Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μόνο ελληνίδα μάνα θα το έλεγε...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μόνο ελληνίδα μάνα θα το έλεγε...

    Εμένα με συγκίνησε αυτή η ιστορία, είμαι σίγουρη πως είναι εντελώς αληθινή, και προσπαθώ αυτή τη μάνα να την κατατάξω στα ''λαμόγια'' που λέμε πως είναι οι έλληνες... δεν μπορώ. Τη σέβομαι περισσότερο από την ίδια μου τη ζωή!
    ______________________________________________________________________ ____________
    Αναρτήθηκε την 20 Σεπτεμβρίου 2011, 11:59
    Αρθρο του/της: Χριστιάννα Λούπα
    Mychannel.grΑποστολή: Βάσια Κυρίτση
    από:

  • #2
    Πολύ συγκινήθηκα βρε Οριαν...έτσι είναι!Έχουμε αυτά τα "καλά" εμείς...
    Refugees welcome!
    Nazis fuck off

    Comment


    • #3
      Άποψη μου αλλά αμφιβάλλω αν θα συναντούσες κάτι αντίστοιχο σήμερα. Η νοοτροπία του κόσμου έχει αλλάξει. Αυτα τα "καλά" μόνο από κανένα γεροντάκι ή σε ελάχιστες περιπτώσεις έχει τύχει να τα αντιληφθώ προσωπικά.

      Comment


      • #4
        Εχουμε παρα πολλα καλα σαν λαος,αλλα δεν μπορουμε να τα εντοπισουμε εμεις οι ιδιοι οι Ελληνες.
        Μονο αν μας τα επισημαινουν οι ξενοι.

        Οποιος ζει σε περιβαλον με ξενους,δηλαδη οικογενεια-φιλοι-εργασια ειναι ξενοι,το διαπιστωνει αυτο απο τα λεγομενα των αλλων για μας.
        Οποιος ζει σε ελληνικο περιβαλον,ακομα και στο εξωτερικο μπορεις να ζεις σε ελληνικο περιβαλον,ειναι ολη μερα μες στην γκρινια για την Ελλαδα και τους Ελληνες.

        Η ιστορια παραπανω και βεβαια πιστευω οτι ειναι αληθινη και βεβαια υπαρχουν ακομα και σημερα τετοιες μανες.
        http://kainourgiazoi.blogspot.com/

        Comment


        • #5
          Εννοείται ότι οι περισσότεροι δεν είναι πλέον έτσι.Άμα βάλεις ιδίως τις πενηντάρες κοτούλες..μες στην καλωσύνη!Για τα γερόντια λέμε :)
          Refugees welcome!
          Nazis fuck off

          Comment


          • #6
            Α μωρέ τα γεροντάκια :)
            when shadows turn to rain, when hiding is your way, unspoken manners, clips of life will turn your heart around..

            Comment


            • #7
              Και εγω στο περιβαλον μου στην Ελλαδα,οικογενεια-φιλοι-συγγενεις,δεν μπορω να πω οτι συναντω κακες περιπτωσεις Ελληνων,λαμογιων και ολα αυτα...
              Στην γειτονια μου στο κεντρο της πολης της Κερκυρας,ειναι καποιος που εχει μαγαζι.Καθε φορα που υπηρχε προβλημα με τα σκουπιδια,γιατι εκτος απο απεργιες,στην Κερκυρα υπηρχαν και κατι προβληματα με αποκλεισμους των ΧΥΤΑ,καθε φορα λοιπον που δεν μαζευαν τα σκουπιδια,πηγαινε ο ιδιος και μαζευε μια μια τις σακουλες με τα σκουπιδια,εξω απο τις πορτες των σπιτιων και τις πηγαινε στους κεντρικους καδους σκουπιδιων στην κεντρικη πλατεια της πολης.
              Καθε φορα που καποιος τουριστας τον ρωταγε πως να παει καπου,μονο που δεν τον επαιρνε απο το χερι να τον παει στον προορισμο του!Καθοτανε και του εξηγουσε με καθε λεπτομερεια πως να παει!!!
              Διαβαζω διαφορα...οι Ελληνες ειμαστε ετσι...ειμαστε αλλιως...και ειλικρινα απορω...
              Ξερω και καποιες οικογενειες,οπου ειναι ολο στο γλυψιμο με καποιους βουλευτες και εχουν διορισει τα παιδια τους στο δημοσιο,αλλα ειναι εξαιρεσεις.
              Τι να πω...θα ειμαι απο τους τυχερους,που δεν εχω γνωρισει τοσους πολλους κακους Ελληνες.
              http://kainourgiazoi.blogspot.com/

