pdprint.gr Ψηφιακές εκτυπώσεις ,χορηγός του mofeu.eu
μπείτε στο site
  • Amused
  • Angry
  • Annoyed
  • Awesome
  • Bemused
  • Cocky
  • Cool
  • Crazy
  • Crying
  • Depressed
  • Down
  • Drunk
  • Embarrased
  • Enraged
  • Friendly
  • Geeky
  • Godly
  • Happy
  • Hateful
  • Hungry
  • Innocent
  • Meh
  • Piratey
  • Poorly
  • Sad
  • Secret
  • Shy
  • Sneaky
  • Tired
  • Wtf
  • Results 1 to 8 of 8
      Super NL Moderator
      is counting the clouds

I am:
      Wtf

pabas's Avatar
      Level completed: 12%,
      Points required for next Level: 176
      Level completed: 12%, Points required for next Level: 176
      Overall activity: 0%
      Achievements:
      Three FriendsVeteran5000 Experience Points
      Thanks
      18

Ασφάλιση υγείας, Ολλανδία

______________________________________________________________________ __________

1. 23-01-2013, 02:40 PM #1
      stellagr
      θελω να ρωτησω σχετικα με την ασφάλιση γιατι μου εχουν σπασει τ νευρα.
      Εκανα αιτηση σε εταιρια 28/12/2012
      στελνουν ειδοποιηση για επιπλεον εγγραφα αρχες γεναρη,και σημερα μου στελνουν το συμβολαιο αλλα εχουν ενα επιπλεον λογαριασμο για την περιοδο 10/12/2012 εως 31/12/2012 γιατι λεει απο τοτε ειμαι ολλανδια.
      φυσικα εστειλα μειλ που τους ενημερωνω πως τοτε δεν ημουν στην εταιρια τους και πως ειχα δικη μου ασφαλιση.
      εχει συμβει σε αλλον αυτο?
      Γιατι να πληρωσω μια περιοδο που δεν ειχα ασφαλιση (τον πρωτο μηνα που ηρθα δηλαδη) ?
      εγω ζητησα ασφαλιση για ολο το 2013

______________________________________________________________________ __________

3. 23-01-2013, 03:14 PM #2
      princess

Ο νόμος όσον αφορά την ασφάλιση υγείας λειτουργεί ως εξής: Όταν κάποιος νέος ασφαλιζόμενος κάνει εγγραφή και δηλώνει την διεύθυνση του η ασφαλιστική εταιρία ελέγχει στον Δήμο αν η διεύθυνση ισχύει και είναι νόμιμη και ενημερώνεται αυτόματα από τον Δήμο στον οποίο είναι εγεγραμμένος για το χρονικό διάστημα στο οποίο φαίνεται να διαμένει σε αυτήν την διεύθυνση και αναζητούν αν ήταν ασφαλισμένος για το διάστημα αυτό. Αν όχι τότε υποχρεωτικά θα του ζητήσουν να πληρώσει αναδρομικά τα ασφάλιστρα και για το προηγούμενο διάστημα! Ετσι συνέβη και σ εμένα, είχα εγγραφεί στον Δήμο Σεπτέμβριο, ξείνησα συμβόλαιο ασφάλισης υγείας τον Ιανουάριο κ πλήρωσα ανδρομικά και τους 4 προηγούμενους μήνες καθώς η Ελληνική ασφάλεια δεν ισχύει πιά από την στιγμή που εγγράφεσαι στον Δήμο!
      Διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη στο εξής, κι εδώ θα ήθελα τις εμπειρίες άλλων μελών: Τυπικά στην Ολλανδία είσαι υποχρεωμένος να εγγραφείς σε ασφάλεια υγείας απο την πρώτη μέρα που εγγράφεσαι σε κάποιον Δήμο! Επειδή όμως οι ασφαλιστικές εταιρίες δεν έχουν δικαίωμα στα προσωπικά σου δεδομένα και ελέγχουν ΜΟΝΟ την διεύθυνση που δηλώνεις σε αυτους, Ολλανδέζα μου είπε πώς αν για παράδειγμα μένεις και βρίσκεσαι εγεγραμμενος στην Ολλανδία 4 μηνες και τον πέμπτο αλλαξεις διευθυνση και μετα απο ενα μηνα ζητησεις να εγγραφεις σε καποια ασφαλεια, τοτε αυτοι θα σου ζητησουν να πληρωσεις αναδρομικα μονο το διαστημα που φαινεσαι μη ασφαλισμενος στην τελευταια σου διευθυνση (1 μήνα) και όχι από τοτε που εγγραφηκες στον Δήμο. Ισχύει κατι τετοιο??
      Stellagr αν μπορείς να τους αποδειξεις οτι οντως ησουν ασφαλισμενη σε καποια αλλη Ολλανδικη ή international ασφάλεια (εχω φιλη ας πουμε απο την Λιθουανία που η ασφάλεια που ειχε κάνει εκεί, ισχύει και την δέχονται και εδώ,, μόνο οι ελληνικές είναι για.. κλάμματα!) τοτε θα την δεχτουν! Και εισαι τυχερη που εσενα εκκρεμουν μονο 20 ημερες!!
      Edit Post Reply Reply With Quote Thanks

