pdprint.gr Ψηφιακές εκτυπώσεις ,χορηγός του mofeu.eu
μπείτε στο site
  • Amused
  • Angry
  • Annoyed
  • Awesome
  • Bemused
  • Cocky
  • Cool
  • Crazy
  • Crying
  • Depressed
  • Down
  • Drunk
  • Embarrased
  • Enraged
  • Friendly
  • Geeky
  • Godly
  • Happy
  • Hateful
  • Hungry
  • Innocent
  • Meh
  • Piratey
  • Poorly
  • Sad
  • Secret
  • Shy
  • Sneaky
  • Tired
  • Wtf
  • Page 1 of 4 123 ... LastLast
    Results 1 to 10 of 32
      Member
      This user has no status.

I am:
      Friendly

KatAnd's Avatar
      Level completed: 79%,
      Points required for next Level: 21
      Level completed: 79%, Points required for next Level: 21
      Overall activity: 0%
      Achievements:
      1 year registered500 Experience Points
      Thanks
      1

Περί μετανάστευσης στην Ολλανδία;

Καλησπέρα σας!!

Είμαστε καινούργιοι στο forum και μέχρι στιγμής το έχουμε βρει κατατοπιστικότατο!!

Οι περισσότερες ερωτήσεις και απορίες που είχαμε, έχουν απαντηθεί και έχουν λυθεί. Είμαστε κι'εμείς ένα ζευγάρι που σκέφτεται να φύγει από την Αθήνα για Ολλανδία.

Η πόλη που θα πάμε είναι το ''Nijmegen'' αφού έχουμε συγγενείς εκεί.
      Ξέρει κανείς από την περιοχή και τι θα μπορούσαμε να βρούμε από δουλειά εκεί?
      Είμαστε και οι δυο, με πτυχία στον τουριστικό κλάδο.
      Τα Ολλανδικά δεν τα κατέχουμε αλλά σκεφτόμαστε να κάνουμε κάποια λίγα μαθήματα εδώ στην Αθήνα πριν ξεκινήσουμε.

Εδώ η κατάσταση χειροτερεύει.
      Είμαστε άνεργοι και οι δύο για πολύ καιρό τώρα, και δεν βλέπουμε τίποτα στο μέλλον για να πούμε ότι θα κάνουμε υπομονή.

Απλά θα θέλαμε να μας πείτε εάν αξίζει τον κόπο να κάνουμε το βήμα αυτό και εάν κάποιος ξέρει από την περιοχή "Nijmegen".

Περιμένουμε τις απαντήσεις σας!!

Με εκτίμηση,
      Ανδρέας, Ιωάννα

Administrator
      This user has no status.

I am:
      Cool

thodoris7's Avatar
      Level completed: 0%,
      Points required for next Level: 0
      Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
      Achievements:
      Three FriendsYour first GroupRecommendation First ClassVeteranOverdrive
      Awards:
      Posting AwardDiscussion EnderCommunity AwardMaster TaggerMost Popular
      Thanks
      172
      Blog Entries
      2
      Καλώς ήρθατε.Δεν ξέρω αν το "Nijmegen" είναι τουριστική περιοχή ώστε να χρειάζονται μόνο τα αγγλικά!

Expert Member
      is Κάνει
      κρύο mode

I am:
      Geeky

Taxiarhis's Avatar
      Achievements:
      OverdriveVeteran5000 Experience PointsThree Friends
      Thanks
      104
      Καλώς ήρθατε παιδιά !!!

Member
      This user has no status.

I am:
      Friendly

KatAnd's Avatar
      Achievements:
      Thanks
      1
      Καλώς σας βρήκαμε και χαιρόμαστε πολύ που υπάρχει ένα τέτοιο forum για τους Έλληνες που σκέφτονται την μετανάστευση!!

Το "Nijmegen" θα είναι η περιοχή που θα μείνουμε λόγω των συγγενών (Φιλοξενία στο σπίτι τους για αρχή). Θα ψάξουμε και σε άλλες περιοχές για εργασία.
      Γνωρίζετε κάποια κοντινή περιοχή ώστε να μπορούμε να ψάξουμε για δουλειά στον τουριστικό κλάδο;

Senior Member
      This user has no status.