              Comment


              • #8
                ...ναι...αλλά βρε παιδιά,αν είμασταν κατά ένα μεγάλο ποσοστό έτσι,όχι Σουηδία..ανώτεροι θα είμασταν!Δε βλέπω να συνεργαζόμαστε και να κάνουμε το καλό στο συνάνθρωπο.
                Refugees welcome!
                Nazis fuck off

                Comment


                • #9
                  Originally posted by spiros View Post
                  Και εγω στο περιβαλον μου στην Ελλαδα,οικογενεια-φιλοι-συγγενεις,δεν μπορω να πω οτι συναντω κακες περιπτωσεις Ελληνων,λαμογιων και ολα αυτα...
                  Στην γειτονια μου στο κεντρο της πολης της Κερκυρας,ειναι καποιος που εχει μαγαζι.Καθε φορα που υπηρχε προβλημα με τα σκουπιδια,γιατι εκτος απο απεργιες,στην Κερκυρα υπηρχαν και κατι προβληματα με αποκλεισμους των ΧΥΤΑ,καθε φορα λοιπον που δεν μαζευαν τα σκουπιδια,πηγαινε ο ιδιος και μαζευε μια μια τις σακουλες με τα σκουπιδια,εξω απο τις πορτες των σπιτιων και τις πηγαινε στους κεντρικους καδους σκουπιδιων στην κεντρικη πλατεια της πολης.
                  Καθε φορα που καποιος τουριστας τον ρωταγε πως να παει καπου,μονο που δεν τον επαιρνε απο το χερι να τον παει στον προορισμο του!Καθοτανε και του εξηγουσε με καθε λεπτομερεια πως να παει!!!
                  Διαβαζω διαφορα...οι Ελληνες ειμαστε ετσι...ειμαστε αλλιως...και ειλικρινα απορω...
                  Ξερω και καποιες οικογενειες,οπου ειναι ολο στο γλυψιμο με καποιους βουλευτες και εχουν διορισει τα παιδια τους στο δημοσιο,αλλα ειναι εξαιρεσεις.
                  Τι να πω...θα ειμαι απο τους τυχερους,που δεν εχω γνωρισει τοσους πολλους κακους Ελληνες.
                  Ελάχιστες εξαιρέσεις είναι αυτοί που πάνε και μαζεύουν τα σκουπίδια. Πλειοψηφία είναι εκείνοι που τρέχουν πίσω από τους πολιτικούς και οι υπόλοιποι που τους παρακολουθούμε.

                  Comment


                  • #10
                    Παιδιά υπάρχουν πολλοί Έλληνες νέοι οι οποίοι σκέφτονται κατ΄αυτόν τον τρόπο....απλά εγώ πιστεύω ότι πρέπει να έχεις ζήσει και κάποιες δύσκολες καταστάσεις στη ζωή σου για να σκέφτεσαι έτσι....

                    Comment


                    • #11
                      Εγώ απλά χαίρομαι που αποδείξαμε πως υπάρχουν... δεν θέλω να γκρινιάξω για ότι δεν έχουμε... θέλω να πω ευχαριστώ καμιά φορά και να χαρώ για αυτά που έχουμε... :)
                      Το πού θα εστιάσουμε είναι... οπως λέει και ο Avasileios, ακόμα μια επιλογή...

                      Comment


                      • #12
                        ενταξει, ειπαμε εχουμε και ορισμενα θετικα αλλα σταματηστε την προσπαθεια να παρουσιασετε περισσοτερα απο οσα ειναι γιατι αυτοαναιρειστε!

                        η ελλαδα εχει τα μικροτερα ποσοστα αιμοδοτων και δωρεας οργανων, οποτε ουτε συζητηση για αυτο!
                        οι ελληνες ναι φροντιζουμε τους αλλους που γνωριζουμε προσωπικα, αυτο ισχυει 100%. συμβαινει γιατι η κοινωνια μας ειναι ακομα λιγο αρχεγονη και αντιλαμβανεται μονο αυτο το προσωπικο και οχι το οτι πρεπει να φροντιζουμε γενικα για το κοινο καλο και καλη λειτουργεια της κοινωνιας.

