pdprint.gr Ψηφιακές εκτυπώσεις ,χορηγός του mofeu.eu
μπείτε στο site
  • Amused
  • Angry
  • Annoyed
  • Awesome
  • Bemused
  • Cocky
  • Cool
  • Crazy
  • Crying
  • Depressed
  • Down
  • Drunk
  • Embarrased
  • Enraged
  • Friendly
  • Geeky
  • Godly
  • Happy
  • Hateful
  • Hungry
  • Innocent
  • Meh
  • Piratey
  • Poorly
  • Sad
  • Secret
  • Shy
  • Sneaky
  • Tired
  • Wtf
  • Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
    Results 11 to 20 of 32
      Expert Member
      is Refugees welcome. Nazis fuck
      off

I am:
      Angry

TheurgiaGoetia's Avatar
      Achievements:
      Three FriendsCreated Blog entry5000 Experience PointsVeteran
      Thanks
      82
      Blog Entries
      2
      Quote Originally Posted by thodoris7 View Post
      TheurgiaGoetia η φίλη σου από την Φινλανδία γνωρίζει Ελληνικά;
      Ναι.Αρκετά καλά θα έλεγα..ΣΤην αρχή ήταν λίγο κουμπωμένη.Αλλά είναι κλασσική Φινλανδή.
      Refugees welcome!
      Nazis fuck off

Silver Member
      This user has no status.

I am:
      ----

Level completed: 76%,
      Points required for next Level: 37
      Level completed: 76%, Points required for next Level: 37
      Overall activity: 0%
      Achievements:
      Veteran1000 Experience Points
      Thanks
      1
      Καλησπερα σε ολους και καλο μηνα...Απο την πανεμορφη Φινλανδια!!Η φινλανδια και οι φινλανδοι θα ηθελα να πω οτι ειναι υπερβολικα ευγενικοι σε σημειο που σου ερχεται να βαλεις τα κλαματα(προσωπικα συνεβει σε μενα..χεχε)Εχοντας ζησει τετοια ευγενεια κατα την 3μηνη παραμονη μου στην φινλανδια οταν επεστρεψα ελλαδα...επαθα πολιτισμικο-κοινωνικο σοκ...λογω αγενειας-γραφειοκρατειας...και αλλα διαφορα...!!Πλεον εχω επιστρεψει φινλανδια,μεσω ενος εθελοντικο-κοινωνικου προγραμματος της Ε.Ε.Ο σκοπος φυσικα ειναι ενας να μεινω μονιμα(μακαρι δηλαδη) Οι ελληνες που κατοικουν εδω ειναι περιπου στους 400!!Αλλα και που δεν ειναι οι Ελληνες..!!Παντως εμενα οι Φινλανδοι μου φανηκαν πολυ ευγενικοι...!!!
      Σας χαιρετω!!

Member
      This user has no status.

I am:
      ----

Level completed: 99%,
      Points required for next Level: 0
      Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
      Overall activity: 7.0%
      Overall activity: 7.0%
      Achievements:
      3 months registered250 Experience Points
      Thanks
      2
      Τι πρόγραμμα είναι αυτό Τίνα; πόσο είναι ο βασικός μισθός εκεί;

Expert Member
      This user has no status.

I am:
      Drunk

kostas's Avatar
      Level completed: 26%,
      Points required for next Level: 149
      Level completed: 26%, Points required for next Level: 149
      Achievements:
      5000 Experience PointsVeteran
      Thanks
      57
      απο την εμπειρια που ειχα το καλοκαιρι οι φινλανδοι τουριστες και οι σουηδοι ειναι ευγενεστατοι και πολυ cool...καλα, συγκριση με το ελλαντα και τους πολιτες της δε θα κανω δεν υπαρχει λογος...

Administrator
      This user has no status.

I am:
      Cool

thodoris7's Avatar
      Level completed: 0%,
      Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
      Achievements:
      Three FriendsYour first GroupRecommendation First ClassVeteranOverdrive
      Awards:
      Posting AwardDiscussion EnderCommunity AwardMaster TaggerMost Popular
      Thanks
      171
      Blog Entries
      2
      tinaba μας ενδιαφέρει να μας δίνεις πληροφορίες για την Φινλανδία!

Gold Member
      This user has no status.