I am:
      ----

Level completed: 16%,
      Points required for next Level: 84
      Level completed: 16%, Points required for next Level: 84
      Overall activity: 99.8%
      Achievements:
      1 year registered1000 Experience Points
      Thanks
      5
      Βασικά και εγώ είμαι καινούρια και δεν έχω ιδέα για την πόλη που λες. Από αυτό που έχω καταλάβει έως τώρα είναι ότι αν δεν μιλάς τη ντόπια γλώσσα στις μεγάλες πόλεις βρίσκεις ευκολότερα δουλειά. Και το γεγονός ότι έχετε αυτήν την επαγγελματική κατεύθυνση (τουριστικά) είναι θετικό, θα σας βοηθήσει να βρείτε δουλειά. Σημασία έχει όμως να μιλάτε και καλά κάποιες ξένες γλώσσες, σε αρκετά καλό επίπεδο για να μην πω και fluent. Ίσως αν έχετε γλώσσες που έχετε αφήσει στη μέση (όπως εγώ), να κάνετε μαθήματα πάνω σε αυτές.

Πάντως από πόλεις, το Άμστερνταμ είναι η πιο τουριστική. Αλλά η περίοδος τώρα είναι λίγο δύσκολη, διότι το καλοκαίρι τελείωσε και οι τουρίστες είναι λιγότεροι. Πάντως υπάρχουν δουλειές.

Member
      This user has no status.

I am:
      Friendly

KatAnd's Avatar
      Achievements:
      Thanks
      1
      Quote Originally Posted by randy View Post
      Βασικά και εγώ είμαι καινούρια και δεν έχω ιδέα για την πόλη που λες. Από αυτό που έχω καταλάβει έως τώρα είναι ότι αν δεν μιλάς τη ντόπια γλώσσα στις μεγάλες πόλεις βρίσκεις ευκολότερα δουλειά. Και το γεγονός ότι έχετε αυτήν την επαγγελματική κατεύθυνση (τουριστικά) είναι θετικό, θα σας βοηθήσει να βρείτε δουλειά. Σημασία έχει όμως να μιλάτε και καλά κάποιες ξένες γλώσσες, σε αρκετά καλό επίπεδο για να μην πω και fluent. Ίσως αν έχετε γλώσσες που έχετε αφήσει στη μέση (όπως εγώ), να κάνετε μαθήματα πάνω σε αυτές.

Πάντως από πόλεις, το Άμστερνταμ είναι η πιο τουριστική. Αλλά η περίοδος τώρα είναι λίγο δύσκολη, διότι το καλοκαίρι τελείωσε και οι τουρίστες είναι λιγότεροι. Πάντως υπάρχουν δουλειές.
      Σε ευχαριστούμε πολύ randy !!
      Οι γλώσσες που μιλάμε είναι τα Αγγλικά. Επίσης ο καθ'ένας μας, μιλάει και μία δεύτερη γλώσσα, οι οποίες είναι Γαλλικά και Γερμανικά, σε επίπεδο συνεννόησης.
      Σίγουρα θα ξεκινήσουμε από το Nijmegen για αρχή και βέβαια θα προσπαθήσουμε και σε άλλες πόλεις.

Θα θέλαμε να σε ρωτήσουμε πώς τα βλέπεις τα πράγματα μιας και είσαι καινούργια;

Senior Member
      This user has no status.

I am:
      ----

Achievements:
      Thanks
      5
      Επομένως, καλύτερα να κάτσετε να διαβάσετε αυτές τις γλώσσες (Γαλλικά & Γερμανικά), για τον κλάδο που δουλεύετε θα σας είναι πολύ πιο χρήσιμο από το να κάτσετε να μάθετε Ολλανδικά. Δεν λέω, και αυτά να τα μάθετε αν θέλετε κάποια στιγμή, απλά σκέφτομαι ότι αν ξέρεις 1 γλώσσα έτσι και έτσι, δεν μπορείς να βάλεις στο βιογραφικό σου ότι την μιλάς.

Είμαστε και εμείς ζευγάρι (Γιάννης & Ράντη) και ήρθαμε πριν ένα μήνα. Τα πράγματα τα βλέπω θετικά από την άποψη ότι γενικά υπάρχουν δουλειές, αρκεί να είσαι ελαστικός τον πρώτο καιρό και να μπορείς να κάνεις και άλλες δουλειές. Έχουμε δει τα πράγματα μόνο εδώ, στην πρωτεύουσα. Υπάρχει κίνηση, βλέπεις αγγελίες σε μαγαζιά και γενικά καμία σχέση με τη Θεσσαλονίκη από την οποία φύγαμε και έχει παρόμοιο πληθυσμό με αυτή την πόλη. Ο φίλος μου βρήκε μια πρώτη δουλειά και ψάχνει να βρει και κάποια άλλη, είτε καλύτερη είτε συμπληρωματική. Και εγώ ψάχνω για κάποια ημι-απασχόληση, γιατί θα σπουδάζω από Φλεβάρη.

