pdprint.gr Ψηφιακές εκτυπώσεις ,χορηγός του mofeu.eu
μπείτε στο site
  • Amused
  • Angry
  • Annoyed
  • Awesome
  • Bemused
  • Cocky
  • Cool
  • Crazy
  • Crying
  • Depressed
  • Down
  • Drunk
  • Embarrased
  • Enraged
  • Friendly
  • Geeky
  • Godly
  • Happy
  • Hateful
  • Hungry
  • Innocent
  • Meh
  • Piratey
  • Poorly
  • Sad
  • Secret
  • Shy
  • Sneaky
  • Tired
  • Wtf
  • Page 1 of 3 123 LastLast
    Results 1 to 10 of 22
      Banned
      is still here

I am:
      Wtf

Achievements:
      Three FriendsOverdrive1000 Experience Points1 year registered
      Thanks
      150

Μετανάστευση

Τα πρώτα βήματα γα όσους δεν έχουν ή βρει δουλειά στη Σουηδία, αλλά σκέφτονται να πάνε για να ψάξουν:

1) Ως πολίτες της Ε.Ε. έχετε δικαίωμα παραμονής στη χώρα έως και 3 μήνες. Εάν σκοπεύετε να εργαστείτε και ζήσετε εκεί, τότε πρέπει να εγγραφείτε στο γραφείο μετανάστευσης (Migrationsverket).

http://www.migrationsverket.se/info/148_en.html

2)

Στη συνέχεια επικοινωνείτε με τη σουηδική εφορία για έκδοση προσωπικού αριθμού (personnumer) και συμπληρώνετε τη φόρμα που θα σας πουν (μην ψάχνετε τη φόρμα μόνοι σας, ρωτήστε τους μέσω e-mail και αυτοί θα σας πουν).

http://www.skatteverket.se/omskattev...800014536.html

Για να αποκτήσετε τα παραπάνω χρειάζονται:

α) Διεύθυνση στη Σουηδία

- Θα πρέπει να μένετε με Σουηδό υπήκοο/άτομο που έχει άδεια παραμονής, με τον οποίο θα επικοινωνήσει το κράτος για να βεβαιωθεί ότι μπορεί να σας συντηρήσει οικονομικά.

ή

- Θα μένετε με Σουηδό υπήκοο/άτομο που έχει άδεια παραμονής, αλλά θα έχετε σουηδικό λογαριασμό τραπέζης με 15.000 ευρώ, ποσό απαραίτητο για τη διαβίωση στη χώρα για ένα έτος.

ή

- Θα νοικιάσετε σπίτι εσείς ο ίδιος, κάτι το οποίο πολλές φορές είναι δύσκολο χωρίς personnumer και χωρίς λογαριασμό τραπέζης (όπου οπωσδήποτε πρέπει να έχετε personnumer για να ανοίξετε).

β) Λογαριασμός σε σουηδική τράπεζα (με 15.000 ευρώ)

- Χωρίς personnumer (και όχι φοιτητικό, το οποίο δεν σας δίνει πλήρη δικαιώματα), ούτε να το σκέφτεστε.

- Εκτός εαν έχετε σύντροφο με σουηδική υπηκοότητα ή μόνιμο κάτοικο Σουηδίας. Τότε, ίσως να σας κάνουν κάποια παραχώρηση.

Full Member
      This user has no status.

I am:
      ----

The Fresh Prince's Avatar
      Achievements:
      Three Friends1000 Experience Points1 year registered
      Thanks
      16
      Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις υπερπολίτιμες πληροφορίες που δίνεται στο forum.
      Μα καλά θέλουν να έχεις 15.000 ευρώ σε τραπεζικό λογαριασμό;

Banned
      is still here

I am:
      Wtf

Achievements:
      Thanks
      150
      Δυστυχώς! Μέχρι το 2010 ήταν 10.000 ευρώ για έναν χρόνο χωρίς να εργάζεσαι. Τώρα το ανέβασαν.

Φυσικά αν βρεις δουλειά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, και λογαριασμό ανοίγεις και προσωπικό αριθμό παίρνεις αμέσως κτλ.

Special Member
      This user has no status.