I am:
      ----

pantelis1984's Avatar
      Level completed: 99%,
      Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
      Overall activity: 58.0%
      Overall activity: 58.0%
      Achievements:
      1 year registered1000 Experience Points
      Thanks
      10
      Τι σε ώθησε να πας στην Φινλανδία;

Special Member
      This user has no status.

I am:
      ----

glamstalis's Avatar
      Level completed: 19%,
      Points required for next Level: 163
      Level completed: 19%, Points required for next Level: 163
      Overall activity: 74.0%
      Overall activity: 74.0%
      Achievements:
      Veteran5000 Experience Points
      Thanks
      24
      Καλή φάση η Φινλανδία σαν χώρα ! Ελπίζουμε tinaba να μας πεις 2-3 λογάκια και να μας βάλεις και καμία φωτογραφία!

Full Member
      This user has no status.

I am:
      ----

Furrytail2310's Avatar
      Achievements:
      Three FriendsTagger Second Class1000 Experience PointsVeteran
      Thanks
      11
      Καλησπέρα παιδιά!!! Έμενα στην Φινλανδία, στην Βάσα συγκεκριμένα για 1,5 χρόνο. Πέρασα δηλ εκεί 1,5 χειμώνα και λίγο καλοκαίρι. Μιλάω πάρα πολύ καλά σουηδικά λόγω του ότι η Βάσα είναι σουηδόφωνη, αλλά αυτή την στιγμή αν και ψάχνω να φύγω έξω, δεν θα ξαναπήγαινα εκεί με τίποτα. Θα ξεκινήσω όμως από τα θετικά.
      1.Οργάνωση. Πηγαίνεις στο νοσοκομείο και ντρέπεσαι να πατήσεις τα πατώματα. Πεντακάθαρα χωρίς τεράστιες ουρές να κλέβει ο ένας την σειρά του άλλου. Σε δημ. υπηρεσίες/ταχυδρομεία/κτλ έχει παντού καρεκλίτσες, κάθεσαι και περιμένεις ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΑ την σειρά σου. Δεν χτυπάς την πόρτα τύπου "τελειώνετε"?? Ούτε ο υπάλληλος σε ξεπετάει. Σου δίνει όσο χρόνο χρειάζεται για να εξυπηρετηθείς.
      2. Εργασία. Δεν ζητιανεύεις κάθε μήνα τα λεφτάσου ούτε σου τρώνε επιδόματα/δώρα και τα λοιπά. Αλλά ουαί κι αργήσεις 1 λεπτό. Σου την λένε άσχημα. Πάντως το 1999 που ήμουν εκεί δεν ήταν εύκολο να βρεις δουλειά.
      3. Επικοδομητικό ρουφιανιλίκι. Αυτό που αν υπήρχε εδω θα ήταν όλα καλύτερα. Πάρκαρες παράνομα? ΘΑ καλέσει κάποιος το 100. Σε είδαν να κλέβεις? ΘΑ σε καρφώσουν . Οπότε εγκληματικότητα μηδέν. Δούλευα σε φυλλάδια και κατά λάθος είχαμε ρίξει τα διαφημιστικά σ ένα γραμματοκιβώτιο που έγραφε " όχι διαφημιστικά" και ο ιδιοκτήτης του σπιτιού πήρε τηλ στην εταιρία και διαμαρτυρήθηκε και η εταιρια μας έκανε παρατήρηση. Αποτέλεσμα. Κάνεις σωστά την δουλειά σου.
      4. Σχολεία. Πήγα στο fria kristliga folkhgskolan το οποίο ήταν χριστιανικό σχολείο στην ουσία κι από κει έβγαζες το λύκειο αν θυμάμαι καλά. Έπαιρνες κατεύθυνση για να μπεις μετά Πανεπιστήμιο. Είχε 3 κατευθύνσεις, μία για παραιατρικά επαγγέλματα, μία μικτή και την άλλη δεν την θυμάμαι μου φαίνεται με μουσική είχε να κάνει. Το πιο ωραίο σχολείο του κόσμου παιδιά. Τα μαθηματα ήταν στα σουηδικά και κάναμε και πολλά θρησκευτικά. Όταν λέμε σχολείο τι φαντάζεστε εσείς? Τι μαθήματα?? Κάναμε μουσικά όργανα/χορωδία/τραγούδι (διάλεγες τι θες να μάθεις και το μάθημα ήταν πριβέ), θέατρο, μαγειρική, βιολογία, βιτρώ, ήταν φανταστικά.
