Announcement

Collapse
No announcement yet.

Περί pm

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Συμφωνώ και γω...

    Comment


    • #17
      υπάρχει κόσμος που δεν έχει ξαναμπεί σε φόρουμ, δεν απόλυτα ειναι εξοικειομένος.
      Προχτές ανακάλυψε το ιντερνετ, και χτές το facebook. Και αυτα τον καλύπτουν, να διαβαζει 2-3 εφημερίδες/μπλογκ, και να στελνει μηνυματα σε 10 φίλους.
      το βλεπετε εδώ στο chat, 1η σελίδα.... μπαινουν νέοι και ρωτάνε, πώς κανω pm, πως κανω νεο θεμα, πώς ψάχνω.

      Αν γίνετε ... να εξασφαλίσουμε οτι όλα τα pm, θα ειδοποιούν αυτόματα με mail τον παραλήπτη (Receive Email Notification of new Private Messages. να μην ειναι κατ'επιλογή).

      Οποιος θελει, να φτιάχνει ενα νέο θέμα/topic ή νέο reply σε παλιό θέμα, με αυτη την ερώτηση,
      και να απαντάει στο Pm, με το link της συζήτησης.


      Comment


      • #18
        Originally posted by pabas View Post

        Αν γίνετε ... να εξασφαλίσουμε οτι όλα τα pm, θα ειδοποιούν αυτόματα με mail τον παραλήπτη (Receive Email Notification of new Private Messages. να μην ειναι κατ'επιλογή).
        Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μου έρχεται ένα κατεβατό με spam στο e-mail? Εφόσον μπαίνουμε στο forum και βλέπουμε κατευθείαν ότι έχουμε inbox.. Καλύτερα κατ'επιλογή.
        Από κάποιο σημείο κι έπειτα, γίνεται κατάχρηση της επιθυμίας μας να βοηθήσουμε. Όταν έχουμε 50 pm επειδή κάποιος βαριόταν να εξερευνήσει το forum (ακόμα και για αρχάριους χρήστες, η μορφή και η δομή του forum είναι απλές και βατές) και να δει ότι η ερώτηση που μας θέτει είναι χιλιοαπαντημένη, το τελευταίο που θέλω εγώ προσωπικά είναι να έχω και 50 spams στο e-mail μου. Ας το αφήσουμε επομένως κατ'επιλογή κι όποιος θέλει ας τσεκάρει να του'ρχονται ειδοποιήσεις.
        Αυτό το σημειώνω σε περίπτωση που δεν έχω παρεμηνεύσει το μήνυμά σου Pabas... Αν δεν εννοείς αυτό που κατάλαβα, μάλλον δεν κατάλαβα τι εννοείς.

        Comment


        • #19
          ... ναι, και γω συμφωνώ με τη Δήμητρα... μάλιστα έχω απενεργοποιήσει αυτή την επιλογή γιατί με κούραζε να παίρνω τα μηνυματα και στο προσωπικό μου inbox... (και εγώ δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά... ΥΓ: Pabas, τι θα εξυπηρετούσε αυτό στο θέμα που συζητάμε;)

          Comment


          • #20
            δηλαδή αν κάποιος γράψει 4 ποστ με οτιδήποτε βλακεία θα μπορεί μετά να στείλει πμ με οτι θέλει να ρωτήσει...δεν μπορώ να καταλάβω τι λύνει αυτός ο περιορισμός...

            Comment


            • #21
              Originally posted by Dimitra M View Post
              Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μου έρχεται ένα κατεβατό με spam στο e-mail? Εφόσον μπαίνουμε στο forum και βλέπουμε κατευθείαν ότι έχουμε inbox.. Καλύτερα κατ'επιλογή.
              Από κάποιο σημείο κι έπειτα, γίνεται κατάχρηση της επιθυμίας μας να βοηθήσουμε. Όταν έχουμε 50 pm επειδή κάποιος βαριόταν να εξερευνήσει το forum
              1. spam ειναι η αποστολή του ίδιου μηνύματος σε πολλαπλούς αποδέκτες, με μία κίνηση (ιδιο κείμενο, ιδιο θεμα, ιδιο δευτερόλεπτο).

              2. τα PM / Προσωπικά μηνύματα μεσω του φόρουμ, του τύπου που συζητάμε τώρα - ερωτήσεις - δεν ειναι spam. Αν το έστειλε μόνο σε εσένα, και αν έχει ενα τυπικό χαιρετισμό, "dear Dimitra", ειναι προσωπικό μήνυμα.
              Αν έχετε συγκεκριμένα παραδείγματα αποστολής ανούσιων PM σε πολλαπλούς αποδέκτες, κάνετε αναφορά σε εναν διαχειριστή.

              3. Προσωπικά, μέτρησα στο inbox μου, 11 προσωπικά μηνύματα στο τελευταίο 6μηνο. Δεν έχω σβήσει. Εσένα σου ήρθαν 50 ;
              και είναι όλοι νέοι χρήστες;

              4. το πρότινα, ωστε τα νέα μελη να μην μπορούν να το απο-επιλέξουν αμέσως μετά την εγγραφή (ισως απο αγνοια για τη λειτουργικότητα του), ετσι θα ειμαστε σιγουροι οτι θα λάβουν ολα τα pm που θα στείλουμε,
              πχ. το λινκ με το θέμα όπου βάλαμε την ερώτηση τους,
              ή ενα λινκ προς το FAQ του φορουμ.