I am:
      ----

spiros's Avatar
      Level completed: 99%,
      Points required for next Level: 0
      Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
      Overall activity: 0%
      Achievements:
      1000 Experience PointsThree Friends1 year registered
      Thanks
      0
      bettle μιλας καλα Σουηδικα?Ποια ειναι η αντιπετωπιση απο τους Σουηδους αν δεν μιλας καλα?

Στην Ελλαδα μου εχει τυχει να ερθει Αλβανος βοηθος ηλεκτρολογου στο σπιτι,να μην μιλαει καλα Ελληνικα και ευγενικα να του εξηγω με απλες λεξεις να καταλαβαινει.Βεβαια στην Ελλαδα ας σου 'ρθει ηλεκτρολογος στο σπιτι οταν χρειαζεσαι...και ας ειναι και εξωγηινος...χαχαχαχα.

Μου εχει τυχει στην Ελλαδα σε μαγαζι με κινεζικα ρουχα και εξεσουαρ,να ψαχνω για κατι συγκεκριμενο,ο Κινεζος υπαλληλος να μην καταλαβαινει καλα και να του μιλαω αγγλικα.

Στην Κερκυρα,μου εχει τυχει σε μπαρ σερβιτορα ξενη απο Αγγλια (δουλευουν αρκετοι Ευρωπαιοι αλλοδαποι στο νησι,ακομα και για μικρους μισθους επειδη τους αρεσει η ζωη εκει) να μην καταλαβαινει Ελληνικα,αλλωστε ηταν σε μαγαζι που πηγαινουν κυριως ξενοι τουριστες και να της μιλαω αγγλικα.Και το κανουν παρα πολλοι Ελληνες.

Εδω τωρα,στην Αυστρια,αν δεν μιλας καλα γερμανικα σε κοιτανε καπως,με υφος ''εισαι στην χωρα μου και δεν μιλας καλα γερμανικα?'' και τα εχω ψιλοπαρει λιγο με αυτο το θεμα και σκεφτομαι οτι στην Ελλαδα δεν ειμαστε τοσο ρατσιστες με τους ξενους οσο νομιζουμε.

Special Member
      This user has no status.

I am:
      ----

glamstalis's Avatar
      Level completed: 19%,
      Points required for next Level: 163
      Level completed: 19%, Points required for next Level: 163
      Overall activity: 74.0%
      Overall activity: 74.0%
      Achievements:
      Veteran5000 Experience Points
      Thanks
      24
      Ο αντίστοιχος ΟΑΕΔ της Σουηδίας ποιος είναι;

Banned
      is still here

I am:
      Wtf

Achievements:
      Thanks
      150
      Quote Originally Posted by spiros View Post
      bettle μιλας καλα Σουηδικα?Ποια ειναι η αντιπετωπιση απο τους Σουηδους αν δεν μιλας καλα?

Στην Ελλαδα μου εχει τυχει να ερθει Αλβανος βοηθος ηλεκτρολογου στο σπιτι,να μην μιλαει καλα Ελληνικα και ευγενικα να του εξηγω με απλες λεξεις να καταλαβαινει.Βεβαια στην Ελλαδα ας σου 'ρθει ηλεκτρολογος στο σπιτι οταν χρειαζεσαι...και ας ειναι και εξωγηινος...χαχαχαχα.

Μου εχει τυχει στην Ελλαδα σε μαγαζι με κινεζικα ρουχα και εξεσουαρ,να ψαχνω για κατι συγκεκριμενο,ο Κινεζος υπαλληλος να μην καταλαβαινει καλα και να του μιλαω αγγλικα.

Στην Κερκυρα,μου εχει τυχει σε μπαρ σερβιτορα ξενη απο Αγγλια (δουλευουν αρκετοι Ευρωπαιοι αλλοδαποι στο νησι,ακομα και για μικρους μισθους επειδη τους αρεσει η ζωη εκει) να μην καταλαβαινει Ελληνικα,αλλωστε ηταν σε μαγαζι που πηγαινουν κυριως ξενοι τουριστες και να της μιλαω αγγλικα.Και το κανουν παρα πολλοι Ελληνες.

Εδω τωρα,στην Αυστρια,αν δεν μιλας καλα γερμανικα σε κοιτανε καπως,με υφος ''εισαι στην χωρα μου και δεν μιλας καλα γερμανικα?'' και τα εχω ψιλοπαρει λιγο με αυτο το θεμα και σκεφτομαι οτι στην Ελλαδα δεν ειμαστε τοσο ρατσιστες με τους ξενους οσο νομιζουμε.

