Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νόαμ Τσόμσκι: Η Ελλάδα καταστρέφεται βάσει σχεδ&#

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Νόαμ Τσόμσκι: Η Ελλάδα καταστρέφεται βάσει σχεδ&#

    http://sxoliastesxwrissynora.wordpre...4%CE%B1%CE%B9/

  • #2
    ... και το ιδεολογικό του παιδί, η νεαρή Καναδέζα Ναόμι Κλάϊν, που στα 40 της έχει διδάξει στο London School of Economics (τίποτα πιο καπιταλιστικό από αυτό, ώστε να δίνω αξία στα λόγια της που ωθούν προς διαφορετική κατεύθυνση) και έχει γράψει μερικά βιβλία (με θέματα δόγματα-όπλα του καπιταλιστικού τέρατος, του IMF και της Παγκόσμιας τράπεζας, οικονομικές φιλοσοφίες, κτλ), που δίνει μέσα από τα βιβλία της σοκαριστικά ντοκουμέντα απαντήσεις στις ''φωνές'' που οτιδήποτε άλλο εκτός από τις καπιταλιστικές δράσεις/αποφάσεις τις αποκαλούν ''συνομωσιολογία''.

    Comment


    • #3
      Η Ναομι Κλαϊν αν δεν κάνω λάθος είναι αυτή που έχει γράψει το <<Δόγμα του Σόκ>>....έτσι δεν έιναι?

      Comment


      • #4
        Ναι... και άλλα... την γνώρισα μέσα από το ''Φράχτες και Παράθυρα''... έχω δυσκολία σε ορισμένα σημεία (:) διαβάζω πριν κοιμηθώ και ορισμένες φορές δεν είμαι εντελώς νηφάλια, και μια φορά δεν ήξερα τι διάβαζα, χαχαχαχα), αλλά κάποια άλλα με αφήνουν με το στόμα ανοιχτό...
        Εχεις διαβάσει τι διαπραγματεύεται το ''δόγμα του Σοκ";... (αν όχι googlαρε)... σοκαριστικό, or not?

        Comment


        • #5
          Δεν το έχω διαβάσει....ότι έxει πάρει το μάτι μου από δω και απο κει στο internet...θα το τσεκάρω....

          Comment


          • #6
            Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, θα το κάνω, αλλά έχω ψάξει γενικά στο διαδίκτιο για αυτό.
            Διαπραγματεύεται το σχέδιο βάσει του οποίου ακολουθούνται τακτικές που οδηγούν τον άνθρωπο (ή την κοινωνία) σε κατάσταση Σοκ, για να είναι έτσι εύκολο να τους χειραγωγήσει... ο στόχος είναι μακροπρόθεσμος και προσπαθεί να συγκεντρώσει την οικονομική δύναμη σε μερικά κέντρα του πλανήτη... (the game of power again)... Δίνει αναμφισβήτητα παραδείγματα για περιπτώσεις που αυτός ο τρόπος χρησιμοποιήθηκε από την αμερικάνικη μυστική υπηρεσία σε περιπτώσεις εισβολής σε κάποια κράτη με σκοπό την επιβολή/χειραγώγηση... (μην επεκταθώ, ε?)

            Comment


            • #7
              Εγώ θυμάμαι ότι έλεγε χαρακτηριστικά για την περίπτωση του Ιράκ...

              Ας μην επεκταθείς και άλλο όριαν...είναι αργά τώρα...

              Comment


              • #8
                Ναι για τις τακτικές που ακολουθήθηκαν εκεί...

                Comment


                • #9
                  Να διαβάσετε οπωσδήποτε το "Δόγμα του Σοκ"!

                  Είμαι στις τελευταίες σελίδες και δεν έχει καμμία σχέση με συνομωσιολογίες, αληθινά γεγονότα περιγράφει, μπράβο της.

                  Comment


                  • #10
                    Τι είναι το "Δόγμα του ΣΟΚ"

                    Comment


                    • #11
                      beetle, σκοπεύω να το κάνω... εγώ τη γνώρισα μέσα από το ''φράχτες και παράθυρα''... και κεί μαρτυρά πολλά...

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by OriAn... View Post
                        beetle, σκοπεύω να το κάνω... εγώ τη γνώρισα μέσα από το ''φράχτες και παράθυρα''... και κεί μαρτυρά πολλά...
                        Πότε κυκλοφόρησε αυτό; Να το πάρω!

                        Originally posted by gkol View Post
                        Τι είναι το "Δόγμα του ΣΟΚ"
                        Ορίστε: http://www.papasotiriou.gr/product.g...1226246&deid=0

                        Comment


                        • #13
                          δεν ξέρω πότε κυκλοφόρησε αλλά έχω την εντύπωση πως είναι μετά το ''δόγμα του σόκ'' και το ''no logo''. Δεν ξέρω αν έχει γράψει άλλα, όμως αυτά τα τρια αφορούν σχετικά θέματα (τα 2 τα βρήκα να αναφέρονται στο ''φράχτες και παράθυρα'').

                          Το φράχτες και παράθυρα εξηγεί θέσεις του ΔΝΤ μέσα από παραδείγματα (όπως κάνει μάλλον πάντα) σε χώρες που αυτό έχει επέμβει για να ''σώσει'' από την οικονομική καταστροφή... παρουσιάζει αρκετά καθαρά τον τρόπο που δημιουργούνται οι ''φράχτες'' και πως μετά προσφέρονται από το ΔΝΤ (ή/και την παγκόσμια τράπεζα) ''παράθυρα'' διαφυγής...
                          OriAn...
                          Super Multicultural Moderator
                          Last edited by OriAn...; 29/12/11, 17:38.

                          Comment


                          • #14
                            Να, το!

                            http://www.papasotiriou.gr/product.g...2&prid=1261650

                            Κατακαίνουριο. Το είχε πάρει το μάτι μου, αλλά δεν ήξερα ότι ήταν δικό της.

                            Comment

                            X
                            Working...
                            X
                            ×
                            Welcome to BOOST 95.5