5. 23-01-2013, 03:20 PM #3
      stellagr
      θα πληρωσω 125 ευρω για 20 μερες του δεκεμβρη και το γεναρη 133 ευρω που σχεδον τελειωσε.
      αγιογδητες λεμε
      7. 23-01-2013, 03:22 PM #4
      stellagr

0
      οχι ειχα ικα πριν αρα χλωμο να τα γλυτωσω!μωρε ολα τα δοντια θα κανω πηρα το προγραμμα εως 750
      8.
      9. 23-01-2013, 03:41 PM #5
      princess

Κανε κατευθείαν αίτηση , και μέσω ίντερνετ μπορείς αν έχεις Digid (ψηφιακό αποτύπωμα) και θα σου στείλει πίσω το κράτος τα χρήματα που δικαιούσαι με βάση το εισόδημα σου! Αυτό θα γίνεται κάθε μήνα και αναδρομικά τον πρώτο μήνα και για το προηγούμενο διάστημα, δηλαδή από τις 10/12! Εμένα προχθές μου κατέθεσαν 88 ευρώ και πληρώνω στην ασφάλεια 120!
      Οχι, το ΙΚΑ δεν αναγνωρίζεται εδώ! Μηπως εκεί πλήρωνες λιγότερα?? Για υπολόγισέ τα πόσα πληρώναμε στις Ελληνικές ασφάλειες και τί είδους παροχές είχαμε!!

http://www.belastingdienst.nl/wps/wc...kan_ik_krijgen

http://www.belastingdienst.nl/wps/wc...mijn_toeslagen
      Last edited by princess; 23-01-2013 at 04:12 PM.

