Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προβληματισμός για το μέλλον.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Προβληματισμός για το μέλλον.

    Δεν ξερω αν ειναι σωστα εδω το θεμα.

    Απλα το βαζω εδω γιατι μου εκανε μεγαλη εντυπωση.

    Χτες πηγα για μια συνεντευξη σε γνωστη εταιρια πολυεθνικη με σχεση σε ηλεκτρονικα
    Η εταιρια ζητουσε για μαρτιο να προσλαβει 98 θεσεις για μονιμο πρωσοπικο
    Οι πιο πολλες ηταν δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης τεχνιτες service,50 ατομα
    Oι υπολοιπες ατομα ανωτερης σχολης manager κτλ.

    Η εν λογο προκυρηξη ηταν μονο στην σελιδα τις εταιριας αναρτημενη, για λιγες ημερες
    Που σημαινει ουτε Μ.Μ.Ε ουτε το ΑΜS (ο.α.ε.δ Αυστριας ενημερωθηκε)
    Κοινος η προκυρηξη ηταν πολυ καβατζα.

    Πληρωφορηθηκα τυχαια απο γνωστο μεσα στην εταιρια
    Εκανα login στην ιστοσελιδα της εταιριας για να παρω σειρα για συνεντευξη.
    Και μου απαντησαν να παω χτες οπως και εκανα.

    Εκει πραγματικα με περιμενε μια εκπληξη που μονο στην Ελλαδα συναντουσα.
    Πανω απο 250 ατομα στην εισοδο σε σειρα να συνοστηζοντε για να δωσουν συνεντευξη.
    Μου εκανε μεγαλη εντυπωση . πρωτη φορα ειδα Αυστριακους να δυσανασχετουν
    Πρεπει να ηταν και για αυτους πρωτη φορα.

    Ενωειται εγω τοσες φορες που τα εφαγα στην < μαπα >Ελλαδα ειμουν πολλη χαλαρος.

    Απλα ειναι πρωτη φορα που το συναντω μετα απο ενα χρονο στην Αυστρια και το βαζω σαν πρωσοπικη εμπειρια.
    Τελικα η εταιρια εμαθα οτι οι αιτησεις ξεπερασαν τις 600!!

    Γενικα πιστευω σφιγγουν τα πραματα Ευροπαικος......
    Ελπιζω να υπαρξει καποια αλλαγη με προβληματιζει ολη Αυτη η κατασταση.

  • #2
    600 ατομα για 98 θέσεις δεν ειναι πολλοί υποψήφιοι.
    κι αν η εταιρεία εινια μεγάλο όνομα, ακόμα περισσότερο. δηλ, μην τους βλέπεις και τους 600 σαν ανέργους. Μπορεί να τη βλέπουν πολλοί τη θέση, ώς βελτίωση σε σχέση με αυτη που έχουν.

    Επίσης, ο συνωστισμός, μπορει να δημιουργηθεί και απο ανοργανωσιά των υπευθύνων. δεν υπολογίζουν καλά το χρόνο καθε συνεντευξης, ή απλά κάνουν μια ξεπέτα για να δείξουν σε άλλα τμήματα οτι κάτι γίνεται, και έχουν δουλειές με φούντες.

    Εχω δει , συμπεριφορές απο πολυεθνικές μεγαθήρια, οσον αφορά προσλήψεις, συνεντέυξεις, αγγελίες, υποδοχή νέων υπαλλήλων, κλπ, που δεν τις περιμένεις ούτε σε περίπτερα, αλλα γίνονται.

    Επίσης, τα μεγέθη 98, και 600, αν τα λένε μόνο οι ίδιες οι εταιρείες ( HR, ή γραφείο τύπου), δεν μπορεις ποτέ να ξέρεις αν ειναι αλήθεια.

    Συγκεκριμένο παράδειγμα έχω, που εταιρεία έβαλε ολοσέλιδη καταχώρηση στον τύπο, οτι ψάχνει για 30 άτομα, ενώ οι απο μέσα ήξεραν, οτι οι κενές θέσεις ειναι μόνο 10. Η πιάτσα όμως, το πήρε το μήνυμα: για εμάς δεν υπάρχει καμιά κρίση, εμεις πετάμε, οταν αλλοι απολύουν, εμεις προσλαμβάνουμε τριάντα στην καθισιά μας!


    Αλλη εταιρεία, παγκόσμιο μέγεθος, έχει μονίμως 10-20 θέσεις στο σάιτ της, ως ανοιχτές (αλλάζει που-και που τίτλους, κωδικούς θέσης, και τα fonts για να κινείται κάτι), και αν στείλεις το βιογραφικό σου, σε 2-3 μέρες σε παίρνουν τηλέφωνο για ραντεβού, και λές εσυ... "Ωπα! μου'φεξε, εμένα θέλουν, το Αστέρι!" :)
    και αφου χάνεις εκει 1-2 ώρες με ανούσιες ερωτήσεις, καταλαβαίνεις απο τα συμφραζόμενα, οτι ναι, ειστε πολύ καλός, και θα σας έχουμε υπόψη (οταν θα έχουμε μια θέση για εσάς).

    Comment


    • #3
      Οντος τα 600 δεν ειναι πολλα . Απλα οπως ειπα ηταν κρυφη συνευτευξη
      Να ηταν ανοιχτη να πω παει στα κομματια.....

