Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γεια σας κι από μένα!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Γεια σας κι από μένα!

    Γεια σας κι από μένα!

    'Εχω περάσει όλο το Σ/Κ, κάνοντας σχεδόν φύλλο και φτερό αυτό το υπέροχο και κατατοπιστικότατο φόρουμ, που εντελώς απροσδόκητα βρήκα και πολύ έχω ενθουσιαστεί με την παρέα σας!

    Ας σας συστηθώ λοιπόν,

    Λέγομαι Μαργαρίτα είμαι 30 ετών και ζω στην Αθήνα. Δουλεύω από το 2004 ως υπάλληλος σε μια διπλωματική αποστολή (αφρικανικής ταχύτατα αναπτυσσόμενης χώρας που θα μου επιτρέψετε να μην αποκαλύψω, για ευνόητους λόγους). Η αλήθεια είναι πως δεν είναι καθόλου κακή η δουλειά μου μιας και παίρνω έναν αξιοπρεπή μισθό και δουλεύω λίγες ώρες, αλλά δεν αντέχω άλλο τον τρόπο και τον ρυθμό ζωής στην Αθήνα. Έχω μπουχτίσει κι έχω φτάσει σ' ένα σημείο που αισθάνομαι πως στην ζωή μου δεν μπορώ να κάνω βήμα ούτε εμπρός, ούτε πίσω. Με έχουν κουράσει σχεδόν τα πάντα, ακόμη κι ο καιρός για τον οποίο πολλοί λέμε ότι δεν τον βρίσκουμε αλλού. Δεν με χωράει ο τόπος πια!!!

    Συζώ με τον σύντροφό μου κοντά στα 3 χρόνια. Έχει ένα μαγαζί του οποίο το μέλλον πάει κατά...........εκεί που πάνε και των περισσότερων μικρομεσαίων επιχειρήσεων πλέον στην Ελλάδα. Πολλές φορές λοιπόν έχουμε κάνει μεταξύ σοβαρού κι αστείου το ενδεχόμενο της ζωής στην επαρχεία (καμία τύχη για δουλειά) ή στο εξωτερικό και πιο συγκεκριμένα στην Ολλανδία,με αφορμή τον αδελφό του που ζει περίπου 7 χρόνια εκεί. Τον τελευταίο καιρό όμως φτάνουμε όλο και πιο κοντά στην απόφαση να κάνουμε το άλμα στην ζωή μας και να φύγουμε. Άλλωστε καλύτερα να μπαίνουν 2 μέτριοι μισθοί σ' ένα σπίτι παρά 1 καλούτσικος.

    Αρχίζουμε λοιπόν να βλέπουμε τα διαδικαστικά και η αλήθεια είναι πως βρήκα αρκετά πράγματα εδώ μέσα που μας δίνουν μια πιο ξεκάθαρη εικόνα της κατάστασης.
    Θα ήθελα όμως τα φώτα σας και στα παρακάτω θέματα αν γνωρίζετε γιατί δεν βρήκα ακόμη κάτι σχετικό στο φόρουμ.
    Αντιμετωπίζει πρόβλημα είτε να φύγει από την Ελλάδα είτε να βρεί δουλειά στην Ολλανδία στην περίπτωση που κάποιος
    1) έχει στεγαστικό δάνειο και έχει αγοράσει σπίτι στην Ελλάδα,

    2) έχει εκκρεμότητες με την εφορία και το ΙΚΑ?

    3) Με τα σκυλιά και τις γάτες τι γίνεται? Έχουμε 2 + 2.Τα δέχονται έυκολα γενικά στα σπίτια, κλπ?

  • #2
    καλως ηρθες Μαργαριτα... απο οτι γνωριζω για εμας εδω στην ελλαδα αν τα εχεις κανει ρυθμηση και δεν εχεις καποια καταδικαστικη αποφαση σε εκκρεμοτητα μπορεις να φυγεις αν εχεις δεν μπαινεις στο αεροπλανο σε περνουν αγκαζε πισω
    τωρα για τα ζωακια απο οτι εχω δει ειναι φιλοζωοι αλλα δεν γνωριζω αν οι σπιτονοικοκυριδες εχουν θεμα

    Comment


    • #3
      Καλώς ήρθες...

      Μόνο για τα ζώα μπορώ να σου απαντήσω (καθώς ζω στην ολλανδία) για τα υπόλοιπα αυτό που ειπώθηκε παραπάνω μου φαίνεται κοινή λογική...


      Λοιπόν, αυτός ήταν ο διάλογος σήμερα με κάποιον που νοικιάζει ακίνητα:
      Ερώτηση: Είναι πρόβλημα να νοικιάσεις ένα διαμέρισμα αν έχεις ζωάκια;
      Απάντηση: τις περισσότερες φορές όχι, εκτός αν το απαγορεύει ο κανονισμός (ειδικές κατοικίες, εξκλούσιβ, κτλ)
      Ερώτηση: Είναι πρόβλημα αν δεν έχεις ένα, αλλά δύο σκυλάκια και δυο γατάκια;
      Απάντηση: τότε αλλάζει το ερώτημα... με αυτό τον ''ζωϊκό'' πληθυσμό μάλλον δεν θα σε δεχτούν και αν το κάνεις κρυφά θα πάρεις πρόστιμο...

      Comment


      • #4
        Γεια σου Μαργαρίτα και καλώς ήρθες στο forum μας και σου ευχόμαστε ότι καλύτερο !

        Αντιμετωπίζει πρόβλημα είτε να φύγει από την Ελλάδα είτε να βρεί δουλειά στην Ολλανδία στην περίπτωση που κάποιος
        1) έχει στεγαστικό δάνειο και έχει αγοράσει σπίτι στην Ελλάδα,

        2) έχει εκκρεμότητες με την εφορία και το ΙΚΑ?

        3) Με τα σκυλιά και τις γάτες τι γίνεται? Έχουμε 2 + 2.Τα δέχονται έυκολα γενικά στα σπίτια, κλπ?
        1) Βρίσκει δουλειά στην Ολλανδία και πληρώνει το σπίτι στην Ελλάδα.

        2) Αφού έχει βρει δουλειά πληρώνει την εφορία και το ΙΚΑ

        3) Τα σκυλιά έχουν φορολογία στην Ολλανδία ενώ οι γάτες όχι.

        Comment

        X
        Working...
        X
        ×
        Welcome to BOOST 95.5