11. 23-01-2013, 03:45 PM #6
      Harry

Originally Posted by princess
      Ο νόμος όσον αφορά την ασφάλιση υγείας λειτουργεί ως εξής: Όταν κάποιος νέος ασφαλιζόμενος κάνει εγγραφή και δηλώνει την διεύθυνση του η ασφαλιστική εταιρία ελέγχει στον Δήμο αν η διεύθυνση ισχύει και είναι νόμιμη και ενημερώνεται αυτόματα από τον Δήμο στον οποίο είναι εγεγραμμένος για το χρονικό διάστημα στο οποίο φαίνεται να διαμένει σε αυτήν την διεύθυνση και αναζητούν αν ήταν ασφαλισμένος για το διάστημα αυτό. Αν όχι τότε υποχρεωτικά θα του ζητήσουν να πληρώσει αναδρομικά τα ασφάλιστρα και για το προηγούμενο διάστημα! Ετσι συνέβη και σ εμένα, είχα εγγραφεί στον Δήμο Σεπτέμβριο, ξείνησα συμβόλαιο ασφάλισης υγείας τον Ιανουάριο κ πλήρωσα ανδρομικά και τους 4 προηγούμενους μήνες καθώς η Ελληνική ασφάλεια δεν ισχύει πιά από την στιγμή που εγγράφεσαι στον Δήμο!
      Διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη στο εξής, κι εδώ θα ήθελα τις εμπειρίες άλλων μελών: Τυπικά στην Ολλανδία είσαι υποχρεωμένος να εγγραφείς σε ασφάλεια υγείας απο την πρώτη μέρα που εγγράφεσαι σε κάποιον Δήμο! Επειδή όμως οι ασφαλιστικές εταιρίες δεν έχουν δικαίωμα στα προσωπικά σου δεδομένα και ελέγχουν ΜΟΝΟ την διεύθυνση που δηλώνεις σε αυτους, Ολλανδέζα μου είπε πώς αν για παράδειγμα μένεις και βρίσκεσαι εγεγραμμενος στην Ολλανδία 4 μηνες και τον πέμπτο αλλαξεις διευθυνση και μετα απο ενα μηνα ζητησεις να εγγραφεις σε καποια ασφαλεια, τοτε αυτοι θα σου ζητησουν να πληρωσεις αναδρομικα μονο το διαστημα που φαινεσαι μη ασφαλισμενος στην τελευταια σου διευθυνση (1 μήνα) και όχι από τοτε που εγγραφηκες στον Δήμο. Ισχύει κατι τετοιο??
      Stellagr αν μπορείς να τους αποδειξεις οτι οντως ησουν ασφαλισμενη σε καποια αλλη Ολλανδικη ή international ασφάλεια (εχω φιλη ας πουμε απο την Λιθουανία που η ασφάλεια που ειχε κάνει εκεί, ισχύει και την δέχονται και εδώ,, μόνο οι ελληνικές είναι για.. κλάμματα!) τοτε θα την δεχτουν! Και εισαι τυχερη που εσενα εκκρεμουν μονο 20 ημερες!!
      Μα αυτό είναι τελείως παλαβό! Εγώ είμαι εδώ από τον Ιουλιο και αναζητώ εργασία αλλά ακόμα δεν έχω βρει . Πως να πληρώσω ασφάλεια αν είμαι άνεργος και τι νόημα έχει να πληρώσω ασφάλεια αν βρω εργασία για το διάστημα που έχει περάσει? Μου έχουν στείλει χαρτί ότι πρέπει ανασφαλιστώ αλλά από τη στιγμή που δεν εργάζομαι και δεν έχω επίδομα ανεργίας πως θα τους πληρώσω? Από τα έτοιμα των προηγούμενων ετών πληρώνω τις υποχρεώσεις μου!!
      Επίσης έγω ασφάλεια ζωής εδώ και 12 χρόνια (που ακόμα πληρώνω στην Ελλάδα) Αllianz η οποία με καλύπτει σε όλο το κόσμο αν χρειαστεί να νοσηλευτώ αλλά όχι σαν μόνιμος κάτοικος μα σαν τουρίστας για όσο διάστημα μείνω στην εκκάστωτε χώρα.Λες να ισχύει και για μένα το ίδιο?? Έχω σκοπό αν μείνω Ολλανδία μέχρι το τέλος Μάρτη, αν δεν έχω βρει εργασία μέχρι τότε θα επιστρέψω στην Ελλάδα.
      Last edited by Harry; 23-01-2013 at 03:52 PM.

13. 23-01-2013, 03:54 PM #7
      princess
      Harry μου η ασφάλεια υγείας δεν έχει να κάνει με την εύρεση εργασίας. Είναι υποχρεωτικό να είσαι ασφαλισμένος, έχεις δεν έχεις εργασία ή εισόδημα!
      Και όσο το αφήνεις τόσο περισσότερα θα σου μαζευτούν όταν έρθει η στιγμή να σφαλιστείς!
      Τουρίστας μπορείς να είσαι για συγκεκριμμένο διάστημα (νομίζω 3 μήνες, ας με διορθώσουν τα παιδιά).
      Αν έχεις εγγραφεί σε κάποιο Δήμο κι έχεις δηλώσει διεύθυνση κατοικίας (όχι σαν τουρίστας πιά) τότε υποχρεούσαι να ασφαλιστείς!
      Για την Alianz δεν γνωρίζω, μπορείς να στείλεςι ένα e-mail εκεί απ όπου σου έστειλαν το χαρτί ότι πρέπει να ασφαλιστείς και θα σου απαντήσουν αυτοί αν αναγνωρίζεται εδώ ή όχι.
      Originally Posted by princess
      Harry μου η ασφάλεια υγείας δεν έχει να κάνει με την εύρεση εργασίας. Είναι υποχρεωτικό να είσαι ασφαλισμένος, έχεις δεν έχεις εργασία ή εισόδημα!
      Και όσο το αφήνεις τόσο περισσότερα θα σου μαζευτούν όταν έρθει η στιγμή να σφαλιστείς!
      Δεν μπορώ να το πληρώσω έτσι κι αλλιώς αφού δεν έχω τα χρήματα τώρα . Αλλά να τους δώσω ,αν βρω δουλειά αύριο το πρωί, 798ευρώ για το διάστημα Ιούλιος-Ιανουάριος(με ενδεικτικά 133ε / μήνα) το βρίσκω τελείως παράλογο !!! Δεν έχω εργαστεί εδώ άρα δεν δικαιούμαι επίδομα ανεργείας ! Παραλογία!

