Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλώς σας βρήκα !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Καλώς σας βρήκα !

    Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για την αποδοχή !

    Ονομάζομαι Αναστάσιος,έχω έναν γιο 1 έτους με μια υπέροχη σύζυγος,με την οποία θα παντρευτούμε τον Νοέμβρη.
    Δυστυχώς,έχω αρχίσει να απελπίζομαι στην Ελλάδα διότι δουλεύω τόσα χρόνια κ δεν μένει τίποτα από θέμα χρημάτων.
    Επίσης,πλέον σκέφτομαι από τώρα για το παιδί μου,την μάθηση από τον παιδικό σταθμό έως τις σπουδές κ σε σχέση με το εξωτερικό,θα πρέπει να πληρώνουμε ένα σωρό χρήματα σε φροντιστήρια,για να πάρει ένα πτυχίο κ μετά να ψάχνει δουλειά,σε καφετέριες κ γενικότερα μόνο σε χώρο εστίασης.
    Αυτά είναι τα πιο σημαντικά κ μαζί με αλλά,μου δημιουργούν σκέψεις με αναζητήσεις σε καλύτερες χώρες,οι οποίες να ταιριάζουν έως ένα βαθμό στα θέλω μου,αλλά παράλληλα,να μπορώ πάλι να κάνω όνειρα βάζοντας στόχους τους οποίους θα μπορώ να πραγματοποιήσω εως ένα βαθμό.Διότι στην Ελλάδα πλέον,ζούμε για να δουλεύουμε και για να γινόμαστε παραγωγικές μηχανές για αυτούς που δεν έχουν ποτέ δουλέψει και όμως παρόλα αυτά,χωρίς να μπορούν να πιάσουν τους δικούς μας παλμούς,είναι άξιοι να καπετανεύουν την Ελλάδα με προορισμό τα θέλω τους εκπληρώνοντας σαν πιστά σκυλάκια,τους γενάρχες της παγκοσμιοποίησης οι οποίοι με την σειρά τους,μας φορούν τα αόρατα δεσμά τους,έχοντας τον έλεγχο για να ικανοποιήσουν τα δικά τους εγώ και πάθη...
    Συγγνώμη κιόλας που μακρηγόρησα ρίχνοντας μια φιλοσοφία,απλά απελπίζομαι που στους ξέφρενους ρυθμούς που ζούμε,σκεπάζεται η αλήθεια κ χάνουμε το νόημα της ζωής...

    Θα ήθελα,αν γνωρίζει κάποιος,σε χώρα όπως η Ολλανδία,Αυστρία,Βιέννη,Δανία,θα μπορούσα να βρω κάποια εργασία,που θα έχει να κάνει με άλογα.
    Π.χ,είτε σε ιππορφοβεία,σε ιππικό όμιλο,αμαξοδήγηση.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

  • #2
    Καλησπερα Ανασταση και καλως μας ηρθες .

    Ολλανδια και Γερμανια , εχουν πολλα μερη με αλογα σχεδον παντου . Απο κανονικους ομιλους , μεχρι ιππασια του Σαββατο-Κυριακου .
    Οποτε λογικο μου φαινεται να υπαρχουν και δουλειες σε αυτα τα μερη . Ειναι και καλη επιλογη γιατι ετσι κοιτας και σπιτι σε περιχωρα και χωρια που ειναι καλυτερα .
    Απλα το βασικό ζητουμενο ειναι : Μιλας Ολλανδικά ή Γερμανικά ? Γιατι σε αυτα τα μερη που πανε ολες οι ηλικιες , το πιθανοτερο ειναι να ζητανε την τοπικη γλωσσα .
    Η γυναικα σου μιλαει καποια γλωσσα - περα των Αγγλικων παντα και για τους δυο σας - και τι ειδικοτητα εχει ?

    Επισεις εχεις κανει την ερευνα σου να δεις τα σχολικα συστηματα των χωρων αυτων ? Γιατι ειναι διαφορετικα και απο την Ελλαδα και μεταξυ τους .
    Π.χ.( Ολλανδια) Θελει να εχεις πολυ γερο κομποδεμα , τα πρωτα 4 χρονια του παιδιου , που παει παιδικο , γιατι πληρωνεις . Και ναι μεν περεις καποιες επιστροφες απο την εφορια ,
    αλλα πρωτα πληρωνεις και αργοτερα περνεις επιστροφη . Θα πρεπει να κανεις καποιους υπολογισμους για καθε χωρα .