      5. Φινλανδικός ΟΑΕΔ. Αξέχαστη εμπειρία. Είχε επιδοτούμενα προγράμματα (όχι επιδοτούμενα-ψίχουλα, μιλάμε για ΚΑΛΑ λεφτά) που μάθαινες πχ φινλανδικά. 8 ώρες την ημέρα μάθημα, διάφορες εκδηλώσεις κτλ, να μιλάς όλη μέρα φινλανδικά (γρι δεν θυμάμαι). Μέχρι και εμβόλια μας είχαν βάλει. Από την αρχή η δασκάλα σου μιλούσε την γλώσσα. Αλλά είναι τόσο δύσκολα που αυτήν την στιγμή πραγματικά ούτε να συννενοηθώ δεν μπορώ (σε αντίθεση με τα σουηδικά).
      6. Φαγητά. Νόμιζα θα ναι χάλια και έπεσα ΠΟΛΥ έξω. Αλλά βάζουν πάνω από τα μακαρόνια μιά σάλτσα απο μπέρυς που λέγονται λίνγκον. Αυτό δεν το έτρωγα.
      Τα αρνητικά τώρα. Είναι πιό πολλά κατ εμε.
      1. Κλίμα. Μιά μέρα ξύπνησα και τα είδα όλα άσπρα. Κι έκτοτε δεν ξανάδα τον δρόμο. Το χιόνι είναι τόσο πολυ που σε κάποια φάση το σιχαίνεσαι. Μιά μερα επίσης ξύπνησα και είχε μείον 35. Τα βλεφαράκια μας είχαν κρυσταλλάκια, δεν μπορούσαμε να πάρουμε ανάσα και δεν κάνει να βάζεις κρέμες προσώπου και να πλένεις το πρόσωπο το πρωί γιατί μπορεί να κάνεις μικρές φυσαλίδες. Σκοτάδι συνέχεια. Σου φέρνει μία τρομερη ΤΡΟΜΕΡΗ υπνηλία. Επί 2 εβδομάδες μέχρι να συνηθίσω όλη μέρα κοιμόμουν. Επειδή το μεσημέρι ήμουν στην δουλειά δεν έβλεπα τον ήλιο ΠΟΤΕ. Όταν γύρισα Ελλάδα το χρώμα μου ήταν το εκρού του νεκρού. Το δε καλοκαίρι, όλη μέρα κ όλη νύχτα φως και ΔΕΝ έχουν και πατζούρια. ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ.
      2. Απόμακροι αλλά ευγενικοί. Φίλους καλούς δεν μπόρεσα να κάνω. Μόνο με μια κοπέλα από το σχολείο κρατήθηκε επαφή. Πας να τους αγκαλιάσεις και να τους φιλήσεις και τραβιούνται.Δεν είναι καθόλου τρυφεροί με τα παιδιά τους. Γενικώς ειναι και λίγο ρατσιστές. Δυσκολεύτηκα αρκετά μ' αυτό μπορώ να πω.
      3. Ήθη και πιώμα. Καλά ήθη δεν υπάρχουν τουλάχιστον με βάση την ελληνική λογική. Να είμαστε έξω παρέα ζευγάρια, να την πέφτει κάποιος στην κοπελα του φινλανδού και να την...μυρίζει στον λαιμό (μεθυσμένος, φυσικά) και ο φινλανδος να λέει "ε, δεν πειράζει, μεγάλη κοπέλα είναι, μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό της". Να βγαίνω με τον φίλο μου και να μου την πέφτουν άντρες ή σ' αυτον γυναίκες χύμα, μπροστά μου. Επίσης οι ....παχύσαρκες γυναίκες έχουν ένα θέμα με τους μαύρους, τους παρακαλάνε για θεκθ όταν βγαίνουν έξω. Συνήθως καταλήγουν στις τουαλέτες. Έχω δει επίσης ζευγάρι να παρατάει το αγόρι μεθυσμένη την φίλη του στο μαγαζί να γυρίσει μόνη της σπίτι γιατί ήθελε να φύγει και να πάει σε άλλο μαγαζί ή να πηγαίνει το αγόρι να κάθεται σε τραπέζι με άγνωστες κοπέλες και να τους πιάνει την κουβέντα ενώ ήταν μπροστά η κοπέλα του φυσικά. Επίσης οι μεθυσμένες φινλανδέζες, δεν διστάζουν είτε να κάνουν εμετό είτε να τα κατεβάσουν στην μέση του δρόμου και να κάνουν πιπί τους αν νιώσουν την ανάγκη. Μιλάμε για ΠΟΛΥ πιώμα. :tha kseraso:
      Last edited by Furrytail2310; 28-05-2011 at 01:50 AM.