PS.

Τουρίστας θεωρείσαι για παραμονή μέχρι 6 μηνών εντός Ευρώπης. Εγώ σίγουρα δεν είμαι από τη στιγμή που πολύ σωστά λες έχω εγγραφεί εξ αρχής .
      Last edited by Harry; 23-01-2013 at 04:05 PM.

15. 23-01-2013, 04:27 PM #9
      stellagr
      0
      να σαι καλα κουκλα!εχω digD και εκανα αιτηση συμφωνα με το εισοδημα για το 2013 και βγαινει 88 ευρω το μηνα!μια χαρα

16. 24-01-2013, 12:54 PM #10
      jenny

Από περιέργεια κοίταξα τα χαρτιά μου. Στο δήμο γράφτηκα δεκέμβρη του 2010, αλλά επειδή δεν είχα την ληξ/κή πράξη γέννησης η εγγραφή ολοκληρώθηκε τον γενάρη του 2011. Αίτηση για ασφάλιση έκανα μάλλον τον γενάρη του 2011 και μου χρέωσαν να πληρώσω από 6/2/2011 .Άρα για εμένα δεν ισχύει το οτι με χρέωσαν αναδρομικά από την ημέρα που γράφτηκα στο δήμο.
      Εσύ σε ποιά εταιρία είσαι?

Super NL Moderator
      is counting the clouds

I am:
      Wtf

pabas's Avatar
      Level completed: 12%,
      Points required for next Level: 176
      Level completed: 12%, Points required for next Level: 176
      Achievements:
      Three FriendsVeteran5000 Experience Points
      Thanks
      18
      18. 24-01-2013, 01:03 PM #11
      Harry
      Τώρα που το λες ούτε εγώ έχω δώσει ληξιαρχική πράξη !!

20. 24-01-2013, 01:30 PM #12
      jenny
      2
      Originally Posted by Harry
      Τώρα που το λες ούτε εγώ έχω δώσει ληξιαρχική πράξη !!
      Σου τη ζήτησαν? Εμένα την είχαν ζητήσει και για να ολοκληρωθεί η εγγραφή μου (παρόλο που είχα ήδη πάρει BSN) έπρεπε να τους το πάω εντός 3 μηνών.

22. 24-01-2013, 01:33 PM #13
      Harry
      0
      Originally Posted by jenny
      Σου τη ζήτησαν? Εμένα την είχαν ζητήσει και για να ολοκληρωθεί η εγγραφή μου (παρόλο που είχα ήδη πάρει BSN) έπρεπε να τους το πάω εντός 3 μηνών.
      Nαι και μένα αυτό που είπαν αλλά δεν έχω καταφέρει να την προσκομίσω γιατί δεν έχω πάει στην Ελλάδα από τον Ιούλιο. Η εγγραφή μου είπε η κοπέλα που με εξυπηρέτησε πως έγινε κανονικά (από τη στιγμή που σου δίνουν bsn) απλά η ληξιαρχική πράξη είναι άλλος ένας τρόπος να πιστοποιήσουν την ταυτότητά σου . Η αδερφή μου που σπούδασε εδώ δεν την είχε πάει ποτέ και όταν έκανε de registration για να επιστρέψει στην Ελλάδα δεν είχε κανένα θέμα .
      Last edited by Harry; 24-01-2013 at 01:35 PM.