    Πες οτι ο ενας απο τους δυο σας εχει δουλεια . Υπολογισε με ενα χαμηλο σχετικα μισθο ( ειδικα για αρχη ) τι θα χρειαστεις .
    Ας πουμε - κοιτας online για καποια αγγελια ( ας ειναι και μεταφρασμενη απο την τοπικη γλωσσα ) - κοιτας εαν μπορεις να βρεις , τι μισθο περνουν περιπου .
    Κοιτας εκει κοντα τι σπιτι μπορεις να βρεις . Τι παιδικο σταθμο και αλλες παροχες . Μπαινεις σε ενα site απο super market και κανε τις αγορες της εβδομαδας να δεις ποσο κοστιζουν .
    Διαβασε παλια ποστ εδω στο φορουμ να δεις περιπου τι εξοδα πρεπει να υπολογισεις .
    Αμα δεις οτι σε βγαζει , τοτε ξεκινας να στελνεις αγγελιες .
    Απλα για τετεια δουλεια , φανταζομαι θα θελουν να σε δουν και απο κοντα , οποτε τωρα ισως ειναι λιγο περιεργα .

    Καλη τυχη , και γραψε μας και κανενα ποστ με οτι σκευτεσαι και κανεις .
    Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

    Comment


    • #3
      Όπως προανέφερα,ξεκινάω από την απελπισία κ την απογοήτευση μου με τα σημερινά δεδομένα της Ελλάδας κ με ένα δικό μου τρόπο σκέψης κ αναζήτησης,ο οποίος μπορεί να είναι λάθος κ επιπόλαιος λιγάκι.
      Για να φύγω από μια χώρα που έχω γεννηθεί κ έχω μεγαλώσει κ που κυλάει στο αίμα μου με ότι συνεπάγεται,θέλω πρώτα ένα ισχυρό κίνητρο για μένα,το οποίο παράλληλα θα είναι,όπλο κ ασπίδα στο να με κρατήσει σε ένα ξένο τόπο.
      Οπότε,βάζω πρώτα το επαγγελματικό κομμάτι κ έπειτα ακολουθούν τα υπόλοιπα.
      Δεν είμαι από τους ανθρώπους που κυνηγάω το χρήμα όσο το να εργάζομαι σε κάτι που μου αρέσει πολύ.
      Για αυτό θέλω να βρω μια μηχανή αναζήτησης,που να αφορά τα άλογα.
      Αν δω ότι παίρνεις ένα ικανοποιητικό μισθό που θα μπορείς να ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις σου,με προοπτική εξέλιξης κ αύξησης,τότε θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να αποκτήσω ότι εφόδιο χρειάζεται.
      Στην παρούσα φάση,να μάθεις την γλώσσα.
      Δεν λέω,είναι δύσκολο πολύ,χρειάζεται χρόνο κ κόπο,αλλά όχι ακατόρθωτο,ούτε σαν να φτιάχνεις κανένα ουρανοξύστη.
      Η γυναίκα μου,χρωστάει κάποια μαθήματα Ραδιολογίας Ακτινογραφίας,λόγω ότι από ΤΕΙ που ήταν,έγινε πανεπιστημίου.
      Αυτό που χρειάζομαι,είναι αν γνωρίζει κάποιος,να με καθοδηγήσει στην έρευνα μου.
      Που μπορώ να κοιτάξω για ιππικούς ομίλους αγγελίες ?
      Επίσης,υπάρχουν ιππορφοβεία αλλά κ κέντρα εκπαίδευσης αλόγων,που μπορώ να τα βρω σε αυτές τις χώρες ?
      Υπάρχουν κ θέσεις για οδηγούς αμαξοδήγησης,που θα μπορούσα να βρω ?
      Βιέννη,έχουν άμαξες αλλά κ στην Ολλανδία.
      Εφόσον δω τι παίζει σε αυτά κ αν αξίζει,θα κοιτάξω για τα υπόλοιπα.

      Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση κ την βοήθεια,ότι γνωρίζει κάποιος που ήδη βρίσκεται σε αυτές τις χώρες,ξέρει την γλώσσα κ θα μπορούσε να ρωτήσει,όπως θα ρωτούσαμε κ εδώ,θα με βοηθούσε παρά πολύ.

