Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΘΕΜΑ: ΤΣΙΓΑΡΟ (Μας αφορά όλους...)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ναι,αλλά καπνίζεις ή όχι;

    Comment


    • #17
      ΔΥΣΤΥΧΩΣ Τaxiarhi μου, δεν ειχα καπνισει ΠΟΤΕ πρίν γιατί έχουμε ιστορικό στην οικογένεια, εχασα τον πατερα μου και τον παππου μου απο αυτο, και ξεκίνησα το κάπνισμα περίπου πρίν 3 χρόνια!!
      Σύμφωνα όμως με τον γιατρό μου εδώ πρέπει άμεσα να το διακόψω!!
      Dum vivimus vivamus. Η ζωή είναι πολύ σύντομη για σκάκι !!

      Comment


      • #18
        ego to misw to kapnisma....kai epishs eho kai asthma opote kai na ithela den mporo...

        sorry gia ta greeklish...

        Comment


        • #19
          Στα 9 μέτρα από εμπορικό κατάστημα δεν επιτρέπεται να καπνίζεις εδώ (και το πρόστιμο είναι 500$) - Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που έχω πολύ καιρο να μυρίσω την βρωμιά ενός τσιγάρου. Για κάπνισμα προσωπικά όχι διότι παραλίγο να χάσω τον πατέρα μου από καρκίνο των πνευμόνων πριν πολλά χρόνια και έβαλα μυαλό.

          (και είναι Εθισμός - όχι διασκέδαση!)

          Comment


          • #20
            και το ποτό είναι εθισμός με την ίδια λογική και όχι διασκέδαση :)

            Comment


            • #21
              Δεν καπνιζω για να μην τους πληρωνω! :)

              Comment


              • #22
                Originally posted by Taxiarhis View Post
                και το ποτό είναι εθισμός με την ίδια λογική και όχι διασκέδαση :)
                Το ποτὀ ΜΠΟΡΕΙ να γίνει εθισμός. Το τσιγἀρο είναι by default αν κάνεις για κάποιο χρονικό διάστημα :)

                Comment


                • #23
                  Γιατί ειναι by default?εχω δει άτομα που κάνουν 3 τσιγάρα το μήνα

                  Comment


                  • #24
                    Δεν καπνίζω καθόλου!!!

                    Comment


                    • #25
                      Τώρα η γνώμη του ειδικού ;)

                      Και το τσιγάρο και το αλκοόλ είναι ουσίες που εξ ορισμού μπορεί να προκαλέσουν εξάρτηση κατά την συνεχιζόμενη χρήση (και όχι μόνο, δεν είναι εξάλλου μόνο οι ουσίες επικύνδυνες για τις εξαρτησιογόνες προσωπικότητες).. στο κέντρο αποτοξίνωσης τοξικομανών που δούλευα παλιότερα στην ελλάδα, είχα μάθει το εξής σοκαριστικό... ενώ το ποσοστό θνησιμότητας πάνω στην στεγνή αποτοξίνωση από οπιοειδή (=ηρωίνη, μεθαδόνη, μορφίνη, κωδεϊνη...) είναι απειροελάχιστο (δεν θυμάμαι πόσο ήταν τότε, αλλά μηδαμηνό), το ποσοστό θνησιμότητας στην προσπάθεια αποτοξίνωσης από αλκοόλ ήταν πολλαπλάσιο... το ποτό ήταν πιο επικύνδυνο στην εξάρτηση-> αποτοξίνωση σε κάποιους τομείς, από τα drugs (όχι απεξάρτηση, παρότι και κεί παίζουν πολλά, αλλά η απεξάρτηση μιλάει για το ψυχικό κομμάτι, ενώ η αποτοξίνωση για το σωματικό).. μεγάλο confrontation...

                      Καμιά φορά με τα δικά μας κοινωνικά κριτήρια ορίζουμε πράγματα τα οποία κατά τις επιστήμες είναι εντελώς διαφορετικά... ποιός πχ δέχεται πως το χασίς και το ποτό κάνουν ανάλογη ζημιά στο σώμα;;; -> όσο/όπως το ποτό στο συκώτι, το χασίς στα εγκεφαλικά κύτταρα, θυμάμαι πάλι από τις πολύ ενδιαφέρουσες κουβέντες με ψυχολόγους και ψυχιάτρους με τους οποίους δουλεύαμε τότε μαζί... η διαφορά ανάμεσα στα δύο είναι που το ένα είναι παράνομο και εμπεριέχει κυνδύνους παρανομίας και το άλλο νόμιμο, βγάζει από αυτό χρήματα το κράτος, και το κάνουμε με την ησυχία μας δημοσίως ή prive ;)