24. 24-01-2013, 01:37 PM #14
      jenny
      2
      Originally Posted by Harry
      Nαι και μένα αυτό που είπαν αλλά δεν έχω καταφέρει να την προσκομίσω γιατί δεν έχω πάει στην Ελλάδα από τον Ιούλιο. Η εγγραφή μου είπε η κοπέλα που με εξυπηρέτησε πως έγινε κανονικά (από τη στιγμή που σου δίνουν bsn) απλά η ληξιαρχική πράξη είναι άλλος ένας τρόπος να πιστοποιήσουν την ταυτότητά σου . Η αδερφή μου που σπούδασε εδώ δεν την είχε πάει ποτέ και όταν έκανε de registration για να επιστρέψει στην Ελλάδα δεν είχε κανένα θέμα .
      Δε χρειάζεται να πας εσύ να πάρεις την ληξ/κή πράξη πάντως. Εμένα πήγε η μητέρα μου στο ληξ/ρχείο Αθηνών και την πήρε μέσα σε 2-3 μέρες .Μου την έστειλε με το ταχυδρομείο και την είχα μεσα σε λιγότερο από 1 εβδομάδα στα χέρια μου.

26. 24-01-2013, 02:03 PM #15
      Dimitra M
      Originally Posted by stellagr
      θελω να ρωτησω σχετικα με την ασφάλιση γιατι μου εχουν σπασει τ νευρα.
      Εκανα αιτηση σε εταιρια 28/12/2012
      στελνουν ειδοποιηση για επιπλεον εγγραφα αρχες γεναρη,και σημερα μου στελνουν το συμβολαιο αλλα εχουν ενα επιπλεον λογαριασμο για την περιοδο 10/12/2012 εως 31/12/2012 γιατι λεει απο τοτε ειμαι ολλανδια.
      φυσικα εστειλα μειλ που τους ενημερωνω πως τοτε δεν ημουν στην εταιρια τους και πως ειχα δικη μου ασφαλιση.
      εχει συμβει σε αλλον αυτο?
      Γιατι να πληρωσω μια περιοδο που δεν ειχα ασφαλιση (τον πρωτο μηνα που ηρθα δηλαδη) ?
      εγω ζητησα ασφαλιση για ολο το 2013

Κι εγώ έφαγα μια κρυάδα γιατί άλλαξα ασφαλιστική μιας και πλέον δεν είμαι φοιτήτρια και μου ήρθε ένα φιρμάνι κάπου στα 400 ευρώ από τη νέα εταιρεία για να καλυφθεί το διάστημα Αυγούστου-Δεκέμβρη. Φυσικά δεν το άφησα έτσι, πήρα τηλέφωνο και εξήγησα πως ήμουν ήδη ασφαλισμένη σε άλλη εταιρεία, έστειλα αντίγραφο αποδεικτικού της πληρωμής των μηνών αυτών και όλα τακτοποιήθηκαν. Ζήτησα να μου αποστείλουν σε e-mail αλλά και εγγράφως ότι απαλλάσσομαι από την οφειλή για να είμαι καλυμμένη και αυτό ήταν όλο.
      Η καινούρια σου εταιρεία συνήθως είναι υπεύθυνη να διακόψει το συμβόλαιό σου με την προηγούμενη, οπότε ίσως εκεί παίχτηκε κάτι όπως στη δική μου περίπτωση και έμεινες εκτεθειμένος. Πάρε ένα τηλέφωνο και εξήγησέ τους, ζήτα από τον υπάλληλο με τον οποίο μιλάς να σου δώσει τα στοιχεία του, προκειμένου σε επόμενη επικοινωνία να μπορείς να διευκρινίσεις ποιος σου είπε και τι.

28. 24-01-2013, 03:14 PM #16
      Harry
      Έτσι για το αρχείο , σε ποια εταιρεία είστε ασφαλισμένοι όλοι ?Αν και όταν έρθει η ώρα καλό είναι να ξέρω και γω 5 πράγματα αφού το χιλιάρικο του προστίμο δεν το γλυτώνω από ό,τι καταλαβαίνω . Γράψτε μερικές εντυπώσεις και τι περιλαμβάνει το συμβόλαιό σας . Αν θέλετε (επειδή είναι και προσωπικό το θέμα) αναφέρετε και πόσα χρήματα δίνετε .

30. 24-01-2013, 04:43 PM #17
      jenny

Εγώ είμαι στην Hollandzorg και δίνω 107 τον μήνα. Παρέχει τα βασικά εκτός από οδοντιατρική κάλυψη.

