Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα στην παρέα!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Νέα στην παρέα!!

    Καλημέρα!
    Είμαι η Ελεάννα και τους τελευταίους μήνες μένω στη Νότια Ολλανδία, ήταν ήδη το αγόρι μου εδώ για ένα χρόνο περίπου όταν πήρα και εγώ την απόφαση να ανέβω! Εργάζομαι σε ένα γραφείο ευρέσεως εργασίας (για το οποίο έχω ανοίξει ήδη thread), η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα φαίνονται αρκετά καλά σε σχέση με αυτό που είχα στο μυαλό μου (ότι όλα θα πάνε στραβα και θα καταλήξουμε στον δρόμο...) δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες αλλά εάν η κατάσταση συνεχίσει έτσι πιστεύω ότι στην Ελλάδα θα πάω μόνο για διακοπές.. Αυτά τα λίγα για εμένα..

  • #2
    Καλως την Ελεανα .
    Ευχαριστουμε για το ποστ περί θέσεων , νομιζω ειναι αν οχι το ποιο , απο τα ποιο χρησιμα εδω :)
    Αν χρειαστεις και εσυ καποια διευκρινιση/βοηθεια , περιμένουμε τις ερωτησεις σου .

    Εαν θες μας λές και λίγα πράματα παραπάνω για την εμπειρία σου . Πως ηταν το θεμα να βρεις δουλεια , να ταχτοποιηθεις κτλ .
    ( Εγω είμαι καιρό εδω , αλλά μεσα απο τις εμπειριες μας βοηθαμε και αλλους να βρουν την ακρη :) )
    Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

    Comment


    • #3
      Καλημέρα και ευχαριστώ για το καλοσώρισμα!!
      Λοιπόν όπως είπα ο φίλος μου είχε έρθει εδώ πριν από περίπου ένα χρόνο με το θέμα περί εργασίας ρευστό, οπότε εγώ έμεινα Ελλάδα όπου δούλευα κανονικά και έκανα υπομονή, γιατί για δύο ανέργους η ζωή στο εξωτερικό θεωρώ δεν θα ήταν ιδανική.. Δουλεύει σε ένα εργοστάσιο στο οποίο μίλησε στην manager για εμένα και της έστειλα το βιογραφικό μου, μου βρήκε μία θέση αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένη (περίπου 200χλμ απόσταση θα έπρεπε να διανύω κάθε μέρα), οπότε την ακύρωσα, και μετά από λίγες μέρες με ενημερώνει ότι αν θέλω μπορώ να εργαστώ στα γραφεία της εταιρείας, ήθελαν μία ελληνίδα γιατί το ποσοστό των ελλήνων αυξάνεται δραματικά, οπότε και είπα ναι!! Εγώ είμαι πολύ νέα στην Ολλανδία, ήρθα αρχές Ιανουαρίου έκανα την εκπαίδευση μου και τώρα δουλεύω κανονικά, το μειονέκτημα ήταν ότι μας παραχωρούσε σπίτι αλλά στο σπίτι υπάρχουν σγκάτοικοι, έκανα υπομονή για αυτό αλλά σε καμία περίπτωση δεν δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα.. Και το θετικό της υπόθεσης είναι ότι βρήκαμε σπίτι και μπαίνουμε από εβδομάδα!! Ήταν πραγματικά έκπληξη γιατί ενώ έστελνα μηνύματα σε διάφορα site, μας απαντούν σε ένα από όλα ότι μπορούμε να πάμε να δούμε το σπίτι, πήγαμε το είδαμε (ήταν το πρώτο) και σε δύο μέρες επικοινώνησαν μαζί μας λέγοντας ότι μπορούμε να το νοικιάσουμε!! Ειλικρινά δεν το περίμενα μετά από όλα αυτά που έχω ακούσει.. Οπότε σε γενικές γραμμές τα πράγματα πηγαίνουν καλά.. Μου αρέσει ο τρόπος ζωής (οκ δεν εννοώ σαφώς τον τρόπο διασκέδασης) είναι πολύ διαφορετικός από αυτό που έχω συνηθίσει αλλά έχω χαλαρώσει.. Επιτέλους μπορώ να κάνω ποδήλατο χωρίς κόρνες και χωρίς να φοβάμαι ότι θα με πατήσει κανένα αυτοκίνητο.. .. Με λίγα λόγια αυτή είναι η ιστορία μου..