                        το γερεοντακι τα μαζευει γιατι αυτος που επρεπε δεν το εκανε και επειδη δεν υπαρχουν πολλα γεροντακια συνηθως τα σκουπιδια απλα υπερχειλιζουν! το συγκεκριμενο θεμα δε, ειναι το πλεον ακαταλληλο αν θελει κανεις να πει κατι καλο για τους ελληνες αφου το εθνικο μας σπορ ειναι να πεταμε τα σκουπιδια παντου!

                        και επειδη τις αποψεις κανεις ευκολα τις κρινει αλλα στην πραξη ολα κρινονται απλα παραθετω αυτο που ειπε η theurgiagoetia ...ναι...αλλά βρε παιδιά,αν είμασταν κατά ένα μεγάλο ποσοστό έτσι,όχι Σουηδία..ανώτεροι θα είμασταν!Δε βλέπω να συνεργαζόμαστε και να κάνουμε το καλό στο συνάνθρωπο.

                        ΥΓ. θα επαναλαβω αλλη μια φορα οτι οσα λεμε δεν τα λεμε για να κατηγορησουμε αλλα γιατι μονο αν δουμε τα οποια λαθη μας θα τα διωρθωσουμε

                        Comment


                        • #13
                          Το αν ειναι καλοι οι πολιτες μιας χωρας,δεν εχει παντα σχεση με τως ειναι η οικονομια μιας χωρας.
                          Τι το κακο εχουν πχ οι Ιρλανδοι που δανειζονται και αυτοι?Εχω γνωρισει πολλους Ιρλανδους και ειναι μαλιστα και πολλοι καλυτεροι σαν λαος απο τους Αγγλους.

                          Εχω ζησει σε φτωχη χωρα της Ασιας,σε κανονικη γειτονια σε κανονικες τοπικες συνθηκες.Το κρατος εκει αδυνατουσε να καθαριζει επαρκως τις γειτονιες.
                          Τι καναν οι ντοπιοι?
                          Καθε Κυριακη οι ανδρες της καθε γειτονιας καθαριζουν και μαζευουν οτι σκουπιδια βρουν.Αντιστοιχει μια Κυριακη τον μηνα για καθε ανδρα της γειτονιας να παει να βοηθησει.
                          Οταν ρωτησα καποιον ''κι αν καποιος δεν θελει να παει?''Η απαντηση του ηταν οτι δεν υπαρχει περιπτωση,γιατι ειναι ντροπη να μην πας!!!

                          Εχω γνωρισει υπεροχους ανθρωπους απο διαφορες χωρες,οπου η οικονομια τους δεν ειναι καλη.Πχ οι ανθρωποι της λατινικης Αμερικης.
                          Ολος ο νοτος της Ευρωπης εχει οικονομικα προβληματα.Δηλαδη οι Ελληνες-Ιταλοι-Ισπανοι ειναι οι κακοι και οι βορειοι οι καλοι?

                          Και κατι αλλο.Στο Γκρατζ γινονται συχνα πολιτιστικες εκδηλωσεις,παροχης βοηθειας,πως να μαθουν τον κοσμο να συμμετεχουν σε κοινωφελους σκοπους κ.λ.π
                          Ολες οι εκδηλωσεις διοργανωνονται απο τον δημο.Παντα υπαρχουν και χορηγοι,συχνα υπαρχει και μια ροκ μπαντα οπου θα παιζει μουσικη να γινεται νταβαντουρι ωστε να σταματαει ο κοσμος και να ριχνει μια ματια,να μην βαριεται.

                          Το κρατος εκπαιδευει τον κοσμο στις βορειες χωρες,στο πως να οδηγουν,στο πως να δινουν αιμα,στο πως να ανακυκλωνουν και σε ολα.
                          Στην Ελλαδα το κρατος ειναι μονο για να διοριζει ψηφοφορους και να βαζει φορους.Οτι κοινωφελες γινεται,ειναι απο πρωτοβουλια 5-10 ανθρωπων.
                          http://kainourgiazoi.blogspot.com/

                          Comment


                          • #14
                            Συνήθως οι απόψεις του Κώστα ταυτίζονται πολύ με τις δικές μου, θέλω να προσθέσω ότι προσωπικά δεν θέλω να βλέπω μόνο αρνητικά ή μόνο θετικά στα σύνολα, θέλω να μείνω στη ρομαντική μου πεποίθηση ότι όπως υπάρχει ο χρυσός έλληνας γείτονας και καλός άνθρωπος έτσι υπάρχει και ο Σουηδός γείτονας, η ολλανδέζα γλυκιά γιαγιά και και και.....
                            when shadows turn to rain, when hiding is your way, unspoken manners, clips of life will turn your heart around..