      Comment


      • #4
        Έχοντας λίγη γνώση Ολλανδικών , το άλογο είναι paard , οπότε εργασία με άλογα είναι werken met paarden οπότε έπεσα σε αυτό το link : https://www.indeed.nl/Paarden-vacatures
        και https://www.paardenwerk.nl/

        Comment


        • #5
          Φίλε Αναστάσιε καλώς όρισες στο forum ... σε ένα δικό μου θέμα εμφανίζομαι λίγο διστακτικός όσο αφορά την μετανάστευση
          Originally posted by paidi diamanti View Post
          Είμαι 35+ και η αλήθεια είναι ότι :
          1)Με φοβίζει το "άγνωστο"
          από την άλλη όμως νιώθω :
          2)ότι η Ελλάδα δεν με "γεμίζει" όσο αφορά τις καταστάσεις και την προσωπική ζωή
          οπότε βρίσκομαι σε μεγάλες σκέψεις ....
          Έχω λοιπόν έναν φίλο στο ένα αυτί να μου λέει ότι πρέπει να μεταναστεύσεις γιατί αργότερα θα το μετανιώσω και είναι καλύτερα να μετανιώνεις για κάτι που έχεις κάνει παρά για κάτι που δεν έχεις προσπαθήσει και έναν άλλο φίλο να μου λέει ότι επειδή είμαι 35+ , είμαι μεγάλος για μετανάστευση και ότι δεν θα προσαρμοστώ ...

          Γενικά οι σκέψεις πολλές και διάφορες (με αγγελάκια και διαβολάκια , δεξιά και αριστερά) .

          Comment


          • #6
            Originally posted by thodoris7 View Post
            Έχοντας λίγη γνώση Ολλανδικών , το άλογο είναι paard , οπότε εργασία με άλογα είναι werken met paarden οπότε έπεσα σε αυτό το link : https://www.indeed.nl/Paarden-vacatures
            και https://www.paardenwerk.nl/
            Σε ευχαριστώ πολύ για το στίγμα που έδωσες !!
            Με ανυπομονησία θα προσπαθήσω να μπω κ να βρω έναν τρόπο να καταλάβω τις αγγελίες,μέχρι να βρεθεί ένας άνθρωπος που να γνωρίζει καλύτερα το συγκεκριμένο αντικείμενο κ να με καθοδηγήσει.

            Comment


            • #7
              Originally posted by paidi diamanti View Post
              Φίλε Αναστάσιε καλώς όρισες στο forum ... σε ένα δικό μου θέμα εμφανίζομαι λίγο διστακτικός όσο αφορά την μετανάστευση


              Έχω λοιπόν έναν φίλο στο ένα αυτί να μου λέει ότι πρέπει να μεταναστεύσεις γιατί αργότερα θα το μετανιώσω και είναι καλύτερα να μετανιώνεις για κάτι που έχεις κάνει παρά για κάτι που δεν έχεις προσπαθήσει και έναν άλλο φίλο να μου λέει ότι επειδή είμαι 35+ , είμαι μεγάλος για μετανάστευση και ότι δεν θα προσαρμοστώ ...

