Announcement

Collapse
No announcement yet.

Υπάρχουν προβλήματα ...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Υπάρχουν προβλήματα ...

    Γεια σας παιδιά ,

    μετά από πολύ καιρό ήρθα στο forum για να μοιραστώ τις σκέψεις μου .
    Σε όλη μου την ζωή θέλω να μεταναστεύσω στο εξωτερικό.
    Η θέληση είναι μεγάλη αλλά δεν βρίσκω την δύναμη να το κάνω.
    Η αλήθεια είχα κάνει μία απόπειρα να πάω στο εξωτερικό αλλά επειδή
    μάλλον δεν είμαι τόσο δυνατός χαρακτήρας , δέκτηκα πιέσεις από τους συγγενείς
    πρώτου βαθμού να γυρίσω πίσω και το έκανα ...
    Το αποτέλεσμα μετά από τόσα χρόνια
    η μιζέρια
    η οικονομική κατάσταση
    η έλλειψη κοινωνικής πολιτικής
    και το χειρότερο δε , είναι η έλλειψη κοινωνικής ζωής και ενδιαφέροντος από το
    αντίθετο φύλο , γιατί όταν δεν έχεις να ξοδέψεις για καφέ για τον ευατό σου
    τότε όλα σου φαίνονται μίζερα
    και παντού λογαριασμοί ...
    Κάποτε ο κολλητός μου φίλος μου είπε ότι θα πρέπει να ανοίξω τα μάτια μου και
    να διευρύνω τις σκέψεις μου .
    και βλέπω τους συγγενείς μου πόσο δύσκολα περνάνε ,
    είτε οικονομικά , είτε ψυχολογικά ...
    Πραγματικά θα ήθελα να κάνω πράγματα που θα ήθελα και μου φαίνονται δύσκολα...

    Συγνώμη για αυτές τις σκέψεις που μοιράστηκα με εσάς και σας ευχαριστώ πολύ
    για την κάθε απάντηση που θα λάβω...

  • #2
    Πρέπει να κάνεις υπομονή ... Θαρρώ ότι θες να είσαι με τους συγγενείς σου και να τους βοηθάς , επειδή δείχνεις περισσότερο ευαισθησία . Η απόφαση της μετανάστευσης είναι δύσκολη για τους αναποφάσιστους και ίσως θα πρέπει να είσαι περισσότερο open minded .
    Απλά μερικές φορές καλά θα ήταν να κοιτάμε και τον εαυτό μας αλλιώς θα περνάνε τα χρόνια και θα μένουμε με την απορία και με το αν .
    Οι αποφάσεις ίσως θα έπρεπε να παιρνονται με τον γνώμονα της προσωπικής ευτυχίας.

    Comment


    • #3
      Γενικά πάντως η δική μου εμπειρία από 3 χώρες είναι πως η μετανάστευση δεν είναι εύκολη.

      Comment


      • #4
        Στην απόφαση που πηρες;

        Comment


        • #5
          Το βλεπεις λιγο αλλιως απο μενα . Δεν υπαρχει δεχτικα πιεσεις απο τους συγγενεις .
          Προφανως για σενα το να εισαι κοντα τους ηταν ποιο συμαντικο απο το να κανεις μια νεα αρχη αλλου .
          Γιατι αμα δεν ειχες μια δυνατη σχεση μαζι τους , δεν θα εκανες πισω οταν στο ζητησαν .
          Δυναμη εχουμε ολοι μας , η θεληση ειναι το δυσκολο κομματι .

          Οπως ειπε και ο φιλτατος Proto , η μεταναστευση δεν ειναι ευκολη και πανω απο ολα , δεν ειναι για ολους .
          Γιατι ακομα και εαν σου κατσουν ολα "ευκολα" π.χ. με δουλεια και σπιτι , θα πρεπει να εγκληματιστεις στην νεα κουλτουρα .
          Επισεις - συνηθως - πας μονος σου . Δεν εχεις φιλους , οικογενεια , τον κυκλο σου που σε στιριζει πισω στην Ελλαδα .
          Το να τα παλευεις ολα αυτα μονος , δεν ειναι για ολους , και βαλε οτι πρεπει να αρχισεις τα παντα απο την αρχη .
          Επισεις πρεπει να εισαι συνειδητοποιημένος σε ποια χωρα και τι συνθηκες θα βρεις .
          Γιατι αμα δεν θες να εγγλιματιστεις στην χωρα που πας , μην το κανεις - θα γινεις αργα η γρηγορα δυστυχισμενος και μιζερος .
          Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

          Comment


          • #6
            Εγώ πάντα γράφω σε σχέση με την δική μου εμπειρία.Και στις 3 χώρες που έχω ζήσει έκανα αρκετά δύσκολες εργασίες (εργοτάξια και όχι μόνο) όπου δούλευα και δουλεύω πολλές ώρες και σε συνθήκες έξω στο κρύο,ζέστη κτλ και με ανθρώπους δύσκολους στην εργασία και όπου αυτές οι δουλειές έχουν μια ημερομηνία λήξης. Και θα φανεί παράξενο αλλά από τις 3 χώρες που έχω ζήσει η πιο καλή εμπειρία για μένα ήταν το Κατάρ.Τελικά σε αυτό που έχω καταλήξει,πάντα γράφω την δική μου γνώμη,είναι πως όσο αντέξω και ο τελικός προορισμός μου είναι να γυρίσω στην Ελλάδα.

            Comment


            • #7
              Originally posted by proto View Post
              .Τελικά σε αυτό που έχω καταλήξει,πάντα γράφω την δική μου γνώμη,είναι πως όσο αντέξω και ο τελικός προορισμός μου είναι να γυρίσω στην Ελλάδα.
              Γιατί εγώ ξέρω ...

              Comment


              • #8
                Originally posted by gkol View Post
                Γιατί εγώ ξέρω ...
                Εσύ γκολ είσαι ο καλύτερος του χωριού και το καλύτερο παιδί!!!!

                Comment


                • #9
                  Σε γενικές γραμμές πρέπει να περιμένω να τελειώσει όλο αυτό το θέμα με τον covid γιατί οι ελπίδες είναι λιγοστές αν κατάλαβα καλά!!

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by benefactor View Post
                    Σε γενικές γραμμές πρέπει να περιμένω να τελειώσει όλο αυτό το θέμα με τον covid γιατί οι ελπίδες είναι λιγοστές αν κατάλαβα καλά!!
                    Βenefactor αν το έχεις δουλέψει στο μυαλό σου και είναι κάτι που πραγματικά θες μην σταματάς να προσπαθείς.. Και εμείς πιστεύαμε ότι είναι απίθανο να συμβεί με τον κοβιτ αλλά τελικά τα καταφέραμε, ναι μας καθυστέρησε αλλά τώρα είμαστεα ολλανδια!!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by sassaaman View Post
                      Βenefactor αν το έχεις δουλέψει στο μυαλό σου και είναι κάτι που πραγματικά θες μην σταματάς να προσπαθείς.. Και εμείς πιστεύαμε ότι είναι απίθανο να συμβεί με τον κοβιτ αλλά τελικά τα καταφέραμε, ναι μας καθυστέρησε αλλά τώρα είμαστεα ολλανδια!!
                      ευχαριστώ ... πως είναι η Ολλανδία;

                      Comment


                      • #12
                        Τι γίνεται; είσαστε όλοι καλά;

                        Comment

                        X
                        Working...
                        X
                        ×
                        Welcome to BOOST 95.5