Το μόνο για το οποίο έχω δυσανασχετήσει είναι το οικονομικό μοντέλο που ακολουθείται εδώ στην Ολλανδία. Σκέφτομαι να ανοίξω ένα νέο θέμα κάποια στιγμή.
      Με άλλα λόγια, πολλά από τα νεοφιλελεύθερα μέτρα που προσπαθούν να επιβάλλουν στο ευρωπαϊκό νότο, εδώ ισχύουν χρόνια τώρα και ο κόσμος κοιμάται σαν τα βόδια. Για όποιον γνωρίζει από οικονομικές θεωρίες, δεν χρειάζεται να αναλύσω πολλά. Αντιθέτως, για άλλους που ενδιαφέρονται μια αναζήτηση στο google των όρων νεοφιλελευθερισμός και κευνσιανισμός θα κατατοπίσει.

Να μιλήσω με αριθμούς?
      Παράδειγμα Α: πρώτος μισθός για 40 ώρες εβδομαδιαίως 1488 μεικτά (9,3 την ώρα)... που σημαίνει 995,5 καθαρά το μήνα.
      Παράδειγμα Β: αν δουλεύεις σε δυο δουλειές, στη δεύτερη πληρώνεσαι τα μισα (δηλαδή αν η παραπάνω δουλειά είναι δεύτερη, θα έπαιρνες 744 καθαρά)
      Παράδειγμα Γ: δικαιούσαι τόσους μήνες ταμείο ανεργίας όσα είναι τα χρόνια που δούλευες... (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Τέλος πάντων... Είναι πολλοί οι προβληματισμοί μου και καλύτερα να μην τους γράψω εδώ. Πάντως η γενική εικόνα είναι θετική, αφού υπάρχουν δουλειές.

Super NL Moderator
      is counting the clouds

I am:
      Wtf

pabas's Avatar
      Level completed: 12%,
      Points required for next Level: 176
      Level completed: 12%, Points required for next Level: 176
      Achievements:
      Three FriendsVeteran5000 Experience Points
      Thanks
      18
      Quote Originally Posted by randy View Post
      Με άλλα λόγια, πολλά από τα νεοφιλελεύθερα μέτρα που προσπαθούν να επιβάλλουν στο ευρωπαϊκό νότο, εδώ ισχύουν χρόνια τώρα και ο κόσμος κοιμάται σαν τα βόδια. Για όποιον γνωρίζει από οικονομικές θεωρίες, δεν χρειάζεται να αναλύσω πολλά. Αντιθέτως, για άλλους που ενδιαφέρονται μια αναζήτηση στο google των όρων νεοφιλελευθερισμός και κευνσιανισμός θα κατατοπίσει.

Να μιλήσω με αριθμούς?
      Παράδειγμα Α: πρώτος μισθός για 40 ώρες εβδομαδιαίως 1488 μεικτά (9,3 την ώρα)... που σημαίνει 995,5 καθαρά το μήνα.
      Παράδειγμα Β: αν δουλεύεις σε δυο δουλειές, στη δεύτερη πληρώνεσαι τα μισα (δηλαδή αν η παραπάνω δουλειά είναι δεύτερη, θα έπαιρνες 744 καθαρά)
      Παράδειγμα Γ: δικαιούσαι τόσους μήνες ταμείο ανεργίας όσα είναι τα χρόνια που δούλευες... (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Τέλος πάντων... Είναι πολλοί οι προβληματισμοί μου και καλύτερα να μην τους γράψω εδώ. Πάντως η γενική εικόνα είναι θετική, αφού υπάρχουν δουλειές.
      Στην Ολλανδία, λειτουργεί μια αρκετά πιό ελεύθερη οικονομία απο της Ελλάδας .
      ή αλλιώς: ο καπιταλισμός -που ισχύει παντού, πλην Κούβας, Β.Κορέας - βρίσκει εδώ καλύτερες συνθήκες. Η αγορά θέλει ελευθερία, ευελιξία, αλλα και σαφείς κανόνες (πχ. νόμους που δεν αλλάζουν καθε 3μηνο). Αυτα τα τρία δουλευουν καλύτερα εδώ απ' ότι στην Ελλάδα, τη Γαλλια, Ισπανια, Ιταλία, κλπ.
      Γι αυτό και έχει εδώ περισσότερες δουλειές, όπως διαπιστώσαμε όλοι. Ποιός θα σου δώσει δουλειά; ο ιδιώτης (η αγορά δηλαδή). Πόσο μαλλον για τη δική μας περίπτωση, σαν μετανάστες (που δεν υπάρχει η επιλογή του δημοσίου).