      Comment


      • #4
        Το θέμα στιτι έχει αλλες δυσκολίες αναλογα με την πολη που είσαι . Εκει που είσαι εσυ τωρα , ειναι πολυ ποιο ευκολο το θεμα σπιτιού .

        Η αλλαγη στην ποιότητα της καθημερινης ζωης ειναι σοκαριστική οντως . Χαλαρωνεις , εισαι ποιο ανετος , δεν τρέχεις σαν τον Βεγγό ...
        Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

        Comment


        • #5
          Ναι όντως, πάντα ήθελα μία μικρή πόλη, η ιδέα του να ζω στο Ανστερνταμ για μένα είναι τρέλα, ωραία να πας την βόλτα σου αλλά μέχρι εκεί, αλλά το θέμα σπίτι νομίζω είναι πρόβλημα παντού..

          Comment


          • #6
            Ελεάννα καλώς όρισες στο forum .

            Για πες μας , πως σου φαίνεται η περιοχή που μένεις ;
            Σου αρέσει ;

            Comment


            • #7
              Ελεάννα είμαστε χαρούμενοι που είσαι στην παρέα μας και θέλουμε να μαθαίνουμε τα νέα της Ολλανδίας.
              Πως σου φαίνεται ο καιρός στην Ολλανδία ;

              Comment


              • #8
                Καλώς ήρθες Ελεάννα , πως σου φαίνεται η Ολλανδία σαν χώρα ;
                Τι σου έκανε θετική εντύπωση και τι αρνητική ;

                Comment


                • #9
                  Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!
                  Λοιπόν η περιοχή που μένουμε μου αρέσει πάρα πολύ, είναι ήσυχα, όμορφα, όχι τόσο γραφικά όσο άλλες πόλεις αλλά δεν έχει αυτή την πολυκοσμία και τον ναρκωτουρισμό που με ξενίζει απίστευτα.. Θα ήθελα να συνεχίσω να μένω σε αυτή την περιοχή αλλά όχι σε πολυκατοικία όπως τώρα.. Τώρα ας πούμε για τον καταπληκτικό καιρό που μπορέι να σε οδηγήσει στην τρέλα, γιατί κυριολεκτικά όταν φεύγεις από το σπίτι πρέπει να έχεις μαζί σου ολόκληρη βαλίτσα μεοτιδήποτε μπορεί να χρειαστείς, γιατί ενώ έχει απίστευτο καιρό και λες οκκ εδώ είμαστε θα πάμε την βολτίτσα μας και θα κάνουμε και φωτοσύνθεση, τσουπ σε δύο λεπτά ρίχνει χαλάζι... ε όχι ρε συ..
                  Και πάμε τώρα σε τι μου έκανε καλή και όχι καλή εντύπωση.. Καλή εντύπωση μου έχει κάνει η παιδεία, ο σεβασμός προς το περιβάλλον, ο προγραμματισμός, η ευκολία να κάνεις πράγματα στις υπηρεσίες (μα όλα ηλεκτρονικά??) και γενικά τέτοιου είδους καταστάσεις, κακή εντύπωση μου έκανε η τόση ελευθερία στα ναρκωτικά, ειλικρινά το Αμστερνταμ είναι μία τόσο όμορφη πόλη που θεωρώ ότι όλο αυτό την υποβιβάζει, μόνο αυτό μέχρι στιγμής, και θέλω να πω ότι αυτό είναι αποκλειστικά δική μου γνώμη και άποψη.. Αυτά τα ολίγα..

                  Comment


                  • #10
                    Γεια σου eleanna,είμαι καινούριος στο φόρουμ και θέλω να μαθαίνω για τις θέσεις εργασίας , μπορείς να μας κάνεις ένα update?

                    Comment

                    X
                    Working...
                    X
                    ×
                    Welcome to BOOST 95.5