32. 24-01-2013, 08:02 PM #18
      stellagr

εγω OHRA αναθεμα την ωρα,με 133 και φουλ οδοντιατρικη μεσα.απορω ποτε θα στειλουν την καρτα ασφαλισης

34. Today, 12:16 AM #19
      pabas
      Αυτό που έγραψε η princess με τις αλλαγες διευθύνσεων, μπορει να έχει μια βάση, αφου της το είπε και μια ντόπια.

Αλλα το βασικό συμπέρασμα ειναι οτι κάθε εταιρεία, (και κάθε υπάλληλος ξεχωριστά) , ειναι έτοιμοι να κάνουν του κεφαλιού τους.
      και ανάλογα τις αντιδράσεις σας, ειναι έτοιμοι να αλλάξουν την απόφαση, χωρις σοβαρό λόγο -περα απο το οτι μπλέξαμε με τσαμπουκάδες, μην επιμένουμε, γιατι θα πάει να ασφαλιστεί αλλού.

Στη δική μου περίπτωση, γράφτηκα 1/6, άρχισα δουλεια και ασφάλεια 1/8 (και ταυτόχρονα μετακόμισα 20/7), και δεν πηραν αναδρομικά.
      Η σύζυγος μου, γράφτηκε 10/8, και ασφαλίστηκε , άνεργη, μετά 5 μήνες, 1η Ιανουαρίου. Χρέωσαν 2 μήνες αναδρομικά. και δεν το έψαξα, τι και πώς, γιατι σκεφτόμουν οτι μπορει να χρέωναν και τους 5 μηνες πίσω.
      Ειμαστε στη Menzis, που αποτι βλέπω δεν ειναι απο τις φτηνές, αλλα τότε που ξεκίνησα, ειμουν κι εγώ με την τσίμπλα στο μάτι..
      πληρώνω 125, αλλα με καποια εξτρά. Χωρις εξτρά θα ηταν γυρω στα 106.

Αν επικαλεστείς αδυναμία πληρωμής, μπορεί να στο κάνουν δόσεις, να απλωθεί στους επόμενους μήνες.

Harry, η λογική τους ειναι οτι, ολοι οι μόνιμοι κάτοικοι πρέπει να ειναι ασφαλισμένοι, γιατι αν παθεις οτιδήποτε, αρρώστια, ατύχημα, και εμφανιστείς σε ενα νοσοκομείο, με άδειες τσέπες, θα σου ετοιμάσουν ενα λογαριασμό τρελό στην έξοδο και θα ψάχνεσαι. και αν εξαφανιστείς χωρις ίχνη, θα πληρώσει το λογαριασμό το κράτος, δηλ. οι φορολογούμενοι.
      οι πιθανότητες ατυχήματος και ασθένειας δεν εχουν σχέση με το αν εργάζεσαι, ή εισαι στη χώρα 2 μέρες, ή 2 χρόνια.
      Η αναδρομική χρέωση, εχει το νόημα προστιμου, για να διαδίδεται, οτι με το να αργήσεις να ασφαλιστείς, δεν σημαίνει οτι γλυτώνεις και χρήματα.

Αν θελεις να φαινεσαι τουρίστας, ή δεν έχεις αποφασίσει ακόμα την παραμονή εδώ, δεν παίρνεις BSN, και μένεις 6 μήνες (ή παραπάνω, στη ζούλα, αφου το διαβατήριο δεν έχει σφραγιδα, δεν μπορουν να ελένξουν -ευκολα- πότε ήρθες).

Αν δεν έχεις κανένα έσοδο σαν άνεργος, ρωτάς τις ασφάλειες, και το δήμο, ή ενα λογιστή, τί προβλέπεται. Υπάρχει επίδομα ασφάλισης. Υπάρχουν περιπτώσεις που ειναι ασφαλισμένοι για 100 ευρώ το μήνα, αλλα η συμμετοχή τους είναι μόνο 25, τα υπόλοιπα το κράτος.

