Announcement

Collapse
No announcement yet.

Spiegel: Οι καλύτεροι φεύγουν από την Ελλάδα για τη Γερ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Μα γι'αυτό το ζητούμενο μιλάω. Και το Πανεπιστήμιο θεωρώ ότι σου ΠΑΡΕΧΕΙ τα εφόδια. Αλλιώς ούτε ο 1 στους 10 δεν θα έβγαινε με προσόντα αν δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα. Λοιπόν, η δυνατότητα ΥΠΑΡΧΕΙ και είναι στο χέρι του καθενός το πώς θα την εκμεταλλευτεί. Μην μου πεις ότι οι 9 στους 10 όταν είναι στο Πανεπιστήμιο ΔΕΝ έχουν ως προτεραιότητα τη φοιτητική ζωή, θα γελάσω.
    1.Σπούδασα στη Φιλοσοφική του ΑΠΘ και ξαναλέω παρακολουθούσαμε 12 άτομα ενώ ήμασταν εγγεγραμμένοι 130. Λοιπόν, οι υπόλοιποι 118 δεν έχουν το δικαίωμα να παραπονεθούν ότι φταίει το Πανεπιστήμιο που βγήκαν με ένα απλό χαρτί και δεν είναι ανταγωνιστικοί.
    2.Το ΑΠΘ σχεδόν ΚΑΘΕ βδομάδα τότε τουλάχιστον φιλοξενούσε σεμινάρια με παιδαγωγικά θέματα (μαθησιακές δυσκολίες, δεξιότητες μελέτης & οργάνωσης χρόνου, ειδική αγωγή κλπ). Οι ανοιχτές θέσεις ήταν για 200 άτομα και κάθε φορά ήμασταν το πολύ 20 σε ένα άδειο αμφιθέατρο.
    3. 10ο Πανελλήνιο Συνέδριο Φιλοσοφίας, γίνεται στη Σχολή μας και έχουμε ενδιαφερθεί ΜΟΝΟ 3 άτομα να συμμετάσχουμε στη διοργάνωση, επειδή είναι Απρίλιος και πέφτει στις ημερομηνίες που οι φοιτητές πάνε Μύκονο (αμάν πια αυτό το ΑΠΘ, η Μύκονος είναι πιο σημαντική!).
    4. Το Τμήμα μας παρείχε μία λίστα σχολείων στα οποία μπορούσαμε να πάμε για πρακτική. 7 στους 10 κατέθεσαν χαρτί από το λυκειακό φροντιστήριό τους (ως ιδιωτικό εκπαιδευτήριο) ότι έκαναν την πρακτική εκεί. Οι υπόλοιποι διδάξαμε κανονικά, 3 εξάμηνα σε 3 διαφορετικά σχολεία. Από τους παραπάνω 7, ζήτημα ο ένας να μπήκε σε τάξη φροντιστηρίου. Οι υπόλοιποι πήγαν ένα μπουκάλι κρασί στον ιδιοκτήτη του φροντιστηρίου, αυτός πήρε την επιδότηση και υπέγραψε ένα χαρτί.
    5. Στη Μελενίκου (όποιος σπούδασε Θεσσαλονίκη την ξέρει) είναι τα φωτοτυπάδικα που εξυπηρετούν τη δυτική πλευρά της Πανεπιστημιούπολης ΚΑΙ γραφεία που αναλαμβάνουν να κάνουν την Πτυχιακή, το μεταπτυχιακό, την οποιαδήποτε εργασία σου. 2 περιόδους το χρόνο, οι φιλοσοφικάριοι τους χρυσώνουν. Πότε? Όταν βγαίνουν τα θέματα για τις απαλλακτικές εργασίες.
    6. Το ΑΠΘ έχει μια από τις πλέον ενημερωμένες βιβλιοθήκες. Για να δανειστείς βιβλίο πρέπει να έχεις κάρτα. Η Φιλοσοφική ήταν ανέκαθεν η σχολή με τον ελάχιστο αριθμό κατόχων κάρτας δανεισμού βιβλίου. Η βιβλιοθήκη είναι πάντα γεμάτη και όταν λέω ΠΑΝΤΑ το εννοώ. Οι φιλοσοφικάριες είναι εκεί για πασαρέλα, δεν ξέρουν ΚΑΝ πού είναι το γραφείο για να βγάλουν κάρτα,το 80% και βάλε, δεν έχει δανειστεί ΠΟΤΕ βιβλίο. Και όχι τα αρχαία συγγράμματα με τα οποία ασχολούμαστε ΔΕΝ υπάρχουν στο διαδίκτυο.
    7. Το ΑΠΘ ανέκαθεν προσέφερε στον κάθε φοιτητή όλων των τμημάτων του, ατομικό κωδικό πρόσβασης στις περισσότερες & σημαντικότερες online επιστημονικές βιβλιοθήκες. Εάν το άρθρο που αναζητούσες ήταν σε κάποια στην οποία δεν είχες πρόσβαση, με ένα e-mail στο γραφείο διασύνδεσης, έλυνες το θέμα. Το 95% των προπτυχιακών φοιτητών δεν απέκτησε ποτέ κωδικό.
    Πλέον το γραφείο διαδύνδεσης έχει ενσωματωθεί στον φορέα "ΔΑΣΤΑ" του ΑΠΘ http://dasta.auth.gr/
    8. Υπάρχουν forum για τους φοιτητές των Τμημάτων τις Φιλοσοφικής στα οποία το administration γίνεται από εθελοντές φοιτητές σε συνεργασία με την Γραμματεία του κάθε Τμήματος ώστε να αναρτώνται ΟΛΕΣ οι ανακοινώσεις διαδικτυακά κλπ. Το ξέρω γιατί οργάνωσα το δικό μας. ΔΕΝ ενδιαφέρθηκε να βοηθήσει ΚΑΝΕΙΣ. Το ίδιο και με τη θυρίδα υπολογιστών, κυνηγήσαμε (με τη Γραμματεία του Τμήματος) να εξασφαλίσουμε τη διαθεσιμότητα υπολογιστών με πρόσβαση στο διαδίκτυο. Ενώ ήταν ΓΕΜΑΤΗ από φοιτητές, ΜΟΝΟ 4 εθελοντές ήμασταν που αφιερώναμε ελεύθερο χρόνο για να την κρατάμε ανοιχτή. Τώρα απ'όσο γνωρίζω, δεν λειτουργεί.
    9. Από την ενασχόληση με τα παραπάνω, είδα ειλικρινά μια απίστευτη περιφρόνηση στα όποια προγράμματα είχε ανοιχτά η Φιλοσοφική. Υπήρχε ανακοίνωση για το Ιστορικό Αρχαιολογικό: 3 άτομα θα συμμετείχαν για 1 εξάμηνο σε ανασκαφές στην Αίγυπτο (και νομίζω έγινε και φέτος το ίδιο με 2 θέσεις) και ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑΜΕ να βρεθεί έστω ΕΝΑΣ για να μπορεί το ΑΠΘ να δικαιολογήσει και του χρόνου έξοδα για το ίδιο πρόγραμμα.
    10. Δούλεψα σε internet cafe όσο ήμουν φοιτήτρια. Το 99,9% των πελατών μας ήταν φοιτητές. 24/7 δουλεύε και δουλεύει το μαγαζί, 24/7 γεμάτο από φοιτητές οι οποίοι δεν ήξεραν καν πού είναι το αμφιθέατρο της σχολής τους. Κάποιος έπαιζε World of Warcraft και είχε να πάει σπίτι του 4 ΜΗΝΕΣ παρακαλώ. Κοιμόταν στην καρέκλα του internet cafe. Ξυπνούσε, πήγαινε απέναντι στο Μασούτη, έπαιρνε γάλα για πρωινό και γυρνούσε ξανά στον υπολογιστή. Ούτε μπάνιο, ούτε άλλα ρούχα. ΔΕΝ ΥΠΕΡΒΑΛΩ. 4 ΜΗΝΕΣ. Φοιτητής Πολυτεχνείου. Και το είχε κάνει τρόπο ζωής. Έφευγε από το μαγαζί 3-4 φορές το χρόνο.
    11. Το Πρόγραμμα Σπουδών μου, μου προσφέρει περισσότερα μαθήματα επιλογής από το αντίστοιχο πρόγραμμα του Μονάχου.

