Announcement

Collapse

Σχετικά με τις συναντήσεις των μελλών του φόρου

See more
See less

Νάντια,η αρθρογράφος του Iamgreek.nl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Νάντια,η αρθρογράφος του Iamgreek.nl



    Ποια είναι η ηλικία σου; Από ποια περιοχή της Ελλάδας είναι η καταγωγή σου;

    Αν και στις γυναίκες δε ρωτάνε την ηλικία τους, είμαι 33 και γεννήθηκα στην Κομοτηνή.

    Πόσο καιρό είσαι στην Ολλανδία;

    Στην Ολλανδία είμαι 20 μήνες. Μπορεί κάποιος να το διαβάσει στα άρθρα μου, πάντα αναφέρω το πόσο καιρό είμαι εδώ για να βλέπω και εγώ την εξέλιξη.

    Ποιος ήταν ο λόγος που μετανάστευσες στην Ολλανδία;Τι δυσκολίες συνάντησες στην νέα σου ζωή στην Ολλανδία;Ποια ήταν τα βήματα που ακολούθησες;

    Τα βήματα που ακολούθησα εγώ, ήτανε όλα λάθος. Δυστυχώς όταν ήρθα δεν υπήρχανε και πολλές πληροφορίες για την ζωή στην Ολλανδία, αλλά και καμία βοήθεια από την Ελληνική κοινότητα του Amsterdam. Ακολούθησα συμβουλές φίλων από αριστερά και δεξιά, κάτι που με έκανε να γυρίζω σε κύκλους μέχρι να βρω πως δουλεύει το σύστημα.

    Σε τι πλεονεκτεί η Ολλανδία έναντι της Ελλάδας και σε τι η Ελλάδα έναντι της Ολλανδίας;

    Η Ελλάδα έχει ήλιο, θάλασσα, τους φίλους μου, την οικογένειά μου, καλό φαγητό και ό,τι αγάπησα μεγαλώνοντας. Η Ολλανδία έχει ποιότητα ζωής, ένα κράτος που βοηθάει όσο μπορεί, έχει ευκαιρίες εργασίας και ελευθερία λόγου, σκέψης και έκφρασης. Εδώ θα βρεις σεβασμό στη δουλειά σου και άμα είσαι τυχερός θα αμειφθείς όσο αξίζεις. Αυτό που βρήκα στην Ολλανδία είναι ρυθμό και ηρεμία. Ο οδηγός του τραμ μου λέει καλημέρα.

    Η εύρεση σπιτιού και εργασίας είναι δύσκολη για κάποιον νέο μετανάστη; Ποια site πιστεύεις ότι είναι αξιόπιστα και μπορούν να στείλουν είτε ένα βιογραφικό, είτε να βρουν ένα σπίτι για να μείνουν;

    Η εύρεση σπιτιού, ειδικά στις μεγάλες πόλεις είναι ένα σαφάρι. Μία από τις μεγαλύτερες πληγές της Ολλανδία. Άμα αποφασίσεις να ψάξεις σπίτι μόνος και το κάνεις μέσω internet, τότε πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να πέσεις σε μεγάλες απάτες. Από την άλλη άμα αποφασίσεις να βρεις μέσω κάποιου μεσιτικού γραφείου, τότε, θα πρέπει να είσαι έτοιμος να πληρώσεις το fee ενός ολόκληρου ενοικίου + 21 % του ΦΠΑ, που μεταφράζεται σε ένα πολύ μεγάλο ποσό.
    Επίσης για να βρεις σπίτι στην Ολλανδία, θα πρέπει απαραίτητα να έχεις συμβόλαιο εργασίας ή ένα καλό ποσό στην τραπεζικό σου λογαριασμό. Διαφορετικά οι επιλογές σου μειώνονται δραματικά.
    Όσο για την εύρεση εργασίας για κάποιον που δε μιλάει ολλανδικά, τα πράγματα όσο περνάει ο καιρός γίνονται όλο και δυσκολότερα.
    Υπάρχουνε πάρα πολλά websites που αφορούνε expats και έχουνε να κάνουνε με την αγορά εργασίας αλλά και την ενοικίαση σπιτιών. Όποιος το έχει πάρει σοβαρά και θέλει να έρθει για να μείνει καλό θα είναι να τα τσεκάρει όλα και να μοιράσει το βιογραφικό του παντού. Με ένα απλό search στο google μπορεί να βρει τα μεγαλύτερα.

    Τον τελευταίο καιρό λόγω της κρίσης στην Ελλάδα, Έλληνες αποφασίζουν να μεταναστεύσουν στην Ολλανδία, τι έχεις να τους συμβουλέψεις;

    Να έρθουνε προετοιμασμένοι. Με έτοιμα τυπωμένα βιογραφικά και 3 μήνες backup χρήματα. Να έχουνε διαβάσει ήδη και να γνωρίζουνε πάνω κάτω τι παίζει και να μην έρχονται σαν τουρίστες. Δυστυχώς θέλει χρόνο να βρεις δουλειά και σπίτι, να κάνεις φίλους, να μπεις σε ένα ρυθμό και εδώ έχει κρύο και μοναξιά δεν είναι Ελλάδα.