Επειδή δεν ξέρεις σε ποιόν θα πέσεις, όταν ασφαλιστείς, μπορεις να κανεις μερικά πράγματα για να περιορίσεις τι ζημιά:
      - δεν παιρνεις BSN αν δεν ειναι απολύτως απαραίτητο. Μπορει να χρειάζεται ισως για να φερεις λεφτά απο Ελλάδα σε λογαριασμό NL, ή για να νοικιάσεις, αλλα δεν ειναι εντελώς απαραίτητο αν σε φιλοξενεί κάποιος.
      - την πρώτη ασφάλεια, παιρνεις την απολυτως απαραίτητα χωρίς κανενα εξτρα + οδοντιατρικό πακέτο. υπαρχουν και προσφορές κατω των 100 ευρώ.
      - και η τελευτάια επιλογή, που μειώνει το μηνιαίο ασφάλιστρο (αρα και την αναδρομική χρέωση, ελπίζω), ειναι να επιλέξεις μεγαλύτερο ποσό δικής σου ετήσιας συμμετοχής (eigen risico). Υπαρχει μια μινιμουμ συμμετοχή, ορισμένη απο το κράτος, πχ. 300 ευρώ/χρόνο.
      Αν θελεις να εχεις μεγαλύτερη συμμετοχή, και παρέχει και η εταιρεία τετοια επιλογή, θα έχεις μικρότερο μηνιαίο ασφάλιστρο.

http://www.consumentenbond.nl/test/g...verzekeringen/

https://www.google.com/search?num=10....1.GZkP7w3DlKE

Member
      This user has no status.

I am:
      ----

Christos's Avatar
      Level completed: 99%,
      Points required for next Level: 0
      Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
      Overall activity: 41.0%
      Overall activity: 41.0%
      Achievements:
      1 year registered1000 Experience Points
      Thanks
      0
      Καλησπερα μετα απο πολυ καιρο.
      Να γραψω κι εγω την εμπειρια μου.
      Γραφτηκα στον δημο στο Αρνεμ, πηρα το BSN και εκει που ημουν ετοιμος να φυγω γιατι δεν εβρισκα δουλεια, με πηραν τηλεφωνο να ξεκινησω καπου. Για να μη τα πολυλογω, ξεκινησα τον Μαρτη 2010. Στην εταιρεια επρεπε να δωσω το BSN κι εναν αροθμο λογαριασμου για να μπαινει αυτοματα ο μισθος εκει.
      Εως τοτε ειχα φροντισει την ασφαλεια που ειχα στην Ελλαδα (ΙΚΑ) να την κανω διεθνη (απλα συμπληρωσα στο τοπικο καταστημα ΙΚΑ καποια αιτηση και μου εβγαλαν μια καρτα διεθνους ασφαλισης, παιρνει λιγο καιρο να βγει και τελικα μου την εστειλαν συστημενη απο Ελλαδα).
      Μετα απο κανα δυο μηνες που δουλευα εδω, μου ηρθε ενα γραμμα απο καποια ολλανδικη υπηρεσια, οτι δεν ειμαι ασφαλισμενος κι οτι πρεπει δια νομου να εχω ολλανδικη ασφαλιση, αφου δουλευω εδω. Μου εδιναν περιθωριο για να το κανω αυτο αν θυμαμαι καλα, 2 με 3 μηνες. Στην επιστολη ανεφερε οτι αν δε το φροντισω,θα μου επιβληθει ενα προστιμο. Αν και μετα απο αυτο δε κανω ολλανδικη ασφαλιση, θα μου επιβληθει δευτερο μεγαλυτερο προστιμο. Αν ακομα και μετα το δευτερο προστιμο δεν εχω ασφαλιση, θα με ασφαλισουν αυτη σε καποια εταιρια και θα πληρωνεται κατεθειαν απο τον λογαριασμο τραπεζης μου (οπου μπαινει ο μισθος μου, αρα σιγουρα θα εχει λεφτα). Μου εδιναν και την διευθυνση ενος site , kiesbeter.nl οπου θα μπορουσα να διαλεξω την καλυτερη ή την φθηνοτερη, αναλογα τι ζητουσα να μου καλυπτει.
      Πηρε μετα απο κανα δυο μερες τηλεφωνο η κοπελα μου να ρωτησει, αν γινεται να την ξεκινησω απο το νεο ετος, μιας και ειχα την καρτα διεθνους ασφαλισης του ΙΚΑ. Εκει της ειπανε, αληθεια-ψεματα. δε ξερω, οτι ΔΕΝ ισχυει κι οτι ΠΡΕΠΕΙ να εχω ολλανδικη.
      Ε μετα απο αυτο, διαλεξα την φθηνοτερη κι ενω ειχα κανα μηνα ακομα περιθωριο να διαλεξω, για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
      Πληρωνα 92,50 στην Unive, πηγα μια φορα μονο στον γιατρο για μια δερματοπαθεια και δεν πληρωσα τιποτα, ουτε για επισκεψη ουτε για φαρμακα. Φετος πληρωνω 92,25 (ουαο, εκπτωση) και φυσικα τραβανε τα λεφτα 10 μερες πριν τελειωσει ο μηνας.