    Σε προσωπικό επίπεδο, ΞΕΡΩ ότι θα μπορούσα απλά να πάρω ένα πτυχίο όπως και το 90% άλλωστε, να μην συμμετάσχω σε τίποτα απολύτως (αφού τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό). ΑΛΛΑ, δεν θα έφταιγε το Πανεπιστήμιο.
    Από τα άτομα με τα οποία έχω κρατήσει επαφή, ζήτημα οι 2 στους 5 να εργαζόμαστε πάνω στο αντικείμενο σπουδών μας. Οι υπόλοιποι ενώ υποτίθεται ότι το σπούδασαν δεν ξέρουν να σου πουν με ποια σειρά έζησαν Σωκράτης, Πλάτωνας, Αριστοτέλης. Ξέρουν όμως να σου πουν με ποια σειρά εμφανίστηκαν στα Μαμούνια ο Μακρόπουλος, ο Κιάμος κι η Πάολα.

    Για μένα, αυτά τα οποία μπορούσα να αποκομίσω από το Πανεπιστήμιο ήταν ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ και στο βαθμό που ήθελα το έκανα. ΔΕΝ πιστεύω ότι κάποιος ΘΕΛΕΙ και το οποιοδήποτε Ελληνικό Πανεπιστήμιο δεν του παρέχει τις δυνατότητες. Οκ, εκτός αν θες να γράψεις πτυχιακή για το φεγγάρι και τους πεις ότι θέλεις να σε στείλουν για να δεις από μόνος σου.

    Όσον αφορά τη λίστα στην οποία δεν βρίσκεις τίποτα, αν προσέξεις θα δεις το Πανεπιστήμιο Κρήτης ξαναλέω. Το ΑΠΘ καλώς ή κακώς, βαθμολογείται στο σύνολό του, συμπεριλαμβανομένων ΟΛΩΝ των περιφερειακών τμημάτων που συμπεριήλθαν τα τελευταία 10 χρόνια στο ΑΠΘ (και το τελευταίο παράρτημα του ΑΠΘ στην Κολοπετινίτσα). Αρνητικό αν με ρωτήσεις, καθώς και ο δήμαρχος της τελευταίας κωμόπολης για να τονώσει την οικονομία του "τόπου" κατάφερε με τα κονέ του επί ΝΔ & ΠΑΣΟΚ να ανοίξει ένα μαντρί και να το ονομάσει παράρτημα ΑΠΘ. Εκεί, πάμε σε άλλο θέμα εντελώς. Αν ψάξεις μεμονωμένα να δεις τα τμήματα του ΑΠΘ πώς βαθμολογούνται, τότε θα δεις ότι τα κατεξοχήν τμήματα του ΑΠΘ (Φιλοσοφική Σχολή, Πολυτεχνική Σχολή, Φυσικομαθηματικό & Θετικές Επιστήμες, Ιατρική, Κτηνιατρική, Παιδαγωγικό, Θεολογική, Οικονομικό, Δασολογία κλπ) κατατάσσονται στα 200 καλύτερα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ. Και όχι δεν είναι λίγο πράγμα το να είσαι στους 200 καλύτερους. Ούτε τραγικό είναι. Μιλάμε για ένα ΑΠΘ του οποίου το διοικητικό προσωπικό πληρώνεται το 1/3 των υπολοίπων πανεπιστημίων της λίστας, για ένα ΑΠΘ του οποίου τα ερευνητικά κονδύλια εδώ και 5 χρόνια έχουν μειωθεί στο 1/5. Να τα λαμβάνουμε ΟΛΑ υπόψιν. Το ΑΠΘ σου προσφέρει ΔΩΡΕΑΝ φοίτηση, ΔΩΡΕΑΝ σίτιση και σε περιορισμένο αριθμό ΔΩΡΕΑΝ στέγαση. ΚΑΝΕΝΑ από τα Πανεπιστήμια που βρίσκονται παραπάνω στη λίστα, ΚΑΝΕΝΑ δεν σου παρέχει αυτά. Τι? Θες να σπουδάσεις και δεν έχεις φράγκα? Πρόβλημά σου.

    Τι είναι επομένως αυτό που το Πανεπιστήμιο δεν σου έχει προσφέρει και θα σου το προσέφερε ένα ξένο?

    Το δε ποδαράκι μου το πατάω έξω από 4 χρόνων. Ίσως γι'αυτό να μην με θαμπώνουν τόσο τα φώτα του εξωτερικού. Ναι, όταν κάτι είναι καλό το εκτιμάς. Το ότι κάτι είναι πολύ καλό, δεν σημαίνει ότι αυτό που είχες ως τώρα είναι σάπιο.
    Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ να πει τριτοκοσμικά τα Πανεπιστήμιά μας.

    Τριτοκοσμική είναι η τεμπελιά των φοιτητών μας. Τριτοκοσμική είναι η νοοτροπία των κομμάτων που φέρνουν την πολιτική στα τραπεζάκια του Πανεπιστημίου. Τριτοκοσμικοί είναι οι ΔΑΠίτες, οι Χρυσαυγίτες και οι Αναρχικοί που ανέκαθεν ξήλωναν τα μάρμαρα της Παλιάς Φιλοσοφικής για να σπάσουν ο ένας το κεφάλι του άλλου. Εγώ έκλαιγα τα μάρμαρα που ήταν εκεί 100 χρόνια. Τριτοκοσμική είναι επομένως η φοιτητική κοινότητα. Τα εφόδια που της παρέχονται από πλευράς Πανεπιστημίου είναι πολλά.


    Για να μην παρεξηγηθώ, σου βάζω κι ένα , γιατί πολλές φορές στο γραπτό λόγο, ίσως ο τόνος να φαίνεται πιο κοφτός. Δεν είναι έτσι, συζήτηση κάνουμε.
    Condra
    Expert Member
    Last edited by Condra; 11/07/13, 11:06.

    Comment


    • #17
      ΤΕΙ Αθήνας - Ηλεκτρονική το 1999, μαλλον συμφοιτητές ήμασταν.
      Πάντως πρέπει να έπεσες και στην περίοδο της αναβάθμισης του προγράμματος σπουδών 2-3 χρόνια αργότερα νομίζω. Εκεί θυμάμαι είχε πέσει το γέλιο της αρκούδας..

      Για το θέμα σύγκρισης μεταξύ σπουδών σε Ελλάδα και εξωτερικό δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη καθώς δεν έχω ιδέα τι γίνεται στο εξωτερικό.

      Nanuko συμφωνώ μαζί σου για την κατάσταση του ΤΕΙ και οτι έκτός του να είσαι καλός "σπουδαστής" σε μερικές σχολές ήθελε και γερά "αντερα" για να αντέξεις την "κοινότητα" και τις "αντιξοοτητες" που είχες να αντιμετωπίσεις στην καθημερινότητα. Όσο η σχολή περιστρέφεται γύρω απο την μάθηση τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά. Απο την στιγμή που μπαίνουν στο παιχνίδι πολιτικές σκοπιμότητες αυτοί που την πληρώνουν είναι πάντα οι σπουδαστές.

      Πάντως κοιτάζοντας την λίστα με τα πανεπιστήμια δεν είναι και πολύ κολακευτική για την Ελλάδα. Το να είσαι σε μια λίστα δεν είναι πάντα καλό. Για παράδειγμα δεν βλέπω να ξεπερνάμε καμια σοβαρή χώρα (Μέχρι και η Τσεχία είναι πιο πάνω απο εμάς).
      Δεν βάζω μέσα ΒουλγαροΡουμανιες γιατι δεν τις θεωρώ σοβαρές χώρες.

      Το "καλό" είναι οτι είναι είναι ακόμα δωρεάν και όλοι έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τις ικανότητες τους. Με λίγη υπομονή και επιμονή μπορείς να βγείς κερδισμένος απο αυτή την ιστορία, με ενα καλό πτυχίο το οποίο προφανώς δεν αρκεί απο μόνο του αλλα πρέπει να αρχίσεις να χτίζεις γύρω απο αυτό.
      Δέν ξέρω πόσα απο τα πανεπιστήμια της λίστας προσφέρουν δωρεάν τις υπηρεσίες τους. Υπο αυτή την οπτική ίσως η λίστα να μήν είναι τόσο κακή, αλλα με τα ισως δεν βγάζεις ασφαλή συμπεράσματα.
      Μην με βλέπετε έτσι, είμαι καλός κατα βάθος. (Στο πολύ βαθος ομως)

      Comment


      • #18
        Δωρεάν δεν είναι. Στην σχολή μου δεν ήξερα κανέναν που να μπήκε χωρίς φροντιστήριο. Βάλε και τα χρήματα που πλήρωναν όσοι δεν ήταν από Αθήνα γιατί δεν είχε πανεπιστήμιο της προκοπής κοντά τους.

        Επίσης πρέπει να υπολογίσουμε και όσους δεν κατάφεραν ποτέ να σπουδάσουν αυτό που πραγματικά θέλουν για ελάχιστα μόρια.

        Καλό το τζάμπα αλλά στην ζωή πλη ελαχίστων εξαιρέσεων ό,τι πληρώσεις παίρνεις.

        Εσύ Δήμητρα πρώτη επιλογή την φιλοσοφική ειχες/? Αν ναι τότε είσαι ένα από τα ελάχιστα άτομα αυτής της σχολής που το είχαν ως πρώτη επιλογή (τουλάχιστον από μια κουβέντα που έκανα παλιά με άτομο από εκεί). Το Φυσικό είναι γεμάτο από κόσμο που δεν κατάφερε να μπει πληροφορική. Μαζί και πολύς κόσμος από ΤΕΙ Ηλεκτρονικής.
        keftes
        Advanced Member
        Last edited by keftes; 12/07/13, 02:36.

        Comment


        • #19
          Δωρεάν είναι και εδώ δεν υπάρχουν ούτε γκρί ουτε μπέζ, είναι ασπρο και μαύρο.
          Δέν πληρώνεις δίδακτρα, δεν πληρώνεις θεματικές ενότητες, δεν πληρώνεις μηνιαίες συνδρομές, δεν πληρώνεις τόκους, δεν πληρώνεις για τα ψιλά γράμματα στο κάτω μέρος της σελίδας, δεν.... δεν.... δεν.
          Το φροντιστήριο δεν είναι υποχρεωτικό. Εγώ και αρκετοί ακόμα γνωστοί μου δεν πήγαν ούτε μια ώρα φροντιστήριο.

          Για εμένα το φροντιστήριο είναι η πιό ηλίθια ανάγκη που μας δημιούργησαν οι γονείς μας.
          Τα φροντήστήρια είναι για ενισχυτική διδασκαλία. Αν θέλεις να μου πεις οτι στην Ελλάδα υπάρχουν τόσοι αδύναμοι μαθητές που έχουν ΑΝΑΓΚΗ το φροντιστήριο, ή οτι οσοι πήγαν φροντιστήριο ανήκουν σε αυτή την κατηγορία τότε πάω πάσο...

          Η Ελλάδα δεν χρειάστηκε 10.000.000 αποφοίτους Ιατρικής, Νομικής ή οποιασδήποτε άλλης σχολης με 18, 19 και 20.000 μόρια.
          Αυτές είναι ανάγκες που μας δημιούργησαν κυρίως οι γονείς μας όταν τα λεφτά και τα δάνεια έρρεαν αφθονα στην Ελληνική Αγορά.
          Να μήν ξεχάσουμε τις περιπτώσεις που ο "κανακάρης" μας δεν πέρναγε Ιατρική και τον στέλναμε να σπουδάσει Ιατρική στην Βουλγαρία, Ρουμανία κτλ.

          Τι σημαίνει να σπουδάσουν πραγματικά αυτό που θέλουν; Εγώ ΤΕΙ Ηλεκτρόνικής τελείωσα, και είμαι Senior Database Developer. Δεν μπορούσα να βγάλω αρκετά μόρια για ΤΕΙ Πληροφορίκής, πήγα ΤΕΙ Ηλεκτρονικής και απο εκεί βρήκα τον δρόμο μου.

          Αν δεν έχεις κλίση απο την φύση σου σε κάτι γιατί να επιμένεις σε αυτό. Εγώ ήθελα να γίνω αστροναύτης αλλα τί να κάνουμε που είμαι σκράπας στην Φυσική.

          Αν όλα είχαν την φυσική τους ροή οι βάσεις θα ήταν στην θέση τους και μόνο αυτοί που αξιζαν πραγματικά στελέχωναν αυτές τις θέσεις χωρίς 40 ώρες την εβδομάδα φροντιστήριο και 0 προσωπική ζωή.

          Πόσοι απο αυτούς τους φωστήρες, αφού εκαναν το χατήρι του πατέρα τους, και πέρασαν στην σχολή με 19.99999999999 βάση, μέτα αποφάσισαν να γράψουν το βιβλίο "Η ΖΩΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΖΗΣΑ" γυρνώντας απο μπάρ σε μπάρ και απο καφέ σε καφε. Αυτοί δεν έχουν "φάει" μια θέση απο ενα παλικάρι που θα μπορούσε να ήταν εκεί με την αξία του;

          Αν δεν είσαι ικανός να μπείς στην σχολή που θέλεις ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ πληρώνεις για αυτό και στην τελική για αυτό υπάρχουν δόξα το Θεό τόσα πανεπιστήμια στο Εξωτερικό που θα καλοσωρίσουν τα χρήματα σου.

          Προς θεού δεν μηδενίζω την προσπάθεια ατόμων που αξιζαν, αλλα αυτή η φροντιστηριομανία τα τελευταία 20 χρόνια έχει συμβάλει σε μεγάλο βαθμό στην κατάσταση που βρίσκεται η παιδία μας.

          Έχουμε μαθεί στην ζωή μας να αλλάζουμε την βασική ροή κάποιων πραγμάτων και αρκετές φορές αυτή την ματαιοδοξία την πληρώνουμε.

