δοκιμαστε να μαθετε ολλανδικα και ποτε μα ποτε μη το
    βαλετε κατω.

    7)Ένας νέος μετανάστης που δεν γνωρίζει Ολλανδικά,σε τι εργασία μπορεί να εργαστεί;

    Ανετα υπαρχουν πολυεθνικες που δε χρειαζονται ολλανδικα παρα μονο αγγλικα ο
    τομεας της πληροφορικης ειναι ο πιο ευκολος.Απο την αλλη με αγγλικα βρισκεις δουλεια
    στο Αμστερνταμ.

    8)Πόσο θεωρείς ότι υπάρχει αλληλεγγύη στους Έλληνες της Ολλανδίας, στο θέμα ότι αν
    βοηθάει ο ένας τον άλλον και με τι τρόπο; Υπάρχουν κάποιοι Ελληνικοί σύλλογοι ;


    Εκει ειναι ενα περιεργο θεμα πρωτον εχεις αυτους τους Ελληνες που βοηθανε κι απο την
    αλλη εχεις και ολους τους αλλους που το σκεπτικο τους ειναι έγω περασα δυσκολα να
    περασεις κι εσυ..νιωθω λιγο ωρες ωρες σαν να μην εφυγα ποτε απο Αθηνα.Υπαρχουν
    συλλογοι που βοηθανε απο απαντησεις σε διαφορα θεματα ,απο ευρεση σπιτιου μεχρι
    και εργασιας και εκμαθησης της γλωσσας , μαλιστα ο μεγαλυτερος ειναι εκεινος του
    Αμστερνταμ.

    9)Ποια είναι τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα κατά την γνώμη σου, στο να μένεις
    Ολλανδία και ποια στην Ελλάδα;


    Δυσκολη ερωτηση...Καθε χωρα εχει τα καλα της και τα κακα της.Σιγουρα εδω
    πληρωνουμε αρκετους φορους αλλα εχουμε και αλλα καλα οπως επιστροφη ,επιδοτηση
    ασφαλειας υγειας μεχρι και ενοικιου.Βεβαια τα ενοικια εδω ειναι ο μισος μισθος αλλα
    βεβαια παει και με τις αναλογιες των μισθων.Εχουμε επισης πιο φθηνα super market και
    λαικη.Μπορεις να ταξιδεψεις παντου με καλυτερες τιμες.Μ αρεσει επισης οτι κ κοσμος
    χρησιμοποιει τα μεσα μαζικης μεταφορας και δε γεμιζει ο δρομος με αυτοκινητα.
    Απο την αλλη εδω για να πας στο γιατρο η για να βρεις σωστο γιατρο πρεπει να κανεις
    ταμα γιατι παρολο που εχουμε ιδιωτικη αφαλιση αν παμε στο νοσοκομειο θα
    πληρωσουμε αρκετα,αν παμε σε γιατρο θα γκουγκλαρει τα συμπτωματα και θα σου πει
    το κλασσικο παρε paracetamol ,τη γνωστη ασπιρινη δηλαδη.
    Απο την αλλη βεβαια η Ελλαδα εχει αυτη τη φυσικη ομορφια,τις γευσεις, κατι που εδω
    σπανιζει.

    10)Πως κατά την γνώμη σου θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί η κρίση στην Ελλάδα
    βλέποντας ότι
    ακόμα και οι πολιτικοί ηγέτες έχουν παραδεχτεί ότι η συνταγή που έχουν δώσει για το
    πρόβλημα της
    Ελλάδας είναι λανθασμένη;


    Απλα τα πραγματα να κατεβασουν τους μισθους τους και να ριξουν χρημα στον ιδιωτικο
    τομεα μιας και αυτος ειναι που παντα φερνει αναπτυξη σε εργασια και οικονομια.Να
    φορολογηθουν οσοι εχουν κι οχι οσοι δεν εχουν.Επισης πρεπει να πεσει μαχαιρι στους
    δημοσιους υπαλληλους δε γινεται ολοι μα ολοι να ναι δημοσιοι υπαλληλοι και κατα τα
    αλλα η γραφειοκρατια ειναι για γελια.Εδω εχεις 5 δημοσιους υπαλληλους και τελειωνεις
    τη δουλεια σου σε 2 λεπτα.
    Ημαστε μια χωρα που εχει λιμανια,χωραφια,ηλιο,αερα,νησια,ιστορία και δεν τα
    αξιοποιουμε.Μονο εκει να διναμε εμφαση θα βλεπαμε και αναπτυξη.Επισης καλο ειναι
    δε λεω που χουμε 100 ηδη εταιρειων στα super markets αλλα το να δωσουμε εμφαση
    στα ελληνικα προιοντα αντι να βγαζει κερδος το αμερικανικο ειναι κι αυτο μια λυση.

    11)Η νοοτροπία του Έλληνα αλλάζει στο εξωτερικό;

    Μακαρι να μπορουσα να πω ναι αλλα δε νομιζω οτι αλλαζεις νοοτροπια επειδη απλα
    αλλαζεις χωρα οπως μεγαλωσες ετσι μενεις ..απλα συγκρατιουνται καπως καλυτερα.

    12)Πόσο σύντομα θα ήθελες να γυρίσεις στην Ελλάδα;

    Δε σκοπευω να γυρισω κι ας ειναι το σπιτι μου εκει.Ισως οταν βγω στη συνταξη αλλα και
    παλι νομιζω δε γεννηθηκα για να κλειστω σε συνορα.θελω να ταξιδεψω παντου και ειμαι
    απο τα ατομα που δεν με κραταει και τιποτα.
X
Working...
X
×
Welcome to BOOST 95.5