Announcement

Collapse

Σχετικά με τις συναντήσεις των μελλών του φόρου

See more
See less

H Aσπα K. από την Ολλανδία στο mofeu.eu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • H Aσπα K. από την Ολλανδία στο mofeu.eu



    Από ποια περιοχή της Ελλάδας είναι η καταγωγή σου;

    'Εχω καταγωγή και από τους δύο γονεις από Μυτιλήνη, αν και οι προπαππούδες μας ήρθαν από τη

    Σμύρνη και το Αιβαλί, αλλά εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσσα στην Αθήνα.

    Τι έχεις σπουδάσει;Τι γλώσσες μιλάς;Ποια είναι η ηλικία σου;

    Είμαι 24 χρονών. Είχα έφεση στις γλώσσες, έτσι έμαθα εύκολα Αγγλικά και Γαλλικά όταν ήμουν

    ακόμα στο σχολείο. Από πολύ μικρή ήθελα όταν μεγαλώσω να δουλεύω στο εξωτερικό και να

    μιλάω Αγγλικά! Έτσι, πέρασα στο Πανεπιστήμιο Αθηνών στο τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και

    Φιλολογίας το 2007. Παράλληλα, ξεκίνησα να μαθαίνω Ισπανικά, όχι επειδή τα χρειαζόμουν

    αλλά επειδή μου άρεσε. Το 2011, έφυγα για ένα εξάμηνο στην Γαλλία με το Erasmus, πρόγραμμα

    ανταλλαγής φοιτητών. Αυτή την εμπειρία δεν την αλλάζω με τίποτα! Νομιζώ πως ένας φοιτητής

    φοιτήτρια και γενικά κάθε νέος άνθρωπος πρέπει οπωσδήποτε να εκμεταλλευθεί ένα τέτοιο

    πρόγραμμα και να ζήσει για λίγο στο εξωτερικό. Όταν γύρισα από τη Γαλλία, ήμουν σίγουρη ότι

    θέλω να μείνω σε κάποια ευρωπαική χώρα, όχι τόσο λόγω κρίσης, αλλά επειδή κατάλαβα πως αυτό

    μου ταιριάζει. Έτσι το 2012, έφυγα για Ολλανδία για να κάνω ένα μεταπτυχιακό στις Αμερικάνικες

    Σπουδές και τελικά έμεινα εδώ με το Ολλανδάκι μου. Μετά όταν άρχισα να ψάχνω για δουλειά,

    αποφάσισα να μάθω και Ολλανδικά.

    Πόσο καιρό είσαι στην Ολλανδία;Ποιος ήταν ο λόγος που μετανάστευσες στην Ολλανδία;

    Ήρθα στην Ολλανδία για να παρακολουθήσω το μεταπτυχιακό "Αμερικάνικες Σπουδές" στο

    Πανεπιστήμιο της Ουτρέχτης. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει αντίστοιχο μεταπτυχιακό και έτσι

    πολύς κόσμος αναρωτιέται γιατί το επέλεξα. Οι λόγοι είναι πολλοί και διάφοροι αλλά θα

    αναφέρω τον σημαντικότερο: σε μία εποχή (μπορείς να την πεις την εποχή της κρίσης αν θες)

    όπου όλοι συμφωνούν πως υπάρχει ανεργία ακόμα και σε επαγγέλματα που παραδοσιακά είχαν

    δυνατότητες απασχόλησης, όλοι οι γονείς πιέζουν τα παιδιά τους να γίνουν γιατροί, δικηγόροι,

    δάσκαλοι, αρχιτέκτονες κλπ. Αυτά τα επαγγέλματα δηλαδή που σου "εξασφάλιζαν ένα μέλλον".

    Οι εποχές όμως πιστεύω ότι έχουν αλλάξει και μαζί τους οφείλουμε να αλλάξουμε και εμείς.

