Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ποινικό Μητρώο (αντίγραφο / βεβαίωση)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ποινικό Μητρώο (αντίγραφο / βεβαίωση)

    Καλημέρα,

    Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι γίνεται και ποια είναι η διαδικασία να αποκτήσεις αντίγραφο ή βεβαίωση του ποινικού μητρώου σου (λευκό είναι μην ανησυχείτε :P). Στον Καναδά όταν πρόκειταν εργαστείς σε ευαίσθητες θέσεις (π.χ στο ΙΤ μιας τράπεζας ή απλά σαν φύλακας) ο εργοδότης ζητάει την άδεια σου για να πάρει αντίγραφο του μητρώου σου από την αστυνομία της χώρας. Νομίζω πως αν είσαι από άλλη χώρα το χαρτί αυτό πρέπει να το φέρεις εσύ.

    Ξέρει κανείς αν υπάρχει τέτοια διαδικασία στην Ελλάδα? Μπορεί κάτι τέτοιο να γίνει με ένα email ή fax? Κάποια online διαδικασία έστω? Ή θα πρέπει να πάει κάποιος δικός μου και να πάρει το χαρτί από την αστυνομία (με εξουσιοδώτηση δικιά μου.....= τρέξιμο στην πρεσβεία εδώ) και στην συνέχεια να το πάει για μετάφραση στο Υπ.Εξωτερικών? Τα ΚΕΠ μπορούν να κάνουν κάτι?

    thnx

  • #2
    Με εξουσιοδότηση σε κάποιο Ελληνικό προξενείο και την στέλνεις στο άτομο που εξουσιοδοτείς!!!

    Comment


    • #3
      Άρα πρέπει να κάνουν όλη την φασαρία οι δικοί μου ε? Τρέξιμο πρεσβεία, αστυνομία και ΥΠΕΞ για μετάφραση?

      Comment


      • #4
        Βρήκα αυτό στο internet http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/201...post_9698.html

        Comment


        • #5
          Originally posted by keftes View Post
          Άρα πρέπει να κάνουν όλη την φασαρία οι δικοί μου ε? Τρέξιμο πρεσβεία, αστυνομία και ΥΠΕΞ για μετάφραση?
          Ναι !!!

          Comment


          • #6
            ναι αλλά το αντίγραφο ποινικού μητρώου δεν το παίρνεις απο την αστυνομία...

            Comment


            • #7
              Από τα δικαστήρια το παίρνεις;

              Comment


              • #8
                Πας στην εισαγγελεία εφετών νομίζω. Βρίσκεται στην Αλεξάνδρας, δίπλα από το Μέλαθρον

                Comment


                • #9
                  ναι κεφτε εκεί..είχα κάνει παλιοτερα αιτηση και το ειχα παρει απο εκει..

                  Comment


                  • #10
                    Θυμάσαι περίπου πόσο καιρό έκαναν να στην ετοιμάσουν? Είχε κανένα υπερβολικό παραβολο?

                    Comment


                    • #11
                      μην σου πω ψέματα επειδή το έχω κάνει κάποια χρόνια πριν δεν θυμάμαι....

                      http://www.eispa.gr/opencms/opencms/...ou_mitrou.html έχει τηλέφωνα εδω για ερωτήσεις γιατί δεν θυμάμαι καθόλου..
                      proto
                      Expert Member
                      Last edited by proto; 10/08/12, 17:36.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by keftes View Post
                        Θυμάσαι περίπου πόσο καιρό έκαναν να στην ετοιμάσουν? Είχε κανένα υπερβολικό παραβολο?
                        7 εργάσιμες μέρες και παράβολο 10 ευρώ αν δεν κάνω λάθος!

                        Comment


                        • #13
                          keftes, για ενημερωσε μας...τι βλεπεις για την αγορα εργασιας εκει στον Καναδα? υπαρχει υφεση στο 7.1% οπως διαβαζω για τους νεους?

                          http://www.randstad.com/the-world-of...spects?c=18047
                          ares_tz
                          Senior Member
                          Last edited by ares_tz; 10/08/12, 18:36.

                          Comment


                          • #14
                            Παντού είναι δύσκολα σήμερα και η αγορά είναι γενικότερα ανταγωνιστική. Ο Καναδάς είναι σε καλύτερη μοίρα από τις ΗΠΑ την τρέχουσα χρονική στιγμή (νομίζω εκεί είχαν αύξηση της ανεργίας στο τελευταίο τετράμηνο). Αν έχεις τα κατάλληλα εφόδια (πτυχία, γλώσσα και εργασιακή εμπειρία) σίγουρα θα βρεις κάτι. Χωρίς πτυχίο και εμπειρία είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα εδώ. Άλλο το 7.1% και άλλο το 23% (και βάλε) δυστυχώς. (/οφφτοπικ)
                            keftes
                            Advanced Member
                            Last edited by keftes; 10/08/12, 18:51.

                            Comment


                            • #15
                              όσο αφορά το αντίγραφο ποινικού μητρώου,όποιος μένει εξωτερικό μπορεί να κάνει αίτηση στο προξενείο το Ελληνικό και να το πάρει από εκεί...

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5