Αλλα αν κάνεις συγκρίσεις σε παγκόσμιο επίπεδο, η Ολλανδία δεν ειναι ακριβώς ο Παράδεισος του Καπιταλιστή (ουτε η Κόλαση του Εργάτη).
      Αν θες να δεις νεοφιλελευθερισμό ψάξε να δεις τί συμβαινει σε ΗΠΑ, Ηνωμένο Βασίλειο με : εργασιακά δικαιώματα, την πρόνοια, το συστημα υγείας, και τους φόρους (χαμηλότεροι).

πχ. ενας μέσος Ρεπουμπλικάνος στις ΗΠΑ, θεωρεί οτι στην Ολλανδία κυριαρχεί ενα μείγμα Κομμουνισμού και Αναρχίας (το 1ο λογω καθε λογής επιδομάτων, παιδείας, υγείας, και υψηλών φόρων. Το 2ο λογω όσων ισχύουν για ναρκωτικά, ομοφυλόφιλους, ευθανασία, θρησκεία, κλπ). Παρόμοια άποψη έχω ακούσει και απο μόνιμους κατοίκους Ολλανδίας (Ολλανδό, και Έλληνα).
      ΟΚ... δεν χαρακτήρισαν το καθεστώς τόσο σκληρά: ΑναρχοΚομμουνιστικό. Το αποκάλεσαν κατι ανάμεσα σε ΠασοκοΣοσιαλισμό (επι Αντρέα, 1981), και Υπαρκτού Σοσιαλισμού επι Μπρέζνιεφ

Τα 3 παραδείγματα δεν ειναι δείγμα νεοφιλελεύθερης οικονομίας. Αν ήταν τέτοια..
      Α) δεν θα υπήρχε, δια νόμου, βασικός/ελάχιστος μισθός. Απλα σε καθε εργοδότη θα σου λέγανε, "δινουμε τόσα, εσυ πόσα θέλεις?", και αν τα βρίσκατε (ακομα και στο 1 ευρώ την ώρα, λόγω απελπισίας σου), θα ήταν νόμιμο και θα έπαιρνες τη δουλειά.

Β) αν δουλευες σε 2 δουλειές, θα επαιρνες 2 πλήρεις μισθούς. Η λογική των μεγάλων κρατήσεων στη 2η δουλειά, ειναι οτι κάποιος που θα μπορούσε να κάνει αυτη τη 2η, τωρα είναι άνεργος, αρα δώσε κι εσυ μια έξτρα συμμετοχή στο επιδομα ανεργίας που θα πάρει : hardly capitalistic reasoning. ΝεοΦιλελευθερισμός σημαίνει: όποιος ειναι ικανός, και δουλευταράς, και workaholic, πρεπει να πέρνει ότι του αναλογεί. Οι υπόλοιποι (ειτε τεμπέληδες, είτε άτυχοι, ειτε αλλης φιλοσοφίας), επίσης ότι τους αναλογεί: στον κουβά!

Γ) για το επίδομα Ανεργίας στην Ολλανδία δεν ξέρω τί ισχύει. Αλλα αν ισχύει αυτο που λές, και απολυθεί ενας 50άρης, μετά απο 30 χρόνια καριέρας, και πχ. 10 χρόνια στον ίδιο εργοδότη... δεν ειναι κι άσχημα (αν ισχυει αυτο που έγραψες, θα παρει 10 χρονια επίδομα??? ).
      για το επίδομα ανεργίας, και τη διάρκεια του, σε ΗΠΑ,UK,κλπ, άς το αφήσουμε στο... google, έκπληξη. Για το τι ισχύει στη "Σοσιαλιστική" Ελλάδα, για τον άνεργο, τα ξέρουμε (όχι τώρα, λόγω κρίσης. Δες τα τελευταία 50 χρόνια).