              η Orian, ο thodoris7, και 5-10 άλλοι, μπορεί να είμαστε κάθε μέρα στο φορουμ και να καταλαβαίνουμε αμέσως αν έχουμε νέο pm.
              Εγώ δεν μπορώ να λειτουργήσω έτσι. Εχω ανοιχτό 1 tab στο email, και με ειδοποιεί αμέσως οταν έρθει pm απο οποιοδήποτε φόρουμ, facebook, ή αλλο δίκτυο. Αλλιως θα επρεπε να εχω όλα τα φόρουμ στο οποια ειμαι μέλος ανοιχτά, μπας και πεταχτεί το pm popup.

              Και όταν κάποιος μου στέλνει PM, θεωρώ -καλόπιστα- οτι έχει συγκεκριμένο λόγο να ρωτήσει κάτι, εμένα προσωπικά. Γι αυτό δεν θέλω να νομίζει οτι τον γράφω (αν τύχει να μην μπώ στο φορουμ 2-3 μερες, 1 βδομάδα).
              Αν ενας μου στέλνει, επανηλλημένα ανούσια PM, θα υποστεί τις συνέπειες. Αλλα όχι προκαταβολικά.

              Comment


              • #22
                pabas, okay.. καταλαβαίνω τώρα για τους νεους τη σημασία του reminder, αλλά αυτό δεν λύνει το θέμα που συζητάμε. δηλαδή να μην στέλνουν προσωπικά μηνύματα για θέμα που μπορούν κάλλιστα να κουβεντιάσουν στο φόρουμ ανοιχτά. Ασε δε που γράφουν όλοι με niknames άρα έχουν την ελευθερία να ρωτήσουν οτιδήποτε...

                Επιμένω να μη θέλω να γεμίζει το inbox μου με προσωπικά μηνύματα από αγνώστους, και για αυτό το απενεργοποίησα... δεν μπαίνω καθημερινά στο φόρουμ, αλλά θεωρώ πως ο αποστολέας κάθε μηνύματος θα περιμένει όταν έχω το χρόνο και τη διάθεση να μπω να το δω και να του απαντήσω...

                Comment


                • #23
                  δείτε τι έγραψα πιο πριν..δε νομίζω πως υπάρχει κανένας περιορισμός στα πμ,αφού μετά απο 4 ποστ έχει το δικαίωμα να στείλει πμ ο καθένας..μπαίνει όποιος θέλει κάνει 4 ποστ και μετά στέλνει συνέχεια πμ....

                  Comment


                  • #24
                    Nαι. χρησιμεύει για να φιλτράρει όσους ειναι τόσο τεμπέληδες/άσχετοι που δεν θα φτάσουν ουτε τα 4 post. Μερικοί απ'όσους δεν κανουν αναζήτηση, ανήκουν και σε αυτή την κατηγορία.

                    Comment


                    • #25
                      pabas δε νομίζω ότι είναι κανένας μεγάλος αριθμός τα 4 ποστ...απο 10 και πάνω το συζητάμε..

                      Comment


                      • #26
                        Όπως είπε ο pabas,spam μήνυμα θεωρείται ένα pm σε πολλαπλούς αποδέκτες κάτι που έχει γίνει στο forum κατά το παρελθόν
                        και έγινε διαμαρτυρία κάποιων μελών σε εμένα.
                        Με αυτό τον τρόπο προσπαθώ να προστατεύσω τον καθένα ώστε να μην λαμβάνει άχρηστα pm.
                        Επίσης με αυτό τον τρόπο θέλουμε να έχουμε μία πρώτη επαφή με έναν νέο χρήστη,ο οποίος αν είναι καλοπροαίρετος θα πει κάποια πράγματα που θεωρεία αναγκαία να πει.
                        Αν δεν είναι καλοπροαίρετος όπως αναφέρει ο proto τότε ο αριθμός των ποστ για να στείλει κάποιος pm θα μεγαλώνει.

                        Comment


                        • #27
                          αν Θοδωρη είναι έτσι όπως το γράφεις στο τέλος,ναι συμφωνώ...