      Ανοργανοσια δεν ειχε πχ. σε επιπεδο Ελλαδος οι Αυστριακοι λογο κοσμου ηταν να κανουν μια μερα συνεντευξη . Και οργανωσαν αλλες δυο
      Συνολο 3 γκρουπακια με σειρα προτεριοτητας στα Ε mail. Γενικα κυλουσε πολλη γρηγορα ολη η διαδεικασια.
      οπως ειπα πιο πανω γυρω στα 200-250 μετρησα στο γκρουπ μου οποτε το νουμερο 600 πρεπει να ισχυει

      Τωρα στο δικο μου γκρουπ . Που εκοβα φατσες πεζει να ειμουν μοναδικος ξενος, στα αλλα δεν ξερω.
      Ηλικιακα τωρα ειχε αρκετους μεγαλους ανω 40.

      Τι να πω δεν ξερω δεν ηταν και τιποτα δουλεια με τρελο μισθο.
      Με εβαλε σε σκεψεις το ολο θεμα ..

      pabas δεν ηξερα οτι οι πολυεθνικες κανουν τοσες μαμουνιες .
      Για να λες εσυ κατι θα ξερεις
      Respect στο μεγαλυτερο.:)
      Aristidis
      Gold Member
      Last edited by Aristidis; 31/01/13, 15:17.

      Comment


      • #4
        Εδώ στην Ελλάδα για 177 θέσεις στα ΕΛΤΑ κάνανε 14.000 άτομα αιτήσεις!

        Comment


        • #5
          Αν και παλιο μια που το βρηκα ειπα να το βαλω.
          taxiarhis αστα να πανε αδερφε ...πραγματικα το στεναχορο ειναι οτι τοσες σπουδες τοσα ωνειρα. τι να πω χαμος.

          Για πρώτη φορά η αεροπορική εταιρεία Emirates πραγματοποιεί συνεντεύξεις για την πρόσληψη αεροσυνοδών στη Θεσσαλονίκη και η ανταπόκριση του κόσμου είναι μεγάλη.

          Πάνω από 600 άτομα, άντρες και γυναίκες έχουν συγκεντρωθεί σε κεντρικό ξενοδοχείο της Θεσσαλονίκης όπου πραγματοποιούνται συνεντεύξεις για μια θέση αεροσυνοδού στην Emirates. Η ταλαιπωρία και η αναμονή είναι μεγάλη καθώς άτομα καταφθάνουν εκεί από τις 9 το πρωί. Οι περισσότερες είναι νεαρές γυναίκες, άνεργες που ψάχνουν μια ευκαιρία για να βρουν δουλειά, ακόμα και αν αυτή τους στείλει μίλια μακριά από την Ελλάδα. Σύμφωνα με πληροφορίες η αεροπορική εταιρεία πρόκειται να προσλάβει μόλις 30 τυχερούς που η σημερινή ταλαιπωρία τους θα ανταμειφθεί
          Seleo.gr News

          IMAGE-0_2013-01-27-095232-+0000.jpgIMAGE-0_2013-01-27-101203-+0000.jpg
          Aristidis
          Gold Member
          Last edited by Aristidis; 31/01/13, 18:27.

          Comment


          • #6
            Aristidis
            Gold Member
            Last edited by Aristidis; 31/01/13, 18:44.

            Comment


            • #7
              Originally posted by Aristidis View Post
              Για πρώτη φορά η αεροπορική εταιρεία Emirates πραγματοποιεί συνεντεύξεις για την πρόσληψη αεροσυνοδών στη Θεσσαλονίκη και η ανταπόκριση του κόσμου είναι μεγάλη.

              Αν ήταν τα πράγματα όπως κάποτε θα έπηζε ο τόπος γυναικάρες.
              Τώρα θα πήγε και η κουτσή Μαρία...

              Comment


              • #8
                Originally posted by Αποστόλης View Post
                Αν ήταν τα πράγματα όπως κάποτε θα έπηζε ο τόπος γυναικάρες.
                Τώρα θα πήγε και η κουτσή Μαρία...
                Αφιερωμενο για σενα Αποστολη.:)

                Είχαν την βασικότερη προυπόθεση οι υποψήφιες για την Emirates από την Θεσσαλονίκη (ΦΩΤΟ)
                Κορίτσια σαν τα...κρύα τα νέρα. Τέτοια ήταν αυτά που στήθηκαν σήμερα στην ουρά αποφασισμένα να εγκαταλείψουν την Ελλάδα και να πάνε στο Ντουμπάι -εαν βέβαια-επιλέχθουν. Τελικά η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της και μάλιστα τα ωραία
                Seleo.gr News
                περισοτερες φωτο εδω.
                http://www.seleo.gr/index.php?option...-11&Itemid=134
                Attached Files
                Aristidis
                Gold Member
                Last edited by Aristidis; 31/01/13, 21:40.

                Comment


                • #9
                  Interesting post

                  This is a really interesting incident that you shared with us. There are several companies which are providing job opportunities to unemployed people. You can get a job according to our capability and skills. You have to choose a field according to our interest so that you can do well in your professional career. There are several things to learn in the career path. Some people start their career with a small business of start-up and convert it to a big company. If one is not getting any job then he/she can do freelance work at home. In this internet world, several opportunities are available for them. They have to utilize their skills and talent for that. I am a professional tutor and I am very inspired with learning new languages. In my free time, I do this learning. I take help from a good online resource https://nativemonks.com/. I am also teaching the French language to children. So, it is also a part of my income.

                  Comment


                  • #10
                    pabas το εχω προσεξει και εγω αυτο σε μια-δυο συγκεκριμενες πολυεθνικες...Σκεφτομαι η οτι ειναι "μουφα" ή οτι οι συνθηκες εργασιας ειναι απαραδεκτες και ο κοσμος οπως μπαινει,βγαινει....Δεν ξερω ποιο ειναι χειροτερο

                    Comment

                    X
                    Working...
                    X
                    ×
                    Welcome to BOOST 95.5