    Ένας νέος μετανάστης που δεν γνωρίζει Ολλανδικά, σε τι εργασία μπορεί να εργαστεί;

    Αναλόγως τα προσόντα του, το πόσο καλός είναι στη δουλειά που έκανε πίσω στην Ελλάδα, το πόσο κοινωνικός, θετικός και μπορεί να δουλέψει σε ένα international περιβάλλον. Η αλήθεια είναι πως οι δουλειές είναι λίγες για expats που δε μιλάνε τη γλώσσα. Παρόλα αυτά άμα είσαι IT, web designer, developer, account manager και μιλάς άπταιστα αγγλικά, τότε μπορείς να δουλέψεις άνετα μόνο με αγγλικά. Από εκεί και πέρα ταβέρνα, εργοστάσιο, καθαριστικές εταιρείες είναι κάποιες λύσεις για την αρχή.

    Από ότι γνωρίζω είσαι αρθογράφος της ιστοσελίδας Iamgreek.nl. Tι σε ώθησε να γίνεις αρθρογράφος;Eπίσης είσαι στην Ελληνική εκπομπή του Salto FM πλέον κάθε Παρασκευή. Θα μας πεις μερικά λόγια για την εκπομπή;https://www.facebook.com/HellasPindakaas

    Πως αντιμετωπίζει η Ολλανδική κοινωνία το θέμα της μετανάστευσης των ανθρώπων από τις χώρες του Νότου;

    Εξαρτάται από που από το Νότο είσαι. Άμα ενοοείς για τους Έλληνες τα συναισθήματα εδώ είναι ανάμεικτά. Μη νομίζεις ότι είμαστε το πρώτο θέμα για συζήτηση. Αυτό ήτανε τον πρώτο καιρό. Είναι καθαρά σε ποιον Ολλανδό θα πέσεις, από που θα είναι και τι γνώμη θα έχει για τους Έλληνες.

    Πόσο θεωρείς ότι υπάρχει αλληλεγγύη στους Έλληνες της Ολλανδίας, στο θέμα ότι αν βοηθάει ο ένας τον άλλον και με τι τρόπο;

    Ακόμα είμαστε πολλοί λίγοι, σκορπισμένοι, ανοργάνωτοι και δεν γνωριζόμαστε μεταξύ μας. Δεν μπορώ να πω ότι βοηθιούνται οι Έλληνες μεταξύ τους και ιδιαίτερα. Εδώ ο καθένας έχει να αντιμετωπίσει τα δικά του ατομικά προβλήματα που σε μεγάλο ποσοστό είναι σοβαρά θέματα ή θέματα επιβίωσης.
    Παρόλο αυτά γίνονται αξιόλογες προσπάθειες από ανθρώπους όπως ο Κ. Κερασαβόπουλος, Πρόεδρος των Ομοσπονδιών Κοινοτήτων, ο Νίκος ο Κουλούσιος με την εκπομπή, το HSSN που είναι ο Σύλλογος φοιτητών και μια πολύ δυνατή και ενημερωμένη ομάδα, ο Νίκολα, σύντροφός μου στο iamgreek.nl, ο οποίος καθημερινά μιλάει με πολύ κόσμο και φυσικά έχει σχεδιάσει, αναπτύσει και διαχειρίζεται το website καθημερινά, αλλά και άλλων καθημερινών ανθρώπων που πραγματικά προσπαθούνε να βοηθήσουνε κόσμο αλλά και στην εξάλειψη των κακώς κειμένων.
    Ζητάμε τη βοήθεια του καθενός που θέλει να βοηθήσει με τον οποιαδήποτε τρόπο ώστε να οργανώσουμε τα πράγματα όσο καλύτερα μπορούμε, για το δικό μας καλό.

    Στην περιοχή που μένεις κατοικούν Έλληνες; Γενικά αυξάνονται οι Έλληνες στην Ολλανδία; Ποια είναι η άποψη σου;

    Εγώ μένω στο Nieuw West. Είναι μια περιοχή στο Amsterdam όπου κατοικούνε πολλοί Τούρκοι, Μαροκάνοι, Αιγύπτιοι και τον τελευταίο καιρό και αρκετοί Έλληνες. Ο αριθμός όλο και μεγαλώνει, η Ελλάδα αδειάζει σιγά σιγά από φοιτητές και νέους που δε βλέπουνε φως στο τούνελ. Είναι στιγμές που το σκέφτομαι και με πιάνει ένα σφίξιμο, αλλά μετά κάνω μια εσωτερική εξερεύνηση και θυμάμαι γιατί και για μένα το εξωτερικό φαντάζε σα μια λύση.
    Ευχαριστώ πολύ για την συνέντευξη. Για ό,τι απορίες έχετε ή θέλετε να με ρωτήσετε κάτι, μπορείτε να στείλετε ένα μύνημα στο group στο facebook https://www.facebook.com/iamgreek.nl

  • #2
    Originally posted by Νάντια
    ...Ο οδηγός του τραμ μου λέει καλημέρα.
    (.. και καταφέρνει να με κάνει να νιώθω άβολα που δεν την είπα πρώτος. )


    Σκέφτομαι πόσοι ακόμα, μαζί μ'εμένα, εντάσσουν το συγκεκριμένο στα 4-5 αξιοσημείωτα, τις χαρακτηριστικές διαφορές του πρίν, και του τώρα (μας). Στη συγκεκριμένη ερώτηση απάντησε με 3 γραμμές, και εύστοχα. Σε πέντε-έξι λέξεις ζωγράφισε την Ελλάδα της, και με άλλες τόσες την Ολλανδία της.
    Νομιζω οτι ειναι πολλοί ακόμα που συμφωνούν, δυστυχώς.

    Comment

    X
    Working...
    X
    ×
    Welcome to BOOST 95.5