* μια αναζήτηση στο google των όρων νεοφιλελευθερισμός και κευνσιανισμός με κατατόπισε αρκετά, οτι πρεσβεύουν -στα πλαίσια πάντα του καπιταλισμού- περίπου αντίθετες πολιτικές.
      Last edited by pabas; 10-11-2012 at 10:42 PM.

Full Member
      is exploring :)

I am:
      Cool

joking's Avatar
      Achievements:
      Thanks
      50
      Με άλλα λόγια, πολλά από τα νεοφιλελεύθερα μέτρα που προσπαθούν να επιβάλλουν στο ευρωπαϊκό νότο, εδώ ισχύουν χρόνια τώρα και ο κόσμος κοιμάται σαν τα βόδια.
      τα "βόδια" στα οποία αναφέρεσαι έχουν καταφέρει να έχουν μια χώρα με πολύ καλή ποιότητα ζωής, οργάνωση και υπηρεσίες από αυτές του "ευρωπαικού νότου"

τα μισά του 995,5 ΔΕΝ είναι 744 - είναι 497,75

κατά την ταπεινή μου γνώμη, πριν την εμπλοκή σε βαρύγδουπες συζητήσεις και συγκρίσεις μεταξύ της χώρας που άφησες και της χώρας που σε φιλοξενεί
      θα ήταν χρήσιμο να αφιερώσεις λίγο περισσότερο χρόνο από έναν μήνα για να μελετήσεις τον τρόπο ζωής, την κουλτούρα και την φιλοσοφία αυτών των ανθρώπων

αα.. και επίσης κατά την ταπεινή μου γνώμη, όταν δεν γνωρίζεις τη γλώσσα του τόπου που κατοικείς και εργάζεσαι, δεν μπορείς ποτέ να αντιληφθείς πραγματικά τι συμβαίνει γύρω σου,
      ασχέτως από το αν μπορείς να επικοινωνήσεις με τους ανθρώπους μέσω των αγγλικών
      I'm not old! I'm only 25 (....plus shipping and handling!!)

Senior Member
      This user has no status.

I am:
      ----

Achievements:
      Thanks
      5
      Γίνεται σπάμ τώρα στο θέμα, αλλά τέλος πάντων!

Τα 744 καθαρά είναι τα μισά του 1488 μεικτά. Και αυτό αν είναι δεύτερη δουλειά, που σημαίνει 50% φόροι. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με. Αφού είσαι πιο πολύ καιρό εδώ, πες μου αν είναι φυσιολογικός ο μισθός αυτός που ανέφερα για αρχικός (996 καθαρά για μάγειρας).

Όντως, ίσως να μην καταλαβαίνω πολλά λόγω γλώσσας, αλλά καταλαβαίνω πολλά άλλα για το σύστημα τους και ποιες είναι οι κατευθυντήριες γραμμές πάνω στις οποίες χαράζουν πολιτική αυτοί που τους κυβερνούν. Τον τρόπο ζωής, την κουλτούρα και τη φιλοσοφία τις γνωρίζω πολύ πριν έρθω, μιας και έχω ξανάρθει άλλες δυο φορές εκ των οποίων η μια ήταν για εργασία. Και δεν νομίζω πως αποκαλώντας τους βόδια προσβάλλω κάποιο από τα προηγούμενα, αντιθέτως αναφέρομαι αποκλειστικά στα κοινωνικά και πολιτικά τους αντανακλαστικά. (Και στην Ελλάδα βόδια είμαστε, αλλά έχουμε κάτι αναλαμπές κατά καιρούς)

Τώρα, το αν ενοχλεί να είμαι κριτική και να κάνω συγκρίσεις, συγνώμη... αλλά έτσι έμαθα. Στην τελική αναφέρθηκα σε αριθμούς που συναντήσαμε μπροστά μας και μας απογοήτευσαν. Που είναι το κακό? Και γενικά, από το να με κράξεις, θα μπορούσες απλά να με διορθώσεις ή να προσθέσεις πληροφορίες ως πιο παλιά για να ενημερώσεις το μέλος. Τουλάχιστον, προσωπικά με αυτή τη διάθεση έγραψα ότι έγραψα.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)