              Γενικά οι σκέψεις πολλές και διάφορες (με αγγελάκια και διαβολάκια , δεξιά και αριστερά) .
              Φίλε Διαμαντή,σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα κ χαίρομαι πολύ για την προσπάθεια σου γιατί φαίνεται ότι είσαι ένας άνθρωπος που παλεύει για το καλύτερο κ δεν μένει καθηλωμένος στα κλουβιά που θέλουν να μας έχουν...
              Οι άνθρωποι,έχουμε παρά πολλές δυνατότητες κ χαρίσματα κ μάλιστα ο καθένας έχει κάποια σε μεγαλύτερο βαθμό κ μεγάλη ποικιλία χαρισμάτων.
              Μένει να τα αξιοποιήσουμε αλλά κ παράλληλα να υπάρχει αλληλοβοήθεια μεταξύ μας,καλλιεργώντας τα χαρίσματα που έχουμε,φτιάχνοντας καλύτερες κοινωνίες.
              Αλλά σήμερα δυστυχώς,μας πυροδοτούν έναν μεγάλο άχρηστο όγκο πληροφοριών με εντελώς αλλοιωμένη την αλήθεια κ το νόημα της ζωής,ζώντας παράλληλα μια εικονική πραγματικότητα,με αποτέλεσμα,να διακόπτουμε τις σκέψεις μας,τους προβληματισμούς μας,τα όνειρα μας κ την πραγματική κοινωνία μεταξύ μας.
              Όλα αυτά μας κρατάνε στα κλουβιά που μας θέλουν,δημιουργώντας μια δειλία μέσα από την απογοήτευση που αισθανόμαστε .
              Αν προσπαθήσουμε να αποβάλουμε έως ένα βαθμό λίγο από όλα αυτά,τότε να είσαι σίγουρος ότι θα ανέβουμε πολλές κορυφές στην ζωή μας,τα έχω κάνει κ στα λέω,δεν είναι θεωρίες...
              Χρειάζεσαι πρώτα από όλα μια ζυγαριά για τις σκέψεις σου,αποβάλλοντας ότι αρνητικό.
              Η ιστορία έχει αποδείξει από παραδείγματα ανθρώπων,ότι δεν παίζει ρόλο η ηλικία όταν βάζουμε ένα στόχο κ το θελουμε πολύ.
              Πολύ σωστά κάνεις κ ρωτάς δεξιά κ αριστερά,αρκεί μετά να τα φιλτράρεις για να μην σε αποσυντονίζουν από αυτό που εσύ θέλεις κ η καρδιά σου.
              Προσωπικά στις αποφάσεις μου,πέρα από τον εαυτό μου κ την γυναίκα μου,προσπαθώ μέσω του πνευματικού μου,να δω ποιο είναι το θέλημα του θεού.
              Γιατί όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια,ο Θεός γελάει...!!!!
              Έτσι κάποτε κ εγώ πήγα για δουλειά στο Ισραήλ,αλλά τελικά ο Θεός,μου έριξε μια πόρτα,που τούμπες να έκανα,τα μούτρα μου θα έτρωγα,αν δεν τον άκουγα....
              Οπότε για μένα,συνέχισε να το ψάχνεις κ να το παλεύεις κ να είσαι σίγουρος,πως αν είναι θέλημα Θεού,κατά διαστήματα θα σου έρχονται κομμάτια όπως το παζλ,μέχρι να ολοκληρώσεις αυτό που θέλεις.
              Αν όχι,θα βρίσκεις κ θα σου έρχονται συνέχεια εμπόδια...
              Ελπίζω να σε βοήθησα κ μην μασάς,έχεις όλα τα προσόντα για να βρεις αυτό που σου ταιριάζει κ την Ιθάκη σου...

              Comment


              • #8
                Τι σε "χαλάει" περισσότερο στην Ελλάδα;

                Comment


                • #9
                  Η κατάσταση στην Ελλάδα είναι γενικά δύσκολη αλλά η ζωή στην Ελλάδα, η ηλιοφάνεια και γενικά ο καιρός είναι πολύ καλύτερος σε σχέση με τις Ευρωπαικές χώρες .
                  Έχω επίσης την αίσθηση ότι το κόστος ζωής είναι πολύ πιο μικρό στην Ελλάδα σε σχέση με χώρες της Β.Ευρώπης .
                  Οπότε θα πρέπει να "ζυγίσεις" τα πλεονεκτήματα με τα μειονεκτήματα που θα έχεις .