Full Member
      This user has no status.

I am:
      ----

Furrytail2310's Avatar
      Achievements:
      Three FriendsTagger Second Class1000 Experience PointsVeteran
      Thanks
      11
      4. Γιατροί. Κατηγορούμε τους δικούς μας αλλά.......Οι δικοί μας είναι γατόνια. Πάς με πόνο στην κοιλιά και σου κάνουν έλεγχο για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα. Για ότι και να πας βασικά σου κάνουν έλεγχο για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα. Πήγα με οφθαλμοφανή κολικό εντέρου και μου έκανα έλεγχο ΓΙΑ ΤΙ???? Νομίζω το μάθατε τόσες φορές που το είπαμε. Κι όταν τόλμησα να πω πως είναι το έντερό μου, η γιατρός με ρώτησε ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ "γιατί μόνο αναμεταξύσας κάνετε σεξ"????? Επίσης την πάτησα και με οδοντίατρο που μου σακάτεψε το δόντι, δεν ξέρω αν εγώ ήμουν τόσο άτυχη ή αν δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Πάντως επιμένω πως μπροστά τους οι δικοί μας ειναι γατόνια.
      5. Διασκέδαση. Απλά φοργκέτ ιτ. 3 η ώρα ανάβουν τα φώτα στα κλάμπ (το ΣΚ έτσι??) και παίρνεις δρόμο, άσχετα αν είσαι με το ποτό στο χέρι.
      6. Ρούχα. Μελανό, ΠΟΛΥ μελανό σημείο. Καθώς η ελληνίδα έχει ποπό και μέση, αποκλείεται να βρει ρούχα. Οι φινλανδέζες έχουν αντρικό σώμα, καθόλου μέση και αν τις δεις στο πλάι έιναι λαιμος-ποπός-πόδια μιά ευθεία,όσο χοντρές κι αν είναι άρα τα ρούχα για να ανεβαίνουν από τον ποπό μου έπρεπε να είναι φαρδιά στην μεση ή για να είναι καλά στην μέση εξυπακούεται ότι δεν χωραγαν μέσα τον ποπό. Συνήθως με έστελναν στο παιδικό τμήμα ( είμαι 1.63 και 50 κιλά). Επίσης τα εσώρουχά τους είναι άθλια, καθώς η μέση φινλανδή φοράει βρακί με αρκουδάκια και μαύρο σουτιέν (για να μην έχετε απορία, τις έβλεπα στο γυμναστήριο).
      Επειδή θα ήθελα να κλεισω με κάτι θετικό να πω πως μας έπεσε το κινητό μέσα στο τραίνο απο Βάσα Ελσίνκι και βρήκαν από τις επαφές του κινητού το τηλ της θείας του παιδιού που το έχασε και μας πήραν τηλ και μας το έστειλαν με έξοδα δικά τους (το βρήκε η καθαρίστρια του τραίνου).
      Αυτά προς το παρόν ότι θέλετε μπορείτε να με ρωτήσετε και άν θυμηθώ κάτι άλλο θα σας το ποστάρω . Ελπίζω να μην σας κούρασα!!!!

10. The Following User Says Thank You to Furrytail2310 For This Useful Post:

TheurgiaGoetia (27-05-2011)

Expert Member
      is Refugees welcome. Nazis fuck
      off

I am:
      Angry

TheurgiaGoetia's Avatar
      Achievements:
      Three FriendsCreated Blog entry5000 Experience PointsVeteran
      Thanks
      82
      Blog Entries
      2
      ....ααα και για να μη ξεχνιόμαστε και τα κρατάω για την πάρτη μου,ούτε η πρώην συνάδελφός μου ούτε κάποιο μέλος από την ένωση ελλήνων φινλανδίας δεν απάντησε στην πρόσκλησή-κάλεσμα στο φόρουμ μας.Άμα σας λέω ότι είναι πιο κρυόκωλοι απ'όλους να μ'ακούτε :P
      Refugees welcome!
      Nazis fuck off

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread