Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επαγγελματικές Πιστοποιήσεις - Εξετάσεις Πληρο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Φυσικά και θα σου πώ :) Δεν με ρωτησες ποια και τιποτα προσωπικο :P
    Μου ζητάνε το ITIL foundation ( οπως και σε όλους μεσα στην εταιρια - ανεξαρτητα απο θέση )
    Και RHEL . To οποίο δεν το διευκρινίσαμε ποιο :P Ενοοω για αρχη θέλουν μονο το Red Hat Certified System Administrator (RHCSA) ή και το Red Hat Certified Engineer (RHCE) ? Ελπίζω και τα δυό :)

    Μετα καθαρα για προσωπικους λόγους κοιτουσα απο IBM πιστοποίηση σε ΑΙΧ , την "παιδική" μια και εχω το περιβάλλον και το δουλευώ . Γιατι αυτο σπίτι δεν το κάνεις demo ... ( αν και θα δοκιμάσω μια εκδοσή που ΙΣΩΣ παιζει )
    Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

    Comment


    • #17
      Το ITIL δεν το γνωρίζω.
      Για τα υπόλοιπα δώστου να καταλάβει αφού θες.
      Οτι μαθαίνεις για καλό είναι.
      Το καλό με αυτές τις χώρες είναι ότι όταν έχει κρύο ταβλιάζεσαι στον καναπέ και το ρίχνεις στο διάβασμα.
      Οπότε σε βλέπω να μαθαίνεις αρκετά πράγματα. :p

      Comment


      • #18
        Originally posted by Αποστόλης View Post
        Το καλό με αυτές τις χώρες είναι ότι όταν έχει κρύο ταβλιάζεσαι στον καναπέ και το ρίχνεις στο διάβασμα.
        Οπότε σε βλέπω να μαθαίνεις αρκετά πράγματα. :p
        Αμα βάλεις οτι τα μονοψήφια στην θερμοκρασία αρχισαν τις πρωινες και βραδινές ώρες ... και οτι ταχτοποιηθηκα σε δικο μου σπιτι .... ναι μάλλον θα γίνω Guru :P
        Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

        Comment


        • #19
          Αποστόλη στο εξωτερικό (περισσότερο στους hardware engineers) ζητάνε πιστοποιήσεις.
          Σε πολλές αγγελίες έχω δει να ζητάνε ITIL
          Μέχρι πριν 2-3 εξάμηνα δεν ήξερα τι σημαίνει,έψαξα και το βρήκα στο wikipedia

          Όσο αφορά την πιστοποίηση Red Hat , η εταιρία Alfavad κάνει σεμινάρια στο Μαρούσι (όποιος θέλει πάει) και όποιος επιθυμεί δίνει απευθείας εξετάσεις.

          Comment


          • #20
            Για hardware δεν μπορώ να ορκιστώ μαν, οπότε δέχομαι την επισήμανση σου.
            Σε κάποιες (δειγματοληπτικές καθαρά) αγγελίες που είχα κοιτάξει δεν ζήταγαν τίποτα αλλά αυτές ήταν απειροελάχιστες στον αριθμό, οπότε ok.

            Αν και πάλι δεν μπορώ να μιλήσω με 100% σιγουριά, αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι στο εξωτερικό οι εταιρείες έχουν "υποκαταστήσει" τις σχολές.
            Αναλαμβάνουν (παλιότερα τουλάχιστον) δηλαδή μέσω των πιστοποιήσεων να επιμορφώσουν τους εργαζόμενούς τους γιατί απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει αυτή η πληθώρα σχολών/Ι.Ε.Κ./εργαστηρίων που υπάρχει εδώ.