    Πλέον, υπαρχουν πολλοί καθηγητές Αγγλικών και κάθε χρόνο υπάρχουν και αποφοιτούν

    ακόμα περισσότεροι. Αυτό που διαχωρίζει εμένα από αυτούς, δεν είναι η εξειδίκευση μου στην

    Αμερικάνικη κοινωνία και κουλτούρα, αλλά άλλες γνώσεις και δεξιότητες που απέκτησα όπως

    το πώς να διεξάγω έρευνα πάνω σε ένα θέμα για το οποίο γνωρίζω ελάχιστα, να βγάζω ασφαλή

    συμπεράσματα κ.α. Παίρνοντας λοιπόν κάποιο ρίσκο, επιλέγοντας να σπουδάσεις κάτι που

    φαινομενικά "δε σου προσφέρει κάτι," μπορείς να μάθεις άλλες δεξιότητες που θα σου φανούν

    χρήσιμες. 'Ετσι εγώ,από καθηγήτρια Αγγλικών που ήμουν, βρέθηκα να δουλεύω τώρα σε μια

    Ολλανδική εταίρια που κάνει εμπόριο με προιόντα ανακύκλωσης χωρίς να έχω ιδέα από εμπόριο

    και ανακυκλώσιμα υλικά!

    Τι δυσκολίες συνάντησες στην νέα σου ζωή στην Ολλανδία;

    Δεν συνάντησα σχεδόν καμία δυσκολία όταν ήρθα στην Ολλανδία! Βρήκα σπίτι εύκολα, μέσω του

    Πανεπιστημίου, έκανα φίλους γρήγορα, έμαθα τον τρόπο που ζουν και σκέφτονται οι Ολλανδοί..

    Γενικά σα φοιτήτρια ένιωσα καλοδεχούμενη από την πρώτη μέρα εδώ! Στην πανεπιστημιακή

    κοινότητα τα μόνα πράγματα που μετράνε για τους καθηγητές σου αλλά και για τους συμφοιτητές

    σου είναι η προσπάθεια σου, οι επιδόσεις σου και ο ενθουσιασμός σου για το αντικείμενο σου παρά

    η χώρα σου, το φίλο, η θρησκεία. Στο μεταπτυχιακό είμασταν πάνω κάτω 30 άτομα, 2 από τους

    οποίους είμασταν ξένοι, μια Πολωνή και εγώ. Και οι δυό μας ποτέ δεν περιθωριοποιηθήκαμε. Τα

    προβλήματα μου άρχισαν, μπορώ να πω, όταν αποφάσισα να μείνω μόνιμα στην Ολλανδία και

    άρχισα να ψάχνω δουλειά.

    Η εύρεση σπιτιού και εργασίας είναι δύσκολη για κάποιον νέο μετανάστη;Ποια site πιστεύεις

    ότι είναι αξιόπιστα και μπορούν να στείλουν είτε ένα βιογραφικό, είτε να βρουν ένα σπίτι για να

    μείνουν;(και στην Γαλλία και στην Ολλανδία)


    Η εύρεση σπιτιού δεν αποτέλεσε ποτέ πρόβλημα γιατί, όπως προείπα, βρήκα μέσω του

    πανεπιστημίου της Ουτρεχτης. Παρόλα αυτά, δεν έμενα σε εστία : βρήκα δωμάτιο μέσω μιας

    μεσητικής εταιρίας η οποία είχε σαν πολιτίκη ότι απαξ και έκλεινες δωμάτιο μπορούσες να φύγεις

    μόνο όταν τέλειωνε το συμβόλαιο. Εγώ έκλεισα για ένα χρόνο αλλά λογάριαζα χωρίς � τους

    συγκατοίκους, οι οποιοι αποδείχτηκαν ανυπόφοροι. Έτσι θα συμβουλευα όσους ψάχνουν για σπίτι

    να μην επαναπαφθούν στην εύκολη λύση, αλλά να σκεφτούν όλα τα ενδεχόμενα! Αφού έλειξε το

    συμβόλαιό μου για το διαμέρισμα αυτό, μετακόμισα με το Ολλανδάκι μου και έτσι δεν ξαναέψαξα

    για σπίτι.

    Η εργασία ήταν για μενα το μεγαλύτερο αγκάθι. Στην Ελλάδα, οι περισσότεροι πιστεύουν πως

    το εξωτερικό είναι η γη της επαγγελίας: δουλειές υπάρχουν άπειρες και οι μισθοί είναι παχυλοί.

    Αυτό δε θα μπορούσε να απέχει περισσότερο από την αλήθεια για ένα μετανάστη, όπως ξέρουν

    όσοι είναι ήδη εδώ. Οι περισσότεροι γνωστοί μου Ολλανδοί (με μεταπτυχιακό, πολλές φορές με 2

    και 3 μεταπτυχιακά) δουλεέουν είτε σαν πωλητές σε καταστήματα ρούχων είτε σε εστιατόρια και

    καφετέριες. Τα ίδια δηλαδή με την Ελλάδα.