Όταν δεν τα μιλούσα καθόλου και ήμουν στο στάδιο που μόνο άκουγα και προσπαθούσα να καταλάβω, μου μιλούσαν αγγλικά ή ντρέπονταν και δεν μιλούσαν. Αλλά:

- Σε δημόσιες υπηρεσίες μιλούσαν σουηδικά (εφορία/migationsverket για το personnumer) και αν δεν καταλάβαινα μιλούσαν με τον σύντροφό μου που ήταν Σουηδός. Στην τράπεζα μιλούσαν λίγα αγγλικά μόνο αν ήταν απαραίτητο, γιατί όταν έβλεπα ότι προσπαθούσα στα σουηδικά το συνέχιζαν. Ξέρουν και μιλούν αγγλικά, αλλά όταν μπορούν το αποφεύγουν γιατί έρχονται σε δύσκολη θέση.

- Νέοι άνθρωποι στο δρόμο απαντούσαν στα αγγλικά γιατί με θεωρούσαν τουρίστρια. Οι μεγαλύτεροι καταλάβαιναν αγγλικά, αλλά μιλούσαν σουηδικά (αυτό το καταλαβαίνω λόγω ηλικίας).

- Έχουν συμβεί διάφορα περιστατικά με υπηρεσίες στο θέμα της γλώσσας, όπως:

α) Τηλεφώνημα σε εταιρεία κινητής τηλεφωνίας για λήξη συμβολαίου (το οποίο προσπαθώ να τακτοποιήσω από τον Σεπτέμβριο αλλά το καθυστερούν για να βγάλουν λεφτάαπό κινητό που δεν χρησιμοποιώ πια -μην βάλετε ποτέ σύνδεση Telenor-):

Πρώτη προστπάθεια στα αγγλικά (επίτηδες). Η κοπέλα ξαφνιάστηκε τόσο πολύ που είπε ότι θα με βάλει σε αναμονή, αλλά έκλεισε τη γραμμή. Περίμενα μισή ώρα μήπως όντως με είχε βάλει σε αναμονή, αλλά δεν συνδέθηκα ποτέ και το έκλεισα.

Δεύτερη προσπάθεια στα αγγλικά (πάλι επίτηδες). Ένας νεαρός με συνέδεσε με έναν άλλο χωρίς πρόβλημα. Το θέμα έληξε σε 2 λεπτά.

β) Τηλεφώνημα από τράπεζα (Swedbank) σε συγγενικό μου πρόσωπο για δικό μου θέμα (μέχρι σήμερα απορώ πώς βρήκαν το τηλέφωνό του). Του μιλούσαν σουηδικά, παρόλο που εκείνος επέμενε ότι δεν ήμουν εκεί και τους παρακάλεσε να μιλήσουν στα αγγλικά γιατί δεν καταλάβαινε, το οποίο δεν έκαναν. Δεν κατάλαβε πολλά και αναγκάστηκα να τους ρωτήσω τί είχε συμβεί μέσω e-mail, αφού δεν δέχονται απ'ευθείας τηλεφωνήματα στο branch τους (τους παίρνεις τηλέφωνο για να καταγράψεις την κλήση και σου τηλεφωνούν αυτοί. Τους τηλεφώνησα από Ελλάδα αρκετές φορές χωρίς να μου τηλεφωνήσουν ποτέ).

γ) Σε ψιλικατζίδικο: Όταν, πια, μιλούσα σουηδικά, εμφανίστηκα μια μέρα με έναν Έλληνα που δεν τα μιλούσε και ψωνίσαμε στα αγγλικά. Ο Σουηδός στο μαγαζί τον ειρωνεύτηκε στα σουηδικά όταν φεύγαμε, νομίζοντας ότι δεν θα τον καταλάβουμε.

Γενικώς, αυτό το ύφος του "ήρθες εδώ χωρίς να μιλάς τη γλώσσα, και τί ήρθες να κάνεις?" υπάρχει. Στην αρχή είναι δύσκολα γιατί αν τα μιλάς σπαστά το καταλαβαίνουν αμέσως.