            Πάντως αυτό ενισχύει αυτό που λέω.
            Επειδή ακριβώς δεν υπάρχουν πολλές σχολές που να διδάσκουν εξειδικευμένα προγραμματισμό και linux η πιστοποίηση δεν είναι απαραίτητο εφόδιο.
            Τι να ζητήσουν; Αν έχεις σπουδάσει που; Σε αυτό που δεν υπάρχει ή αν υπάρχει δεν το ξέρει κανείς;
            Υπάρχουν ελάχιστα ιδρύματα που διδάσκουν σε βάθος προγραμματισμό και unix/linux.
            Σχεδόν όλα σταματούν σε κάποιες γενικές/θεωρητικές γνώσεις.
            Γι αυτό και η πιστοποίηση της RHEL αξίζει σε μεγάλο ποσοστό για το τι μαθαίνεις σαν μηχανικός υπολογιστών - διαχειριστής δικτύου κι όχι για αυτή καθευτή τη γνώση του λειτουργικού.
            Κάτι που βρίσκεται σε αντιδιαστολή με τα προϊόντα της MS και της IBM για παράδειγμα που το λειτουργικό και η διαχείρισή του αποτελεί ξεχωριστό "πεδίο" από μόνο του.
            Είναι ενδεικτικό οτι support για λειτουργικό σε επίπεδο χρήστη δίνει μόνο η Cannonical (Ubuntu) και η RH, που κι αυτή το γράφει στα ψιλοτέτοια της.

            Comment


            • #21
              Ναι είναι σημαντικό αυτό που λες.
              Για να αποκτήσεις όμως το RHCE πρέπει πρώτα να αποκτήσεις το RHCSA.

              Comment


              • #22
                Α γειά σου.
                Η RH ξέρει τι κάνει. Ξέρει πολύ καλά οτι τις γενικές γνώσεις μπορεί κάποιος να τις βρεί από παντού.
                Το internet βρίθει από πληροφορίες για το linux. Είναι και η φύση του τέτοια άλλωστε.
                Γι αυτό κοιτάει να σε "αγκιστρώσει" με κάτι περισσότερο που δεν είναι τόσο εύκολο να το βρείς.

                Για μένα τα πράγματα είναι απλά.
                Η πιστοποίηση είναι πάνω από 1500 ευρώ. Ποσό πολύ μεγάλο ακόμα και για έναν εργαζόμενο.
                Πόσω μάλλον για ανέργους.
                Οπότε, όπως ήδη είπαμε,
                - στήνεις ένα linuxάκι στο σπίτι σου

                - το μαθαίνεις απέξω κι ανακατωτά και ειδικά
                την δομή του (τι είναι ο root, τι ο home, τι ο lib κ.λ.π.)
                το file/user rights system
                iptables (εδώ με προσοχή :) )
                ορισμένες εξειδικευμένες εντολές (π.χ. grep,tail, make, build κ.λ.π.)
                τα διαφορετικά GUI (gnome2/mate, gnome3, kde, lxde, xfce) έστω και μέσες άκρες
                την διαχείριση των package manager (3-4 είναι οι βασικοί όλοι κι όλοι, μετά απλώς αλλάζουν τα ονόματα)
                πως εγκαθιστούμε/απεγκαθιστούμε εφαρμογές από bash shel (τερματικό)

                - παίρνεις 2-3 μηχανήματα (και παληά να είναι δεν τρέχει τίποτα εγώ έχω στήσει linux σε PΙΙ με 128 Mb RAM και πάει σφεντόνα) και τα δικτυώνεις με samba, το οποίο μαθαίνεις επίσης απέξω κι ανακατωτά.