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by paidi diamanti View Post
                    Τι σε "χαλάει" περισσότερο στην Ελλάδα;
                    Οι 300 που μας πίνουν το αίμα...
                    Πότε άκουσες σε αυτούς να παγώνουν οι μισθοί τους...?
                    Πόσες απαλλαγές έχουν κ ποσά τους πληρώνουμε τόσα χρόνια...?
                    Ποιος από αυτούς έχει την ικανότητα να κυβερνήσει ?
                    Θα έπαιρνες εσύ στην δουλειά σου έναν άνθρωπο που δεν έχει δουλέψει ποτέ στην ζωή του ?
                    Πως ένας άνθρωπος με τον βασικό μισθό μπορεί να αυτονομηθεί κ να συντηρήσει οικογένεια ?
                    Στον εργασιακό τομέα,από παντού σε τρώνε...
                    Είναι μετρημένες στα δάχτυλα εταιρίες ή εργοδότες που σου δίνουν 100% τα νόμιμα.
                    Από κάπου θα σε τρώνε οι υπόλοιποι...
                    Άσε που πλέον σε θέλουν πολυεργαλείο κ να καλύπτεις 2-4 πόστα...
                    Γιατί δεν αφήνουν τους Έλληνες να μπορούν να παράγουν Ελληνικά προϊόντα κ τους πίνουν το αίμα ή ακόμα κ να τους απορρίπτουν ?
                    Π.χ Βλέπε τον Κορρέ αυτοκίνητο που είχε κατασκευάσει κ ποτέ δεν βγήκε στην παραγωγή...
                    Είναι δυνατόν να μην μπορούμε να έχουμε αυτοκινητοβιομηχανία ??
                    Έχουμε παιδεία ?
                    Έχουμε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη κ νοσοκομεία ?
                    Υπάρχει αστυνομία ?
                    Μόνο εισπρακτική κάνουν για κράνος κ ζώνη,άσχετα με το αν το αυτοκίνητο ή το μηχανάκι είναι για πέταμα λόγω φορολογίας...
                    Έχουμε τόσα χρόνια σε μια υποτιθέμενη κρίση κ πληρώνουμε συνέχεια φόρους...
                    Που πάνε όλα αυτά τα χρήματα ?
                    Στον λογαριασμό της ΔΕΗ,πληρώνουμε μέχρι κ τα νησιά,που μέχρι τώρα,σεζόν έβγαζαν ανεξέλεγκτο χρήμα....
                    Που θα μπορούσαμε να είμαστε ολόκληρη η Ελλάδα,ένας τουριστικός προορισμός χωρίς όμως εκμετάλλευση...
                    Τα χρήματα από τα διόδια που πηγαίνουν ?
                    Τα χρήματα κάθε χρόνο από τα τέλη κυκλοφορίας,που πηγαίνουν ?
                    Έχεις έρθει ένα βράδυ στο πανεπιστήμιο της Πάτρας να δεις τι γίνεται ?
                    Έχεις δει ποτέ καμία εξέλιξη στον στρατό μας ?
                    Γιατί τόσοι ανεξέλεγκτοι μετανάστες ?
                    Και αλλά πολλά....
                    Με λίγα λόγια,αν την Ελλάδα την χτυπήσεις,στην Ιστορία,στην Ορθοδοξία κ στην Οικογένεια,πάει σιγά σιγά....
                    Αγαπώ την πατρίδα μου κ τόσα χρόνια προσπαθώ να είμαι νομοταγής.
                    Αλλά αγαπώ κ την οικογένεια μου κ θέλω να της προσφέρω ότι καλύτερο μπορώ,χωρίς να εννοώ μόνο υλικά αγαθά.Αλλά να μπορώ κιόλας να κάνω κ αλλά παιδιά κ όχι να πηγαίνει 20 ο μήνας κ να ξεκινάω με δανεικά μέχρι να πληρωθώ....
                    Ήρθε προχτές ο αδερφός μου από Λονδίνο.
                    Τον ρώτησα πως είναι.
                    Δεν είναι ρόδινα...
                    Δεν σκέφτεται όμως να γυρίσει γιατί εκεί μου είπε υπάρχει εξέλιξη ενώ εδώ θα ήταν στάσιμος...
                    Μέσα σε ένα χρόνο,έχει πάρει 2 αυξήσεις κ έχει κ άλλες να λαμβάνει.
                    Εργάζεται σαν σεφ κ η εξέλιξη που υπάρχει εκεί,εδώ δεν υπάρχει μου λέει,ούτε πρόκειται α να υπάρξει.
                    Συγγνώμη αν είπα τόσα κ μακάρι να είμαι εγώ λάθος κ να τα βλέπω στραβά....