Ο Σουηδός σύντροφός μου ήταν τόσο κομπλεξικός με τα σουηδικά (με είχε ζαλίσει με την "ανωτερώτητα" της γλώσσας του, ενώ ταυτόχρονα δεν δεχόταν να μάθει ούτε μια ελληνική φράση επειδή του φαίνονταν "αστεία, σαν τα φιλανδικά") που δεν του μιλούσα ποτέ στη γλώσσα του αλλά στα αγγλικά.

Banned
      is still here

I am:
      Wtf

Achievements:
      Thanks
      150
      Quote Originally Posted by glamstalis View Post
      Ο αντίστοιχος ΟΑΕΔ της Σουηδίας ποιος είναι;
      http://www.arbetsformedlingen.se/

Full Member
      This user has no status.

I am:
      ----

The Fresh Prince's Avatar
      Achievements:
      Three Friends1000 Experience Points1 year registered
      Thanks
      16
      Από πολιτισμό και τρόπο ζωής στην Σουηδία τι λέει;
      Από κέντρα διασκέδασης;
      Καμία φωτογραφία παίζει;

Banned
      is still here

I am:
      Wtf

Achievements:
      Thanks
      150
      Quote Originally Posted by The Fresh Prince View Post
      Από πολιτισμό και τρόπο ζωής στην Σουηδία τι λέει;
      Από κέντρα διασκέδασης;
      Καμία φωτογραφία παίζει;
      Ο τρόπος ζωής εξαρτάται από τα εισοδήματα που έχει ο καθένας. Από κει και πέρα, η ιδανική ζωή για τους Σουηδούς θεωρείται το ξύλινο σπίτι στα προάστια (πρόσφατα δημοσιεύθηκε και σχετικό άρθρο στο thelocal.se).

Κέντρα διασκέδασης, pub κτλ. υπάρχουν στο κέντρο της κάθε πόλης. Ανάλογα την πόλη κυμαίνεται και το κόστος. Για παράδειγμα, στη Στοκχόλμη θα βρεις πολλά κέντρα ανοιχτα μέχρι τις 3 το πρωί, αλλά το κόστος εισόδου, ποτού και ταξί είναι αρκετά υψηλό ώστε να μην μπορείς να κάνεις μια τέτοια έξοδο συχνά (μια φορά το μήνα και αν).

Η παρακάτω φωτογραφία είναι κλασική περίπτωση χιονόπτωσης, στο Norrkping νότια της Στοκχόλμης, με -15 βαθμούς τον χειμώνα.

swe snow.jpg:

Special Member
      This user has no status.

I am:
      ----

spiros's Avatar
      Level completed: 99%,
      Points required for next Level: 0
      Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
      Achievements:
      1000 Experience PointsThree Friends1 year registered
      Thanks
      0
      Στις κεντρικες και βορειες χωρες,οταν λεμε οτι η ζωη ειναι βαρετη και δεν κυκλοφορει κοσμος εξω,δεν σημαινει οτι δεν εχει κλαμπακια κλπ.
      Υπαρχει μια νεκρα εξω που σε ξενερωνει.Δεν ειναι αυτο το πραγμα της Ελλαδας,οπου βλεπεις να γυρναει κοσμος εξω.Στα στεκια στην Ελλαδα,ειναι περισσοτεροι μαζεμενοι εξω,απο οτι μεσα!!!
      Πρεπει να το ζησεις για να το καταλαβεις.Αν πας για λιγες μερες σε αυτες τις χωρες,δεν το παιρνεις χαμπαρι.

Τους αρεσει να περπατανε στην εξοχη οχι στην πολη.Οι Ελληνες ειμαστε το αντιθετο.Μας αρεσει να περπαταμε στις πολεις και στις πλατειες.Ακομα και τα καλοκαιρια δεν γυρνανε εξω οπως στην Ελλαδα.
      Το ιδιο με εμας ειναι και οι Ιταλοι,ακομα και οι βορειοι.Περσι το καλοκαιρι κατεβηκα Ιταλια καποιες φορες και αραζαμε στις πλατειες μεχρι της 01.00-02.00.
      Μονο στον νοτο,Ιταλια-Ελλαδα-Ισπανια ειναι ετσι ο κοσμος.

Οχι οτι αυτο ειναι το πιο σημαντικο...αλλα λεμε τωρα...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)