Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχέσεις (Έλληνα με ξένο)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Σαφώς είναι ένα θέμα δύσκολο για το ποιος θα μετακινηθεί στην χώρα του αλλουνου.Φυσικά όλα ειναι εφικτά

    Comment


    • #32
      Θοδωρή ωραίο το ερώτημα σου.

      Προσωπικά θα έκανα σχέση.

      Υπάρχει σαφώς διαφορετικός τρόπος ζωής εφόσον έχεις μεγαλώσει σε διαφορετικά μέρει-κατάστασης.Αλλα αυτό είναι και η γοητεία του να ανακαλύπτεις κάτι καινούριο.
      Τώρα στο εάν αυτή η σχέση έχει διάρκεια εξαρτάται από άλλους παράγοντες ,που είναι καθαρά ατομικά και ξεχωριστά για τον καθένα μας,

      Εγώ, η μεγαλύτερη σχέση που είχα με ξένh ήταν Γαλλίδα και σπούδαζε γερμανία/
      γνωριστήκαμε σε κάτι διακοπές μου στη γερμανία πριν 9 χρονια και τελικά με φιλοξένησε μετά την πρώτη εβδομάδα,αυτή έχασε το εξάμηνο να μην πολυλογούμε...αιτια εγώ,και μου ζήτησε εφόσον τελειωσε το 6 mino να παο γαλλία μαζί τις χωρίς πρόγραμμα,ΕΤΣΙ, απλός γιατί δεν ήθελε ο ένας να είναι μακριά από τον άλλο.
      μετά από δυο χρονια τελειώσαμε αλλα είμαστε ακόμα φίλοι και τα λέμε.


      Ρίσκο υπάρχει αλλα ξεχωριστός άνθρωπος για να paris το ρίσκο υπάρχει? :)

      Comment


      • #33
        Αν υπάρχει αλληλοσεβασμός όλα μια χαρά. Οπως έλεγαν και οι παλιομοδίτες θείοι μας ''όλοι ανθρώποι είμαστε!''. Ούτε με την θρησκεία δεν καταλαβαίνω που είναι το θέμα, αν δεν μιλάμε για αμφότερα φανατικούς. Ο άντρας μου είναι Ελληνας απο χώρα της Λατινικής Αμερικής και η πρώτη γλώσσα της κόρης μου ειναι τα ισπανικά τα οποια μιλαει με τον μπαμπα της. Ακούω διάφορα οπως αν με πειράζει αν θα μάθει καλύτερα τα ισπανικά απο τα ελληνικά (αφού εδώ στην Κολομβία πάει σχολείο θα ήταν παράλογο να μην μίλαγε καλά ισπανικά!). Ενα θέμα που λένε διάφοροι σε ζευγαρια απο διαφορετικες χωρες ειναι 'και τι θα κανεις αν η χωρα σου πολεμησει με την δικη του?''. Οι λογικοι άνθρωποι δεν κάνουν τίποτα πάνε μαζι σε μια τρίτη χώρα! Οι πολιτισμικές διαφορές δεν ειναι τοσο σημαντικές νομιζω αν μιλάμε για νορμάλ ανθρώπους. Ενας εθνικιστής φανατικος απο αποιαδηποτε χωρα δεν μπορει να κανει σχεση ουτε καν με ανθρώπους της χωρας του πιστευω. Τελευταια στην Ελλαδα υπάρχει επιθετικοτητα απεναντι σε ατομα που εχουν παντρευτει ξένους ή Ελληνες του εξωτερικού και καχυποψια (για να το πω ευγενικά) απέναντι στις δίγλωσσες οικογένειες.

        Comment


        • #34
          Εγώ ένα έχω να πω.. Αν είσαι γυναίκα θα τον φέρεις βόλτα σιγά σιγά, όποιας εθνικότητας και να είναι (εξαιρούνται οι μουσουλμάνοι). Αν είσαι άντρας..... Καλά να πάθεις! Ξένη δεν ήθελες? Η Ελληνίδα λίγη σου έπεφτε? Πάρ'τα τώρα!:nana:

          Comment


          • #35
            ωχ, παμπάλαιο θέμα :) αυτό που λεει η Ντομινίκ, με εξέπλιξε... ποτέ δε μου πέρασε από το μυαλό τι θα κάνω αν γίνει πόλεμος ανάμεσα στις χώρες μας... και που υπάρχει, δηλαδή, ένταση με την κρίση ανάμεσα στις χώρες μας (ολλανδία κατά της ελλαδας συχνά πυκνά) ποτέ δεν έφτασε αυτό να γίνει λόγος διαμαχης μεταξύ μας... και αυτό γιατί πιο πολύ εκείνος αγαπάει (μα πολύ) την ελλάδα παρά εγώ την ολλανδία...

