pdprint.gr Ψηφιακές εκτυπώσεις ,χορηγός του mofeu.eu
μπείτε στο site
  • Amused
  • Angry
  • Annoyed
  • Awesome
  • Bemused
  • Cocky
  • Cool
  • Crazy
  • Crying
  • Depressed
  • Down
  • Drunk
  • Embarrased
  • Enraged
  • Friendly
  • Geeky
  • Godly
  • Happy
  • Hateful
  • Hungry
  • Innocent
  • Meh
  • Piratey
  • Poorly
  • Sad
  • Secret
  • Shy
  • Sneaky
  • Tired
  • Wtf
  • Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
    Results 41 to 41 of 41
      Special Member
      This user has no status.

I am:
      ----

Level completed: 16%,
      Points required for next Level: 168
      Level completed: 16%, Points required for next Level: 168
      Overall activity: 0%
      Overall activity: 0%
      Achievements:
      1000 Experience PointsVeteran
      Thanks
      0
      Γεννήθηκα και μεγάλωσα Αθήνα. Έκανα ένα διάλειμα στην Πάτρα για σπουδές και εργασία που ευχαριστήθηκα πολύ εκτός από τα τελευταία δύο χρόνια όπου και αποφάσισα να φύγω..
      Δούλεψα στην Αθήνα και στην Πάτρα σε κάθε μορφής εργοδότη.
      • Ιδιωτικό που απομοιζεί το δημόσιο.
      • Ιδιωτικό καθαρά
      • Consultancy σε τράπεζα
      • Σε ευρευνητικά κέντρα παραρτήματα υπουργείων

Μια μόνο φορά έκανα κάτι αναξιωκρατικά και αυτός ήταν στην θητεία στο Ναυτικό. Όσοι ξέρουν καταλαβαίνουν. Δεν είμαι περίφανός αλλά η θητεία στην Ελλάδα υπήρξε το τελευταίο προπύργιο να καταστρέψουν ότι καλό είχε ξεφύγει από την μηχανή του κιμά που λέγεται κοινωνία, σχολείο και τηλεόραση

Τα τελευταία τρία χρόνια ερχόζομαι στον Βέλγιο κάνοντας μια μικρή οπισθοχώρηση στην καριέρα μου.
      Μπορούσα εύκολα να μεταναστεύσω λόγω αντικειμένου που είναι η πληροφορική.

Στην Ελλάδα ποτέ δεν ένιωσα άνετα. Η βλακεία στο μεγαλέιο της. Και επειδή θέλω να είμαι δίκαιος δεν αναφέρομαι στα τελευταία χρόνια.
      Εργάζομαι από το 2002. Τα παρακάτω δεν είναι για τα τελευταία δύο χρόνια αλλά από τότε που μπήκα στην εφηβεία, κάπου το 1995.

Η Ελλάδα ακολουθεί το παράδειγμα της Αμερικής. Βλάκες και άσχετοι σε θέσεις που ουσιαστικά αναιρούν τον απαίραντο κόπο του καλού ή κακού υπαλλήλου.
      Σε σχέση με την Αμερική διαφοροποιούμαστε στα παρακάτω δύο.
      • Μια ηθική σχολείου του τύπου δεν σε μαρτύρησα οδηγεί στην ασύστολη βλακεία
      • Μια ηθική του πατάω επί πτωμάτων όπως στην Αμερική, αλλά όχι για το όνειρο του γκαράζ αλλά για το όνειρο της λαμογιάς και της καλοβόλεψης.

Παράλληλα είναι όλοι στα @@ τους και κάθε άποψη που απειλεί το όνειρο θεωρήται σαν απειλή και αγκελιοφόρος για σκότωμα. Στις διαπροσωπικές σχέσεις αλλά και στις επαγγελματικές.
      Αγαπάω την χώρα μου αλλά πιστεύω ότι ο λαός της καθόλου. Επίσης νιώθω περίφανος για πολλά του έθνους μας αλλά και ντροπή για άλλα πολλά.

Και όλα αυτά με μια τρομερή πεποίθηση ότι όλοι οι ξένοι είναι βλάκες και μόνο οι Έλληνες έξυπνοι.

Προσωπικά ήμουν πάντα εκνευρισμένος. Συνεργάστηκα και με κόσμο που δούλεψε ή έμαθε να δουλεύει στο εξωτερικό. Όλοι την ίδια λαμογιά.
      Και φυσικά μόλις άρχισαν τα σκατά, βρήκαν ευκαιρία κάθε κακομοίρης εργοδότης να κάνει όνειρο την βαμπιροσύνη του.