Silver Member
      is I do have a status!

I am:
      Annoyed

joris's Avatar
      Achievements:
      500 Experience Points1 year registered
      Thanks
      23
      Η ΕΚΑ (δεν είναι διεθνής, είναι ευρωπαϊκή) ισχύει μόνο για φοιτητές κι αυτό χαριστικά. Κανονικά όταν μένεις Ολλανδία είσαι υπόχρεος Ολλανδικής ασφάλισης.
      "Stupidity is invincible and infinite".
      "Two things are infinite, the universe and human stupidity. And I'm not sure about the universe".

Silver Member
      is I do have a status!

I am:
      Annoyed

joris's Avatar
      Achievements:
      Thanks
      23
      Το καλύτερο σάιτ σύγκρισης (για όλα και για ρεύμα, ίντερνετ, κτλ) για μένα είναι το prizewize (http://www.prizewize.nl/zorgverzeker...g-vergelijken/) γιατί δίνει συγκεκριμένες λεπτομέρειες για τις μικροδιαφορές κάθε ασφάλισης (που μπορεί να σου κοστίσουν και χρήμα και χρόνο). Και είναι και λίγο next next next, φάση. Το μόνο που δε μου αρέσει είναι που το κάνανε τελευταία όπως το independer να σου βγάζει πρώτα 3 αποτελέσματα και να πρέπει να κάνεις κλικ στην καρτέλα "Alle Verzekeringen" για να δεις όλα τα αποτελέσματα.
      "Two things are infinite, the universe and human stupidity. And I'm not sure about the universe".

Full Member
      This user has no status.

I am:
      ----

lakonas's Avatar
      Level completed: 88%,
      Points required for next Level: 19
      Level completed: 88%, Points required for next Level: 19
      Achievements:
      1 year registered1000 Experience Points
      Thanks
      9
      Έχω μπερδευτει, τι εννοείται με την έννοια ασφάλιση υγείας , δεν τα πληρώνει ο εργοδότης;

Mofeu Member - The princess of mofeu
      This user has no status.

I am:
      Piratey

princess's Avatar
      Achievements:
      Three Friends5000 Experience PointsVeteran
      Thanks
      445
      Lakona θα σε μαλώσω!! Κάνε μία αναζήτηση στο φόρουμ,, θα βρείς τις απαντησεις που αναζητάς!
      Στα πολύ γρήγορα σου αναφέρω πως η ασφάλιση υγείας είναι προσωπική υπόθεση , δεν έχει καμία σχέση με το αν εργάζεσαι ή όχι και είσαι υποχρεωμένος να την διαθέτεις από την στιγμή που θα εγγραφείς νόμιμα σε Ολλανδική διεύθυνση.
      Κάποιοι εργοδότες αναλαμβάνουν να σε ασφαλίσουν οι ίδιοι καλύπτοντας πλήρως τα έξοδα της ασφάλειας σου ή ένα μέρος της δικής σου ασφάλειας. Αυτό όμως αποτελεί μέρος των παροχών που μια εταιρία προσφέρει στους εργαζομένους της δίχως να είναι υποχρεωμένοι.
      Dum vivimus vivamus. Η ζωή είναι πολύ σύντομη για σκάκι !!

Silver Member
      is I do have a status!

I am:
      Annoyed

joris's Avatar
      Achievements:
      Thanks
      23
      Όχι (welkom in Nederland). Διάβασε πως έχουν τα πράγματα στην Ολλανδία στο www.hellenicSSN.nl --> ΔΙΑΒΙΩΣΗ

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)