          Όσο για το επιχείρημα των χρήματα που πληρώνουν αυτοί που θέλουν να σπουδάσουν Αθήνα αλλα δεν μένουν εκέι λύση υπάρχει. ΦΟΙΤΙΤΙΚΗ ΕΣΤΙΑ, και ξέρεις κάτι, ειναι ΔΩΡΕΑΝ και αυτή.(Τουλάχιστον ήταν αν δεν έχει αλλάξει κάτι).
          Τώρα αν θέλεις να μένεις Νέα Σμύρνη, Γλυφάδα ή Ψυρρή σε σπίτι 10ετιας για να ζήσεις τον μύθο σου στην αθήνα, τί να κάνουμε δεν είναι στα άμμεσα τους σχέδια.
          Εγώ στα Χανία (γιατί εκεί πέρασα στην αρχή) μοιραζόμουν ενα δωμάτιο ξενοδοχείου (αυτή ηταν η εστία) με ενα άλλο παλικάρι.

          Μην μηδενίζουμε τα πάντα. Μπορεί οτι πληρώνεις να παίρνεις, μπορεί το επίπεδο των Ελληνικών σχολών να μήν είναι στις κορυφαίες της Ευρώπης, αλλα το οτι είναι ΔΩΡΕΑΝ είναι αδιαμφισβήτητο.

          Πώπω, πρωι πρωί και εγώ, στον ύπνο μου τα έβλεπα;;;;;;
          Παω για καφε.......
          Μην με βλέπετε έτσι, είμαι καλός κατα βάθος. (Στο πολύ βαθος ομως)

          Comment


          • #20
            Originally posted by keftes View Post
            Εσύ Δήμητρα πρώτη επιλογή την φιλοσοφική ειχες/? Αν ναι τότε είσαι ένα από τα ελάχιστα άτομα αυτής της σχολής που το είχαν ως πρώτη επιλογή (τουλάχιστον από μια κουβέντα που έκανα παλιά με άτομο από εκεί). Το Φυσικό είναι γεμάτο από κόσμο που δεν κατάφερε να μπει πληροφορική. Μαζί και πολύς κόσμος από ΤΕΙ Ηλεκτρονικής.

            Στο μηχανογραφικό μου είτε το πιστεύεις είτε όχι είχα μόνο 4 σχολές. Στρατιωτική Νομική, Φιλοσοφία, Φιλολογία και Αρχαιολογικό, όλα του ΑΠΘ. Και οι 4 ήταν δική μου επιλογή καθώς προέρχομαι από οικογένεια των ιατρικών, θετικών και φυσικών επιστημών, οπότε κανείς δεν μπορούσε να με καθοδηγήσει, παρά μόνο το γούστο μου. Σε όποια από τις 4 και αν με τοποθετούσαν τα μόριά μου, θα ήμουν ευτυχής και το λέω συνειδητά, έχοντας περάσει τον τελευταίο χρόνο στο λύκειο, παρακολουθώντας μαθήματα για να δω το κλίμα. Άλλοι πήγαιναν για μπύρες μετά το μάθημα, εγώ θεωρούσα καλύτερο να γνωρίσω αυτό που θα επέλεγα πριν το επιλέξω.
            Δεν προέρχομαι από background που οι γονείς και οι δάσκαλοι λόγω πρωτιάς με έστειλαν εκεί. Κάθε άλλο. Ήμουν 8 χρονών όταν ήθελα να πάρω σουβενίρ από την Κρήτη και είδα εκείνο τον καφέ δίσκο με τις ζωγραφιές (Δίσκος της Φαιστού). Μου εξήγησε ο πατέρας μου τι ήταν κι έκτοτε το είχα εικόνισμα, 12 χρονών άλλοι θέλουν να γίνουν πιλότοι κι εγώ ήθελα να αποκρυπτογραφήσω το δίσκο της Φαιστού. Άλλα παιδιά κοιμούνται με την Κοκκινοσκουφίτσα. Εμένα με έπαιρνε ο ύπνος διαβάζοντας Ελληνική Μυθολογία. Και όχι δεν είναι αρχαιολάγνοι οι γονείς μου, εγώ τα ζήτησα. Τα άλλα 2 παιδιά της οικογένειας μεγάλωσαν με Ιούλιο Βερν κι εγώ με Σέξτο Εμπειρικό.
            Τώρα η Στρατιωτική Νομική.. Ε εκεί ήταν η μόνη "ανοησία" που επέτρεψα στον εαυτό μου να κάνει καθώς το μόνο που με θάμπωσε ήταν η ταινία "Ζήτημα Τιμής" και είπα ότι αν δεν κερδίσω Νόμπελ για την αποκρυπτογράφηση της Γραμμικής Α τότε οκ συμβιβάζομαι και με τη Γκάλογουεϊ. Γι'αυτό και παρόλο που είχε και έχει την υψηλότερη βάση ανέκαθεν, εγώ την έβαλα μετά το Ιστορικό Αρχαιολογικό που έχει τη χαμηλότερη βάση εκ των 4. Επομένως, νομίζω, ότι μπορώ να σου απαντήσω πως η σχολή την οποία έβγαλα, ήταν επιλογή συνειδητή 100% δική μου και όχι απλά δεν μετανοιώνω, αν έπρεπε να ξανακάνω την ίδια διαδικασία, τις ίδιες επιλογές θα έκανα.