                            Comment


                            • #15
                              Θα πιάσω μόνο το ένα θέμα, αλλιώς θα ξημερώσουμε... Τώρα που έκανα διάσημη τη μαμά μου με τα αιμοδοτικά της, να σας πω πως έγινα και γω εθελόντρια μετά από χρόνια (αργά, ντροπή μου, αλλά θα δίνω συχνά όσα χρόνια θα μπορώ!), να σας αμολύσω κάτι που θα σας ενημερώσει για το πόσο καλά ''μαζεύουν'' το αίμα στις ''καθαρές'' χώρες του βορρά... Πριν από αυτό να σας πω πως στην Κέρκυρα, με ενημέρωσαν οι γιατροί όταν ρώτησα, πως είναι πολυ ευχαριστημένοι από την προσέλευση του κόσμου ως εθελοντές αιμοδότες, και πως δίνουν και σε ευρύτερο κύκλο αν παραστεί ανάγκη (όχι μόνο σε πρώτου βαθμού συγγενείς, κτλ)... ΣΥΧΑΡΗΤΉΡΙΑ Κερκυραίοι!!!!! (αν είναι ετσι οπως λέει ο kostas, που είναι δηλαδή, δεν μπορώ να πω και σε σας συχαριτήρια, από άλλες πόλεις της ελλάδας, παιδιά... σόρρυ ;)

                              Λοιπόν, η ακριβοθώρητη φίλη μου και δημοσιογράφος (το λέω πάντα γιατί η ιδιότητα δείνει εκτόπισμα στην άποψη!) όταν μιλήσαμε για αιμοδοσία, και αφού της είπα ''λυπάμαι που εμείς στην ελλάδα είμαστε λιγότερο ευαίσθητοι στο θέμα''... μου είπε: Μην βιάζεσαι, λυπάμαι αλλα κι εδώ υπάρχουν υπόνοιες πως γίνονται κάποιες ''βρωμιές'' γιατί ξαφνικά κάποιοι άνθρωποι που σχετίζονται με την αιμοδοσία πλουτίζουν παράξενα... υπάρχει πλέον καχυποψία για το τί συμβαίνει με το αίμα, και αρχίζει ο κόσμος να δυσανασχετεί με την υπόνοια του εμπορίου...
                              (χμ, ... ??? !!!!!... εδώ??? στην ολλανδία???!!!!.... χμ.... !!!!! ?????? )

                              Δύο αντικείμενα συζήτησης προέκυψαν από κείνη την κουβέντα:
                              Α. άλλος φίλος βρήκε πολύ τρυφερό πως δίνουμε αίμα όταν χρειαστεί δικός μας, οτι δηλαδή το κίνητρο δεν είναι τα χρήματα αλλά το ενδιαφέρον μας για κάποιον, γιατί τελικά κάποιοι πληρώνονται για να δώσουν αίμα... :Ο
                              β. στην ελλάδα έχουμε λιγότερο πληθυσμό και περισσότερα ατυχήματα και ανάγκες άμεσες για αίμα, κάτι που επιρρεάζει τα ποσοστά και τη γενική εικόνα...

                              Αυτά τα λέω μόνο για να δώσω το έναυσμα σε όποιον είναι ανοιχτός, να βρεί να πιαστεί από κάπου ώστε να σκεφτεί και αλλιώς το πράγμα, αν δεν τύχει να γνωρίζει ο ιδιος. Το αν αποφασίζει κάποιος να βλέπει μισογεμάτο ή μισοάδειο το ποτήρι που έχει απέναντί του, είναι δικαίωμά του, άλλος προτιμάει να επιβραβεύει τα λιγότερα καλά, άλλος να τονίζει τα περισσότερα κακά... ή το αντίθετο... όλα παιζουν το ρόλο τους!

                              Θα γίνεται όλοι αιμοδότες???????Εμένα αυτό με νοιάζει... ποιοί από εμάς εδώ μέσα είναι????????

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5