Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εκμάθηση Ισπανικής Γλώσσας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εκμάθηση Ισπανικής Γλώσσας

    Θα ήθελα παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος , εναν τρόπο να διδαχτώ την Ισπανική γλώσσα. Είμαι εντελώς αρχάριος, θα πρέπει να ξεκινήσω από την αλφαβήτα στην κυριολεξία. Δυστυχώς λεφτά δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα κι έτσι αναζητώ έναν αξιόπιστο τρόπο εκμάθησης διαδικτυακά αν είναι δυνατόν. Εάν κάποιος γνωρίζει ας μου πει.

    Δεν ξέρω αν υπάρχει ξανά παρόμοιο thread στο φόρουμ, εάν το έκανα "διπλο" ας συγχωνευτούν

    Ευχαριστώ.
    Amat Victoria Curam

  • #2
    http://en.wikipedia.org/wiki/Duolingo
    http://duolingo.com/

    Χωρίς δεύτερη κουβέντα :)
    keftes
    Advanced Member
    Last edited by keftes; 05/10/14, 02:32.

    Comment


    • #3
      Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.
      Amat Victoria Curam

      Comment


      • #4
        Λοιπον

        1. Lingq Πολύ καλό - έχει δωρεάν και επι πληρωμη . Στα δωρεάν έχει αρκετό ζουμί .
        2. babbel Παλιό , κλασσικό - Έκανε δουλεία αρκετός κόσμος με αυτό .
        3. tatoeba Δεν έχει ακουστεί και πολυ αλλά έχει αρκετά καλή κοινότητα .

        Και δυο special

        1. linguistadores Έχει υλικό για διάβασμα κτλ αναλογα το επίπεδο - για ενηλικες .
        Δεν χρειάζεται να διαβάζεις παραμύθια γιατι είναι τα μόνα απλά . Εδω εχει νεα κτλ ...
        2. forvo Προφορά !!! Το site είναι MUST για αυτους που μαθαίνουν μονοι τους .

        Καλή τύχη . Το καλό με τα Ισπανικά ειναι οτι ειναι απο τις ποιο δημοφιλης γλώσσες να μάθεις , είναι και πρωτη γλωσσα για παρα πολύ κόσμο ,
        οπότε θα βρείς πολύυυυυυυ υλικο . Και μην ξεχνας και το youtube - έχει και εκει πολλά καλά μαθήματα .
        Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

        Comment


        • #5
          http://www.memrise.com/courses/greek/spanish/ αυτό είναι από ελληνικά, αλλά αν γνωρίζεις αγγλικά ήδη, τότε έχει περισσότερα μαθήματα!
          http://www.memrise.com/courses/english/spanish/

          Επίσης βοηθάει αν αγοράσεις κάποιο βιβλίο εκμάθησης άνευ διδασκάλου.. εγώ βρήκα για γαλλικά με 10 ευρώ και σαφώς είναι καλύτερα έτσι, μιας και σου μαθαίνει και γραμματική!
          Refugees welcome!
          Nazis fuck off

          Comment


          • #6
            Ευχαριστώ για τις προτάσεις παιδια, θα σκεφτώ όντως τα του βιβλίου όταν δω ότι πηγαίνω σχετικά καλά με το ίντερνετ (είναι υπερβολικά σφιχτά τα πράγματα ακόμα και για τα 10 ευρώ φίλοι μου)

            Σας ευχαριστώ και πάλι :)
            Amat Victoria Curam

            Comment


            • #7
              Θα ήθελα να ανασύρω παλι αυτό το θέμα για να δώσω τις ευχαριστίες μου στους φίλους και φιλες που έδωσαν τις προτάσεις τους. Τα σάιτ ειναι όντως πολύ καλά και εδώ και μία εβδομάδα προχωράω κανονικά κάνοντας 1-2 ώρες μάθημα τη μέρα, ανάλογα με το χρόνο και θεωρώ ότι τα μαθαίνω καλούτσικα , έστω και αν ακόμα είμαι στο πρώτο βήμα κυριολεκτικά.
              Gracias amigos λοιπόν και συνεχίζω