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Taxiarhis View Post
                      Η κατάσταση στην Ελλάδα είναι γενικά δύσκολη αλλά η ζωή στην Ελλάδα, η ηλιοφάνεια και γενικά ο καιρός είναι πολύ καλύτερος σε σχέση με τις Ευρωπαικές χώρες .
                      Έχω επίσης την αίσθηση ότι το κόστος ζωής είναι πολύ πιο μικρό στην Ελλάδα σε σχέση με χώρες της Β.Ευρώπης .
                      Οπότε θα πρέπει να "ζυγίσεις" τα πλεονεκτήματα με τα μειονεκτήματα που θα έχεις .
                      Προσωπικά,δεν ξέρω κανέναν να απολαμβάνει έστω ένα ηλιοβασίλεμα λόγω πίεσης κ άγχους κυρίως πιστεύω...
                      Πρόπερσι,ένα ολόκληρο καλοκαίρι,έκανα ένα μπάνιο γιατί δούλευα σπαστά ωράρια,χωρίς να παίρνω αυτά που θα άξιζα...
                      Αν είναι μικρό το κόστος στην Ελλάδα,γιατί δεν μεταναστεύουν ευρωπαίοι κ όχι μόνο παρά μόνο λαθρομετανάστες που είναι άνθρωποι από τριτοκοσμικές χώρες...
                      Σαφώς κ τα ζυγίζω κ σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου,απλά είναι δύσκολη η απόφαση εν μέρη κ δύσκολο το ξεκίνημα κ η προσαρμογή σε μια άλλη χώρα.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Αναστάσιος View Post
                        Προσωπικά,δεν ξέρω κανέναν να απολαμβάνει έστω ένα ηλιοβασίλεμα λόγω πίεσης κ άγχους κυρίως πιστεύω...
                        Πρόπερσι,ένα ολόκληρο καλοκαίρι,έκανα ένα μπάνιο γιατί δούλευα σπαστά ωράρια,χωρίς να παίρνω αυτά που θα άξιζα...
                        Αν είναι μικρό το κόστος στην Ελλάδα,γιατί δεν μεταναστεύουν ευρωπαίοι κ όχι μόνο παρά μόνο λαθρομετανάστες που είναι άνθρωποι από τριτοκοσμικές χώρες...
                        Σαφώς κ τα ζυγίζω κ σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου,απλά είναι δύσκολη η απόφαση εν μέρη κ δύσκολο το ξεκίνημα κ η προσαρμογή σε μια άλλη χώρα.
                        Θα πρεπει να κοιταξεις λιγακι την αντιμετωπιση σου προς τους μεταναστες , οπως και ποιες χωρες αποκαλεις τριτοκοσμικες .
                        Η Ολλανδια ειναι μια χωρα ΓΕΜΑΤΗ μεταναστες απο οποια χωρα μπορεις να φανταστεις . ( Στο γραφειο μου λεμε οτι ειναι ποιο ευκολο να πουμε απο πιες χωρες της Ευρωπης δεν εχουμε κοσμο , παρα απο ποιες εχουμε )
                        Ειναι πολλοι ανεκτικοι - οποτε ακομα και οι ρατσιστες δεν πετανε ευκολα την αποψη τους - αλλα βασικα ξεκινανε με την αντιμετοπιση οτι ειναι ολοι ανθρωποι , και οι μεταναστες ειναι μεταναστες .
                        Το εαν εχουν χαρτια ή οχι δεν τους κανει λιγοτερο ανθρωπους , ουτε εαν εφυγαν απο μια χωρα που δεν εχει πολεμο τους κανει λιγοτερο απελπισμενους για ενα καλητερο αυριο .
                        Ετσι για να ξερεις , το 2013 που ηρθα στην Ολλανδια , ακομα πιστευανε λογο κρισης , οτι η Ελλαδα ειναι τριτοκοσμικη .
                        Επισεις μπορει τα πραματα να φαινονται πιο στρωτα , αλλα αμα ερθεις Ολλανδια και εσυ μεταναστης θα εισαι και καποια στιγμη και εσυ θα εχεις να αντιμετοπισεις τον π@@$% που θα σου λεει για την Ελλαδα διαφορα .

