Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γεια σε ολους!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Γεια σε ολους!!

    Γεια σας!

    Να ευχαριστησω κ εγω με την σειρα μου για ολες τις πολυτιμες πληροφοριες.επεσα τυχαια πανω στο φορουμ ψαχνοντας για να μαθω Ολλανδικα.
    Μενω Αθηνα κ εχω κ εγω αυτη την σκεψη να σηκωθω κ να φυγω,επειδη αυτη η κατασταση εδω εχει παραγινει κ οσο παει χειοτερευει.Εχει γινει μια απιστευτη δουλεια εδω κ οι περισσοτερες απο τις αποριες μου ειναι λυμενες.Σας υπερευχαριστω κ εγω με την σειρα μου κ φυσικα θα κανω κ εγω οτι μπορω να το συνεχισω κ να μεταδιδω οτι ξερω.Βεβαια καποιες αποριες που παραμενουν ακομα θα τις παραθεσω αφου σιγουρευτω οτι εχω διαβασει τα παντα για να μην κουραζεστε να ξανα απαντατε τα ιδια.
    Να σας ενημερωσω οτι δεν βρηκα δυστυχως καποια ακρη για να κανω μαθηματα κ αυριο λεω να παω απο την πρεσβεια(θα ηθελα οταν θα φυγω να ειμαι σε καποιο ικανοποιητικο επιπεδο σε οτι αφορα την γλωσσα.Αποτι εχω καταλαβει ειναι αρκετα σημαντικο κ χρησιμο να ξερεις την γλωσσα ,καθως ειναι ενα πολυ καλο συν στην ευρεση εργασιας).
    Η σχεση μου με την Ολλανδια δεν ειναι τυχαια καθως ειχα μια σχεση με μια Ολλανδη κ εζησα εκει καποιο διαστημα(οχι πολυ μεγαλο γυρω στις 40 μερες),οπου κ αγαπησα το μερος,τους ανθρωπους(εχω φιλους Ολλανδους),την νοοτροπια,καθως κ τον απλο τροπο ζωης(υψηλο βιοτικο επιπεδο κ ολα ωραια τακτοποιημενα κ προγραμματισμενα),οπου φυσικα τιποτα δεν εχει καμια σχεση με την ζουγκλα εδω.Φυσικα σαν Ελληνας σιχαινομαι τον καιρο,αλλα πιστευω οτι μπορω να θυσιασω τον καιρο για ολα τα αλλα.Εχω παει κ σε αλλες χωρες(ειμαι αθλητης κ ταξιδευω για να παρω μερος σε αγωνες κ σεμιναρια) κ μπορω να πω οτι καθε φορα γυρναω ειμαι ολο κ πιο σιγουρος πως θελω να φυγω(οχι οτι δεν φτανουν ολα αυτα που γινονται εδω ,αλλα λεμε..).
    Μην παρεξηγηθω παιδια.Ολα ειναι επιλογες.Το θεμα ειναι ποσο θελει να συμβιβαστει κανεις.Να σας δωσω να καταλαβετε οτι ζω σε μια απο τις πιο ακαταλληλες περιοχες αυτη την στιγμη.Ζω στην πλατεια αττικης.Καποτε παιζαμε στους δρομους,τωρα νυχτωνει κ περπατας κοιτοντας συνεχεια πισω απο τον ωμο σου.Οσοι ειστε ακομα εδω ξερετε σε τι αναφερομαι.Οσοι φυγατε σιγουρα εχουν γκρινιαξει αλλοι για αυτα πριν απο εμενα.Επισης θελω να αναφερω οτι παρολα αυτα,θεωρω τον εαυτο μου απο τους ''τυχερους''.Θα μπορουσα να ζησω εδω με μια σχετικη ανεση.ειμαι δημοσιος υπαλληλος.μμμμ ..Τωρα ισως πολλοι να λενε: ''καλα αυτος πλακα μας κανει?Ειναι δημοσιος υπαλληλος κ θελει να φυγει?''.Παιδια,θα μιλησω ανοιχτα.Οταν μπηκα στο δημοσιο ελεγα :''οκ δικε μου εισαι θεος.Ηρθε η ωρα να χαμογελασει λιγο το χειλακι σου.Να ανταμειφθεις που δεκα ολοκληρα χρονια εισαι στον ιδιωτικο τομεα κ δουλευες εξαντλητικα ωραρια για λιγα χρηματα.Ωρα να ξεκουραστεις λιγο.Να ζησεις πιο ανθρωπινα.'' Παιδια στην πραγματικοτητα συνεβησαν τα εξης:

    1)Ναι ειχα περισσοτερο χρονο για τον εαυτο μου.Αλλα αρχισα να παρατηρω πραγματα που δεν εβλεπα πριν που δεν σηκωνα κεφαλι απο την δουλεια.
    2)Δεν ασχολιομουν ποτε με πολιτικα πριν κ ξαφνικα με αυτα που παρατηρουσα γυρω μου αρχισα να βλεπω οτι ο τοπος πραγματικα ειναι ακυβερνητος.
    3)Η κοινωνια στο δημοσιο ειναι σαν μια μικρη Ελλαδα.Υπολειτουργει.Εχω την τυχη κ την ατυχια παραλληλα οτι συμβαινει να το μαθαινω ''απο μεσα''.

    Κ γενικα αλλα τετοια που θα μπορουσα να σας λεω για ωρες..
    Αποφασισα οτι εγω δεν θα γινω αυτος.Ο ''δημοσιος υπαλληλος''..Θα παρω την μοιρα μου στα χερια μου,ακομα κ αν δεν τα καταφερω στην προσπαθεια,αν τελικα δεν μου βγει.
    Προτιμω να εχω κανει κατι κ να το μετανιωσω,παρα να μετανιωνω στο μελλον που δεν προσπαθησα καν.