              Υ.Γ. έχω υπόψιν όταν οικονομικά λασκάρω καπως (ξέρω οτι οταν το λεω για 10-15 ευρώ φαίνεται παράδοξο, αλλά δυστυχώς έτσι είναι) να πάρω και το βιβλίο που μου προτείνατε για την γραμματική-σύνταξη κτλ.
              sadi
              Legendary Moderator
              Last edited by sadi; 12/10/14, 16:27.
              Amat Victoria Curam

              Comment


              • #8
                Νομίζεις οτι επειδη δεν μπορείς να πάρεις βιβλίο θα την γλυτώσεις την γραμματική ? Χαχαχαχα

                Πάρε μια γραμματικούλα online !
                Spanish Grammar

                Θα υπάρχουν πααααρα πολλές ακόμα , ειπαμε για τα Ισπανικά έχει αφθονο υλικό .
                Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                Comment


                • #9
                  Xαχαχαχα φτου γραμματική!
                  Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλη μου προστεθηκε κι αυτο στα μαθήματα :)

                  Αν και λόγοι της "τελευταίας στιγμής" (ελπίζω για καλό) με έκαναν να αρχίσω τα Ολλανδικά (τι $##@###@@@@ που μιλιέται ρε παιδια τουτη η γλώσσα....) τα Ισπανικά δεν τα εγκαταλείπω καθώς είναι "favorite"
                  Amat Victoria Curam

                  Comment


                  • #10
                    Για τα Ολλανδικά δεν έχει τοσο πολύ υλικό , αλλά δεδομένου οτι παλευω και εγω με το θεριό μπορώ να σου πώ που να κοιτάξείς .
                    Τα Ολλανδικά είναι αρκετά απλά . Η γραμματική είναι αρκετά απλη ( σαν αγγλικά ) .
                    Το μόνο πρόβλημα οταν διαβάζεις μόνος είναι η προφορά . Αλλά αμα έχεις υπομονη , ολα γίνονται .
                    Το συμαντικότερο κομμάτι ειναι να μάθεις να προφέρεις σωστά την αλφα-βήτα και τους διφθογκους .
                    Αμα μάθεις να "διαβάζεις" τα γράμματα σωστά , δηλαδή να προφέρεις σωστά με την πρώτη τις λέξεις ,
                    έχεις βάλει την καλύτερη βάση για να προχωρίσεις .

                    Αμα θές περισσότερες πληροφορίες , ρώτα ελευθερα , οτι μπορούμε να βοηθίσουμε !
                    Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                    Comment


                    • #11
                      Ναι όντως με την προφορά τα έχω βρει μπαστουνια, στο στυλ "στραμπουλάω τον οισοφάγο μου για να ζητήσω ενα ποτήρι νερό" :p
                      Ευτυχώς ήπια εναν καφέ με τον Θοδωρή και μου έδωσε ενα "σκονάκι" να το έχω σαν μπούσουλα, αλλα αφου φύγω απο τα βασικα (πριν μιλήσω καλό θα ήταν να ξέρω και τι ... λέω) θα χρειαστώ σίγουρα μια καθοδήγηση.
                      Amat Victoria Curam

                      Comment


                      • #12
                        Ααααααα πές οτι πήγες για καφέ με τον Theo ... Λεω και εγω ποιος σε έπεισε να αρχίσεις Ολλανδικά !
                        Χαχαχαχα - τα πάει καλά στον προσηλυτισμό :)
                        Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                        Comment


                        • #13
                          Κι εγώ βγήκα με τον Theo για καφέ :-p

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Nantuko View Post
                            Ααααααα πές οτι πήγες για καφέ με τον Theo ... Λεω και εγω ποιος σε έπεισε να αρχίσεις Ολλανδικά !
                            Χαχαχαχα - τα πάει καλά στον προσηλυτισμό :)
                            Nαι το έχει, άλλωστε του το έχω πει κι εγώ :p
                            Θα γεμίσει την Ολλανδία Έλληνες στο τέλος
                            Amat Victoria Curam

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by thodoris7 View Post
                              Κι εγώ βγήκα με τον Theo για καφέ :-p
                              Α,εσύ ήσουνα που μας έφαγες τα τοστ; :p
                              Amat Victoria Curam

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5