    Για εμάς, τα πράγματα είναι ακόμα δυσκολότερα.

    Η γλώσσα είναι το πρώτο εμπόδιο. Για καλοπληρωμένες δουλειές, τα Αγγλικά συνήθως δε

    φτάνουν, πρέπει κανείς να γνωρίζει Ολλανδικά σε πάρα πολύ καλό επίπεδο (όχι απλά να

    συννενοείται). Τα γραφεία ευρέσεως εργασιας δεν καταδέχονται καν να ασχοληθούν μαζί σου

    αν δεν ξέρεις Ολλανδικά (μια υπάλληλος με έδιωξε χωρίς να δει καν το βιογραφικό μου όταν

    την παρακάλεσα να μιλήσουμε στα Αγγλικα γιατι δεν καταλάβαινα, λέγοντας " Ξαναγύρνα όταν

    ξέρεις Ολλανδικά" ). Να προσθέσω ότι ούτε τα καλά Αγγλικά μου εντυπωσίασαν, ούτε τα Γαλλικά

    και Ισπανικά, καθώς υπάρχουν πολλοί άλλοι μετανάστες και από αγγλόφωνες, γαλλόφωνες και

    ισπανόφωνες χώρες που καλύπτουν τις ανάγκες των εταιριών.

    Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι όντας σε ξένη χωρα, δεν έχεις τις απαραίτητες διασυνδέσεις που θα

    σε βοηθήσουν. Το μέσο - και εδώ - βοηθάει, με την έννοια ότι αν εχεις κάποιον να εγγυηθεί για

    σενα ή απλά να σε προτίνει, θα σε προτιμήσουν.

    Θα συμβούλευα κάποιον που αναζητά εργασία στην Ολλανδία λοιπόν, να μάθει άριστα Ολλανδικά

    και να δικτυωθεί μέσω του monsterboard και του linkedin, ώστε να μπορούν να δουν οι εταιρίες

    και οι recruiters ποιος είναι και τι δεξιότητες έχει. Στα Αγγλικά υπάρχει η έκφραση "when in Rome

    do as the Romans do", όταν είσαι στην Ολλανδία λοιπόν, κάνε ό,τι και οι Ολλανδοί! Δικτυώσου,

    πήγαινε αυτοπροσώπως σε εταιρίες, τηλεφώνησε σε ανθρώπους που δουλέουν εκεί.

  • #2
    Πανεπιστήμιο στην Ολλανδία και στην Γαλλία με το πανεπιστήμιο στην Ελλάδα,ποιες είναι οι

    διαφορές μεταξύ τους;Ποια είναι τα

    θετικά και ποια τα αρνητικά σημεία;


    Με ρωτούν συχνά αν τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό είναι καλύτερα από τα ελληνικά.

    Η απάντηση μου είναι και θα είναι, όχι. Οι περισσότεροι καθηγητές στην Ελλάδα δεν έχουν τίποτα

    να ζηλέψουν από τους Γάλλους/Ολλανδούς/Αμερικανούς συναδέλφους τους. Στην Γαλλία μου

    έκανε αρνητική εντύπωση ότι οι καθηγητές δεν ήξεραν καλά Αγγλικά, έκαναν πολλά λάθη, δεν

    πίεζαν τους μαθητές τους να μιλουν Αγγλικα, πράγματα ανεπίτρεπτα για το αντίστοιχο τμήμα

    στην Ελλάδα. Επίσης, από αποψη υποδομών, οι χώροι του πανεπιστημίου και οι αίθουσες ήταν

    καλύτεροι, αλλα όχι πολύ καλύτεροι συγκριτικά με την Ελλάδα. Να αναφέρω ότι φοιτητικά

    κόμματα υπήρχαν και εκεί, οι σχολές έκλειναν και εκεί με καταλήψεις(όχι τοσο συχνα οσο η

    Ελλαδα φυσικα). Απλά δεν ήταν όλα τόσο ειδυλλιακά όσο μας τα παρουσιάζουν.

    Στην Ολλανδία αντίκρυσα μία τελείως διαφορετική πραγματικότητα. Το πανεπιστήμιο της

    Ουτρέχτης είναι μέσα στα 100 καλύτερα του κόσμου οπότε μιλάμε για άλλες προδιαγραφές.