                Είναι βέβαιο οτι τις πρώτες μέρες θα υποστείς ένα πολιτισμικό σοκ με την αλλαγή από Windows σε linux.
                Μετά όμως δεν θα σου φαίνεται τίποτα δύσκολο.
                Επειτα αν θέλεις, και αντέχει η τσέπη σου, δίνεις και για πιστοποίηση.

                tip1:
                "Εχετε πιστοποίηση σε RHEL;"
                "Οχι δεν έχω πάρει την πιστοποίηση γιατί είναι πολύ ακριβή.
                Ομως έχω πάρει της ερωτήσεις από... (βάλτε όποιον/ότι θέλετε) και έκανα την εξέταση στο σπίτι μου.
                Πέρασα το 90% και ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον να μου δοθεί η ευκαιρία να πάρω την πιστοποίηση.
                Αν θέλετε να μπορώ να υποβληθώ σε οποιεσδήποτε εξετάσεις μου πείτε."

                Να δούμε, θα ψαρώσει ή όχι.
                Αρκεί να ξέρουμε βέβαια και να μην λέμε μπούρδες.

                tip2:
                Οτιδήποτε μάθετε για linuξ μπορείτε να το εφαρμόσετε κατά 95% και αλλού.
                Οποιοδήποτε unixοειδές, BSD, Mac (από το panther και μετά).
                Επίσης οι περισσότερες εταιρείες web hosting θα σας λάβουν υπ' όψην για τις αγγελίες τους.

                tip3:
                Οποιος θέλει να γίνει αστέρι, μετά από όλα αυτά:
                - κατεβάζει και το BackTrack και τα κάνει όλα φύλλο και φτερό.
                - στήνει ένα linux from scratch
                Αμα κάνετε κι αυτά, μάλλον θα σας παρακαλάνε.
                Αλλά το πιο πιθανό είναι να τους απορρίψεται εσείς γιατί δεν θα μπορείτε τις μεγάλες μετακινήσεις λόγω αρθριτικών.
                Είναι δύσκολα η ζωή στα ήντα... :p
                Αποστόλης
                Special Member
                Last edited by Αποστόλης; 18/09/13, 18:18.

                Comment


                • #23
                  Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Αποστόλης View Post
                    tip3:
                    Οποιος θέλει να γίνει αστέρι, μετά από όλα αυτά:
                    - κατεβάζει και το BackTrack και τα κάνει όλα φύλλο και φτερό.
                    - στήνει ένα linux from scratch
                    Αμα κάνετε κι αυτά, μάλλον θα σας παρακαλάνε.
                    Αλλά το πιο πιθανό είναι να τους απορρίψεται εσείς γιατί δεν θα μπορείτε τις μεγάλες μετακινήσεις λόγω αρθριτικών.
                    Είναι δύσκολα η ζωή στα ήντα... :p
                    Παει το BackTrack "παλέουρα" :) Πλάκα κάνω . Εγω παίζω με το Kali στην δουλεία , γιατι ασχολουμε με τα του θέματος ;)
                    Είναι πρακτικά η νέα εκδοση του BlackTrack - απλά επειδη είναι Debi-base το βαφτίσαν Kali !
                    Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                    Comment


                    • #25
                      Ε, είμαι και κάποιας ηλικίας :Cool

                      Comment


                      • #26
                        400$ κάνει η εξέταση από ό,τι βλέπω.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by keftes View Post
                          400$ κάνει η εξέταση από ό,τι βλέπω.
                          Το RHCSA λές ? Ναι ειναι 400-450 ανάλογα την χώρα . Δεν ειναι λίγα για μια εξέταση .
                          Και σίγουρα για εναν άνεργο που δεν ξέρει εαν θα το χρειαστει , ειναι τσάμπα λεφτά νομίζω :)

                          Τα 4ψήφια που βάλαν παραπάνω ειναι για το set σεμινάριο μερικών ημερών ( η RedHat λέει 2 ) και την εξέταση .
                          Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                          Comment


                          • #28
                            Ναι, νομίζω πως ο όλος "κύκλος" (δηλαδή σεμινάρια συν εξετάσεις) κάπου εκεί παίζουν.
                            Προφανώς υπάρχουν διαφοροποιήσεις στις τιμές.

                            Comment

                            X
                            Working...
                            X
                            ×
                            Welcome to BOOST 95.5