            Και όχι, όσοι βρίσκονται στη Φιλοσοφική, δεν βρίσκονται εκεί από σπόντα. Καλώς ή κακώς είναι οι υψηλότερες σχολές μετά τη Νομική από Θεωρητική Κατεύθυνση. Δεν έχει και πού αλλού να πας, τα υπόλοιπα είναι Ψυχολογία, Κοινονιολογία, Θεολογία κλπ, που όλα μα όλα βρίσκονται χαμηλότερα στις βάσεις. Εκτός πια αν ΟΛΟΙ όσοι ξέρεις στόχευαν στη Νομική, οπότε QQ τους. Αλλά σαν φοιτήτρια Φιλοσοφικής, μάλλον γνωρίζω περισσότερους Φιλοσοφικάριους ε? Από τους 10, οι 2 πήγαιναν για Νομική, άλλος 1 πήγαινε για το δημόσιο και οι υπόλοιποι πήγαιναν για φιλόλογοι.. Άσχετο αν όντας φοιτητές/τριες τελικά κατέληξαν να κάνουν επάγγελμα ζωής τις δημόσιες σχέσεις στα μπαράκια της πόλης. Δεν φταίει το πανεπιστήμιο γι'αυτό. Φταίει το ότι η κοπελίτσα από την Κολοπετινίτσα, σαν φοιτήτρια είδε πρώτη φορά μπουζούκια και επέλεξε να κάνει τρελή φοιτητική ζωή εκτός Πανεπιστημίου. Άρα, όχι επίτρεψέ μου να σου πω, κάνεις λάθος ή έστω αυτός με τον οποίο μίλησες σου τα παρουσίασε λάθος, ΔΕΝ ανήκω στους ελάχιστους. Οι σχολές και οι βάσεις της Θεωρητικής είναι έτσι διαμορφωμένες που δεν "καταλήγεις" στη Φιλοσοφική. Την επιλέγεις. Δεν είμαστε τεχνολογική ή θετική με 500 σχολές διαθέσιμες. Όταν μπαίνεις θεωρητική ξέρεις από Β Λυκείου ότι οι επιλογές που έχεις είναι μετρημένες στα δάχτυλα. Εκτός αν έρθεις από Θεωρητική για να μπεις Πληροφορική, πράγμα χαζό καθώς οι συντελεστές των μαθημάτων θα σε βγάλουν εκτός ανταγωνισμού. :)

            Και ομοίως, όσοι φίλοι ήταν στο Φυσικό, πήγαιναν για Φυσικό οι περισσότεροι. Καλώς ή κακώς, με το σύστημα που μπήκαμε εμείς, πρώτα έβλεπες τη βαθμολογία σου και μετά έκανες βιογραφικό. Οπότε αυτές οι αποκλείσεις ήταν ελάχιστες. Όλοι έκαναν την καλύτερη δυνατή επιλογή με βάση αυτό που κατάφεραν στις εξετάσεις. Δεν έκανε κάποιος άλλος το βιογραφικό γι'αυτούς. Κι επίσης, το σύστημα εισαγωγής, δεν οφείλεται στην Τριτοβάθμια. Δεν μπορούμε να πούμε ότι φταίνε τα Πανεπιστήμια ΚΑΙ για αυτό. Φταίει η Δευτεροβάθμια και η δομή των εισαγωγικών εξετάσεων. Αυτό δεν έχει να κάνει με τις υποδομές που σου παρέχει το Πανεπιστήμιο.

            Comment


            • #21
              Μειοψηφία όσοι είναι χωρίς φροντιστήριο. Δεν μπορώ να συνεχίσω όταν διαφωνούμε σε τέτοιο βαθμό :) -Ο καθένας με την άποψη του.

              Αχρείαστο σε καμία περίπτωση δεν είναι. Όταμ το τρέχων σύστημα είναι άκρως ανταγωνιστικό και η παρεχόμενη παιδεία είναι τραγική το οποιοδήποτε πλεονέκτημα βοηθάει. Πάντα υπάρχει μια μειοψηφία σε όλα. Μιλάμε όμως για παραπάνω από τον μέσο όρο εδώ.

              Άμα θες να σπουδάσεις σε ένα μετριο προς κακό ΤΕΙ το κάνεις και χωρίς φροντιστήριο. Αν θες να συναγωνιστείς για μια θέση στα κορυφαία πανεπιστήμια όπως π.χ Ιατρική τότε ενας στος 100 θα τα καταφέρει χωρίς φροντιστήριο. Για αυτούς μόνο τζάμπα δεν είναι.

              Κι εγώ έμπαινα στα θερμοκήπια κι ας έγραφα χωρίς να φοράω τα γυαλιά μου και με το ένα χέρι δεμένο στην πλάτη. Έχει καμιά σημασία όμως στην κουβέντα που κάνουμε?
              keftes
              Advanced Member
              Last edited by keftes; 13/07/13, 02:13.

              Comment


              • #22
                Δεν καταλαβαίνω τι διαβάζεις πριν απαντήσεις. Δεν μίλησε κανείς για μειοψηφία στο φροντιστήριο. Είπαμε ότι είναι μια ΜΗ αναγκαία κατάσταση την οποία μας έχουν επιβάλλει ως αναγκαία για πολλούς λόγους. Αλλά και πάλι, ο τρόπος εισαγωγής δεν αφορά το Πανεπιστήμιο αλλά τη Δευτεροβάθμια. Τέλος πάντων.

                Απλά θα επιμείνω, μην μηδενίζουμε τα πάντα.

                Comment


                • #23
                  Αναγκαία είναι λόγω του συστήματος εισαγωγής το οποίο σαφώς και επηρεάζει την γ'βάθμια εκπαίδευση. Ο κόσμος δεν σπουδάζει ό,τι θέλει αλλά όπου καταλήξει. Λίστα με ελληνικό πανεπιστήμιο στα τοπ 20 της Ευρώπης ακόμα περιμένω κάποιος να μου στείλει.
                  keftes
                  Advanced Member
                  Last edited by keftes; 14/07/13, 22:10.

                  Comment


                  • #24
                    Αναγκαίο είναι ΜΟΝΟ στο κεφάλι των γονιών. Τέλος. Αυτός που θέλει θα περάσει χωρίς φροντιστήριο. Το ότι πηγαίνει δεν σημαίνει και ότι δεν μπορεί χωρίς αυτό. Γενικεύεις τα πάντα έχοντας παραδείγματα ρε Κεφτέ, όπως ο Φιλοσοφικάριος που ανέφερες πριν. Ε επίτρεψέ μου να σου πω, ότι τα παραδείγματα αποτελούν περιπτώσεις και όχι κανόνα. Καλός μαθητής κι εύστροφος δεν γίνεσαι από το φροντιστήριο. Έχεις κλίση ή δεν έχεις. Σε ενδιαφέρει ή δεν σε ενδιαφέρει. ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να υπάρχει μαθητής που ενδιαφέρεται κοπιάζει και αποτυγχάνει επειδή δεν πήγε φροντιστήριο. Υπάρχουν ΜΟΝΟ οι αλαφροΐσκιωτοι που είναι μέτριοι ή κακοί και περιμένουν από το φροντιστήριο να τους περάσει σε καλή σχολή. Πράγμα που δεν γίνεται και γι'αυτό λες κι εσύ ο ίδιος ότι "καταλήγουν". Ο καλός μαθητής ΠΟΤΕ δεν καταλήγει.

                    Σου λέμε ότι δεν είναι τριτοκοσμικά τα Πανεπιστήμια, γιατί έτσι τα χαρακτήρισες. Είναι ΤΜΗΜΑΤΑ μεμονωμένα, ανάμεσα στα 50, 100, 200 ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ. Τις λίστες τις δώσαμε παραπάνω κι εξήγησα επίσης γιατί ΔΕΝ είναι στην Ελλάδα δυνατή η αξιολόγηση ολόκληρου πχ του ΑΠΘ αλλά μεμονωμένων των τμημάτων. Το ότι το τμήμα της Επιστήμης της Φαλάκρας στην Κολοπετινίτσα είναι Παράρτημα ΑΠΘ και ρίχνει το μέσο όρο, δεν σημαίνει ότι και η Πολυτεχνική του (που είναι ανάμεσα στις 100 καλύτερες ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ) είναι χάλια. Αν τώρα για να πειστείς εσύ ότι είναι χάλια, ζητήσεις να σου δώσουμε και Top 5 παγκοσμίως, ε συγγνώμη, δεν σημαίνει ότι έχεις δίκιο. Αν ακολουθήσεις τη ροή όσων γράφεις, σημαίνει ότι αν δεν είναι κάποια σχολή top 20 είναι τριτοκοσμική.
                    Ξαναλέω, αν θεωρείς ότι το χαρτί που έχεις δεν είναι ανταγωνιστικό στην αγορά εργασίας, πλήρωσε και πήγαινε στο Oxford. Αλλά νομίζω μια χαρά ανταγωνιστικό είναι, γι'αυτό και κράζεις εκ του ασφαλούς.
                    Condra
                    Expert Member
                    Last edited by Condra; 15/07/13, 12:59.

                    Comment


                    • #25
                      Δεν μιλάω για τμηματα αλλά για ολόκληρα πανεπιστήμια. Ξαναρωτάω λοιπόν: μπορεί κανείς να μου βρει 2-3 ελληνικά πανεπιστήμια μέσα στα καλύτερα 30 ευρωπαϊκά? Δεν χρειάζεται να μιλήσουμε για παγκόσμιο επίπεδο. Ας αρχίσουμε από κοντινά. Και όχι δεν με πείθει η δικαιολογία για τα παραρτήματα που ρίχνουν τον μέσο όρο. Τα ranking παντού γίνονται με βάση είτε το πανεπιστήμιο συνολικά είτε ανα σχολή. Ποτέ ανα τμήμα.

                      Για να λήξει η κουβέντα σε καλώ να μου πεις σε ποια θέση κατατάσσονται σε ευρωπαϊκό επίπεδο τα 2-3 μεγάλα πανεπιστήμια της Ελλάδας (ΕΜΠ. Αθήνα, Πολυτεχνείο Κρήτης, ΑΣΟΕΕ).

                      Υ.Γ Εγὠ βρἠκα δουλειά γιατί ασχολήθηκα μόνος μου. Αν ἐμενα στο χαρτί μόνο θα ήμουν ακόμα στην Ελλάδα.
                      keftes
                      Advanced Member
                      Last edited by keftes; 16/07/13, 02:34.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by keftes View Post
                        Υ.Γ Εγὠ βρἠκα δουλειά γιατί ασχολήθηκα μόνος μου. Αν ἐμενα στο χαρτί μόνο θα ήμουν ακόμα στην Ελλάδα.
                        Και εγώ το ίδιο έχω να πώ για το Αμερικάνικο πανεπιστήμιο στο οποίο σπούδασα...

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by keftes View Post
                          Δεν μιλάω για τμηματα αλλά για ολόκληρα πανεπιστήμια. Ξαναρωτάω λοιπόν: μπορεί κανείς να μου βρει 2-3 ελληνικά πανεπιστήμια μέσα στα καλύτερα 30 ευρωπαϊκά? Δεν χρειάζεται να μιλήσουμε για παγκόσμιο επίπεδο. Ας αρχίσουμε από κοντινά. Και όχι δεν με πείθει η δικαιολογία για τα παραρτήματα που ρίχνουν τον μέσο όρο. Τα ranking παντού γίνονται με βάση είτε το πανεπιστήμιο συνολικά είτε ανα σχολή. Ποτέ ανα τμήμα.

                          Για να λήξει η κουβέντα σε καλώ να μου πεις σε ποια θέση κατατάσσονται σε ευρωπαϊκό επίπεδο τα 2-3 μεγάλα πανεπιστήμια της Ελλάδας (ΕΜΠ. Αθήνα, Πολυτεχνείο Κρήτης, ΑΣΟΕΕ).