            ΥΓ: Εν το μεταξύ από τότε ως τώρα, είμαστε πολλοί στην ολλανδία και επίσης πολλοί με μικτές σχέσεις... θα ήθελα να ακούσω σημεία δυσκολίας...

            Comment


            • #36
              Εγώ πιστεύω οτι όλα μπορούν να γίνουν!Ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστος!
              Αν αρχίσουμε να λέμε οι Ολλανδοί είναι έτσι και έτσι και έτσι,τότε αρχίζουν τα στερεότυπα και οι γενικολογίες!Είναι ΟΛΟΙ οι 'Ελληνες το ίδιο καλούπι;...Όχι!
              Το ίδιο και Ολλανδοί!!

              Προσωπικά,
              Θα κάνατε ποτέ σχέση με άνθρωπο που είναι από μία ξένη χώρα? φυσικά! (είμαι ήδη σε σχέση με έναν Ολλανδό)
              Πιστεύετε οτί υπάρχει ίδιος ή διαφορετικός τρόπος ζωής??? Ναι, αλλά από τη στιγμή που αρχίσαμε να ζούμε μαζί, οι διαφορές μας είτε εξαλειφθηκαν είτε έγιναν αστεία και πειραγματάκια..
              Πιστεύετε οτί υπάρχει χημεία σε μία τετοια σχέση? Τη χημεία που βρήκα σε αυτή τη σχέση δεν την έχω βρει πουθενά και με κανέναν άλλο άνθρωπο!
              Νομίζετε οτι υπάρχει ρίσκο σε μία τέτοια σχέση? Ό,τι ρίσκο υπαρχει σε κάθε σχέση,υπάρχει και εδώ, όχι δηλαδή λόγω εθνικότητας.

              ή θα ακολουθούσατε την παροιμία που λέει ''παπούτσι από τον τόπο σου κι ας είν` και μπαλωμένο'' ? Να συμβιβαστώ δηλαδή; Γιατί; Επειδή δε θα μπορώ να μιλάω μαζί του συνέχεια Ελληνικά και επειδή δε θα πηγαινουμε μαζί στην Ανασταση το Πάσχα;


              Θεωρώ πως όταν κάποιος αγαπά, τέτοια ζητήματα του φαίνονται αστεία και μικρά! Θα ακολουθούσα το Ολλανδάκι μου και στην άκρη του κόσμου, και αυτός το ίδιο!
              Εμένα με νοιάζει ο άνθρωπος που έχω μπροστά μου και όχι απο που είναι και τι γλώσσα μιλαει!!

              Comment


              • #37
                Εγώ προσωπικά όταν κάνω σχέση είναι γιατί ξεκινώ κάτι με τις καλύτερες προθέσεις. Ο καθένας μας έχει τα δικά του όρια και σταθμά. Καλό είναι εκείνοι που κάνουν σχέση με Ευρωπαίους και δε θα προχωρούν μαζί τους να τους το πουν ότι δε τους σέβονται αρκετά για να τους επιλέξουν για συντρόφους γιατί οι ίδιοι δεν είναι προσαρμοστικοί γιατί και αυτοί είναι άνθρωποι παρόλο που κάποιοι προφανώς τους βλέπουν ως παιδιά κατώτερου Θεού. Προσωπικά αν π.χ με ενοχλεί η θρησκεία κάποιου απλά δεν εμπλέκομαι μαζί του απ την αρχή. Είναι λοιπόν τι αντέχει ο καθένας μας και τι υποχωρήσεις αντέχει να κάνει.

                Comment


                • #38
                  Έχει κανένας από το forum σχέση / παντρευτεί άλλης εθνικότητας άτομο;

                  Comment


                  • #39
                    O proto που έχει πάει σε πολλές χώρες είναι σίγουρα έμπειρος στις σχέσεις με ξένες !!!

                    Comment


                    • #40
                      ΠΟΥ ΝΑ... ΨΑΞΕΙΣ
                      Αυτοί είναι οι καλύτεροι εραστές στον κόσμο (άνδρες και γυναίκες) [λίστα]

                      Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/news/37067...gynaikes-lista

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by gkol View Post
                        O proto που έχει πάει σε πολλές χώρες είναι σίγουρα έμπειρος στις σχέσεις με ξένες !!!
                        είχα με μια γκαμήλα από το Κατάρ....

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by proto View Post
                          είχα με μια γκαμήλα από το Κατάρ....
                          H Gamila Arief
                          Attached Files

                          Comment

                          X
                          Working...
                          X
                          ×
                          Welcome to BOOST 95.5