                          Comment


                          • #28
                            Ακριβώς. Spam θεωρείται επομένως ΚΑΙ το μήνυμα ειδοποίησης που αποστέλλεται αυτόματα σε οποιονδήποτε έχει pm. Δεν χαρακτήρισα το ίδιο το pm ως spam. Εκτός αν δεν καταλαβαίνουμε ότι άλλο το pm και άλλο η ειδοποίηση. Επομένως δεν χρειάζεται copy paste από το wikipedia, αλλά ούτε και η ανάλυση του πώς χαρακτηρίζεται το "dear Dimitra" pm.
                            Εγώ είμαι εγγεγραμένη κάπου στο 8μηνο και ήδη έχω αδειάσει το inbox μου πάνω από 3 φορές. Και ναι είναι οι περισσότεροι νέοι χρήστες. Εξ ιδίων μη κρίνουμε τα αλλότρια.
                            Κάποιες από τις περιπτώσεις μηνυμάτων αφορούν προσωπικά ζητήματα και πληροφορίες των χρηστών οπότε σέβομαι την προστασία της ιδιωτικότητας των πληροφοριών που μοιράζονται μαζί μου. Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις όμως, καλούμαστε να απαντήσουμε σε κατεβατά ερωτήσεων τα οποία απαντώνται στο forum. Κι αν κάποιος κατάφερε να βρει τρόπο να μου στείλει pm μάλλον μπορεί να καταφέρει να κοιτάξει λίγο παραπάνω ΚΑΙ τα θέματα του forum. ΔΕΝ γίνεται να αντικατασταθεί η χρηστικότητα της δημόσιας συζήτησης από τα pm! Αναιρούμε το σκοπό του forum έτσι. Οι οποιεσδήποτε πληροφορίες που αφορούν τη μετανάστευση και παρακλάδια αυτής ΠΡΕΠΕΙ να δίνονται δημόσια.
                            Κι επίσης, δεν θεωρώ ότι κάθε pm πρέπει σώνει και καλά να απαντάται κι επί τόπου. Έχουμε και δική μας ζωή και νομίζω όλοι οι χρήστες το αντιλαμβάνονται. Δεν χτυπάμε κάρτα, ούτε πληρωνόμαστε για να παραπονεθεί κανείς ότι καθυστερήσαμε να του απαντήσουμε επειδή για 2 μέρες πχ δεν μπήκαμε στο forum. Όπως είμαστε διατεθειμένοι να απαντήσουμε και να αφιερώσουμε χρόνο στην αναζήτηση πληροφοριών για λογαριασμό τρίτων, έτσι οφείλει να γίνεται σεβαστή και η δική μας ιδιωτική ζωή καθώς και η ανεξαρτησία μας. Εθελοντές είμαστε και όχι υπάλληλοι. Το καταλαβαίνει αυτό ο οποιοσδήποτε σου στέλνει μήνυμα.

                            Όσον αφορά την ειδοποίηση, εγώ προσωπικά ήδη, έχω χαρακτηρίσει στο e-mail μου κάθε ειδοποίηση ως spam. Δεν γίνεται να ψάχνω για 2 επαγγελματικά e-mail ανάμεσα σε 128 ειδοποιήσεις για updates σε θέματα στα οποία κάποια στιγμή πριν 3 μήνες έγραψα 2 αράδες. Και τώρα θέλουμε να κάνουμε την ειδοποίηση υποχρεωτική?

                            Δεν είναι το blog μου για να απαντάω προσωπικά στην περίπτωση του καθενός. Είναι ένα forum του οποίου σκοπός είναι η δημόσια συζήτηση περί μετανάστευσης.
                            Condra
                            Expert Member
                            Last edited by Condra; 19/12/12, 02:22.

                            Comment


                            • #29
                              δεν εχει σχέση η "ειδοποίηση για pm" (Receive Email Notification of new Private Messages), δεν ειναι "ειδοποίηση για απάντηση σε θέμα που συμμετείχες, με ενεργή συνδρομή" (default thread subscription mode = instantly using mail). Ουτε η wikipedia μας σώνει, ισως ενα "gmail for dummies" κι αν.. Υπαρχει και το "Private Messaging off" για δυνατούς λύτες.
                              κι αφου εχεις χαρακτηρίσει και σπαμ ότι πετάει.. δεν κινδυνευεις πιά απο οποιαδήποτε ρύθμιση του φόρουμ. Ολα στα σκουπίδια τα πετάς, εισαι ασφαλής πιά! προς τί η ανησυχία;

                              Comment


                              • #30
                                Καταλαβαίνεις τι λέω ή απλά απαντάς? Πού βλέπεις να λέω ότι η ειδοποίηση για ενεργή συνδρομή είναι το ίδιο με ειδοποίηση για pm? Λέω ότι ήδη εξαιτίας των ενεργών συνδρομών έχω χαρακτηρίσει το mofeu ως αποστολέα spam στο e-mail μου. Για ποιο λόγο επομένως να κάνουμε υποχρεωτική ακόμη και την ειδοποίηση για pm?? Ας συνέλθουμε λίγο κι ας κάνουμε διάλογο κι όχι "smartassness contest".
                                Θίγουμε ένα ζήτημα, αυτό των pm που εφόσον όπως λες έχεις 11 pm όλα κι όλα μάλλον ΔΕΝ σε αφορά. Για κάποιους από εμάς ΟΜΩΣ η κατάσταση μπορεί να ξεφεύγει λίγο παραπάνω. Σκέψου το πριν ξεσπαθώσεις πάλι.

                                Και το "private messaging off" μας αποκλείει από τα pms που έχουν κάποιο σοβαρό λόγο... Δυνατέ λύτη εσύ!

                                Comment

                                X
                                Working...
                                X
                                ×
                                Welcome to BOOST 95.5