Ξέρετε γιατί λοιπόν έφυγα;
      Γιατί ενώ ήθελα να το παλέψω ήμουν πεποισμένος ότι το σύστημα μαλάκινσης είχε κερδίσει στην Ελλάδα. Αν δηλαδή ποτέ υπήρξε κάποιο φρόνημα.
      15 χρόνια έζησα την αντιμετώπιση του να λες ένα δύο σωστά πράγματα. Τώρα που ο κώλος άρχισε να καίει κάποιοι αποφάσισαν να θυμηθούν ότι είχαμε και δίκιο; Και τι; Πρώτη ευκαιρία όλα τα παραπάνω θα φάνε τον άνθρωπο που τους έσωσε όπως έχει συμβεί δεκάδες φορές.
      Οι γονείς μας είναι στον κόσμο τους ακόμα. Αποφασίζουν για το δικό μας μέλλον σαν να θέλουν να μας διώξουν από αυτή την χώρα....

Ερχόμενος στο Βέλγιο βρήκα σεβασμό στην δουλειά μου αν και δεν πετάω την σκούφια μου. Τουλάχιστον έχω ανθρώπους που ξέρουν το αντικείμενο που διαχειρίζονται.
      Δεν έχω πολλές εμπειρίες καθώς μόνο σε μια δουλειά έχω εργαστεί.
      Ξέρετε τι είναι ίδιο;
      • Ο στα@@δισμός των Ελλήνων που αφού "διάφυγαν" και βολεύετηκαν για το τι γίνεται στην χώρα
      • Η έλλειψη προσαρμοστικότητας των Ελλήνων στο εξωτερικό. Άνθρωποι που κράζουν παρόλο το καταφύγιο που έχουν βρει. Όπως ακριβώς έκαναν και άλλες μειονότητες. Έχω αρμενική καταγωγή και ξέρω.

Ξέρετε τι δεν είναι ίδιο;
      Έλληνες να διαπρέπουν στην εργασία και να απολαμβάνουν τον σεβασμό που τους δείχνουν.

Τα πράγματα δεν είναι εύκολα και η Ναντούκο που με γνωρίζει ξέρει ότι θα γκρινιάξουμε για τις δουλειές μας ή για άλλες δυσκολίες. Εγώ είμαι και λίγο πιο αυστηρός και θα κράξω εκατέρωθεν όταν βλέπω βλακεία.
      Σε κάθε περίπτωση όταν γκρινιάζω θέτω πάντα την οπτική ότι γκρινιάζω για τα δεδομένα εδώ γιατί όποτε θυμάμαι τι έγινε στην Ελλάδα και την αχαριστία που έχω εισπράξει ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω.

Όσον αφορά τις αναμνήσεις;
      Συγνώμη αλλά σαν κάτοικος Αθήνας χωρίς οικογένεια ή σπίτι από επαρχία, η Ελλάδα για μένα υπήρξε πάντα μια ανάμνηση γιατί όπως και να το κάνεις η Αθήνα δεν έχει τίποτα από τα θετικά της Ελλάδας παρά μόνο το καθαρό ουρανό αν δεν έχει νέφος.
      Αν μπορούσα να δουλέψω σε κάποια πόλη στην επαρχία θα το σκεφτόμουν διπλά να μείνω. Να τρώω το αγγούρι αλλά να έχεις και μια θάλασσα να δεις και να επισκεφτείς χωρίς να θες 20 ευρώ σε καύσιμα και διόδια για να βρεθείς σε μια μέτρια παραλία.
      Όποτε έβλεπα φωτογραφίες από Ελλάδα αισθάνομαι ακριβώς όπως και όταν τις βλέπω τώρα.
      Λησμονιά!
      Για μένα το μυστικό είναι να θυμάσαι γιατί έκανες το βήμα, γιατί οι άνθρωποι θυμόμαστε μόνο τα καλά από το παρελθόν μας.
      Η εργασία στην Ελλάδα είναι μια τραγική υπόθεση. Ήταν τραγική λόγω συμπεριφοράς και είναι τραγική λόγω σημερινού σκλαβοπάζαρου.

Να υπενθυμίσω σε πολλούς που ίσως να μην ήξεραν καν τα εργασιακά δικαιώματα τους, αλλά στην Ελλάδα προβλεπόντουσαν πολλά για τον εργαζόμενο. Πάρα πολλά και σε μερικά καλύτερα από τις εδώ βόρειες χώρες.
      Αντιστοίχως ήταν θεωρητικά και το ΕΣΥ....
      Όταν όμως ....... όλα αυτά ήταν μια θεωρία που εύκολα μια δύναμη κατοχής διέγραψε γιατί κανείς δεν ήξερε καν ότι υπήρχαν.
      Last edited by chat1978; 13-10-2014 at 01:30 AM.

2. The Following 4 Users Say Thank You to chat1978 For This Useful Post:

glazar (13-10-2014), Nantuko (13-10-2014), princess (13-10-2014), proto (13-10-2014)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)