                      Γιατί, η εξάρτηση από κόκακόλα (ένα αθώο φαινομενικά αναψυκτικό) είναι λιγότερο επικύνδυνη; Βλέπω στο διαδίκτυο άτομα εξαρτημένα, που πίνουν ποσότητες καθημερινά και παχαίνουν, χάνουν δόντια, παθαίνει το συκώτι/νεφρά και ξέρω γω τι άλλο... αρρωσταίνουν από ζάχαρο, κτλ... και η ζωή τους γενικά μπαίνει at risk...

                      Το τελευταίο το έβαλα απλά για να θυμίσω/τονίσω πως είμαστε περιτριγυρισμένοι από πράγματα που η εξάρτησή τους από αυτά, καταστρέφει τη ζωή μας.. η διαφορά με το τσιγάρο είναι που ο καπνός ενοχλεί τον διπλανό... αυτός είναι και ο λόγος που το προσέχει!!! γιατί επι της ουσίας, είτε καταστρέψεις συκώτι, είτε νεφρά, είτε πνεύμονες, είτε τον εγκέφαλό σου... ''νεκρός'' καταλήγεις!

                      Comment


                      • #26
                        Τα πάντα σε κατάχρηση μπορούν να προκαλέσουν ζημιά. Το θέμα είναι πως 3 τσιγάρα τον μήνα είνια πολύ πιο επιβλαβή από 3 ποτήρια κρασί :)

                        Προσωπικά όταν μιλάω για καπνιστές αναφέρομαι σε όσους καπνίζουν τακτικά και με καλές ποσότητες (μισό πακέτο την μέρα - τουλάχιστον όσοι ξέρω). Τώρα το τι "διασκέδαση" μπορούν να προσφέρουν 3 τσιγάρα δεν μπορώ να ξέρω. Εθισμός είναι αν νομίζεις πως όντως είναι διασκέδαση :P
                        keftes
                        Advanced Member
                        Last edited by keftes; 07/12/12, 17:28.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by keftes View Post
                          Το θέμα είναι πως 3 τσιγάρα τον μήνα είνια πολύ πιο επιβλαβή από 3 ποτήρια κρασί :)
                          ... και το λεέι αυτό... (ποιός?)



                          Ο ορισμός της εξάρτησης/εθισμού, δεν είναι να νομίζεις πως είναι διασκέδαση... πολλοί χοντρά εξαρτημένοι, δεν το βρίσκουν καθόλου διασκεδαστικό. Η εξάρτηση ορίζεται από τη physical and mental ανάγκη του ατόμου για την χρήση της ουσίας (όποιας ουσίας) που αν δεν γίνει, τα συμπτώματα είναι εμφανή... σωματικά, πόνος, διάροιες, κράμπες, κτλ.. ψυχολογικά, νεύρα, άγχος, αϋπνία, και διάφορα άλλα)... ένα σύνηθες χαρακτηριστικό αυτών είναι και η ανάπτυξη ανοχής στην ουσία, οπότε έχει ολοένα και μεγαλύτερη ποσότητα ανάγκη για να είναι ''καλά''...

                          Πάντως, λέω με κάθε βεβαιότητα, πως οι άνθρωποι που κάνουν τρία τσιγάρα το μήνα ή πίνουν τρία ποτήρια αλκοόλ το μήνα επειδή γουστάρουν και το διασκεδάζουν, απέχουν πολύ από την εξάρτηση!!!! Αντίθετα!!! Μάλλον περνούν καλά!!! :)

                          :)

                          φιλάκια kefte εκεί στον αμερικάνικο βορρά... :)

                          ΥΓ: διάβασα για το μισό πακέτο που είπες για τους γνωστούς σου, και λεω τι στο καλό... μισές δουλειές κάνουν? και θυμήθηκα τον καιρό που καπνιζα και έκανα δυο πακέτα... ;) )

                          Comment


                          • #28
                            Όποιον γιατρό πιάσεις και ρωτήσεις :)

                            Comment


                            • #29
                              Κι εγώ είμαι καπνιστής !!!

                              Comment


                              • #30
                                Δυστυχώς καπνίζω!

                                Comment

                                X
                                Working...
                                X
                                ×
                                Welcome to BOOST 95.5