    Πρόκειται για ένα ερευνητικό ίδρυμα, που πρωτοστρατεί σε νέες τεχνολογίες και προωθεί νέες

    ιδέες και πρωτότυπες μεθοδολογίες. Οι καθηγητές είναι ενημερωμένοι σχετικά με την έρευνα

    που γίνεται στο αντικείμενό τους, αξιολογούνται ετησίως, πέρνουν μέρος με φοιτητές σε έρευνες

    που γίνονται παγκόσμια και κάθε διάκρισή τους αναγνωρίζεται από το κράτος και επιβραβεύεται

    (και χρηματικώς). Οι βιβλιοθήκες είναι τεράστιες, αν ψάχνεις ένα βιβλίο που δεν υπάρχει στο

    πανεπιστήμιο, μπορείς να το παραγγείλεις και μέσα σε 2 μερες βρίσκεται στα χέρια σου, ακόμα

    και αν βρίσκεται σε άλλο νομό και πόλη. Πραγματικά δυσκολεύομαι να βρω κάτι αρνητικό στα

    Ολλανδικά πανεπιστήμια, θεωρώ όμως πως αυτό δεν επισκιαζει τα Ελληνικα. Η δουλειά που

    κάνουν οι Ελληνες καθηγητές είναι εντυπωσιακή αν αναλογιστεί κανείς τα λιγοστά μέσα που

    διαθέτουν!

    Φοιτητές στην Ολλανδία και στην Γαλλία,ποια θεωρείς ότι είναι τα πάγια έξοδα τους;Βοηθάει

    το Ολλανδικό και το Γαλλικό κράτος τους φοιτητές;


    Τα πάγια εξοδα είναι το ενοίκιο και φαγητό, έξοδοι κλπ. Στη Γαλλία η παιδεία είναι δωρεάν (ή

    πληρώνεις ένα μικρό ποσό για τα λειτουργικά έξοδα του πανεπιστημίου) και τα βιβλία μπορείς να

    τα δανειστεις απο την βιβλιοθήκη ή απο τους συμφοιτητές σου. Το ενοίκιό σου επιδοτείται κατά το

    ήμισι, οπότε και αυτό δεν είναι μεγάλο έξοδο (εξαρτάται φυσικά από το που μένεις).

    Στην Ολλανδία τα δίδακτρα είναι αρκετά υψηλά (όχι όμως πιο ακριβά από Αγγλία η άλλες

    ευρωπαικές χώρες) και τα βιβλία πρέπει να τα αγοράσεις με δικά σου λεφτά. Στο μεταπτυχιακό

    μου, κάθε μάθημα απαιτούσε γύρω στα 10 βιβλία, κάτι που ανέβαζε το ποσό αρκετά, αλλά οι

    καθηγητές έκαναν ο,τι μπορούσαν να μας τα διαθέσουν σε ηλεκτρονική μορφή (παρόλο που

    κανονικά απαγορεύεται). Το ενοίκιο εδώ ήταν αρκετά υψηλό, πολύ πιο ακριβό από τη Γαλλία, και

    οι παροχές πολύ κατώτερες.

    Ποιος είναι ο τρόπος διασκέδασης των Ελλήνων φοιτητών στην Ολλανδία και στην Γαλλία;

    Οι Έλληνες παντού γλεντούν το ίδιο! Καλή ζωή, καλό φαί, ταξίδια και έξοδοι για ποτό! Γενικά

    έχουμε τη δυνατότητα να γλεντάμε όπου και να πάμε και να προσαρμοζόμαστε εύκολα.

    Διαφορές από χώρα σε χώρα, δε μπορώ να πω ότι είδα. Αυτό που ξένιζε τους περισσότερους

    Έλληνες είναι ο τρόπος που γλεντάνε οι Βορειοευρωπαίοι οι οποίοι κάθε Παρασκευή ή Σάββατο θα

    βγουν και θα πιουν μέχρι τελικής πτώσης.