                          Υ.Γ Εγὠ βρἠκα δουλειά γιατί ασχολήθηκα μόνος μου. Αν ἐμενα στο χαρτί μόνο θα ήμουν ακόμα στην Ελλάδα.
                          Και ο απόφοιτος του Oxford πάλι ΜΟΝΟΣ του πρέπει να ασχοληθεί για να βρει δουλειά δεν τον κυνηγάνε οι head hunters επειδή ο μπαμπάς του είχε λεφτά να του αγοράσει πτυχίο.
                          Σου δώσαμε ΗΔΗ λίστες με rankings ανά ΣΧΟΛΗ. Το ΑΠΘ είναι Πανεπιστήμιο με πολλές ΣΧΟΛΕΣ. Kάτσε και διάβασε τα ρημάδια τα κατεβατά που γράφουμε και δες ΤΙ παραθέτουμε. ΔΕΝ λειτουργεί ΘΕΣΜΙΚΑ το ΑΠΘ όπως τα υπόλοιπα Ευρωπαϊκά, σ'αρέσει δεν σ'αρέσει το ΑΠΘ ΕΧΕΙ παραρτήματα. Το δε Πανεπιστήμιο Κρήτης, είναι στα 100 καλύτερα της Ευρώπης. Και πάλι σου το έχουμε ήδη δώσει σε link το οποίο δεν μπήκες στον κόπο να κοιτάξεις.
                          Το ότι αγνοείς το επιχείρημα για τα παραρτήματα, δείχνει ΜΟΝΟ το από πόσο αρνητική βάση ξεκινάς. Πώς μπορεί να είναι ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΟ ένα πανεπιστήμιο του οποίου οι πολυπληθέστερες και βασικές σχολές είναι υψηλά σε ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ rankings? ΑΓΝΟΕΙΣ τα βασικά και κάνεις μανούβρες μόνο και μόνο για να δείξεις πόσο χάλια είναι τα ελληνικά πτυχία? Σε πληροφορώ, λοιπόν, ότι η DUO που αναγνωρίζει τα πτυχία στην Ολλανδία, μια χαρά αναγνώρισε το δικό μου χωρίς καν να μου ζητηθεί stage όπως απαιτείται για τους αποφοίτους Αγγλικών Πανεπιστημίων, προκειμένου να τους χορηγηθεί το αντίστοιχο Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Κατάρτισης.

                          Μην μας βγάλεις και τρελούς όσους έχουμε τελειώσει ελληνικά Πανεπιστήμια, δεν σπουδάσαμε σε παράγκες. Ίσα ίσα ξαναλέω σπουδάσαμε ΔΩΡΕΑΝ.

                          Το τι σπούδασες ΗΤΑΝ επιλογή σου (και αν ξεκινήσεις πάλι τα "καταλήγεις, δεν επιλέγεις, έχω να σου πω ότι επίσης επιλογή σου ήταν να μην πας όπου πέρασες). Αν δεν γούσταρες ας ΠΛΗΡΩΝΕΣ 6000-9000 λίρες να πας στην Οξφόρδη. Αν πας κάποια στιγμή, γιατί με βάση τα λεγόμενά σου έχεις πτυχίο από τριτοκοσμικό πανεπιστήμιο, δεν έχεις κανένα εφόδιο για την αγορά εργασίας, μόλις πάρεις πτυχίο, τράβα στους head hunters και πες τους.. Εδώ είμαι με πτυχίο στα Top 20 ranks της Ευρώπης, σας κάνω την τιμή να με προσλάβετε.

                          Τέλος πάντων.. Έχω βαρεθεί να επαναλαμβάνομαι. Έχουμε ήδη δώσει rankings, έχουμε ήδη γράψει κατεβατά, νομίζω δεν έχει νόημα καν πλέον να θέτω επιχειρήματα τα οποία αγνοούνται απλά και μόνο επειδή δίνουν απαντήσεις σε κάποιον που δεν θέλει να πάρει απαντήσεις. Είναι χάσιμο χρόνου.

                          Καλημέρα από μένα.

                          Comment


                          • #28

                            Το Χάρβαρντ είναι το παλαιότερο πανεπιστήμιο της Αμερικής,

                            το οποίο χρονολογείται από το 1636 και
                            είναι διάσημο για τα κόκκινα κτίρια και τις κατάφυτες αυλές του.

                            Εκεί που σπούδασαν ΓΑΠ και Σαμαράς και να που έφεραν την Ελλάδα :-p

                            Comment


                            • #29
                              Μην γίνεσαι άδικος ρε Θοδωρή, ο Αντώνης άνοιξε μια πιτσαρία που έσκισε! Χωρίς πτυχίο του Χάρβαρντ πού πας?

                              Comment


                              • #30
                                Ναι αλλά από πλευράς κτηρίων τα πανεπιστήμια του εξωτερικού έχουν καλή διαμόρφωση και ίσως θυμίζουν και λίγο ξενοδοχεία.
                                Η ονειρεμένη αρχιτεκτονική της Οξφόρδης έχει εμπνεύσει γενεές και γενεές μαθητών.

                                Τα κτίρια του πανεπιστημίου του Κέιπ Τάουν μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα,
                                αλλά το φόντο με τα πανύψηλα βουνά πίσω του είναι μοναδικό στον κόσμο.

                                Ένα από τα πιο έγκριτα πανεπιστήμια της Ρωσίας,
                                το κύριο κτίριο του οποίου θεωρείται η πιο ισχυρή εκπαιδευτική δομή του κόσμου.

                                Στη Μπολόνια της Ιταλίας βρίσκεται το αρχαιότερο πανεπιστήμιο του κόσμου,
                                το οποίο ιδρύθηκε το 1088.

                                Το πανεπιστήμιο του Τορόντο ιδρύθηκε το 1827
                                και τα χιονισμένα κτίρια του γοητεύουν τον χειμώνα.

                                Comment

                                X
                                Working...
                                X
                                ×
                                Welcome to BOOST 95.5