                        Επισεις η δικη μου αποψη ειναι οτι πας αλλου για τα καλυτερα - με αυτη την λογικη δουλευουν ολα ποιο καλα .
                        Αμα εχεις στο μυαλο σου μονο τι γλυτωσες , θα εισαι απο αυτους που θα σου φταινε τα παντα απο την Ελλαδα .
                        Αμα εχεις στο μυαλο σου τι φανταστικα ειναι ολα στην Ελλαδα , τοτε ολα θα σου φαινονται στραβα εδω και θα εισαι απο αυτους που θα σου φταινε τα παντα στην Ολλανδια .
                        Θελει να εισαι καπου στην μεση , ειδικα στην αρχη . Τα πραγματα εδω ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ . Το τι ειναι καλητερο ή χειροτερο να θυμασε παντα οτι ειναι προσωπικη σου αποψη και οχι σταθερα .
                        Εαν αποφασισεις οτι ειναι απλα διαφορετικα , δεν θα αντιμετοπισεις κανενα προβλημα , γιατι απλα θα μαθεις να λειτουργεις οπος ολοι οι αλλοι στην χωρα και θα προσαρμοστεις πολυ ποιο ευκολα .

                        Το κοστος ζωης ειναι πολυ μεγαλυτερο γενικα, ναι - αλλα οι μισθοι και οι παροχες ειναι διαφορετικες .
                        Απλα οταν φευγεις απο μια χωρα με μικρο κοστος ζωης να πας σε μια με μεγαλητερο - στην αρχη ειναι προβλημα , γιατι το κομποδεμα που πρεπει να εχεις μαζι σου για να αρχισεις ,
                        ειναι μεγαλο απο εκει που φευγεις , αλλα μικρο εκει που πας . Επισεις στην αρχη , μεχρι να βρεις τα "κολπα" (προσφορες , μεταχειρηρισμενα , φτηνα μαζαγια κτλ) μπορεις να κανεις παραπανισια εξοδα .

                        Αλλα το καλοκαιρακι στην Ελλαδα , κραταει 6-7 μηνες , διακοπες παμε 2 αντε 3 εβδομαδες τον χρονο ( εαν εχεις λευτα και δεν δουλευεις σεζον ) και τις υπολοιπες ξεπετσιαζεις στην ζεστη .
                        Στην Ολλανδια βγαινω στην φυση πολυ πολυ περισσοτερο απο οτι Ελλαδα , λογο καιρου και προσβασιμοτητας . Την βροχη την συνηθηζεις , αφου η ζωη συναιχιζετε και με βροχη :)
                        Η Ελλαδα θεωρείται εδω , χωρα διακοπων ή συνταξιοδοτισης .
                        Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                        Comment


                        • #13
                          Για την αντιμετώπιση μου με τους μετανάστες,μάλλον κατάλαβα από την απάντηση σου,ότι με περιβάλει ένας ρατσισμός.
                          Εντελώς λάθος,μάλλον το αντίθετο.
                          Αυτή την στιγμή στην δουλειά μου,περισσότερο συναναστρέφομαι κ μοιράζομαι πράγματα,με έναν Ινδό κ έναν Πακιστανός,παρά με Έλληνες.
                          Από επιλογή μου γιατί μου αρέσουν οι διαφορετικές κουλτούρες των κάθε ανθρώπων από διαφορετικές χώρες.
                          Δεν θέλω όμως τους λαθρομετανάστες που έρχονται κ ενώ τους προσφέρεις τόσα πράγματα κ βοήθεια σε οτιδήποτε,πράγμα το οποίο έχω κάνει,σε βρίζουν,σε υποτιμούν κ θέλουν να περάσουν με φανατισμένο τρόπο,τα δικά τους πιστεύω κ νόμους.
                          Τα αρνητικά της Ελλάδας για μένα,γίνονται αφορμή της σκέψης μου για το μήπως μεταναστεύσω σε μια χώρα που θα επιλέξω με τα όσα θετικά της σε σχέση με την Ελλάδα.
                          Επίσης,να έχει κάποια στοιχεία που να μου αρέσουν όσο αυτό είναι εφικτό.
                          Συζητώντας αυτές τις ημέρες με τον αδερφό μου που μένει τον τελευταίο χρόνο στο Λονδίνο,ξεκίνησα λίγο να κοιτάζω κ για την Σκωτία.Ολόκληρη μέρα σήμερα κοιτάζω βιντεάκια κ μάλιστα είδα παρά πολλές θέσεις εργασίας στο αντικείμενο που κοιτάζω.Έπαθα πλακα μέχρι στιγμής γιατί έχει πολλά πράγματα που μου αρέσουν.
                          Επίσης,η γυναίκα μου,έχει μια ξαδέρφη που ζει στο Εδιμβούργο 6 χρόνια κ θα έρθει σε επικοινωνία μαζί της για να συλλέξουμε πληροφορίες για να δούμε τι παίζει γενικότερα εκεί.
                          Παρεπιπτόντως,οποιαδήποτε πληροφορία,ευπρόσδεκτη !
                          Όντως σιγά σιγά αρχίζω να μπαίνω στο κλίμα κ βλέπω ότι θέλει ένα καλό κομπόδεμα για κάθε ξεκίνημα.
                          Συνέχεια ενημερώνομαι από το φόρουμ κ πραγματικά ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,γιατί είναι ένας πολύτιμος χάρτης για την πορεία που σκέφτεται να διανύσει ο καθένας μας,με ανεκτίμητη πυξίδα,τα ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
                          Ακόμα κ να μην καταφέρω στο τέλος να φύγω,είμαι ευγνώμων κ σας Ευχαριστώ !