    Τον τελευταίο καιρό λόγω της κρίσης στην Ελλάδα, Έλληνες αποφασίζουν να μεταναστεύσουν

    εκτός Ελλάδας, τι έχεις να τους συμβουλέψεις;Ποια είναι η κατάλληλη προετοιμασία κάτα την

    γνώμη σου;

    Πόσο θεωρείς ότι υπάρχει αλληλεγγύη στους Έλληνες της Ολλανδίας, στο θέμα ότι αν βοηθάει ο

    ένας τον άλλον και με τι τρόπο;


    Υπάρχουν forums και ιστοσελίδες και εκδηλώσεις, αλλά η βοήθεια είναι και θέμα λίγο

    υποκειμενικό. Εγώ ας πούμε ζήτησα πολύ λίγες φορές βοήθεια από άλλους Έλληνες γιατί μ' αρέσει

    να δυσκολεύω τα πράγματα. Άλλοι, θέλουν να τους πάρεις από το χεράκι και να τους πεις τα

    πάντα, από το πώς θα δηλωθούν στο δήμο μέχρι πως θα βρουν σπίτι. Καλό είναι να ζητάμε βοήθεια

    όταν την έχουμε πραγματικά ανάγκη, αφού έχουμε ψάξει και έχουμε ρωτήσει. Πάντως θεωρώ πως

    αν θες βοήθεια, θα τη βρεις.

    Τι λένε οι Ολλανδοί για τους Έλληνες και την Ελλάδα και τι αντιμετώπιση έχουνε;

    Όπως είπα, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με τους Ολλανδούς. Οι πιο πολλοί σου λένε

    ότι έχουν πάει στην Κρήτη ή στη Ρόδο ή αρχίζουν να σου λένε την αλφαβήτα που έμαθαν στο

    σχολείο. Τις πιο πολλες φορες θέλουν να μάθουν πως είναι η κατάσταση στην Ελλάδα και πως έχει

    αλλάξει τα τελευταία χρόνια. Ακρότητες ούτε λένε ούτε κάνουν, γιατί πια έχουν συνειδητοποιήσει

    ότι η κρίση είναι παγκόσμια και όχι Ελληνική υπόθεση.

    Comment


    • #3
      Ποια είναι τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα κατά την γνώμη σου, στο να μένεις

      Ολλανδία,Γαλλία και ποια στην Ελλάδα;

      Κάθε χώρα έχει και τα θετικά και τα αρνητικά της. Οι διαφορές από χώρα σε χώρα μπορεί να είναι

      από μικρές, μέχρι αγεφύρωτες. Από εκεί και πέρα είναι και τι ταιριάζει στον καθένα, τι περιμένει

      από το κράτος, τι ανάγκες έχει..Οι Γάλλοι "κινούνται" πιο πολύ στα πλαίσια του ανθρωπισμού και

      του σοσιαλισμού, έτσι ο πολίτης έχει τον πρώτο λόγο εκεί. Η παιδεία είναι δωρεάν το ίδιο και η

      ιατρική περίθαλψη. Οι Ολλανδοί είναι πιο φιλελεύθεροι και βαθύτατα καλβινιστές. Θεωρούν πως

      ο κάθε άνθρωπος είναι υπεύθυνος για τις προσωπικές του υποθέσεις, έτσι το κράτος (ιδιαίτερα

      απ΄όταν άρχισε η κρίση και μετά) παρέχει όλο και λιγότερα, ιδιωτικοποιώντας όλες σχεδόν τις

      υπηρεσίες και συρρικνώνωντας το δημόσιο.





      Στην περιοχή μου δεν έχει πάρα πολλούς Έλληνες αλλά δεν έχουμε και στέκια οπότε είναι δύσκολο

      να τους γνωρίσεις! Ίσως με το " Δείξε μου την Πόλη σου" του Βαγγέλη Ηλιάδη να γνωριστούμε

      σιγά σιγά καλύτερα και να οργανωθούμε.

      Πως κατά την γνώμη σου θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί η κρίση στην Ελλάδα βλέποντας ότι

      ακόμα και οι πολιτικοί ηγέτες έχουν παραδεχτεί ότι η συνταγή που έχουν δώσει για το πρόβλημα

      της Ελλάδας είναι λανθασμένη;


      Εδώ δεν έχουν βρει τη " μαγική συνταγή" πολιτικοί, αναλυτές, οικονομολόγοι και θα την βρω εγώ;!