    Guys σορι αν σας εβγαλα τα ψυχολογικα μου με το πρωτο ποστ.Ελπιζω να μην εγινα αφορητα κουραστικος(γιατι κουρασα οτι κ να πειτε χαχαχαχαχα).

    Καλως σας βρηκα λοιπον!Αντε κ καλα μας ποστ!
    impossible is nothing..

  • #2
    Hello Evans!Καλώς όρισες και ευελπιστώ όλα να σου πάνε όπως θέλεις!
    Όντως η Αθήνα δε λέει(ιδίως το κέντρο) και γι'αυτο πριν 1 μήνα την έκανα και ήρθα στην επαρχία,μιας και δεν μπορούσα για έξω.Δεν θεωρώ ότι είναι καλύτερα από έξω,αλλά δεν είχα άλλες επιλογές εκείνη τη στιγμή...Νομίζω ότι όντως είσαι "ψυχάρας" που θες να φύγεις και ας είσαι στο δημόσιο.Λίγοι θα το έκαναν!!!Για μαθήματα κοίτα στην εστία των ΑΕΙ στην Ακαδημίας και Ιπποκράτους,αν δεν κάνω λάθος.Είναι κατά την άποψή μου ότι πιο οικονομικό.Με χαρακτηρίζω "βλάκα" που δεν είχα πάει όταν ήμουν φοιτήτρια να μάθω μία δυο γλωσσούλες...
    Αλήθεια για πότε λες με το καλό?Τι έχεις σπουδάσει?(Ιερά Εξέτασις αν δεν το κατάλαβες :P )
    Refugees welcome!
    Nazis fuck off

    Comment


    • #3
      Το προγραμμα λεει πριν το επομενο καλοκαιρι.Ισως λιγο πιο αργα,ισως λιγο πιο νωρις.Με την γλωσσα τα κανονισα κ εχω ξεκινησει.Εχω τελειωσει Δημοσιο Ι.Ε.Κ. τουριστικα αλλα ποτε δεν το ακολουθησα.Ειχα μαθει να δουλευω απο μικρος κ ειχα παντα περισσοτερα λεφτα απο'οτι εδιναν σαν πρωτο μισθο κ μου ξυνησε...δεν ξερω αν ηταν κ η πιο σοφη μου επιλογη αλλα τωρα ετσι εγιναν τα πραγματα κ δεν αλλαζουν.Βεαβαι δεν μου εκατσε κ ασχημα αν σκεφτεις πως τελικα κατεληξα στο δημοσιο.Αλλα ισως να ειναι κ καλυτερα.Ισως αν ημουν στον ιδιωτικο τομεα να μην σκεφτομουν ποτε να φυγω..Ξερει καποιος αν πιασει κανα τοπο το χαρτι που μας εδωσαν απο την περιφερεια,απ'την Εθνικη Σχολη Τοπικης Αυτοδιοικησης?
      impossible is nothing..

      Comment


      • #4
        Καλώς όρισες και καλή τύχη!!!
        sigpic
        http://www.mygreekchef.com

        Comment


        • #5
          Ευχαριστω πολυ πολυ!!
          impossible is nothing..

          Comment


          • #6
            Εvans καλώς ξαναήρθες!
            Πήγες Ολλανδία;Τι έκανες;

            Comment


            • #7
              Θοδωρη,το εχω προγραμματισει για πριν το επομενο καλοκαιρι.Προς το παρον μαθαινω εδω την γλωσσα. Βρηκα μια Ελληνιδα που εχει μεγαλωσει στο Βελγιο κ μαθαινω την γλωσσα.Διαβαζω εμπειριες εδω τον παιδιων κ εχω αναμεικτα συναισθηματα ενθουσιασμου,αγωνιας κ επιφυλαξης!Ανυπομωνωωωωωω!!
              impossible is nothing..

              Comment


              • #8
                εύχομαι ότι καλύτερο στο ξεκίνημα σου και καλή μελέτη με τα ολλανδικά, μπορείς επικουρικά να βοηθιέσαι από το www.learndutch.nu, είναι πολύ αναλυτικό, εμένα με βοηθά πολύ
                when shadows turn to rain, when hiding is your way, unspoken manners, clips of life will turn your heart around..

                Comment


                • #9
                  Τσεκαρα το http://www.learndutch.nu/ κ ειναι οντως πολυ καλο.Τα ακουστικα κυριως!Dank u wel mama!!
                  impossible is nothing..

                  Comment


                  • #10
                    Καλώς ήρθες και επι τη ευκαιρία ευχές σε όλους όσοι ήρθατε όσο είμαι σε διακοπές και δεν μπαίνω συχνά στο νετ... οχι, δεν μας ψυχοπλακωσες με το πόστ σου (εμένα με ενθουσιάζει να διαβάζω ιστορίες νέων μελών)...

                    Comment


                    • #11
                      Καλος ήρθες !
                      CARPE DIEM

                      Comment


                      • #12
                        Κάλώς τον!
                        Refugees welcome!
                        Nazis fuck off

                        Comment


                        • #13
                          Εvans να σου πώ κι εγώ καλώς όρισες και επίσημα,,, καλή τύχη στα σχέδια σου κ μην χάσεις ποτέ τον αυθορμητισμό κ την αισοδοξία σου!!!
                          Dum vivimus vivamus. Η ζωή είναι πολύ σύντομη για σκάκι !!

                          Comment

                          X
                          Working...
                          X
                          ×
                          Welcome to BOOST 95.5