                          Comment


                          • #14
                            Έχω βρεθεί πάρα πολλές φορές στην Ολλανδία σαν τουρίστας .
                            Ειδικά στο Amsterdam είχε πάρα πολύ κόσμο που δεν ήταν Ολλανδοί , εργαζόμενοι και τουρίστες .
                            Σε μία από τις επισκέψεις μου στην Ολλανδία πήγα να πάρω φαγητό και με ρωτάει ο Ολλανδός εργαζόμενος , από που είμαι ... και του είπα από Ελλάδα ... ο Ολλανδός λοιπόν μου είπε : Έλληνες: Διεφθαρμένοι, τεμπέληδες και απείθαρχοι και του απάντησα ως εξής : Αγαπητέ Κύριε , εσύ που μιλάς έτσι για τους Έλληνες και την Ελλάδα θα ήθελα να σου πω ότι εμείς οι Έλληνες αγοράζουμε τυρί Gouda , μπύρες Heineken και άλλα Ολλανδικά προιόντα και φροντίζουμε για την οικονομία της Ολλανδίας , επίσης εμείς που έχουμε έρθει σαν τουρίστες στην Ολλανδία σημαίνει ότι αγαπάμε την Ολλανδία . Αν τώρα δεν θες να με δεχτείς ως πελάτη σου , θα μπορείς να μου πεις να φύγω από το μαγαζί σου και να μην πάρεις τα χρήματα μου .... Σε πληροφορώ ότι άλλαξε συμπεριφορά ...
                            Όμως αν κάποιος που θα πάει μόνιμα σε κάποια χώρα θα έχει μπροστά του συμπεριφορές σαν και αυτή σε ποιο συχνή συχνότητα ... γιατί στο εξωτερικό ακούν τις τοπικές ειδήσεις και λένε (λέγαν) για τους Έλληνες τα πιο αρνητικά λόγια .

                            Comment


                            • #15
                              Αναστάσιε δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες .
                              Εγώ έμεινα στο Amsterdam Zuid για κάποιο καιρό και ενώ βίωσα αυτό που λες κι εσύ για την Ελλάδα ... τσουυυυππππ ξαφνικά μου μπήκε μέσα στο μυαλό η επιστροφή στην χώρα και πιο πολύ λόγω καιρικών συνθηκών .
                              Ο χειμώνας βαρύς και έπρεπε να φοράω 2 σκουφάκια , τα αυτιά μου παγωμένα .
                              Ο αέρας ήταν μερικές τόσο δυνατός που έπρεπε να μπω σε στενά για να μην με πάρει και με σηκώσει .
                              Εποχή ΓΑΠ που είχε πει ότι οι Έλληνες δεν δουλεύουν - να ακούς τον κάθε πικραμένο με την Ελλάδα να σου λέει τα χειρότερα.
                              Εγώ φιλοξενούμενος στην Ολλανδή κοπέλα μου - που ζήλευε (έτσι πιστεύω) κάθε κίνηση μου.

                              Μου μπήκε μέσα στο μυαλό η επιστροφή στην Ελλάδα και γύρισα ...
                              Τώρα βέβαια μου λείπει το Αμστερνταμ και η Ολλανδία και λοξω-κοιτάω να γυρίσω πίσω .
                              Σου εύχομαι κάθε επιτυχία στην νέα σου προσπάθεια.
                              Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις κάνει καμία κίνηση και αν είχες κάποιο αποτέλεσμα!!!

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5