Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γεια σας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Γεια σας

    Γεια σε αυτό το όμορφο φόρουμ ..
    Είμαι 41 χρονών και σιγά - σιγά κοιτάω κι εγώ την μετανάστευση έχοντας όμως ανασφάλειες γιατί τον εν λόγω project είναι για μένα κάτι το άγνωστο .
    Παράμετροι :
    -Είμαι hardware engineer και έχω επαφή με πελάτες άρα θαρρώ ότι θα χρειάζομαι Ολλανδικά
    -Γνωρίζω μέτρια αγγλικά , Β2 πιστοποίηση
    -Είμαι μόνος χωρίς κάποιον στην Ολλανδία , εναλλακτική λύση το Βέλγιο
    -Είμαι σε προχωρημένη ηλικία για εξωτερικό ή όχι

    Έχοντας ένα φιλαράκι το οποίο είναι κολλημένος με την Ολλανδία , με επηρρέασε θετικά και ψάχνω να πάρω κι εγώ πληροφορίες για αυτή την χώρα. Το φιλαράκι είναι Ελλάδα ακόμα γιατί έχει σταθερή δουλειά .
    Ψάχνοντας το φόρουμ έχω βρει πληροφορίες και θέλω περισσότερο την δική σας γνώμη και γενικά τις εμπειρίες σας όπως ... θετική πλευρά της μετανάστευση ( τι καλύτερο είχατε ) , αρνητική πλευρά της μετανάστευσης ( τι δεν σας αρέσει ) .
    Πόσο εύκολα βρήκατε δουλειά ; Από Ελλάδα ; ή από Ολλανδία ; Πόσο σημαντική είναι η Ολλανδική/Φλαμανδική γλώσσα ;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες που θα μπορέσετε να μου δώσετε

  • #2
    Γεια σου Joe, νομίζω πως η ηλικία δεν πάιζει τόσο σημαντικό ρόλο όσο τι προϋπηρεσία έχεις.

    Comment


    • #3
      Σου προτείνω να διαβάσεις τα ποστ μου αρχίζοντας από εδω: http://www.mofeu.eu/forum/entry.php?b=153 Για θέσεις εργασίας σου συνιστώ LinkedIn και indeed.com Η δουλειά που κάνεις (hardware engineer) έχει επίσης ψωμί και ως Freelancer. Datacenter companies to look for: Equinix , Digital Realty, Iron Mountain Στο ΙΤ μπορείς μόνο με Αγγλικά να ξεκινήσεις καθώς υπάρχουν πάρα πολλές multinational εταιρίες. Επίσης αν έχεις την δυνατότητα να έχεις μια καβάτζα 3000-4000 θα σε βοηθήσουν πολύ στο ξεκίνημα. Αν το πήρες απόφαση απλά κάντο εγώ είμαι 6 χρόνια εδώ και δεν το μετανιώνω ούτε στιγμή.

      Comment


      • #4
        Εντάξει Στέλιο σαν το πίσω μέρος βιβλίου είναι το post σου!!
        Πού είναι το υπόλοιπο ???

        Comment


        • #5
          Αν πατήσεις next κάτω κάτω λογικά σε πάει στο επόμενο.
          http://www.mofeu.eu/forum/blog.php?b=153&goto=next

          Comment


          • #6
            Καμιά φορά ο άνθρωπος δεν βλέπει μπροστά του είναι γκαβός και στον κόσμο του, ώστε να μην δει το ωραιότατο next κάτω από το κείμενο, και να συνεχίσει να διαβάζει

            Νομίζω Joe πρέπει να τσιγγλίσουμε λίγο τον mstelios (που γράφει γαμάτα!) και να γράψει κάτι ακόμα για το πώς είναι τώρα η ζωή πάνω μετά από 6 χρόνια.
            Δώσε μας μια σελιδούλα ακόμα, θα μας βοηθήσει λίγο για το σήμερα πως είναι πάνω.

            Comment


            • #7
              Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Η αλήθεια είναι ότι τότε τo blogspot ήταν της μόδας οπότε έγραφα γενικά... Πλέον είμαι γονιός, ο μικρός μου πηγαίνει ήδη στο basisschool. Πρόσφατα έμαθε να κάνει ποδήλατο χωρίς βοηθητικές. Για την ώρα δε μπορώ να σου πω πως τελειώνει η ιστορία, νομίζω είναι καλύτερο να το αφήσω στη φαντασία σου. Διαβάζοντας τα κείμενα μου μετά από τόσο καιρό νομίζω ότι δεν χωράει να πω κάτι παραπάνω όσον αφορά την όλη διαδικασία. Κάποια στιγμή ίσως να γράψω το "6 χρόνια αργότερα" ή 10 (-: Όσον αφορά το original post του Joe Dalton έχω ένα φίλο 41 ετών ο οποίος και αυτός πριν ένα χρόνο μετακόμισε για θέση σε datacenter. Στη Γερμανία - Φρανκφούρτη. Η γυναίκα και τα 2 παιδιά του ήρθαν φέτος. Τα μικρά του ήδη άρχισαν σχολείο. Με βάση τις εμπειρίες μου πραγματικά δε θεωρώ , προσωπικά, την ηλικία του εμπόδιο.