      Συμφωνώ πιο πολύ με όσους λένε πως η κρίση αυτή έφερε στο φως προβλήματα που έχει η Ελλάδα

      εδώ και χρόνια σε όλους τους τομείς. Δυστυχώς ή ευτυχώς, η γενιά μας είναι επιφορτισμένη να

      αντιμετωπίσει αυτά τα προβληματα, ενώ έχει γαλουχιθεί στο να τα ενισχύει. Όσο επιμένουμε να

      επαναλαμβάνουμε λάθη του παρελθόντος, τίποτα δε θα αλλάξει προς το καλύτερο. Σε ευρωπαικό

      τώρα επίπεδο, θα πρέπει όλοι οι νέοι να συνειδητοποιήσουμε ότι πάνω απ' όλα είμαστε Ευρωπαίοι

      πολίτες και όχι Ιταλοί, Γάλλοι, Ολλανδοί κλπ. Αλλιώς το μόνο που κατάφερε η Ευρωπαική ένωση

      τελικά, ήταν να μη χρειαζόμαστε συνάλλαγμα και διαβατήρια.

      Comment


      • #4
        Άσπα γεια και από εμένα , κοιτάω το φόρουμ τελευταία γιατί μου αρέσει να διαβάζω τις συνεντεύξεις και να σχολιάζω , όχι αρνητικά αλλά με σεβασμό για συζήτηση.
        Βρέθηκες από Γαλλία στην Ολλανδία λόγω σπουδών , τι σε έκανε περισσότερο να μείνεις στην Ολλανδία , η ποιότητα της χώρας ή ότι βρήκες το άλλο σου μισό;
        Ξέρω...ξέρω θα μου πει ο admin να το συνεχίσω εδώ

        Comment


        • #5
          Η κάθε συνέντευξη είναι ξεχωριστή και μοναδική. Το Ανακριτικό αποτελεί ένα από τα πιό σημαντικά κομμάτια του φόρουμ. Χαίρομαι πραγματικά να ακούγονται οι διαφορετικές και αληθινές ιστορίες των μελών ώστε ο κάθε ένας από εμάς να είναι σε θέση να κρίνει τί θα κρατήσει, τι τον καλύπτει και τί όχι, και στην τελική πως το κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις!!!
          Φυσικά και μπορούν τα μέλη να κάνουν ερωτήσεις ή να ζητήσουν περαιτέρω πληροφορίες από τους συνεντευξιαζόμενους.
          Για τον λόγο αυτό, από την μία θα ευχαριστήσω το εκάστοτε μέλος που δέχεται να μοιραστεί μαζί μας εμπειρίες κ πληροφορίες, απόψεις, ελπίδες και όνειρα.
          Από την άλλη, δράττομαι της ευκαιρίας να στείλω μια μικρή υπενθύμιση, πως η συμμετοχή στο Mofeu δεν σταματά με την παροχή μιας συνέντευξης! Εδώ είμαστε να συζητάμε, να λύνουμε απορίες, να βοηθάμε με κάθε τρόπο τους συμπατριώτες μας που μας έχουν ανάγκη.
          Ευχαριστώ!
          Dum vivimus vivamus. Η ζωή είναι πολύ σύντομη για σκάκι !!

          Comment


          • #6
            Και εγώ louther πιο πολύ διάβαζα τα θέματα του mofeu παρά συμμετειχα..Ελπίζω να πειθαρχίσω τον εαυτό μου και να αρχίσω να παίρνω και εγώ μέρος στις συζητήσεις!!

            Όσον αφορά την επιλογή μου...
            Επέλεξα την Ολλανδία λόγω της ποιότητας και λόγω του ότι ήθελα να ζήσω και σε κάποια άλλη χώρα της Ευρώπης, για την εμπειρία! Το Ολλανδάκι μου το γνώρισα μεν στην Ελλάδα (κάναμε μαζί διακοπές στην Κάρπαθο), τα.."φτιάξαμε" όμως όταν ήρθα να ζήσω εδώ!

            Comment


            • #7
              Άσπα είσαι πολύ όμορφη ! Το Ολλανδάκι βρήκε την miss HELLAS
              Siren συ λεν μη λεν!

              Comment


              • #8
                Ευχαριστώ siren για τα καλά σου λόγια, αλλά μάλλον την Miss Helaas Pindakaas βρήκε!

                Comment


                • #9
                  ε,όχι και helaas

                  Comment


                  • #10
                    Helaas Pindakaas = Oh well, peanut butter = Too bad
                    Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                    Comment

                    X
                    Working...
                    X
                    ×
                    Welcome to BOOST 95.5