              Comment


              • #8
                Γεια σου mstelios , σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια !
                Θα ήθελα να σε ρωτήσω τα εξής:
                Ολλανδία : γνώριζες Ολλανδικά ; Τι επάγγελμα κάνεις ; Βρήκες δουλειά από Ελλάδα;
                Ποια "εργαλεία" στο internet χρησιμοποίησες (π.χ.linkedin?)
                Ευχαριστώ και πάλι

                Comment


                • #9
                  Δεν ήξερα Ολλανδικά. Linux SA. LinkedIn, indeed, επίσης στο ράδιο τελευτέα άκουω να διαφημίζεται και το jobbird

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by mstelios View Post
                    Δεν ήξερα Ολλανδικά. Linux SA. LinkedIn, indeed, επίσης στο ράδιο τελευτέα άκουω να διαφημίζεται και το jobbird
                    Στέλιο θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής : (το ίδιο θα ρώταγα και τον φίλο σου στην Γερμανία) .
                    Δουλειά πως βρήκατε ; Από αγγελία ; Είσασταν Ελλάδα ; ή Ολλανδία και αντίστοιχα Γερμανία;

                    Comment


                    • #11
                      Εγω ημουνα αρχικά Ελλάδα μετα μερικους μηνες στην Γερμανια , αλλα εστελνα αγγελιες στην Ολλανδία :P
                      Στο βιογραφικό μου είχα Ολλανδικο , Γερμανικο και Ελληνικό νουμερο τηλεφωνου, και διευθηνση και Ελληνικη και Γερμανικη .
                      Πρακτικά δεν ημουν Ολλανδια οταν εστειλα την αγγελια . Εκανα γενικα τηλεφωνικα και skype interview .
                      Μονο 2 φορες μου ζητισαν να παω . Η μια φορα ειναι η εταιρια που δουλευω .
                      Δεν μιλουσα Ολλανδικά , δεν είχα ΚΑΝΕΝΑΝ στην Ολλανδια , οχι απλά για να φιλοξενίσει , αλλα ουτε καν να ρωτησω .
                      Ειχα σαπίσει με τις ωρες μπροστα στην οθονη και τα βιβλια να διαβάζω οτι εβρισκά για την Ολλανδια .
                      Τοτε (2012-2013) ήταν πολυ ποιο δύσκολα , γιατι δεν κουνιόταν πολύ η αγορα . Απο την ανοιξη έχει ανοιξει και βρίσκεις παρα πολλές αγγελίες πλέον ( με αγγλικα )
                      Εγω είμαι IT System Engineer - οταν ξεκίνησα ειχα εμπειρια απο IT Support και Hardware μονο .

                      Για να μάθεις εαν μπορεις να βρεις δουλέια εξ αποστασεως , μπες LinkedIn , βρες αγγελίες που σου κάνουν και στέιλε .
                      Καλο θα σου κάνει να κανεις μερικα τηλεφωνικα/skype interview , να δεις και ποιοα ειναι η αποψη τους .
                      Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                      Comment


                      • #12
                        Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου .
                        Πριν πιάσεις δουλειά στην εταιρία που είσαι , είχες λάβει αρνητικές απαντήσεις ;
                        Περίπου σε πόσο διάστημα έπιασες δουλειά;

                        Comment


                        • #13
                          Φυσικα και είχα λάβει αρνητηκες απαντησεις , καμποσες κιολας ,χωρις να υπολογησω καν καποιες που δεν απαντουσαν ποτέ .
                          Γενικά εψαχνα περίπου 5 μήνες , τους 2 πρωτους απο Ελλαδα και τους τελευταίους 3 εντατικά απο Γερμανια ( Για Ολλανδια πάντα )
                          Την αγγελια για την θεση που ειμαι την εστειλα και η διαδικασια εως να πατησω το ποδι πρωτη φορα στο γραφειο , πήρε 1,5-2 μήνες .
                          Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                          Comment


                          • #14
                            mstelios η προσαρμογή σου στην Ολλανδία πως ήτανε ;
                            Θα μπορούσες να αναφέρεις μερικά θετικά που είδες στην Ολλανδία και ποια θεωρείς ότι είναι τα αρνητικά σημεία.
                            και όποιος άλλος θα μπορούσε να πει ορισμένα πράγματα .

                            Ετοιμάζομαι να κάνω ένα ταξίδι στην Ολλανδία και θα ήθελα να μου πείτε κάτι φτηνό για να μείνω ώστε να γυρνάω από Πόλη σε Πόλη .
                            Να νοικιάσω αυτοκίνητο ; Από που ;

                            Ευχαριστώ

                            Comment


                            • #15
                              Φτηνη διαμονη με τα ελληνικα δεδομενα , δεν υπαρχει . Ξενοδοχεια , AirBnB κτλ ειναι ολα τσιμπιμενα .
                              Εαν εννοεις να ερθεις για να μινεις μονημα , κοιτα κατευθιαν για δωματειο με συγκατικους .
                              Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5